Valčík s Bašírem

• Izrael Vals Im Bashir (více)
Izrael / Francie / Německo / USA / Finsko / Švýcarsko / Belgie / Austrálie, 2008, 90 min

Autobiografický hrdina Ari se vydává za dávnými známými i dalšími lidmi, kteří mu mohou prozradit, jestli kdysi byl při krutých masakrech v palestinských uprchlických táborech Sabra a Šatíla. Netradiční dokument je po snímku Persepolis další animovaný film o nedávných dějinách Blízkého východu – stejně poutavý, dojemný i hrůzný. [43. MFFKV 2008] (oficiální text distributora)

Seti

U mě vítězí forma nad obsahem. Pohled na Libanonský konflikt a následný masakr je zvolenou animací povýšen na nevšední zážitek. Co se obsahu týče, tak z genocidy už si vážně na prdel nesednu. Nechci vypadat jako cynik nebo nelida, ale to, že se lidi systematicky vraždili, vraždí a budou vraždit už jsem dávno přijal jako fakt, stejně jako to, že o tom natáčí filmy. Proto mě tento "další" filmový přírůstek na téma genocida nijak nevzrušil. Ještě k tomu, když byl podán tak nějak s odstupem, chladně a bez emocí - pravděpodobně záměrně (ale to, že takový zážitek přítomní vojáci vytěsnili z paměti jim vůbec nemám za zlé). ()

Benedygtus

Velice silny snimek. Z pocatku me nechaval pomerne vlaznym, ale nasledne jsem si uvedomil, ze filmu je konec a na me dopadl s neuveritelnou vahou. Provedeni a zpracovani, tolik charakteristicke pro tento snimek, me zaujalo a to je myslim to nejdulezitejsi, ale presto se nemohu, zaroven s tim, zbavit dojmu, ze to slo udelat lepe. Citace kinej: "...Díky takto dobrému filmu se svět alespoň dozví, že genocida není v součansosti výhradně africkou záležitostí. A upozornění takového významu dodává snímku i humanitní a politický význam. Díky zvolené formě vyprávění a nezaujatému úhlu pohledu se naštěstí nejedná o žádnou patetickou agitku, ale o uměleckou výpověď o válečných zvěrstvech. ..." ()

Zagros

Už dlouho mě žádný film tak příjemně nepřekvapil a neodrovnal jak Valčík s Bašírem. Prakticky od první sekundy mě dokázal naplno zaujmout, postupně stále více mě strhával do děje a napínal, aby mě na konci dostal úplně. Valčík s Bašírem je také vůbec jeden z nejoriginálnějších snímků v tématu vyrovnávání se s válečným traumatem. Úžasně mi sedla animace, která v kombinaci s výtečnou hudbou přináší místy až mystickou atmosféru. Silný je také samotný obsah, ten pro změnu v kombinaci se stylem vyprávění dokáže napnout hned od začátku, úžasně gradovat a ke konci sejmout. Vytěsnění hrůzostrašných válečných zážitků z paměti a jejich postupné znovuobjevování pomocí rozhovorů s jinými lidmi, kteří naopak zapomenout nedokáží, je vymyšleno a ztvárněno mistrovsky. No a o tom, kam až jsou lidé schopni v rámci válečného běsnění zajít, se nemá moc co bavit… hranice nejsou. ()

arexam

Parádní film. Animace mě oslovila velkým slovem. Fakt dobrá. Děj filmu má taky něco do sebe. Prostě paráda no. ()

