Iba deň

Povídkový / Drama

Československo, 1988, 87 min

Prekvapivo civilne zahraný príbeh bigbíťakov, ktorí chcú oživiť staré zlaté časy. Číra nostalgia pre nás, pamätníkov 80 tych rokov. Ošarpaná Bratislava, krčma Ponorka, účesy, súdruhovia, hudba, vzťahy, korupcia - to všetko vanie z tohto filmu. Filip dokázal, že bol všeumelec a Donutil bez prízvuku slovensky, klobúk dolu :)(24.8.2010)

"Ak chcete peniaze a veľa slávy, zahoďte česť aj svoje ideály." vyřvávali v garáži pankáči hitovku od Zóny A, ale pro tři postarší rockery, o kterých jednotlivé povídky jsou, znamenala hudba víc, než zdroj prachů. Mně s nimi bylo celkem fajn, celkem jsem jim i rozuměl, ale problémy jejich civilního života mne nechávaly poměrně chladným. Zato Pavlíčkovu hudbu jsem si vyloženě užil a použití skladby Odnite mu hlavu od skupiny Bez ladu a skladu považuji za jasný důkaz toho, že ani socialistická cenzura nebyla vždy ve střehu.(20.7.2013)

3,5 poviedok zo zúčastnosti, ktorých spojovacím prvkom je oprášenie starej kapely a uponáhľaný život dneška. Škoda, že si tvorcovia dali tak záležať na vystihnutie toho kúúlového (moderného) dneška, a trochu sa vykašlali na príbehy. Tie zovšednievajú a obrazne splývajú s tou otrasnou hudbou, ktorú máme možnosť počuť. Najlepšia je určite poviedka Basa s Donutikom v hl. úlohe. A nielen kvôli dobre Donutilovej slovenčine. Trochu pekvapilo, ako vo filme otvorene hovorili o kapitalistickom Západe (USA, Spain).(13.1.2016)

Zedníček a jeho smrteľná mustáž, Donutil a jeho holá riť, Filip a gandža. Trabant, ešpézetky BAD, Bratislava 80. rokov. A ide tu o prachy. Či o ich nedostatok. A o slobodu, ktorá odchádza chtiac nechtiac vekom. Plusové body za odvahu, toto je film z roku 1988. Atmosféra zmeny asi už bola vo vzduchu natoľko, že tento film prešiel. Len škoda, že je to trochu nuda.(15.12.2015)

• nascendi

Podľa popisu film, v ktorom som sa mal generačne nájsť. A ja som sa v ňom nenašiel nielen generačne. Nedokážem pochopiť, že vtedy mladí, začínajúci tvorcovia nepostrehli, koľko pózy, klišé, snahy o svetovosť sa im do diela dostalo. Dve hviezdičky sú za Jara Filipa, ktorý ako jediný bol z mäsa, kostí a nikotínu. A tiež za to, že sa už takéto filmy nenakrúcajú.(23.8.2010)

• - Film sa natáčal v lokalitách Praha, Bratislava a Malinovo. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

• - Vo filme zaznie skladba "All right", ku ktorej hudbu zložil Michal Pavlíček, text napísal Ondřej Hejma a vo filme ju spievajú obaja autori. Kuriózne je, že táto pieseň nevyšla na žiadnom albume autorov. (Raccoon.city)

• - Kapela, ktorá skúša v garáži, je jedna z prvých slovenských punkových skupín, Zóna A. (rudeboy)