Neboj, jsem v pořádku

• český

Mám se dobře, neboj

• Francie

Je vais bien, ne t'en fais pas

Don't Worry, I'm Fine

Francie, 2006, 100 min

Akosi som celý čas tušil, kam toto celé bude viesť. Mne to prišlo strašne priehľadné, už od samého začiatku. Námetovo fajn, len mohli tú zápletku celú o čosi viac premyslieť a pokúsiť sa to zahaliť väčším rúškom tajomstva. Nejako mi neišlo do hlavy, prečo by sa takto navážal stále do svojho oca, keďže na mňa pôsobil celkom v poriadku a starostlivo. Nuž, spracovanie nebolo zrovna oslnivé. Ale nebolo to vôbec na zahodenie, len naozaj škoda, že si nedali väčšiu námahu s tou neustálou manipuláciou. No a ešte nechápem ten sadistický prístup v tej psychiatrickej liečebni... Kdeže je totálna izolácia najlepšia na ukľudnenie psychiky? Asi ťažko!(20.7.2014)

Drama, které si žije svým životem - a nechá vás, abyste byli při tom. Nesnaží se být za každou cenu středem pozornosti a nemá potřebu poučovat a obhajovat své názory - ale možná právě proto byste mu měli naslouchat. Vypráví o dobrých úmyslech, jimiž - jak známo - bývá dlážděna cesta do pekel ... o jediném chybném rozhodnutí, které narýsuje dělicí čáry a vykope hluboké příkopy - už navždycky. Protože ničemu nepomůže ... protože nezmenší bolest a nepřinese útěchu ... protože pod tenkou slupkou lži živí zatrpklost, hořkost a únavu ... protože vytvoří neřešitelnou situaci ... protože nenávratně poznamená vzájemné vztahy ... protože vás odsoudí k věčnému předstírání - a nikdy vás neosvobodí.(8.12.2014)

Sú to síce slabšie, ale platné štyri hviezdičky. Netušil som, čo môžem čakať od filmu, o ktorom som predtým nič nevedel. A bol som príjemne prekvapený, pretože film s jednoduchým dejom mal prijateľný spád a dokonca až napätie. Mélanie Laurent zvládla dejové peripetie hlavnej postavy príbehu na jednotku a jej filmová priateľka ma okrem príjemného vzhľadu zaujala aj rovnakým priezviskom, aké má jediný slovenský "čierny bača".(25.10.2009)

Už z názvu tejto francúzkej drámy je jasné, že hlavná hrdinka Lili sa má všelijak , len nie dobre. Potom, čo sa dozvie, že sa jej brat pohádal s rodičmi a ušiel z domu sa jej stav iba zhoršoval. Komorná dráma si vystačí iba s niekoľkými postavami, no najväčšiu pozornosť na seba zaslúžene strháva M.Laurentová. Myslím, že o tejto sympatickej a talentovanej herečke ešte budeme počuť. Pôsobí veľmi presvedčivo a prirodzene. Pointa s dopismi je dosť predvídateľná, no našťastie majú tvorcovia v zálohe ešte jednu. Spokojnosť. 70%.(1.2.2014)

Shosanna si asi oblíbila neveselá dramata...:) Tohle se mi líbilo, jak herecké obsazení, tak zpracovaný námět, i když to neskončilo nijak vesele...Kad Merad se u mě tímto filmem vyšvihl dost nahoru, protože jsem ho viděla nedávno stejně dobře hrát v komedii i v rodinném filmu... Sama sebe jsem mile překvapila, když jsem celou dobu věděla, co se tam děje- koukali jsme na to ve francouzštině s francouzskými titulky...(19.5.2013)

• - Ústřední písnička snímku se jmenuje U-turn (Lili) v podání francouzského dua Aaron. (claudel)

• - Literární předlohou pro tento snímek byl stejnojmenný román Oliviera Adama. (claudel)