Snaživý vynálezce Flint Lockwood je podivínský génius, zodpovědný za jedna z nejbizarnějších zařízení, která kdy vznikla. Ale i přesto, že všechny jeho vynálezy, od bot ve spreji až po překladač opičích myšlenek, byly naprostými katastrofami a přivodily malému městu, v němž žije, jen spoustu problémů, je Flint odhodlaný vytvořit něco, co lidi potěší. Když jeho nejnovější vynález, stroj na proměnu vody v jídlo, nešťastnou náhodou zničí náměstí a vystřelí do nebe, domnívá se, že je s jeho vynálezeckou kariérou konec. Dokud se nestane něco neuvěřitelného – z nebe začnou padat cheeseburgery. Jeho stroj funguje! Jídlová přeháňka je okamžitě obrovsky populární a Flint naváže přátelství se Sam Sparks, televizní rosničkou, která do města přijíždí, aby udělala reportáž o tom, co sama označuje za „nejvýznamnější meteorologický fenomén v dějinách.“ Ale když se lidé začnou nenasytně dožadovat víc a víc jídla, začne se stroj chovat nepředvídatelně a vypouštět na město špagetová tornáda a obří karbanátky. Pokud nemá město skončit pod lavinou želé a zavalené melouny, je na Flintovi se Sam, aby společnými silami stroj zastavili a dali všechno do pořádku. (oficiální text distributora)

Trailer 1

Psema

Gastronomická kanonáda nápadů, kterých by mohlo být o polovinu míň a stejně by šlo o geniální pošušňání, jemuž pixarovská melodramata nesahají v zábavnosti a vtipnosti ani po spodní patro Double Whooperu. Gumoví medvídci, explozivní feferonky, lidožravá pečená kuřata... Mr. T! Mohl bych pokračovat do nekonečna - včetně vyjmenovávání všech filmových odkazů (a že jich není málo) -, ale raději si zajdu znovu do kina. Tohohle menu se milerád přežeru. 9/10 ()

honajz

Animovaných 3D filmů je v poslední době docela hodně. Některé doplácejí na to, že se tvůrci soustředí příliš na technologii a ve 2D jim pak chybí napětí a příběh. Což naštěstí není případ Trakařů. Už od úvodních scén je znát, že tvůrci sami jsou hračičkové a vtipálci - socha Columbia Pictures je zasažena banánem, film dělalo "opravdu hodně lidí"... Příběh vypráví o klukovi, který "je jiný". Vynalézá a sní o tom, jak bude slavným a uznávaným vědcem. Jenže se mu vždy připlete do vynálezu nějaký nesmysl a následky jsou katastrofální. A když jediné, co se v městečku dá jíst, jsou sardinky, a všem se brzy zajídají, vymyslí - už jako dospělý mladík - stroj, který z vody dokáže vyrábět jídlo. Do městečka přijíždí reportérka a rosnička, která kdysi sama chtěla být vědkyní, a nyní přináší exkluzivní reportáže. I tento nápad má však mouchy a také díky nenajezenému starostovi (nadaboval ho Bruce Campbell, který sám má nyní v osobním životě problémy s přejídáním - jen koukněte na seriál Status: Nežádoucí) dojde ke katastrofě, již bude nutné napravit. Animace je na vysoké úrovni, i když pozadí někdy připomínají počítačovou hru, a zcela originálně jsou graficky řešeny závěrečné titulky ve stylu animovaného seriálu Dexterova laboratoř. Příběh celkem svižně odsýpá, v podstatě v něm nejsou hluché prostoje, v chytrém scénáři na sebe vše navazuje. Je zde i humor, ale nikoliv takový, z něhož padá divák smíchy ze židle, ale jemný. Některé vtípky jsou odkazy na populární seriály, známé však spíše v USA, v bonusech zjistíme, že otevřené odkazy na Star Wars byly nakonec z filmu vyřazeny. Líbily se mi i určité drobné přesahy - samozřejmě ty o rodině jsou v amerických filmech skoro povinností, novinkou začíná být smrt jednoho z rodičů, ale třeba se mi hodně líbila myšlenka, že člověk má být takový, jaký je, a nepřetvařovat se a nelhat ani sám sobě. Zvláštní - všude se snaží prosadit 3D technologie, v níž byl film natočen, ale kromě naprosto béčkového hororu Krvavý Valentýn, záznamu koncertu klukovské hudební skupiny pro puberťačky Jonas Brothers a tuším ještě jedné výjimky, jsem filmy natočené ve 3D na DVD v tomto provedení nikdy neviděl. Přitom papírové brýličky jsou otázkou několika korun. Takže film je zde ve 2D, což neubírá kvalitě obrazu ani zvuku. Dabing mi přijde věrnější anglickému originálu a sem tam vtipnější než české titulky, jenže nikde na disku není uveden tvůrce titulků a dabingu, dokonce ani čeští dabéři, takže žel nemohu posloužit informací, koho uslyšíte v českém provedení a tipovat si, to nechci. Bonusů je velké množství. Mají jedinou vadu - chybí jim jakákoliv podpora, tedy i české titulky. Což je u některých bonusů škoda. Například u komentáře autorů, nebo u hry Bitva s jídlem (děti si těžko anglicky přečtou, že mají uhýbat pomocí šipek). Následuje film o filmu (10:26), dabéři postav (12:10 - Bill Hader vypadá chvílemi jak Jirka Mádl, dabéři jsou podobní svým postavám), dvě prodloužené scény (2:33), dvě scény v prvotním vývoji (5:37), jednotlivé fáze animace u pěti scén (7:51), hudební video (3:47), karaoke (kurzor se dá úhly měnit na jedno ze čtyř jídel) a film o vzniku (2:19) písničky Raining Sunshine, a trailery na pět jiných filmů. Docela slušná porce, skutečně škoda té chybějící podpory. () (méně) (více)

