Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film „El paso“ diváka zavede do kotle vášní, emocí a živelnosti. Režisér Zdeněk Tyc se po úspěšných „Smradech“ už podruhé vrací do světa Romů, který v nás zpravidla vzbuzuje strach a rozpaky, přestože o něm vlastně vůbec nic nevíme… „El paso“ je inspirováno skutečným osudem romské vdovy, matky devíti dětí. Filmová rodina Horváthových má dětí sedm. Příběh začíná okamžikem nečekané, tragické smrti otce. Matka Věra najednou stojí sama proti úřadům, odhodlaná udržet svou početnou rodinu pohromadě za každou cenu, jenže zoufale nepřipravená. Sociální odbor dává k soudu žádost na odebrání jejích dětí a následné svěření do ústavní péče. Ze dne na den jsou vystěhováni na periferii do sociálního bytu o jedné místnosti. Případ Věra versus město se dostane k mladé, ambiciózní advokátce. Svět Romů nezná a ani ji příliš nezajímá, celou kauzu bere zpočátku jako odrazový můstek své začínající kariéry. Navzdory svým předsudkům, nepochopení a občas i samotné Věře, která blonďatou advokátku zpočátku odmítá vpustit do svého světa, případ nevzdá. Naštěstí není sama, kdo stojí na straně rodiny proti většině. Je tady ještě lehce nepraktický, ovšem o to pro svou práci zapálenější, kurátor Kochta. Jeho snaha pomoci Horváthovým je přiživována také ryze soukromým zájmem o atraktivní advokátku…

„El paso“ nekončí happy endem, jen jeho příslibem. Bez lakování na růžovo nabízí pozitivní příklad. A také čas na přemýšlení, zda být Romem opravdu znamená být vinen. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (80)

Marigold 

všechny recenze uživatele

Kvalitní, zejména tam, kde se film přidržuje dokumentární roviny a nesnaží se o jakési zobecňující karikatury zapšklých xenofóbů. Otázku, zda stylizovaný příběh "podle skutečné události" bude fungovat, uspokojivě zodpoví závěr – a odpověď zní ANO. A to navzdory občas těžkopádným dialogům, které se snaží romský problém analyzovat z různých úhlů, i navzdory scénáři, kterému místy citelně chybí gradace a jasnější směr. Tycovi se podobně jako ve Smradech podařilo vytvořit celkem plastický a svou angažovaností neurážející film (pokud tedy přimhouřím oko a pominu poněkud přehnané náznaky "spiknutí" mocných). Škoda, že El Paso nemá samozřejmou sílu Slámových dramat a musí až příliš často sáhnout ke schématu. Poměrně dobrý pocit z projekce mi tak s odstupem času stále více kazí vzpomínky na momenty, které byly namísto zamýšlené autenticity spíše falešné. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Tyc a Romská otázka podruhé. Tentokrát nesledujeme silný příběh prověřený dvojím tématem Romů a adopce jako ve Smradech, ale jen klasickou selanku na téma "chceme jim ještě pomoci?". V dalších letech se hledalo mnoho cest ven, cest až kamsi, ale výsledek se stále nedostavil. El Paso je možná trochu zajímavější tím, že vedle té slovutné samoživitelky a jejích dětí se motá poměrně zajímavá směska postav, které nejsou karikami, ale jen obyčejnými lidmi. Logicky ani od Rybové nebo Prachaře nemusíme čekat žádnou zvláštní hloubku, ale minimálně obstáli v souboji s Javorským, Matáskem a Barešem. ()

Reklama

Fr 

všechny recenze uživatele

El Paso! El Paso! Přepadení! (a vzali klukovi kolo). Ale bílý větší El Paso – poslali exekutora! Dluh 200 litrů na nájemným znamená vyměnit byt za ubytovnu v Dolních Chabrech ..... Film na ožehavé téma. Co na tom chcete komentovat? Chválit herce za uvěřitelné role (I. Horváthová, Javorský, ale hlavně terénní pracovník D.Prachaře).(?) Film, který je natočený podle skutečného příběhu a jehož nosnou myšlenkou je (podle mě) přesvědčit matku, aby se starala o děti, nechlastala, nehulila a gadžové ji tak nemohli odebrat děti, je (stále podle mě!) určený pro náročné publikum ochránců lidských práv a těch, kteří mají smysl pomáhat i tam, kde to vlastně není třeba a hlavně nemá smysl. Prostě takovej ten film, na kterej dostanete grant. A co člověka vede k tomu, aby se na něj podíval? Ze zajímavosti, ze studijních či pracovních důvodů. A co k tomu vede vás? Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Chci vidět zázrak. 2.) Nevím, jak vypadá sprcha na ,,žeton“. 3.) Jsem paní Horváthová. BODY 4.) – 22.) BYLY Z XENOFOBNÍCH DŮVODŮ ZRUŠENY. PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

Master19 

všechny recenze uživatele

Je těžké vnímat tento film nezaujatě. Nicméně snaha tvůrců přesvědčit majoritu (nebo koho) není vůbec přehnaná nebo vlezlá. Naopak se mi zdálo, že to víceméně celkově nechává na divácích. U mě se tedy názor nijak zásadně nezměnil, ale na film jsem se podíval se zájmem, už jen kvůli krásné Lindě Rybové, která je tu opravdu (slovy Vladimíra Javorského) "k nakousnutí". ()

DDT 

všechny recenze uživatele

Obsah i formu tentokrát pominu (podobně jako u všech českých filmů poslední doby jsem měl většinu času pocit, že se dívám na nudnou televizní inscenaci), ale musím zmínit herce, které jsem tentokrát vůbec "nerozdejchal". A to kompletně všechny herecké výkony. Romské role ještě jakžtakž ujdou, asi to s neherci prostě líp nešlo, ovšem "profesionálové" hodně nemile překvapili. Tak falešný "herecký koncert" jsem dlouho neviděl. Lindě Rybové jsem ve filmu nevěřil ani slovo, její právnička se chovala a vypadala spíš jako manekýnka, ale ještě mnohem horší byl "rozverný terénní pracovník" Davida Prachaře. Škoda že se u nás nedávají nějaké herecké anticeny, už bych měl letos prvního kandidáta. Ovšem ostatní herci také nezaostávají, obzvlášť "komiksové karikatury" - Vladimír Javorský, David Matásek nebo "dámy ze sociálky". Nevím jestli to Zdeněk Tyc s herci neumí nebo byl scénář tak špatný, že to nešlo "uhrát", výsledek je každopádně tristní. El Paso není sice taková hrůza jako "Už", ale nic, co byste museli vidět podruhé. Ani poprvé. ()

Galerie (65)

Zajímavosti (2)

  • Film získal roku 2009 zvláštní ocenění na festivalu českých filmů Finále v Plzni v kategorii nejlepší celovečerní film. (JoranProvenzano)
  • Hlavní hrdinku filmu ztvárňuje Irena Horváthová, která je zpěvačkou skupiny Gulo Čar a před kamerou stála v tomto filmu poprvé. (Pumiiix)

Reklama

Reklama