Husiarka a kráľ (TV film)

Pohádka

Československo, 1983, 55 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (9)

Takú prekrásnu rozprávku som už veľmi dávno nevidela! Neviem, kedy ma posledný raz nejaká rozprávka rozplakala. Neviem o inej, táto áno. Velmi ma potešilo stretnutie s týmto malým nedoceneným klenotom! https://www.youtube.com/watch?v=gF1pjOEKqww(26.2.2017)

• tron

Nikdy som nemal rád slovenské rozprávky. Chudobná výprava, lacné a tuctové scenáre, postavy tak nezaujímavé, že nezaujímavejšie už snáď ani byť nemohli a o nejakých davových, trikových alebo akčných scénach nemohla byť, česť výnimkám, ani reč. Proste lacné a zlé. Navyše mi niektoré svojou divnou atmosférou už ako dieťaťu spôsobili nočné mory a rôzne formy tráum. Husiarka a kráľ nie je žiadna výnimka a vlastne ani neviem, či to bola rozprávka (ale asi áno, viď. nadprirodzený motív teleportačnej babičky). Záporné postavy sú nepríjemné a nesympatické osoby a scenár je veľmi nudný a obsahuje nepochopiteľné momenty, ktoré robia z postáv idiotov (to naozaj kráľ cez dokonale priehľadný závoj na plese nevidel, že sa jedná o úplne inú osobu? Čo bol slepý?). Čo-to tomu dodávajú aspoň prirodzený Michal Dočolomanský a jeho o 24 rokov mladšia láska Petra Vančíková (ktorá bola ako mladá celkom rozkošná, takže nečudo, že ju o 2 roky neskôr obsadil Jakubisko do kultovej Perinbaby).(4.1.2019)

Dlouho mě žádná pohádka nesváděla tak intenzivně k nadužívání slova krásný, jako Husopaska a král. Dorotka je sympatická, půvabná, upřímně miluje své husy (mám výrazně radši kachny, ale ty divoké se obhospodařují samy a kachnopaska zní vážně divně) a její lidová moudrost působí věrohodně. Král Martin je v roli orientální nevěsty; vdavekchtivé princezny, kněžny, vévodkyně a ženy mající aspoň jedny slušné šaty, usilují o jeho ruku, pravděpodobně kvůli manuální stimulaci. Princezna Hortensie je cílevědomá a pragmatická, nebýt Dorotka tak milá, tak ji člověk lituje (jako jediná z aspirantek na sňatek byla chytrá), ale král je citově angažovaný u hus. Potěšující byla i skutečně krásná slovenština.(25.12.2013)

• Terva

Dorotka je hudá dívka. Přidejte zlomyslného syna bohatých pastýřů, zaběhnutou husu a jedno krále.(7.7.2011)

• dyfur

Už v čase premiéry to bolo slabé-výprava,herecké výkony a hlavne kráľ M.Dočolomanský a jeho vyvolená P.Vančíková ...ako dedko a vnučka.......hrozne sterilné....čo ? všetko! moja zaujímavosť:Natáčanie filmu prebiehalo na zámku v Smoleniciach. (dyfur)(15.8.2015)

Televízna rozprávka s mladučkou, 17-ročnou Vančíkovou, ktorá prípomína skôr dieťa, ako ženu na vydaj. Príbeh má svoje čaro aj po rokoch a silná nostalgia pretrváva. Hodnotenie: 75%(25.12.2013)

• tatka

S odstupom viac ako štvrťstoročia nezískala táto rozprávka nič na kvalite, ako to býva napríklad pri víne. Naopak. Dočko s čiernymi kučerami slintá na neplnoletú, mierne dementnú Vančíkovú a šušľavá Černícká im k tomu dáva požehnanie. NO FUJ. A vôbec - pedofília bola trestná aj za socializmu. Dobre som sa zasmiala, ale to asi nebolo účelom tohoto veľdiela.(4.10.2011)

• brasek

V rozprávkach je všetko možné, lenže táto je mi nesympatická.(21.3.2013)

Jemná pohádka, hezký námět. Jen to obsazení to celé zazdilo.(28.12.2017)