Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (496)

Madsbender 

všechny recenze uživatele

"Jmenuju se Charles Bronson, a jsem nejnásilnejší britský vězeň." Okrem toho aj najdrahší a najslávnejší. Unikátny štýlový portrét nenapraviteľného násilníka a bitkára, ktorý si vybudoval meno z kriminálu. 34 rokov vo väzení, z toho 30 na samotke, bez známeho dátumu prepustenia. To už o niečom svedčí. Bravúrna one man show koncentrovaného zmrda Toma Hardyho, pecková hudba a šialená porcia násilia. Jeden z mojich najobľúbenejších filmov. Refn má know how. 100% ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

"Namasti mi chrbát i stehná. Teraz niečo zažiješ..." Tom Hardy touto úlohou nadobro prerazil medzi hereckú elitu. Rola nenapraviteľného bitkára mu sadla dokonale, problém je, že režisér jeho obetavosť a drinu využil len z časti. Film je zaujímavý v malých celkoch, scénach, ale ako taký postráda celistvosť a detailnejší rozbor jeho postavy. Sme svedkami niekoľkých bitiek, ale jeho dospievaniu režisér venoval sotva 2-3 minúty. Ja som Ch. Bronson! , tu ma máte, ale ako sa sem dostal, ako sa formoval, kde nastal zlom, kde "udelali soudruzi z NDR chybu" to sa nedozvieme. Režisér sa rozhodol hrať na umelca a to bola veľká chyba. Tom Hardy a Tom Hardy. Viac nahý ako oblečený. Film len o ňom a bez cenzúry. 60%. ()

Reklama

VenDulin85 

všechny recenze uživatele

Na závěr svojí letní challenge jsem si nechala Bronsona. Umím si představit, jak rejža povídá Hardymu- budeš tam hrát úplně vypatlaného magora, který je v jeden okamžik méďa k pomuchlání, a hned na to je zuřivý orangutan v kleci, který rozbije každou držku, která se k němu přiblíží... a Tomík na to radostně kývne, protože on tyhle týpky zvládne s přehledem sobě vlastním. Za mě 85%, protože kde vás neudolá hlavní postava, dotáhne to hudba a je vymalováno. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Zpovědi nebezpečné mysli. Mysli, která víc jedná, než myslí. Bronsonovo chování se vymyká veškerým škatulkám, stejně tak styl filmu. Na představení režírované uvnitř hlavy samotného Bronsona (jak naznačuje potlesk publika na nepatřičných místech) jsou záběry nezvykle dlouhé a brutalita vcelku mírná. Černohumorné metafora jediného myslitelného přístupu, s nimž vás nezlomí britský nápravný systém, naráží do pokusu vypovědět jakž takž pravdivě příběh jednoho života. Nebo mělo jít dokonce o snahu „zlidštit“ pro masy (líbivá audiovizuální stránka vždy navýší počet zájemců) další minoritní skupinu obyvatelstva – masochisty? Zde se film potýká s nadobyčejnou psychologickou plytkostí – ani aktuální prostředí o Bronsonových náladách moc nevypovídají, jak by se nabízelo – a prostým faktem, že málokterou ránu osudu schytal Bronson bezdůvodně, takže proč s nim jakkoli soucítit? Bronson je filmem spíše problematickým než špatným a rozhodně méně hloupým než třeba v něm citované Přání smrti. Nevím, co nám tvůrci usilovali sdělit, ale i kdyby nic, je to nic vyšperkované jedním z nejlepších soundtracků posledních let (první skladba působivě variuje první tóny Mechanického pomeranče) a účastí herce (ve vedlejší roli), který vypadá trochu jako Peter Bogdanovich. Něco takového už se slyšet a vidět vyplatí. 65% Zajímavé komentáře: Cival, genetique ()

liskam 

všechny recenze uživatele

Jak tenhle film hodnotit, kde vzít nějaká kvalitní měřítka. Jsem pouhý konzument s (prozatím) fungujícím mozkem a vlastním názorem. Jelikož je to životopisný film a já jsem ho dokoukal, tak to z mého pohledu není propadák. One man show Toma Hardyho bohužel není dokonalá. Věřím, že dnes by se toho zhostil trochu jinak a určitě lépe. Přesto byl místy opravdu extrémně přesvědčivý. A tak by to mělo býti. Když bych měl srovnávat s nějakými životopisnými filmy, patřil by tento snímek do lepší poloviny, i když nedosahuje špičky. Za mě 60-75% ()

Galerie (63)

Zajímavosti (15)

  • Před natáčením se režisér filmu chtěl osobně setkat s pravým Bronsonem. Rozmyslel si to však a namísto toho dostal od pravého Bronsona milý dopis a pozdějí s ním uskutečnil i dvacetiminutový telefonát. Nakonec pravý Bronson zaslal svůj hlasový záznam, který chtěl Nicolas Winding Refn zařadit do scénáře, do kterého se dostala třeba tato věta: "Bylo to naprosté šílenství ve své nejlepší podobě." (dinamit_1)
  • Záběry promítané ve scéně v divadle jsou skutečné záběry z roku 1983, kdy vzal skutečný Charles Bronson v jedné z věznic několik rukojmích, následně držel na střeše 47hodinový protest, způsobil oheň a škodu v hodnotě 750 000 liber. (JardaBauer)

Související novinky

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn

17.02.2010

Jeden z nejslibnějších hollywoodských mladíků, který třeba v Anthonyho Hopkinse, by už potřeboval tučný komerční hit. Možná se jím stane noirová akční kriminálka Drive, ve které Gosling nahradil… (více)

Reklama

Reklama