Let Fénixe

• Česko Let Phoenixe (více)

Havarované letadlo uprostřed Sahary. Všichni chtějí přežít. Všichni slouží společné věci, někteří více - někteří méně. Všichni myslí v první řadě na sebe, na své životy, na své ego. Bitva může začít... (TV Prima Cool)

jonyyy

Velmi netradiční role pro pana Stewarta. Není to on, kdo je hlavním hrdinou a zachráncem a dokonce je po většinu filmu pesimista a starý protiva. Na to nejsem zvyklý. Ostatní herecké obsazení výborné a i když se film odehrává na 10 metrech čtvereční pouště, nenudí. 80% ()

ARI50

Písečná bouře super herci ale ono se pro mě jen žvanilo bohužel, dalo se dívat ale ta délka vás po chvíli omrzí. ()

Bauer

Po delší době film zasluhující právem 5* a to bez jakýchkoliv debat. Filmy o pádech letadel mám hodně rád. Většinou letadla padají do moře a my potom sledujeme, co budou dělat lidi, ktreří přežili a ocitli se na nějakém osamoceném ostrově (Trosečník) a nebo může letadlo spadnout v horách (Přežít). Ale aby spadlo v poušti, tak to jsem ještě neviděl. Tento film je právě o letadlu, jenž spadlo uprostřed pouště. Pád způsobila píšečná bouře. Není to dost originální? Je to sakra originální a na svou dobu až geniální. Pád letadla je dost dobře natočen na to, že je to z roku 1965 klobouk dolů. Film má něco málo přes dvě hodiny a ani na chvíli to nenudí, jelikož sledovat přežití v poušti, když mají ztroskotanci ne moc vody a s níž musí šetřit je vážně strhující. Jenže je to obohaceno i špičkovou rekonstrukci letadla. Chvilka vygradovaného napětí v podobě arabů. A poté výborný konec. Film se odehrává na jednom místě a ani to člověka nenudí, protože stále je na co se koukat. A i kdyby nebylo, tak by se stačilo jen koukat na herce, kteří podali výborné herecké výkony a dokážou hrát pouze očima. James Stewart v roli kapitána byl excelentní. Hardy Krüger coby Heinrich Dorfmann byl jako německý namyšlený konstruktér nezpomenutelný. A další herci, jako třeba známý George Kennedy, byli skvělí. Jsem docela zvědavý, až se podívám na Let Fénixe, který si zarežíroval John Moore po 39 letech od natočení tohoto skvostu. Ale myslím, že to bude blbost. Každopádně tento film je opravdu strhující zážitek! ()

MrCreosote

Typický Aldrich aneb O chlapech pro chlapy. Tentokrát se spolu s hrdiny ocitneme uprostřed rozžhavené pouště, takže i u monitoru nebo před televizí obrazovkou můžeme pod nohama cítit horký písek a mít nutkání pořádně se napít vody. Funguje především interakce mezi jednotlivými postavami, což vychází jednak z přirozenosti dialogů a uvěřitelnosti situace, druhak z hereckých výkonů všech zúčastněných. Oni také Borgnine, Finch nebo Stewart nejsou legendami pro nic za nic. Postupné vtahování do děje, zoufalost sluncem spálených mužů a překvapivé střety i konce jednotlivých hrdinů dělají z Letu Fénixe jeden z nejzajímavějších dobrodružných filmů všech dob. ()

Orlau32

Zajímavý film, ale myslím, že remake z roku 2004 byl zajímavější a měl lepší dialogy. \též scenérie zabírána kameramanem byla lepší. ()

YURAyura

4/10 Jako nic moc Aldrichu - tesil jsem se na to jak male decko a takove zklamani... Zensky element zastupuje poze tanecnice ve vzpominkach, ale cele se to nese v takovem neuveritelne klidnem duchu, ze jsem ani na okamzik nezapochyboval, ze se vec poradi - zkratka napinavych chvil je dost poskromnu. Videl jsem sice prvni remake, ale ten mi prisel lepsi nez tento original - a pritom Hardy, James, Ernest a Ian jsou dobri, takze vinu tenktokrat vidim na Robertove strane ()

(mOnkey)