ScarPoul

Film, ktorý ma jednu jedinú chybu a to tú - že vlastne nie je ničím výnimočný. Takýchto animákov je tucet, jediná výhoda tohto je, že skvelo kombinuje emmerichovskú worlddeštrukciu a jedálny lístok. Film je naozaj skôr určený pre mladšie publikum, ktoré nepotrebujú nejaký silnejší príbeh ako to býva pri disneyovkách a pixarovkách a neobsahuje ani toľko popkultúrnych odkazov a narážok ako trebárs ice age alebo madagascar. Film je krásne farebný, zaznie tu aj alan parsons project a všetko to má typické americké vyvrcholenie, ktoré mi už trocha vadí a začína byť otrepané. Ale hold, je to film spracovaný podľa detskej knižky o hodnotách. Film ani nie je tak vtipný ako sympatický a preto mu dávam sypmatické tri hviezdy. Ale na druhú pojekciu už nervy asi nebudem mať. ()

Flakotaso odpad!

Bohatě stačilo si představit smrad z těch tun hnijících potravin na to, aby se mi tento film dokonale znechutil. V podstatě je to mnohem nechutnější a zvrácenější než "proslulé" věci typu Saló, ale je to přece tak krásně barevné, americké a sexy, takže i oněm puritánům, kteří se čertí, když uvidí ve filmu nahé tělo, se to líbí a podívat se pod povrch je ani nenapadne. Nikdy více. ()

MeanWhile

Když jsem tak přemýšlel o hodnocení tohoto filmu, tak jsem přešl z prvního pětkového pohledu na čtyřkový pohled, až jsem nakonec skončil na trojkovém. Myslím se že tři hvězdy jsou k tomuto animáku docela optimální. Příběh filmu se poved, to jo (komu kde padal hambáč na hlavu že), ale také si musíme říct, že už je to klasický filmíček pro dětičky, která jako vždy skončí nejlíp jak může a ktomu nám příde nějaké rodičovské ponaučení, kterých už bylo ve filmovém světě tolik, že si myslím že už se toho všichni nabažili až moc. Už by to chtělo trošičku něco jiného hold. ()

• Na základe filmu boli vytvorené hry pre PS3, XBOX a PC. (Greenpeacak)
  • V každé scéně, kdy se Flint (Bill Hader) a Sam (Anna Faris) chtějí políbit, je Sam na levé straně a Flint na pravé. (Ruuzha)
  • Celosvětová premiéra proběhla 12. září 2009 v Los Angeles. (Varan)

Související novinky

Od Lego příběhu ke Krotitelům duchů

Od Lego příběhu ke Krotitelům duchů

22.03.2014

Phil Lord a Chris Miller patří mezi nejobletovanější režisérská dua současnosti. Jejich nápadité animáky Zataženo, občas trakaře a Lego příběh zaznamenaly velký úspěch, stejně jako bláznivá akční… (více)

Lego příběh bude pokračovat

Lego příběh bude pokračovat

26.02.2014

Jména Phil Lord a Chris Miller možná neznáte, práce těchhle dvou pánů vás ale nejspíš pobavila už několikrát. Jedná se totiž o režiséry skvěle hodnocených animáků Zataženo, občas trakaře a Lego®… (více)

Zlaté Globy - výsledky

Zlaté Globy - výsledky

18.01.2010

Kvalitní lidová zábava a boj za ekologii porážejí „vážné umění“ – tak by se daly shrnout výsledky hlavních kategorií Zlatých Globů. Všechny finanční kino-rekordy bořící Avatar se stal nejlepším… (více)