Zataženo, občas trakaře

Cloudy with a Chance of Meatballs

Oblačno, miestami fašírky

Animovaný / Komedie / Rodinný

USA, 2009, 86 min

Kdysi jsem náhodně narazil na jakýsi televizní pořad, v němž Otto Wichterle, vynálezce kontaktních čoček, velice rozumně a zaníceně mluvil o všech výhodách svého objevu a celou dobu měl na očích brýle. Stejný pocit bezděčného paradoxu mám i z Trakařů. Je znát, že se podobně jako třeba VALL-I snaží dětem podprahově sdělit něco o zhoubné spirále nenažranosti a ideje "koláčů bez práce". Vnější stránka filmu je přitom tak přeplácaná, eklektická a tak blaženě mlaská nad četnými atrakcemi 3D animace (a pravděpodobně i 3D efektů v kině, ale já znám jen DVD), že jakýkoli pokus o nějaké sdělení dokonale zazdí. Zjištění, že film vychází z dětské knihy z roku 1978, doby, kdy byly podobné vymoženosti hudbou daleké budoucnosti, vnáší do věci více světla. Kdyby se film na odkaz předlohy, s kterým má zjevně problém, bezcitně vykašlal a byl opravdu jen orgiemi gagů, vlastně by se mi líbil víc. Být ale po každém skvělém nápadu (skákací hrad z želé, útoky pečených kuřat nebo gumových medvídků) zas a znovu konfrontován s tou nejlacinější rétorikou "kritiky konzumu" a adorací "skutečných lidských hodnot" (postava otce a vedlejší motiv hysterického policajta a jeho synka) je otravné a působí to pokrytečtěji než v jiných zběsilých animácích. Jako by Otto Wichterle s plnou pusou kuřat z KFC hovořil o přednostech vegetariánské stravy. ;-) 60%(6.12.2010)

Sympatická komedie o vynálezci, který vyzrál nad celosvětovým hladomorem. Z nebe prší hambáče, koblihy, džus, čokoládová poleva, zmrzka ... prostě cokoliv, co se dá jíst. Bavila jsem se. Přeotylý starosta města si objednal švédský stůl a celý svět ohrozila bouře obřích slanin, toustů, zelného salátu a tak bylo třeba zasáhnout. Trochu se mi zdálo, že to přehnali s tím "co se má podělat, to se podělá a čím víc, tím bude příběh akčnější". Hlášky ale byly vtipné "objednával si někdo pizzu? Ta pizza po nás totiž de! ... hmm, že by inteligentní potravina?". Liga statečných bojovala s vesmírným lgmdrs, jenž se vzepjal příkazům a jako vesmírný predátor, získal vlastní rozum. Ovládnutí se přirozeně bránil. Nicméně musím ocenit odvahu ligy, jež svedla úspešný boj se šikem grilovaných kuřat a v temnotách mezi obřími arašídovými lupínky si posvítili pochodní z maršmelou. Opravdu povedená, animovaná taškařice.(30.12.2014)

Po necelých šesti měsících druhý animák (první byl 9), který mne dokázal totálně srazit na kolena. Tentokrát ale ne neopakovatelnou atmosférou, nýbrž smrští bezvadných nápadů a komediálních gagů. Nikdy se mi nestalo, že bych cokoliv animovaného tak žral a posledních dvacet minut jen vrněl blahem v očekávání nad další nabušenou hláškou nebo roztomile přehnanou scénou. První hodinka sice co se týče vtipu nijak za závěrečnými 30-ti minutami nepokulhává, ale ten konec je vážně fantasticky výbušný. Od okamžiku, kdy parta hrdinů nasedne do provizorního letadla se začínají jedny z nejpříjemnějších křečí v břiše, jaké jsem zatím v roce 2010 měl. Korunu pak všemu nasazuje scéna otce se synem a opičím náramkem, to jsem vážně nerozdýchal. Jasných pět hvězdiček a obrovské nadšení plus očekávání, s kým si film pustím příště. Kdyby byl podobně svižný, akční a zábavný každý klasický celovečerák, potřeboval bych na CSFD minimálně TOP 1000, a ne jen 200!(15.2.2010)

Nejlepší gastronomický zážitek tohoto roku. Sem tam až proklatě necudným s Vandamovským špulením půlek a útěkem před horou valícího se jídla ve stylu Komanda s Arnoldem Schwarzennegerem. Zabijáčtí gumoví medvídci, útočící kuřata, mega obrovské hot-dogy, co víc si přát. Dokonce i milostná linka funguje na výbornou. Vítejte ve městě, kde Vám lítají pečená kuřata přímo do úst. Pozor však na špagetová tornáda :) 9/10(13.11.2009)

4* za parodii na oblíbené katastrofické a sci-fi filmy Den poté, nezávislosti, 2012, Vetřelec. Plenkáč alá grilované kuře mě rozesmál do zásoby... Některé pasáže spíš pro dospělé byly fakt supr, v podobném duchu jako Kung fu panda.(14.10.2010)

• - Na základe filmu boli vytvorené hry pre PS3, XBOX a PC. (Greenpeacak)

• - Zpracováno podle stejnojmeného bestselleru Judi Barett. (D3VIL)

• - Kniha „Cloudy with a Chance of Meatballs“ od Judi Barrett byla ve Spojených státech zvolena mezi nejlepších 100 obrázkových knih pro děti. (chelseaman22)