Vynes na horu svoj hrob (TV film)

Drama / Psychologický / Dobrodružný

Československo, 1979, 76 min

Uvedomujem si, že za nasledujúci komentár ma nikto nepochváli. Myslím si, že nikto nemusí liezť na Himalájske vrcholy. A ak chce, tak si musí do batohu pribaliť aj zodpovednosť za prípadné následky. Vrcholové horolezectvo je extrémne náročná činnosť v extrémnych podmienkach. Preto do rozhodovania v krízovej situácii nepatria vzorce správania sa z nížiny, ale chladnokrvný kalkul smerujúci k minimalizácii obetí. A napriek tomu, že oceňujem vydarenú rekonštrukciu skutočnej udalosti aj zobrazenie toho, ako Himaláje odhalia skryté osobnostné črty jednotlivcov, väčšej empatii mi bráni nezodpovedateľná otázka: "Načo tam liezli?" P.S. S takým vybavením by sa dnes horolezci asi báli vyliezť aj na Gerlach.(18.2.2011)

Keď sa ide do Himalájí, vždy sa niečo stane. Ako sme v ostatných dňoch aj my počuli v správach, buď veľký úspech, alebo tragédia. Jedno od druhého delí malý výkyv počasia alebo jeden chybný krok. Film nie je dokonalou rekonštrukciou prostredím ani atmosférou, ale psychológia funguje výborne aj vďaka špičkovému hereckému obsadeniu. Len nepochopím, keď to bola československá výprava, prečo nemohla vo filme znieť aj čeština, bolo by to úplne prirodzené. –––– Snažte sa byť tolerantí, aj keď si začnete ísť na nervy. –––– Aby si si nevylámal zuby. Chápeš, zúbky! Lebo to je teraz najdôležitejšie. Nevylámať si zuby. –––– ... a tento stan je môj hrob, ktorý som si sám vyniesol.(28.5.2017)

Možná klasické horolezecké dilema v jasně dané kritické situaci, nicméně perfektně natočeno a sehráno. Film o neutuchajícím odhodlání a touze dostat se nahoru, ale hlavně dolů. Dobrovolně sem přijeli, ale nedobrovolně se musí rozhodnout. Vláďu Brabce bych klidně nechal mluvit česky, i když jeho slovenský dabér byl více než přesný. Jeho klasická gesta, bez originálního hlasu, nebyla moc přesvědčivá. Jinak výborné drámo v drsných podmínkách velehor.(16.9.2014)

,,Ale veď vy sa sem vrátite o rok, možno o dva...ja už tu budem ako doma...všade vás povodím, aj na vrchol vás zavediem, Karol, po tej najbezpečnejšej ceste. A predstav si, tá rana v ďasne, čo ma tak bolela, sa už celkom zahojila!" Ktosi kdesi popísal päť stupňov umierania. Posledný stupeň - zmierenie sa ani nedalo krajšie a pritom desivo vystihnúť. Niektorí tu popisujú dej filmu ako ,,predvídateľný" alebo ,,nudný". A možno v živote nevyliezli ani na tú povestnú Milešovku, kde si Sváťa Pulec prerazil chrbticu. Lenže toto nie sú Cimrmani, toto bola krutá realita. Jan Kounický umieral mnoho dní v spacáku, v dvadsaťstupňovom mraze.(27.11.2015)

Rekonstrukce československé horolezecké výpravy z roku 1973 a následné tragédie, kdy po pádu jeden z členů vrcholového družstva několik dní umíral ve výšce cca 7850 m, bez možnosti ho dostat dolů. Film celkem pravdivě vykresluje dobývání osmitisícových vrcholů v 80-tých létech, kdy výbava a výstroj byly v počátcích. Důraz klade na chování jednotlivých postav v krizových situacích a zároveň nabízí pohled do chování horolezců, kdy dříve ve větších skupinách bylo hodně individualistů, s cílem vystoupit nahoru za každou cenu, které musel krotit vedoucí výpravy.(8.2.2009)

• - Pokus o záchranu a spuštění zraněného dolů nevyšel a za pár hodin sestoupili jen o pár metrů. (homerr)

• - Po třech letech se další expedice vrací znovu na Makalu a objevují stan s mrtvým na stejném místě. Rozkládají tábor o 50 metrů níže. Vrchol zdolává Křiššák a Schubert (24.5.1976), přičemž Schubert následující den umírá při sestupu. (homerr)

• - Jozef Psotka vtedy skutočne vytvoril rekord, keď vydržal pri zranenom Kounickom desať dní vo výške 7850 m. (corona)