Zataženo, občas trakaře

Cloudy with a Chance of Meatballs

Oblačno, miestami fašírky

Animovaný / Komedie / Rodinný

USA, 2009, 86 min

Fascinujúce. Z takého hovädzieho námetu pripraviť také pestré a výdatné menu, to chce vážne talent. Ani nepamätám, kedy som sa naposledy tak schuti zasmial. Niektoré gagy sú tak over-the-top (guľovačka so zmrzlinou, ktorá pripomína vyvražďovačku brokovnicou, aj s vybuchujúcimi mozgami), že sú vlastne úplne geniálne.(29.4.2010)

Poslední dobou jsem už animákama přehlcený. Žánr, který jsem si kdysi užíval se dostal do fáze, kdy na nás útočí každý měsíc jak na běžícím páse nějaký ten snímek a většina z nic je bohužel přinejlepším průměrná. Naštěstí se našla tahle pakárna, která mě hodně moc potěšila. Je tady totiž tolik origináních nápadu, skvělých fóru, vtipný děj... Prostě věci, které mi zmizeli už i z pixarovské tvorby. Skvěle Sony, Zataženo, občas trakaře jsou parádní živou vodou do stagnujícího žánru. Gummi bears!(5.12.2009)

Tak tohle jsem nečekal. Ještě tedy vydržím, jak se mi budou líbit poslední Coenové, ale předběžně, mě v roce 2009 bavili ze všeho nejvíce Animáky. Rozdupaly u mě vše ostatní. Svěží, nápadité, přímočaré, chytlavé, dojemné (zřejmě jen pro mě) a milé! Víc nepotřebuji. Sám jsem v šoku z toho, jak mě to bavilo. Zrovna film, který jsem tak dlouho obcházel. Strašně moc mi snímek sedl do nálady a hned jsem měl chuť jej pustit znovu. Ano je to jasně očekávatelné, ano je to typicky pohádkovité, ale ten příval nápadů tomu dává takovou šťávu. Neustále jsem měl chuť jíst a neustále jsem doufal, že film má více než 90minut. První polovina bez jediné chybičky. Ve druhé půlce už je to na mě sice moc ztřeštěné a akční, jenže závěrečný doslov a uzavření už to opět vrátí tam, kam si já Zataženo zařadím - Jeden z vrcholů animovaných filmů. Mám Pixarovky hodně rád, ale tady mi tak moc sedlo, že nikdo nikoho nemoralizoval a gagy neustále padaly z mraků. Dabing nebrat za žádných okolností, není sice zkažený, ale Bruce Campbell, Mr. T a Harris jsou úplně jinde! Co se mi líbilo vůbec nejvíc? Na policajta nezapomenu určitě a hlavně "Steve!" A ještě jeden superlativ - špičkové webovky.(18.1.2010)

Po lobotomizující "Lovecké sezóně 2" se Sony Pictures Animation vrátilo zpět na post jednoho z hlavních hráčů v oblasti amerických počítačových animáků. V prospěch předních filmů studia - "Divoké vlny" či nyní "Zataženo" – hovoří, že o nich nelze střízlivě říct, zda jsou lepší či horší, než jiné špičky dané kategorie; jsou prostě jiné. Pixar má vycizelovanost a ambici posouvat kategorii dále (ať už technicky, stylově či v rovině vyprávění a postav), Dreamworks se snaží dohnat stín konkurence a Sony kráčí cestou radikálně odlišnou od ostatních. Po formálním experimentu v "Divokých vlnách" představuje "Zataženo" rozchod s trendem serióznosti a emotivnosti animáků. Frenetická hysterie nebere konce, postavičky se netváří realisticky, ale naopak se plně vyzdvihuje jejich umělost (neustále se s nimi o něco naráží, deformují se jejich těla a grimasy, fyziognomie připomíná takové ty umělohmotné figurky velkýma kinklacíma hlavama). Film je díky tomu splněným snem rodičů, neboť je velká pravděpodobnost, že děti budou jen vyvaleně a pobaveně sledovat nával primitivních atrakcí. Současně je ale ve druhém plánu slastí pro dospělého diváka, kterého se nesnaží uplatit jen hrstkou citací z popkultury. Jednak uchvátí už sama absurdita zdejšího humoru hraničící se surreálnem, ale navíc film oplývá grandiózními dekonstrukcemi katastrofických snímků, sci-fi o šílených vědcích a dokonce i samotných rodinných animáků. Tvůrci se nebojí parodicky podrazit povinné schematické scény o poselstvích - tu přepjatou dikcí postav, jindy záškodnickým prostřihem na idiotsky ztřeštěný kontrapunkt. Celek je tedy do stejné míry velkolepým dílem pro generaci, jež vyrůstá s poruchou pozornosti, ale paradoxně také potěší diváky oceňující lásku k titěrným detailům a vyznavače absurdního humoru. Od absolutního hodnocení film dělí český dabing (nejen obrušováním průpovídek, ale samozřejmě nemožností vyvážit úchvatnou plejádu jmen v originálním znění) a také čistě tím, že nonstop nával pitvoření a skopičin chvilkami nabírá monotónnost.(12.10.2009)

Jednoduchý a vopred predvídateľný príbeh, avšak podaný nádherným vizuálnym zážitkom. Požehnane gastronomických nápadov, ktoré mnohokrát vyzerajú úchvatne, avšak tiež niekoľko vtipných scén (najlepší je otec, ktorý sa veľmi nevyzná do počítačov a používania myši a ktorého skvele nadaboval James Caan). Predovšetkým vďaka vizuálnej stránke ma film uchvátil. Je to dobrý film, ktorý zaujme predovšetkým novou myšlienkou. Podporuje ako inak vplyv rodiny na formovanie detskej osobnosti. Po rozprávkovom konci, kedy všetko dobre dopadne, sa otec konečne vyjadrí a vysvetlí si so synom, že sa aj tak majú veľmi radi.(8.2.2015)

• - Animácia Oblačno, miestami fašírky je inšpirovaná rovnomennou detskou knižkou z roku 1978, z ktorej sa dodnes predalo okolo milióna kusov. (Blader589)

• - Nejoblíbenější scéna tvůrců je dárek, který od Flinta dostane Sam - Kouzelný zámek ze želé, jehož vlastnosti animátoři pečlivě studovali ve vaně naplněné dotyčnou pochutinou. (vendy63)

• - Na základe filmu boli vytvorené hry pre PS3, XBOX a PC. (Greenpeacak)