Vynes na horu svoj hrob (TV film)

Drama / Psychologický / Dobrodružný

Československo, 1979, 90 min

Jozef Zachar

Ondrej Sliacky

Uvedomujem si, že za nasledujúci komentár ma nikto nepochváli. Myslím si, že nikto nemusí liezť na Himalájske vrcholy. A ak chce, tak si musí do batohu pribaliť aj zodpovednosť za prípadné následky. Vrcholové horolezectvo je extrémne náročná činnosť v extrémnych podmienkach. Preto do rozhodovania v krízovej situácii nepatria vzorce správania sa z nížiny, ale chladnokrvný kalkul smerujúci k minimalizácii obetí. A napriek tomu, že oceňujem vydarenú rekonštrukciu skutočnej udalosti aj zobrazenie toho, ako Himaláje odhalia skryté osobnostné črty jednotlivcov, väčšej empatii mi bráni nezodpovedateľná otázka: "Načo tam liezli?" P.S. S takým vybavením by sa dnes horolezci asi báli vyliezť aj na Gerlach.(18.2.2011)

Veľká škoda, že tento film nešiel predminulý rok v IMAXe spoločne s Everestom ako dvojprogram. Vyššie s hodnotením nemôžem ísť z jedného dôvodu. Predabovávať notoricky známe české ksichty s ešte známejšími hlasmi do slovenčiny je pre mňa extrémne nepochopiteľná vec a kazí to vždy do dosť vysokej miery divácky zážitok.(28.5.2017)

,,Ale veď vy sa sem vrátite o rok, možno o dva...ja už tu budem ako doma...všade vás povodím, aj na vrchol vás zavediem, Karol, po tej najbezpečnejšej ceste. A predstav si, tá rana v ďasne, čo ma tak bolela, sa už celkom zahojila!" Ktosi kdesi popísal päť stupňov umierania. Posledný stupeň - zmierenie sa ani nedalo krajšie a pritom desivo vystihnúť. Niektorí tu popisujú dej filmu ako ,,predvídateľný" alebo ,,nudný". A možno v živote nevyliezli ani na tú povestnú Milešovku, kde si Sváťa Pulec prerazil chrbticu. Lenže toto nie sú Cimrmani, toto bola krutá realita. Jan Kounický umieral mnoho dní v spacáku, v dvadsaťstupňovom mraze.(27.11.2015)

Možná klasické horolezecké dilema v jasně dané kritické situaci, nicméně perfektně natočeno a sehráno. Film o neutuchajícím odhodlání a touze dostat se nahoru, ale hlavně dolů. Dobrovolně sem přijeli, ale nedobrovolně se musí rozhodnout. Vláďu Brabce bych klidně nechal mluvit česky, i když jeho slovenský dabér byl více než přesný. Jeho klasická gesta, bez originálního hlasu, nebyla moc přesvědčivá. Jinak výborné drámo v drsných podmínkách velehor.(16.9.2014)

Poslednú dobu ma prekvapuje, koľko máme my, Slováci, natočených výborných filmov (väčšinou tých predrevolučných) a to veľmi rôznych žánrov, bohužiaľ ich z mladšej generácie skoro nikto nepozná. Pomerne exotický snímok odohrávajúci sa v Himalájach (predpokladám, natáčané nanajvýš v Tatrách alebo Krkonošiach) nesie v sebe napätie a potenciál veľmi zaujímavého filmu od samého začiatku až do konca a naviac má v sebe skvele obsiahnutú i dokumentárnu funkciu - veľmi dôveryhodne mapuje vtedajšiu činnosť slovenských horolezcov spojenú s tragickým príbehom, podľa skutočnej udalosti ! Zaujalo ma aj veľké zameranie na psychologické hľadisko celého príbehu. Teda bravo! Ale musím strhnúť jednu hviezdičku dolu za predabovanie Vladimíra Brabca do slovenčiny, bolo to veľmi čudné počuť hovoriť úplne iným hlasom :-((20.12.2016)

• - Mrvtvým horolezcem byl Jan Kounický. (homerr)

• - Po třech letech se další expedice vrací znovu na Makalu a objevují stan s mrtvým na stejném místě. Rozkládají tábor o 50 metrů níže. Vrchol zdolává Křiššák a Schubert (24.5.1976), přičemž Schubert následující den umírá při sestupu. (homerr)

• - Jozef Psotka vtedy skutočne vytvoril rekord, keď vydržal pri zranenom Kounickom desať dní vo výške 7850 m. (corona)