Vynes na horu svoj hrob (TV film)

Drama / Psychologický / Dobrodružný

Československo, 1979, 76 min

,,Ale veď vy sa sem vrátite o rok, možno o dva...ja už tu budem ako doma...všade vás povodím, aj na vrchol vás zavediem, Karol, po tej najbezpečnejšej ceste. A predstav si, tá rana v ďasne, čo ma tak bolela, sa už celkom zahojila!" Ktosi kdesi popísal päť stupňov umierania. Posledný stupeň - zmierenie sa ani nedalo krajšie a pritom desivo vystihnúť. Niektorí tu popisujú dej filmu ako ,,predvídateľný" alebo ,,nudný". A možno v živote nevyliezli ani na tú povestnú Milešovku, kde si Sváťa Pulec prerazil chrbticu. Lenže toto nie sú Cimrmani, toto bola krutá realita. Jan Kounický umieral mnoho dní v spacáku, v dvadsaťstupňovom mraze.(27.11.2015)

Keď sa ide do Himalájí, vždy sa niečo stane. Ako sme v ostatných dňoch aj my počuli v správach, buď veľký úspech, alebo tragédia. Jedno od druhého delí malý výkyv počasia alebo jeden chybný krok. Film nie je dokonalou rekonštrukciou prostredím ani atmosférou, ale psychológia funguje výborne aj vďaka špičkovému hereckému obsadeniu. Len nepochopím, keď to bola československá výprava, prečo nemohla vo filme znieť aj čeština, bolo by to úplne prirodzené. –––– Snažte sa byť tolerantí, aj keď si začnete ísť na nervy. –––– Aby si si nevylámal zuby. Chápeš, zúbky! Lebo to je teraz najdôležitejšie. Nevylámať si zuby. –––– ... a tento stan je môj hrob, ktorý som si sám vyniesol.(28.5.2017)

Poslednú dobu ma prekvapuje, koľko máme my, Slováci, natočených výborných filmov (väčšinou tých predrevolučných) a to veľmi rôznych žánrov, bohužiaľ ich z mladšej generácie skoro nikto nepozná. Pomerne exotický snímok odohrávajúci sa v Himalájach (predpokladám, natáčané nanajvýš v Tatrách alebo Krkonošiach) nesie v sebe napätie a potenciál veľmi zaujímavého filmu od samého začiatku až do konca a naviac má v sebe skvele obsiahnutú i dokumentárnu funkciu - veľmi dôveryhodne mapuje vtedajšiu činnosť slovenských horolezcov spojenú s tragickým príbehom, podľa skutočnej udalosti ! Zaujalo ma aj veľké zameranie na psychologické hľadisko celého príbehu. Teda bravo! Ale musím strhnúť jednu hviezdičku dolu za predabovanie Vladimíra Brabca do slovenčiny, bolo to veľmi čudné počuť hovoriť úplne iným hlasom :-((20.12.2016)

Rekonstrukce československé horolezecké výpravy z roku 1973 a následné tragédie, kdy po pádu jeden z členů vrcholového družstva několik dní umíral ve výšce cca 7850 m, bez možnosti ho dostat dolů. Film celkem pravdivě vykresluje dobývání osmitisícových vrcholů v 80-tých létech, kdy výbava a výstroj byly v počátcích. Důraz klade na chování jednotlivých postav v krizových situacích a zároveň nabízí pohled do chování horolezců, kdy dříve ve větších skupinách bylo hodně individualistů, s cílem vystoupit nahoru za každou cenu, které musel krotit vedoucí výpravy.(8.2.2009)

Veľká škoda, že tento film nešiel predminulý rok v IMAXe spoločne s Everestom ako dvojprogram. Vyššie s hodnotením nemôžem ísť z jedného dôvodu. Predabovávať notoricky známe české ksichty s ešte známejšími hlasmi do slovenčiny je pre mňa extrémne nepochopiteľná vec a kazí to vždy do dosť vysokej miery divácky zážitok.(28.5.2017)

• - Mrvtvým horolezcem byl Jan Kounický. (homerr)

• - Po třech letech se další expedice vrací znovu na Makalu a objevují stan s mrtvým na stejném místě. Rozkládají tábor o 50 metrů níže. Vrchol zdolává Křiššák a Schubert (24.5.1976), přičemž Schubert následující den umírá při sestupu. (homerr)

• - Jozef Psotka vtedy skutočne vytvoril rekord, keď vydržal pri zranenom Kounickom desať dní vo výške 7850 m. (corona)