Orthank

Priznávam!Netradičné a v svojej holej podstate i vnútorne silné.Avšak chýba tomu všetkému istý punc uveriteľnosti. Je to paradoxné, najmä, keď film ako taký, sa snaží vzbudiť pocit odsúdenia v človeku za to, čo sa stalo v utečeneckých táboroch.Snaží sa, ale nejak nie a nie trafiť tu správnu notu.Zo začiatku som mal dokonca pocit, že si z vojny doslova "strieľa", a len moja chápajúca myseľ mi nahovára autorov súdiaci úmysel.Správne dynamická hudba a silné jednotlivé obrazy vrcholia v chladnom závere, kde vás nerozcitlivejú dokonca ani reálne zábery z masakru.Tak nejak som sa musel sám rozhodnúť odsúdiť tento bezcitný čin,a to len preto, že nikto ho vo filme nijak priamo neodsudzuje.Nehľadá sa vinník, nehľadá sa zámer. Vždy len ukazuje domnienky (strata pamäti,výpovede zúčastnených),ale to je tak všetko.Pseudo-dokumentárny štýl pátrania po pravde bol dobrý nápad, no nemal zostať len vo vykresľovaní a svedectve jedného otrasného činu,ale tak trochu i zavŕtať do podstaty a zodpovednosti za konkrétny čin.....Áno. Je to tak trochu málo...:-( ()

bila.tecka

Silné téma podtržené vynikající animací a polodokumentární formou. Motiv vytěsňování hrůzných vzpomínek z paměti není nutné svazovat s aktuálním politickým děním (v tomto případě první libanonská válka roku 1982), je přenosný nejen do vojenských konfliktů (kde je přesto nejvděčnější). Je zde výborně zachyceno, jak si s odstupem času člověk uvědomí, co pro svou paměť je nutné vykonat, co je třeba si zapamatovat. ()

wosho

Mix hraného dokumentu a animovaného filmu, jenž se několikrát dotkne silou medvědí divákova citu, až mu vytřisknou slzy. Morální poseleství Ariho Folmana, jenž umělecky ztvárnil své vlastní vzpomínky na válku v Libanonu.¨Silný snímek, jemuž jeho výtvárná stylizace občas ubližuje, přesto poslední minuta skutečných záběrů z masakru s člověkem pekelně zamává. ()

I.AM.NOT

Nedovedu si představit, že by tento snímek byl natočen jiným výtvarným stylem, ať jako klasická, počítačová či poloviční animace nebo jako hraný film, i občas trošku moc plochá flashová animace dokonale plní účel, po chvíli jsem byl naproste pohlcen dějem a vyprávěním a čekal na masakr, když se však blížil konec byl jsem trošku zklamán, očekávání obrovského finále se změnilo v mírně zdlouhavou nudu. I tak 5/5 za předchozích 65 minut a animaci. ()

Milan25

Animačně zajímavé (podobně jako Temný obraz, ale nebolí z toho oči), skvělá hudba, ale člověku, který není příliš obeznámen s Izraelsko-Libanonským konfliktem, to moc neřekne. ()

Holina

Nehodnotim. Nechci dávat pět ***** filmu, který pojednává o hrůze války v syrové podobě. Každopádně je to ale (opět) silnej film ()

POciSEM

Hardcore.Co jinýho o tom napsat?Neskutečnej hardcore.Válka je hrozný svinstvo ale že se zrovna o tomhle konfliktu dozvim takovouhle formou,sem ani ve snu nečekal.Hrozně mě to rozbilo. ()

defagoo

Výborná animace, skvělé téma, parádni hudba. Pro mě pouze lehce nevyužitý potenciál děje. Přál bych si ménně dokumentárního stylu a více podmanivého a působivého příběhu. ()

MadChick

Zpracování bylo jedinečné, některé myšlenky a scény taktéž, ale celkově na mě film nezapůsobil tak silným dojmem jak jsem předem očekával, zřejmě to bylo ústředním motivem Libanonské války, která je mi naprosto cizí. Ale i tak jsem si po shlédnutí filmu odnesl silný zážitek. 80% ()

Crackonosc

Věřim, že chyba bude asi ve mně. Nechci nijak zlehčovat hrůzy válek a zbytečné civilní oběti, ale takovýhle filmy zkrátka nesnášim. VŠECHNY jsou na jedno brdo a všechny jsou vynášený do nebes, aby si nikdo o nikom nemyslel, že je nekulturní barbar. Jediný, co Valčík s Bašírem odlišuje od kvant témeticky i obsahově stejných pohledů na tu či onu válku, je animované zpracování, které se ale rychle přejí a dokázalo mě i pěkně štvát (kdo se pohybuje tak zpomaleně a dělá poloviční kroky než je normální? tady všichni!). Ve výsledku je film vlastně obyčený dokument zachycující jednu válku (budu se opakovat) naprosto stejným způsobem jako všechny rádoby srdceryvné televizní projekty. Opravdu nechci žádnou z těchto událostí ani válek zlehčovat, nebo se dokonce vysmívat, ale: Ano, nudil jsem se a nijak mě to nevzalo. ()

DannyBoy80

Jak nemám příliš v oblibě kreslené filmy, tak toto patří k tomu nejlepšímu. Animace je hodně zajímavá a řekl bych jiná než v jiných animovaných filmech. Docela mě překvapuje, že toto natočil Izraelec, protože tento film je neukazuje zrovna v dobrém světle. Film popisuje asi 14ti denní válku s Libanonem na jejíž konci se odehrál masakr v Bejrůtu. Je to docela zajímavá sonda a pohled na věc očima Izraelce, který asi né se vším co jeho vláda dělá souhlasí. Zároveň je zde ukázáno, proč Palestinci dělají to co dělají. Závěrečné 2 minuty jsou hodně silné. 1* dolů za začátek filmu, kde mi trochu vadil dějový chaos a tudíž jsem se do filmu dostával trošku pomaleji. ()

angloumene

Můžu říci, že Valčík s Bašírem mi vyrazil dech. Čekala jsem něco ve stylu těch ostatních "západních" válečných filmů, ale dostalo se mi něco zcela odlišného a také kvalitnějšího (ta atmosféra!). Válečné filmy, které jsem zatím viděla, byly převážně ódy na hrdinství a chrabrost jednotlivých mužů, které se střídali se scénami "a teď všichni usedavě plačte". Možná je to tím, že se ve všech těchto dílech dá nalézt stejný odkaz, který je převážně varující, ale zároveň i tak trochu přitahující k válce samotné. Každopádně zde najdete jenom zcela neutrální popis po sobě jdoucích situací, které nutně musí vyvrcholit k něčemu, co si nikdo nechce pamatovat. Nový, a nebo možná už ten nejstarší a nejhrozivější pohled na válku, totiž takový, jaká skutečně je. ()

Ricky_CZ

Dlouho jsem váhal s hodnocením. Hned po závěrečných titulcích jsem byl přesvědčen o třech hvězdách, ale něco mne nutilo více zapátrat po informacích a dostat se dané události více pod kůži. Nyní je to jasných 85%. Otázkou pořád zůstává, nejde-li jen o snahu se z něčeho vymluvit...ale na to nejsem odborník :)..Co se zpracování týče, musím upozornit na naprosto úžasné ozvučení a "plynulost" pohybu, za kterou vděčíme nejspíše počíačům :) ()

hammerhead

Díky studiu Ghibli jsem měl možnost poznat, že síla animovaného filmu si nikterak nezadá s filmy hranými, ba naopak, některé vyjadřovací schopnosti filmu ještě rozšiřuje. Jako přikovaný jsem seděl u Hrobu světlušek, Miyazakiho větroplánů... Valčík s Bašírem je chytrý, atmosféricky laděný příběh dokumentárního charakteru, který je bravurní také z hlediska technického zpracování animací i zvuků (těch především). Dojemný a silný příběh, který pracuje s myšlenkou dissociace traumatických zážitků a daří se mu to nadmíru zdařile. ()

Bennyman

Skvělá animace,líp už to ani nešlo. Chytrý děj o ztrátě paměti. Dobře voléná muzika. Ve výsledku z toho vypadne super film, který stojí za to vidět. ()

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky