Reklama

Reklama

Dvojnásobná držitelka Oscara Hilary Swanková předvádí nezapomenutelný výkon v roli Amelie Earhartové, legendární americké pilotky, která se nesmazatelně zapsala do historie létání. Biografické historické drama zachycuje Ameliinu touhu vzlétnout k oblakům od prvního okamžiku, kdy ji jako mladá dívka pocítila při pohledu na letadlo nad rodnými kansaskými pláněmi. Ve 30. letech 20. století, kdy ženy podle všeobecného mínění patřily za plotnu, se Amelie stala první ženou, které se podařilo přeletět Atlantik a tento skvělý úspěch jí katapultoval mezi národní celebrity. Prožila úžasný vztah s charismatickým obchodním partnerem a posléze milujícím manželem Georgem Putnamem (Richard Gere). Společné ambice a vzájemná láska způsobily, že jejich pevným manželstvím neotřáslo ani Ameliino odhodlání létat, ani její vášnivý milostný poměr s Genem Vidalem (Ewan McGregor). V roce 1937, během pokusu obletět svět, však Amelie Earhartová nad Pacifikem zmizela. Kombinaci strhujícího dramatu, vzrušující romance a velkolepého dobrodružství natočila režisérka Mira Nairová. (HBO Europe)

(více)

Videa (3)

Trailer

Recenze (80)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Amélie Earhart není Amélie z Montmartru, takže nepočítejte s kdovíjak sympatickou a střelenou postavičkou jak z pohádky, ale spíše s přeangažovanou ďůrou, která má to štěstí, že umí sakra dobře lítat. Jenže když Vám tvůrci ani letecké záběry nenatočí hezky a všechno ostatní je vysloveně průměrný až špatný, tak nemůžete počítat s dobrým biografickým filmem. Fascinuje mě, že do tak špatného filmu urvali herce jako Richarda Gera nebo Ewana McGregora a distributor má ještě k tomu ty koule tvrdit, že Hilary Swank tu předvádí nezapomenutelný herecký výkon. Nepředvádí. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Zdánlivě ideální látka, obsazení a tak. Ale výsledkem je film, pro který je Richarda Gera škoda. Hilary Swank je utopená v masce, která je tak autentická, že jí nedává šanci nic zahrát. Postava Ewana McGregora je zbytečná a ze všeho nejhorší zjištění je, že všechny vystřižené scény jsou důležité a kdyby ve filmu zústaly, byl by to mnohem lepší a kompaktnější zážitek. Takto je to film bez emocí, bez psychologie postav, pouze životopisná ilustrace. ()

Reklama

castor 

všechny recenze uživatele

Vždycky se dají najít výjimky, ale životopisné firmy rád nemám. Jsou hroznou rutinou, nažehlené, akademické, točené podle příručky a vypadají, že by jim nějaké výrazné ambice, komplikovanost charakterů i skutečné nahlížení pod lesklý povrch byly jen na obtíž. Lidé za kamerou se zrovna nesnažili ani tentokrát, stačilo vybrat příběh postavený na reálných základech, několik solidních herců a na ten průměr se snad nějak vyškrabeme. Jenže pro mě osobně osudy legendární pilotky zajímavé nebyly. Jestli létala z Prahy do Brna nebo se jí podařilo přeletět Atlantik, mi tak nějak bylo jedno. A divák čeká, kdy to přijde. Kdy zatne pěsti, kdy se mu dostane nějakého svěžího/originálního momentu. Jenže ten nepřichází. Herci se snaží, ale scénář jim prostě nedovoluje dostat se pod kůži divákům, kteří už po polovině snímku začínají sledovat hodinky. A to není nikdy dobrá vizitka. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $40miliónovTržby USA $14,279,575Tržby Celosvetovo $19,756,077Tržby za predaj DVD v USA $6,136,864 //počet predaných kusov 356,840║ V rámci výpravy, navodenia dobovej atmosféry, kostýmov, či vizuálu dobrá práca, obsadenie tiež fajn ale využité pre jednoduchší režisérsky prístup tak na pól plynu, snímka nestrhne ako by mala, nemá to patričnú hĺbku. /55%/ ()

Psema 

všechny recenze uživatele

Sterilní životopis, jenž by měl být v budoucnu předváděn jako perfektní ukázka nezvládnuté biografie, která může oslňovat kýčovitými záběry, dobovými záznamy a perfektně zvolenou hlavní představitelkou, ale pokud odbívá příběh a postavy, skončí na stejném místě jako nejslavnější americká letkyně. Tolik sterility a plochosti se vážně jen tak nevidí. Swank se sice na Oscara snaží, ale scénář z ní dělá pouze umanutou a nezodpovědnou (čímž si mimochodem na mnoha místech protiřečí) nánu, která si může podvádět manžela (solidní Gere), přičemž to paroháčovi (zřejmě přes všechnu slepotu lásky) vůbec nevadí. Btw. Ewan McGregor nikdy nebyl slizčí. I za to velký palec dolů. ()

Galerie (38)

Zajímavosti (6)

  • Amelia Earhartová přeletěla Atlantik poprvé 17. června 1928, tentokrát ještě v roli cestující. 20.–21. května 1932 to už zvládla jako pilotka. Na osudný let kolem světa odstartovala 1. června 1937. Pohřešovaná je od 2. července 1937. (Petulka88)

Související novinky

Burtonova „Alenka“

Burtonova „Alenka“

26.07.2008

Po ponurém příběhu o mstivém hrdlořezovi z londýnského holičství se Tim Burton vrací ke stylu Karlíka a továrny na čokoládu. V listopadu pod dohledem producenta Richarda Zanucka, se kterým… (více)

Letkyně aneb Amélie bez Montmartru

Letkyně aneb Amélie bez Montmartru

29.05.2008

Klidně by z toho mohla být další oscarovka. Už jen kvůli účasti Hilary Swank, pro kterou je projekt s prostým názvem Amelia srdcovkou, v níž nejen ztvárňuje hlavní roli, ale podílí se i na produkci.… (více)

Reklama

Reklama