Neboj, jsem v pořádku

• český

Mám se dobře, neboj

• Francie

Je vais bien, ne t'en fais pas

Don't Worry, I'm Fine

Francie, 2006, 100 min

Dejovo to síce na prvý pohľad nevyzerá až tak atraktívne, ale film si ma získal. A môže za to hlavne skvelá hlavná hrdinka v podaní Mélanie Laurent, ktorá je výborne podaná a s ľahkosťou ťahá celý film a tak som jej fandil nielen v snahe nájsť brata, čo ide čoskoro prekvapivo úplne do úzadia, no nevadilo mi to, keďže aj ten bežný život mi aj napriek úplnej reálnosti prišiel zaujímavý, či už štúdium, práca, vzťahy v rodine, ale aj priatelia. No nič sa nedá vytknúť ani réžii, celková atmosféra mi nadmieru sadla a rozhodne musím pochváliť aj ten pomerne nečakaný zvrat z poslednej fázy, ktorý tomu celému dodá ešte trochu iný náboj. Takže ani ma nenapadá, čo sa tu v rámci žánru dá vytknúť, je to taký malý, pomerne nenápadný film, ale pozeralo sa mi na to viac, než dobre. 76%(12.8.2015)

Velice povedené drama, udržující napětí a tajemství až do posledních chvil. Od pěti hvězdiček mě odradila jen podle mého vkusu přece jen trochu protahovaná střední část, kde se motivy již předtím zřejmé jen opakují a v ději ani myšlenkově s ničím novým nepřicházejí. Ale jinak ukázka zvládnutého řemesla, za jehož pomoci je vcelku jednoduchoučký příběh vyprávěn tak zajímavě, že nutno uznat: jedná se o Film.(10.10.2009)

Jsou témata a způsoby zpracování námětu, které vám sednou v teenagerském věku, a jsou naopak témata, jejichž lidský rozměr plně pochopíte až ve zralém věku. Snímek o tom, jak se francouzská středostavovská rodina vyrovnává s odchodem jednoho z členů domácnosti, je zpočátku zdánlivě o vztahu dvou sourozenců, ale s přibývajícími minutami je zřejmé, že ve skutečnosti jde o vztah dcery a jejích rodičů. Komorní drama o nedostatku odvahy sdělit nevyhnutelné nemá sice bůhvíjak vyšperkovaný scénář, ale silně emotivní téma a solidní obsazení v čele se známou Mélanií Laurent. Tenhle nenápadný film se mi zadřel pod kůži a jako rodič se dokážu vcítit do postavení všech zúčastněných. Celkový dojem: 75 %.(20.2.2014)

Netradiční Merad. Netradičně čitelná pointa (odhalit ji lze brzo, pak o ní ale stejně musíte několikrát zapochybovat). Netradiční Francie (především svou žánrovou čistotou, nadlouho bez romantické i komediální příměsi). Startovní plošina 23leté Mélanie, která za svůj výkon určitě nedostala jen tak "nějakou cenu", jak tu píše uživatel rejzanek. Ona byla hned načtyřikrát prohlášena za nejzářivější vycházející hvězdu filmového nebe. A neomylně.(11.10.2013)

Doslova příkladně budované emoce, sázající na divákovu zvědavost. Člověk čuje nějaký to tajemství od samého začátku a čím víc jsem do toho nořil, tím víc jsem se snažil všechno odtajnit dřív než to za mě udělá scénarista. Je to nenápadný film, ale má v sobě neskutečnou sílu. Uživatelé, co fetujou filmovou Francii ví, že Melanie je krásná a mimořádně talentovaná herečka, ale co předvádí tady, to je hotový herecký mistrovství. Pro vnímavého a empatického diváka je fakt síla sledovat tenhle film a to i díky nádherné hudbě (kytarová skladba neměla chybu).(11.9.2014)

• - Ústřední písnička snímku se jmenuje U-turn (Lili) v podání francouzského dua Aaron. (claudel)

• - Literární předlohou pro tento snímek byl stejnojmenný román Oliviera Adama. (claudel)