poster

Vynes na horu svoj hrob (TV film)

Drama / Psychologický / Dobrodružný

Československo, 1979, 76 min

 • homerr
  ****

  Rekonstrukce československé horolezecké výpravy z roku 1973 a následné tragédie, kdy po pádu jeden z členů vrcholového družstva několik dní umíral ve výšce cca 7850 m, bez možnosti ho dostat dolů. Film celkem pravdivě vykresluje dobývání osmitisícových vrcholů v 80-tých létech, kdy výbava a výstroj byly v počátcích. Důraz klade na chování jednotlivých postav v krizových situacích a zároveň nabízí pohled do chování horolezců, kdy dříve ve větších skupinách bylo hodně individualistů, s cílem vystoupit nahoru za každou cenu, které musel krotit vedoucí výpravy.(8.2.2009)

 • mchnk
  ****

  Možná klasické horolezecké dilema v jasně dané kritické situaci, nicméně perfektně natočeno a sehráno. Film o neutuchajícím odhodlání a touze dostat se nahoru, ale hlavně dolů. Dobrovolně sem přijeli, ale nedobrovolně se musí rozhodnout. Vláďu Brabce bych klidně nechal mluvit česky, i když jeho slovenský dabér byl více než přesný. Jeho klasická gesta, bez originálního hlasu, nebyla moc přesvědčivá. Jinak výborné drámo v drsných podmínkách velehor.(16.9.2014)

 • frantisekly
  *****

  ,,Ale veď vy sa sem vrátite o rok, možno o dva...ja už tu budem ako doma...všade vás povodím, aj na vrchol vás zavediem, Karol, po tej najbezpečnejšej ceste. A predstav si, tá rana v ďasne, čo ma tak bolela, sa už celkom zahojila!" Ktosi kdesi popísal päť stupňov umierania. Posledný stupeň - zmierenie sa ani nedalo krajšie a pritom desivo vystihnúť. Niektorí tu popisujú dej filmu ako ,,predvídateľný" alebo ,,nudný". A možno v živote nevyliezli ani na tú povestnú Milešovku, kde si Sváťa Pulec prerazil chrbticu. Lenže toto nie sú Cimrmani, toto bola krutá realita. Jan Kounický umieral mnoho dní v spacáku, v dvadsaťstupňovom mraze.(27.11.2015)

 • honajz
  **

  V podstatě nic nového nepřinášející horolezecký film, co bychom neviděli, navíc místo Makaly jsem tam prostě pořád viděl Tatry. Jediná věc, co mi přišla zajímavá, replika umírajícího horolezce o tom, že se mu už zahojila dáseň po vytržení zubu. Ale jinak je to i celkově předvídatelné, a přes krátkou stopáž často nudící. Mimochodem, nezajistit si při takovém výstupu spojení s nějakou centrálou či letištěm, je akorát tak hovadská nezodpovědnost.(15.7.2011)

 • nascendi
  ***

  Uvedomujem si, že za nasledujúci komentár ma nikto nepochváli. Myslím si, že nikto nemusí liezť na Himalájske vrcholy. A ak chce, tak si musí do batohu pribaliť aj zodpovednosť za prípadné následky. Vrcholové horolezectvo je extrémne náročná činnosť v extrémnych podmienkach. Preto do rozhodovania v krízovej situácii nepatria vzorce správania sa z nížiny, ale chladnokrvný kalkul smerujúci k minimalizácii obetí. A napriek tomu, že oceňujem vydarenú rekonštrukciu skutočnej udalosti aj zobrazenie toho, ako Himaláje odhalia skryté osobnostné črty jednotlivcov, väčšej empatii mi bráni nezodpovedateľná otázka: "Načo tam liezli?" P.S. S takým vybavením by sa dnes horolezci asi báli vyliezť aj na Gerlach.(18.2.2011)

 • - Mrvtvým horolezcem byl Jan Kounický. (homerr)

 • - Po třech letech se další expedice vrací znovu na Makalu a objevují stan s mrtvým na stejném místě. Rozkládají tábor o 50 metrů níže. Vrchol zdolává Křiššák a Schubert (24.5.1976), přičemž Schubert následující den umírá při sestupu. (homerr)

 • - Pokus o záchranu a spuštění zraněného dolů nevyšel a za pár hodin sestoupili jen o pár metrů. (homerr)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace