• Chřástal
  ****

  Než jako detektivka je tenhle film lepší coby ilustrace Poeových existenčních problémů a amerických spisovatelských kruhů a jako snaha o Poeův povahopis a vhled do jeho tvorby – citují se tu autorovy básně i názory z Filosofie básnické skladby. Iluze Ameriky před polovinou 19. století s jejími hospodami, literárními salonky, doutníky, básnířkami a společenskou spodinou v českém televizním filmu z 90. let je samozřejmě kouzelná - kromě frajerského floutka Langmajera nebo komisaře Oldřicha Navrátila (a už chápu, proč se v Tele tele pořád ptali Josefa Cardy, jestli má chlapa) je pozoruhodný Vladimír Dlouhý jako E. A. Poe.(8.7.2018)

 • Vančura
  ****

  Zhlédnuto bezprostředně po dočtení krátkého textu "Poe a smrt krásné dívky" z r. 1996, ve němž Josef Škvorecký se skromností sobě vlastní líčí mimo jiné okolnosti vzniku scénáře k této zdařilé dvoudílné televizní inscenaci. Už samotný titul tohoto filmu znalcům Poeovy tvorby zákonitě připomene jeho proslulý esej "Filosofie básnické skladby", kterému dal Škvorecký v tomto scénáři neokázalý hold. O detektivní motiv vraždy krásné dívky zde jde však až ve druhé řadě - primárním cílem je zde "přiblížit českým divákům dávno mrtvého básníka, k němuž se Baudelaire modlil jako k bohu na nebesích" (slova Škvoreckého). A to se dle mého soudu zdařilo měrou vrchovatou, především díky skvělému hereckému obsazení. I díky němu jsem si při sledování připadal skoro jako v divadle, protože většinu herců z tohoto filmu považuji za excelentní divadelníky (Langmajer, Hrušínský nejml., můj milovaný Pavel Rímský, a další...). A samotný konec mě dojal. Všem milovníkům kultivované televizní zábavy tento film doporučuji, pokud by to náhodou veřejnoprávní televize někdy reprízovala (na obrazovce komerční televize si to v životě nedovedu představit). Strašná škoda, že už tu Vladimír Dlouhý není - zde v roli Poea zcela exceluje...(4.5.2012)

 • Terva
  ***

  Dokáže slavný autor detektivek objasnit skutečný zločin?(16.6.2011)

 • brooklyn73
  ****

  Podle povidky Josefa Svoreckeho ,reziser Viktor Polesny natocil velice zajimavou ,dvoudilnou inscenaci o nekolika dnech zivota E.A.Poe. Nachazime skveleho basnika,literarniho kritika ci autora neuveritelnych povidek v situaci, ktera se nam jeho nynejsim ctenarum znalym jeho celosvetove proslulosti a popularite jevi jako nemozna.Ale kolik uz bylo za zivota stradajicich a jejich talentu neodpovidajich umelcu, nuceno doslova protloukat se zivotem pred nim ci dokonce po nem? V case kdy Poe ma nemocnou zenu a potrebuje veskere financni prostredky se najde zavrazdena divka,kterou basnik osobne znal. Na dopadeni,usvedceni vraha je vypsana odmena $500. Prvni dil je na fantasticke urovni.Druhy dil kdy ma zacit vysetrovani jsem ocekaval dejovy koncert,avsak zklamani se dostavilo ku mne. Edie jak je ve hre nazyvan, nerozpleta klubko zlocinu vedouci k pachateli, naopak se pusti po mylne stope,jejiz spatny smer vsak odhali a v konci ukaze na jiz tou dobou mrtveho vraha, cimz pripad vyresi. Ne uz tak policie,ktere je ve druhem dile venovano dost prostoru, takze misto vysetrovani spisovatele sledujeme policistu s jeho pomocniky a jejich snahy o naleznuti pachatele. V obsahu filmu je mylka,zavrazdena Mary Rogersova byla zavrazdena v meste zvanem Hoboken , ktery se nachazi na druhem brehu reky Hudson a to znamena ve state New Jersey a ne ve state New York. Vladimir Dlouhy navysil svym vykonem me hodnoceni ze tri na ctyri hvezdy,ano takhle bych si Edgara Allana Poe predstavoval.Neodpustim si jednu jeho basen " Chces lasku mit? Pak stuj co stuj smer srdce uhlidej si,bud vsim cim jsi a pamatuj nebud nicim cim nejsi,svetu tve nezne chovani,puvab bez marnivosti, budou duvodem k uznani a Laska povinosti..."(13.10.2008)

 • gudaulin
  ***

  Kvalitní televizní hra z americké historie, která staví na kvalitním obsazení v čele s Vladimírem Dlouhým jako spisovatelem E. A. Poem. Hrané pasáže jsou doplněné ocelorytinami s dobovými obrázky americké společnosti. Vyvážená hudba, slušná kamera i režie. Celkový dojem: 65 %.(4.8.2009)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace