KR4T4S

Rachel Weisz opět v dávné historii a opět jako knihovnice a opět má codočinění s oblohou. Nedokážu si v té roli představit nikoho jiného, zahrála zase skvěle, ostatní herci jsou taktéž na svém místě. Čekal jsem komorní snímek a přitom jde o regulérní velkofilmový historický epos o konfliktech náboženství, vědy, atd. Alejandro Amenábar umí, ať už je to podle skutečných událostí (tak nějak přibližně), nebo je to jen fikce. ()

Mr.Jackass

Positině hodnotím především skrytý poznatek z tohoto filmu vyvěrající a to, že každé náboženství se snaží býti universalistické a naprosto odmítá náboženství ostatní a ve jménu svého boha se snaží ostatní předělat, pověčinou ne zrovna mírovými prostředky. V tomto filmu jde konkrétně o poslední zbytky polyteismu, který se střetával s ranným křesťanstvím, do kterého se jako obvykle připletli židé a nastal problém mezi těmito dvěma komunitami. Jinak příběh o ženě, která měla takto vysokou moc v té době nepovažuji za moc historicky relevantní. Zajímavé jistě ano, ale ve spoustě věcech naprosto nesmyslné. Netvrdím, že ženy neovládaly muže, to ano, to vždy, ale skrytě si je navedly kam potřebovaly, ale ne tady takhle veřejně. ()

Ferinka

Dílo je to velkolepé, Rachel Weisz snad lepší než kdykoliv před tím, ale bohužel je to hrozná blbost ve smyslu faktografickém. ()

ZkuKol

Historická freska z doby nástupu křesťanství v Alexandrii ukazující, že dostatečně silný fanatismus přemůže i zdravý rozum a zničí vše dobré ve svém okolí. Amenábar tvoří jeden velkolepý obraz za druhým, ukazuje starověký svět, jak s jeho moudrostí a elegancí, tak s krutostí a nesmiřitelností. Rachel využívá svého oduševnělého vzezření a velmi věrně ztvárňuje filosofku, jenž touží jen v míru přemýšlet, žít a chránit druhé a proto skončí špatně. Křesťanství tu dostává díky svému fungování (rozuměj církvi) dost velký pohlavek ve velmi inteligentním stylu (není jediné špatné, ale je nejfanatičtější). Vznikl tak velmi atmosférický film s jednoduchým, ale o to důležitějším poselstvím. Škoda, že se tvůrcům nepodařilo odhadnout správný rozsah filmu, protože na dvě hodiny to prostě není a občas je těch symbolických obrazů až příliš a ani velmi dobrý soundtrack jim moc k posunování děje nepomůže. Přesto bych zařadil takovýto film do poviné školní docházky. V Alexandrii to vře, křesťanům nestačí legálnost jejich náboženství, chtějí i moc a kdo nejde s nimi... Agora nejde... 80% PS: 73 miliónů? doufám, že nikdo nečekal, že mu je tenhle film vrátí, to by byla producentská sebevražda... ()

mohamedsfinger

Agora je film zajímavý nejen tématem, ale i jeho pojetím a zpracováním. Kritika náboženského fanatismu zde oprvadu ční nad příběhem, což mi ani moc nevadí. Ale někdy byla trochu otravná zbytečná doslovnoast a trochu i schematičnost, což ale vyvážily opravdu kvalitní dialogy a herecké výkony, ať už to byla už tradičně dobrá Rachel Weisz nebo charismatický Ashraf Barhom. Výprava filmu se, musím říct, také celkem povedla, a tak nebudu vytýkat ani další historické nepřesnosti. Amenábar nám zkrátka přináší příjemný "historický" film, který v sobě má i něco navíc. ()

insurgentes

Protikřesťanské zaměření filmu je jistě záslužná věc, sranda je i to, že hlavní křesťanský zloun jakoby z oka vypadl Radku Johnovi, ale jinak celkem standardní okázalý holywoodský škrab. ()

LuciusWlk

Agora je ohromující příběh. Kamera i režie mě ohromovaly a výkony herců včetně vykreslení postav je také skvělé. Celkové téma je hodně odvážné a v době kdy pozvolna upadá víra v křesťanství jde o další nálož na křesťanské bolavějící záda. Faktem je, že já ( čímž nikomu nevnucuji svůj názor ) považuji víru, at už křesťanskou, muslimskou čí modrozelenou jednu ze dvou hlavních elementů světových či globálních konfliktů ( druhá je mocenská touha ). Podíváte li se do historie, nepřineslo křestěnství nic dobrého, mimo víru v něco mystického stěží dokazatelného či vyvratitelného. A tolika nesmyslným vyvraždováním, donucováním, křižáckým výpravám, kladivům na čarodějnice, ATD a to vše ve jménu Boha, který, pokud by existoval nezakročil a pouze přihlížel a tím pádem souhlasil, se vyrovná už jen druhá světová válka. Což je fakt podložený čísly a historickými doklady ( je třeba brát v úvahu, že dříve neměly pušky a děla ). A v tomto snímku je poukázáno, byt možná trochu s nadsázkou, na jakých základech je křesťanství vybudováno. Napadá mě tady otázka, proč není křesťanství zakázáno, stejně jako nacismus? Tak jako tak, snímek je pěkný, povedený, a názor, ten si tak jako tak uděláme každý svůj. Každopádně doporučuji! ()

Sdoom

Plytký scénář zasazený do velkolepých kulis. A nuda. I když vznešená a poučná, bohužel stále nuda. ()

NALBERTik

kua lidi doufam že tomudle nevěříte ani trošku :D Je to snůška historických nesmyslů !! Paraboláni jako extrémisti ?! Oni byli terénní doktoři :D :D Atd Atd ATd...To mi dosti vadilo... dvě hodiny pakáren, co se snaží vypadat jako historický film... Mě prostě celej ten příběh zastínilo to, že je to Sci-Fi... nebrat. ()

Babous

Člověk si říká, jací ti prvotní křesťani byli svině - pohani jim nabídli prst a oni ji ukousli a pak snědli i zbytek těla. Nejprve vidíme spor křesťanů a pohanů, poté křesťanů a židů a nakonec se křesťané začnou svářit mezi sebou. Uprostřed toho všeho je moudrá filozofka Hypatia, která se snaží přijít na kloub heliocentrické soustavě. Zajímavé a pěkné, ale nijak výrazněji to na mě nezapůsobilo, nejspíš vinou nevýrazných postav. ()

danca044

Poutavý příběh, skvělé herecké výkony a celkově výborný historický příběh. Hypatia se stůj co stůj drží svého přesvědčení a je pro to ochotna zemřít. Davus jí raději sám zabije, než aby musela trpět ukamenováním. Dojímavý a velice zajímavý příběh, na který se jistě kouknu ještě znovu. ()

civrss

Upřímně obdivuji režiséra Amenábara, že se pustil do natočení takhle ožehavé části historie světa, jako jsou války založené na náboženském tématu. Nechci se zde pouštět do nějaké vážné polemiky, nemám na to vzděláni ani potřebné znalosti. Řeknu jen málo:Všechny války světa, které označovaly za hlavní důvod konfliktu náboženské vyznání, ať už se jednalo o pogromy proti židům či právě rozmach křesťanství, mají za hlavní důvod boj o moc, sílu a správnost svého názoru. Za tohle mě snad nikdo neukamenuje. ()

DavidS.

Zdařile výpravná, ale jinak zcela naivní až prostinká lekce z historie, filozofie a náboženské nesnášenlivosti na konci starověku...K tomu něco emancipace i milostných tužeb...Vyjma Rachel Weisz casting nevýrazný...Obdiv tomu, kdo to zafinancoval, protože komerční potenciál je nulový, příběh černobílý a kvalita diskutabilní... ()

leon_id

Agora urcite nebude filmem pro kazdeho. Vzhledem k rozpoctu a velikosti produkce by se ocekaval historicky popkornak, ale misto toho se dockame zevrubneho zivotopisu stredoveke filosofky jmenem Hypatia, ktera tu ustupuje do pozadi nabozenskemu fanatismu, ktere se v lidske spolecnosti klubal uz od nepameti. Da se rict, ze Alejandro Amenabar nasel idealni pomer mezi vecnym spekulovanim mlade astronomky a bezhlaveho teroru zakuklenych primitivu. Dal dohromady kvalitni tym kameramanu, kteri vytvorili par opravdu impozantnich zaberu z ptaci perspektivy. Krasne Rachel Weisz sem tu frigidni ucitelku moc neveril, ale nic to neubira na jejim hereckym talentu a s klidnym srdcem si muze prepucovat Oskara za The Constant Gardener. K memu velkem prekvapeni me takove tema uveznilo na 2 hodiny do kresla a nebylo to jen diky dvoum svudnym elipsam hned ze zacatku filmu ;) ()

casioa....

Natočiť niečo takéto v angličtine, vyznieva po skončení filmu ako zlý vtip. Ale, keby aj Gibson natočil svoje Apocalypto v angličtine....stále by bol aspoň pár sto metrov vpred. Chladné, a plné vedľajších postav, s absenciou akejkoľvek hlavnej. Nuže, máte pocit že hlavnou postavou bola Hypatia? Tak to asi nie...! Rachel Weisz je možno kosť, ale to nestačí....ako k Hypatii-nedokázal som si k nej nájsť cestu. ()

Jane18CZ

Prostředí a celkové zpracování filmu bylo úžasné, ale příběh mě tak nehorázně s*al, takže nečekám že se na to ještě někdy podívám. Mám k tomu jedinou poznámku: kdo napsal Bibli? ()

Wally

Nádherný historický film, ale stejně se nemohu zbavit pocitu, že v záplavě posledních velkofilmů v kinech je tento film tak trošku mimo .... Nějak tam nezapadá a možná i proto to distributorům trvalo delší dobu než se rohodli nám ho nabídnout i tady u nás. Nečekejte nějakou výraznou akci a že vás strhne...tohle tento film nemá v popisu práce. Jeho krása spočívá v nádherně vytvořených kulisách starověké Alexandrie, skvělém i když pomalu plynoucím přiběhu, v neodiskutovatelně báječném hereckém výkonu R. Weisz a co si budeme povídat i v té brutalitě, kterou se v raných dobách předvádělo 'mírumilovné' křesťanství... Film ve mne vyvolal podobnou směsici hnusu a opovržení nad vším tím církevním jako při sledování Kladiva na čarodějnice. Určitě doporučuji ke zkouknutí, je to výborný film! ()

velkyvezir

Kdyby to bylo možné, dám 6*. Šestá za Rachel, která je nejen nejen krásná, ale i skvělá herečka, jež ví, jaké role vybírat. Pět hvězd si film zaslouží za celé ztvárnění. Že zrovna ze Španělska - katolické země - vyvstane film, který se nebojí jít proti proudu a ukázat i křesťanství jako náboženství, které prostřednictvím svých fanatiků zpozdilo myšlenkový i technologický vývoj lidstva. Tento film si církev jistě za rámeček hned tak nedá, protože zničit jednu z největších starověkých knihoven s věděním lidstva, z něhož by bylo možno dodnes čerpat, a to vše na základě mocenských a autoritářských tužeb, které již čtyři století po smrti Ježíše neměly s jeho učením co do činění, je naprosto neomluvitelná chyba. Tento film by se měl pouštět všem hlupákům potlačujícím svobodu lidského ducha. Rovněž velmi kladně hodnotím fakt, že ačkoliv film nedostal a neočekával nálepky typu "historický velkofilm", ve skutečnosti historickým velkofilmem je, který bez problémů sbalí do kapsy přiblblé pokusy o retro antické velkofilmy typu Alexandr Veliký, Troja apod. Agora je film, který nám má připomínát, že směšování víry a vědy nevede k pokroku, ale k zániku. Opravdu skvělá podívaná, která mne pohltila. ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale