Zataženo, občas trakaře

Cloudy with a Chance of Meatballs

Oblačno, miestami fašírky

Animovaný / Komedie / Rodinný

USA, 2009, 86 min

Kdysi jsem náhodně narazil na jakýsi televizní pořad, v němž Otto Wichterle, vynálezce kontaktních čoček, velice rozumně a zaníceně mluvil o všech výhodách svého objevu a celou dobu měl na očích brýle. Stejný pocit bezděčného paradoxu mám i z Trakařů. Je znát, že se podobně jako třeba VALL-I snaží dětem podprahově sdělit něco o zhoubné spirále nenažranosti a ideje "koláčů bez práce". Vnější stránka filmu je přitom tak přeplácaná, eklektická a tak blaženě mlaská nad četnými atrakcemi 3D animace (a pravděpodobně i 3D efektů v kině, ale já znám jen DVD), že jakýkoli pokus o nějaké sdělení dokonale zazdí. Zjištění, že film vychází z dětské knihy z roku 1978, doby, kdy byly podobné vymoženosti hudbou daleké budoucnosti, vnáší do věci více světla. Kdyby se film na odkaz předlohy, s kterým má zjevně problém, bezcitně vykašlal a byl opravdu jen orgiemi gagů, vlastně by se mi líbil víc. Být ale po každém skvělém nápadu (skákací hrad z želé, útoky pečených kuřat nebo gumových medvídků) zas a znovu konfrontován s tou nejlacinější rétorikou "kritiky konzumu" a adorací "skutečných lidských hodnot" (postava otce a vedlejší motiv hysterického policajta a jeho synka) je otravné a působí to pokrytečtěji než v jiných zběsilých animácích. Jako by Otto Wichterle s plnou pusou kuřat z KFC hovořil o přednostech vegetariánské stravy. ;-) 60%(6.12.2010)

Neviem ako je to s predlohou, film je ale nášup len v prvej polovici. Potom mu už zostáva iba to tempo, koľaje sú s blížiacim sa vyvrcholením stále vyjazdenejšie. Sľubovali krvou presakujúci steak, no nakoniec naservírovali síce chutnučký, ale až príliš prepečený kus kuracinky pre každého. (obyvatelia mestečka - nehovoriac o odpornom "mejdžrovi" - by si totiž za svoju nechutnosť a nenažranosť jednoznačne zaslúžili riadnejší trest, než len niekoľkominútovú apokalypsu... záhubu, záhubu, záhubu!)(23.3.2010)

Poslední dobou jsem už animákama přehlcený. Žánr, který jsem si kdysi užíval se dostal do fáze, kdy na nás útočí každý měsíc jak na běžícím páse nějaký ten snímek a většina z nic je bohužel přinejlepším průměrná. Naštěstí se našla tahle pakárna, která mě hodně moc potěšila. Je tady totiž tolik origináních nápadu, skvělých fóru, vtipný děj... Prostě věci, které mi zmizeli už i z pixarovské tvorby. Skvěle Sony, Zataženo, občas trakaře jsou parádní živou vodou do stagnujícího žánru. Gummi bears!(5.12.2009)

Jednoduchý a vopred predvídateľný príbeh, avšak podaný nádherným vizuálnym zážitkom. Požehnane gastronomických nápadov, ktoré mnohokrát vyzerajú úchvatne, avšak tiež niekoľko vtipných scén (najlepší je otec, ktorý sa veľmi nevyzná do počítačov a používania myši a ktorého skvele nadaboval James Caan). Predovšetkým vďaka vizuálnej stránke ma film uchvátil. Je to dobrý film, ktorý zaujme predovšetkým novou myšlienkou. Podporuje ako inak vplyv rodiny na formovanie detskej osobnosti. Po rozprávkovom konci, kedy všetko dobre dopadne, sa otec konečne vyjadrí a vysvetlí si so synom, že sa aj tak majú veľmi radi.(8.2.2015)

Zdá se mi to nebo se tento animák opravdu nepovedl? Pokud bych měl srovnávat s konkurencí, bylo by hodnocení ještě o chlup nižší. Cílová skupina, na kterou všechno to jídlo padá, jsou piškoti, to mi nikdo nevyvrátí a tak taky vypadají všechny "komické" situace a hlášky. Prostě a jednoduše jsem se nezasmál ani jednou, možná proto, že jsem do tohoto počasí vkládal velké naděje. A to jsem si říkal, že by mi alespoň zahnalo hlad... :-) 45%(9.12.2009)

• - Vnější vzhled Flintovy laboratoře je vymodelován podle Wardenclyffe Tower, která sloužila Nikolu Teslovi jako laboratoř pro experimenty s bezdrátovým přenosem. (HellFire)

• - V srpnu 2009 studio Insight Editions vydalo v souvislosti s filmem doprovodnou knihu k filmu s názvem „The Art and Making of Cloudy with a Chance of Meatballs“. (chelseaman22)

• - Celosvětová premiéra proběhla 12. září 2009 v Los Angeles. (Varan)