Pot, špína, nedostatek jídla a vody, tuny písku a hrstka přeživších chlápků. To je představa extrémní životní situace ve vyprahlé, nehostinné poušti v podání Roberta Aldriche. Na příkladu remaku z roku 2004 je krásně vidět, jak se vnímání filmu od šedesátých let změnilo. Zatímco dnes se dbá hlavně na to, aby byla osádka rasově i genderově vyvážená, Aldrich se zaměřuje zejména na to, co je opravdu důležité - tedy soužití malé skupinky lidí na omezeném prostoru, postupné konflikty uvnitř komunity, ale také vyobrazení demoralizace jednotlivce a tvrdou dřinu. Ačkoli se celou dobu pohybujeme na prostoru několika desítek metrů čtverečních, ty dvě a čtvrt hodiny uběhnou jako voda i díky tomu, že se zde objevuje herecká špička tehdejší doby včetně „toho jediného správného pilota“. 85% ()

Martin741

Reziser Robert Aldrich /Emperor of the North/ natocil len priemerny film. Film ma chvilu dobre tempo /burka v pusti, hlavni hrdinovia prezili, a to je dobre/, lenze potom sa rozbehla taka priserna nuda, ze hruza. Ako nehovorim, treba 20 - 30 minut na to, aby sa dialogmi ukazali charaktery postav, ale tuna to rejza doslova prehnal, lebo vyse hodiny sa nic nedeje, a pocuvat tie prazdne taraniny /jo, aj James Stewart kecal odusu voloviny/ sa nedalo. Potom stavba provizorneho lietadla mala v tej pustnej horucave nieco do seba, ale 136 minutaz je sialena, a to doslova. Skoda, ze film ako celok je neprijemne ustreleny, nekompaktny a skoro vyfuci do prazdna : 55 % ()

danecek24

23. Zlatý Glóbus za rok 1965 - nominace (3) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec ve vedlejší roli - Hardy Krüger ( Pozn.: Herec nominaci odmítl.), Objev roku (herec) - Ian Bannen ()

zette

Takove ty chlapacke dobrodruzne filmy, ktere postradaji jakoukoliv duveryhodnost jdou mimo me. Myslim, ze to je maximalne dvougeneracni zalezitost, ktera mohla ocenit zajimavy namet a slusne herecke obsazeni... Dnesni mladez uz na tom nikdo neutahne.-). ()

Mol

Heinrich byl nejlepší. Stewart tentokrát bohužel dostal roli, kde si člověk říkal, že takhle by se mr. Stewart chovat neměl. Teda ovšem pokud není hloupost jeho ctností. ()

Radiq

Až teď teprve vidím, jak to v té verzi z 2004 zpackali. Zprasili. Mám chuť tomu zpětně dát odpad. Není potřeba vymejšlet nějaké pitomosti a tápat v nelogickejch kruzích. Je to víc o technické stránce stavby letadla a nezabývá se to pitomostma. Teda zabývá, ale jakž takž snesitelně. Jasně, má to nádech filmu z 60. let, ale na svou dobu nemůžu křivé slovo utrousiti. Uvěřitelnnost sice nic moc, ale v porovnání s tou novou verzí je to papežovo zlato. Herectví Jamese Stewarta se mi zrovna nezamlouvá. Kromě Borgnineho tam snad nikdo horší nebyl. Tahounem filmu byl podle mě Heinrich Dorfmann. ()

andrii

Peříčko za peříčkem zafixujem.´ Se zápalem tak, aby okřídlený fiakr opět nesundal vzdušný fén, do prokletého ohniště tmy. Nejprve ale zatmelíme vrávoravé, spáry svárů nás, do nebe volajících trosečníků, na dlouhou dobu usazených na "medovém hořícím poli." ()

hans500

Vynikající dobrodružné drama, perfektně zrežírováno Robertem Aldrichem (Tucet špinavců), námět je velice povedený a zpracování brilantní. Na 136 minutách nechybí nic co by v takovém filmu mělo být: napětí, skvělá atmosféra, výborné dialogy, vyhrocené situace... sestrojování letadla je uvěřitelné. Film se může pyšnit famózními hereckými výkony, především Jimmyho Stewarta (z toho co jsem viděl, zatím nejlepší výkon) a Hardyho Krügera (skvělý herec, jak dokazuje právě zde, za svou roli odmítnul nominaci na zlatý glóbus). Film nenudí ani na vteřinu a vyůstí povedeným závěrem. Celkem 4,5*. Remake Johna Moorea nesahá tomuto originálu ani po kotníky. ()

Compadre

Výborné, minimalistické a spíše psychologické drama okolo party trosečníků na poušti, kteří se snaží z nastalé situace nějak vybruslit. Zní to jednoduše a vypadá to skvěle. Tyhlety příběhy, kdy se různí lidé dostanou do podobnýho průseru já mám rád. Ovšem, musí se to umět natočit...tak jako tohle. ()

Zemřel herec Hardy Krüger

Zemřel herec Hardy Krüger