Ať vejde ten pravý

Drama / Horor / Romantický / Mysteriózní

Švédsko, 2008, 115 min

Tomas Alfredson

Předloha:

John Ajvide Lindqvist (kniha)

Dino Jonsäter

Scénografie:

Eva Norén

Kostýmy:

Maria Strid

Zasadenie upírskej tematiky do reálneho prostredia chladného severského sídliska je originálny a sľubný ťah. Keď však scenár ignoruje logické zákonitosti onej reality (neexistujúce reakcie okolia na udalosti – žiadni vyšetrovatelia, žiadna sociálka), prvotné nadšenie nahrádzajú rozpaky z bullshitovania diváka. A nachádzať poetiku v ‘čistom, na obojstrannej osamelosti založenom vzťahu’ dvoch dvanásťročných deciek, z ktorých jedno sa zabáva bodaním kudly do stromu a druhé vysávaním krvi z okoloidúcich dospelákov, je mimo moje emocionálne obzory. Výborné tu nakoniec zostáva iba zasadenie vizuálnych efektov do reality (zoskok z lavičky, výlez po stene nemocnice).(26.1.2012)

Netradiční upírské melodrama a pro mě nejlepší film 43. MFF KV. Možná to není to pravé ořechové pro příznivce tvrdších horrorových podívaných, leč já si u švédského filmu lebedil. Dojemné, melancholické, poetické, mrazivé, dokonce i slušně krvavé (festivalová synopse nekecá), s výbornými náctiletými herci... Láska plane v každém věku a nejen mezi lidmi v tomto výborném komorním horroru, na který jsem během krátkého pobytu ve Varech s chutí zašel i podruhé. 9/10(4.7.2008)

Mít upírskou holku by nemuselo být až tak špatný :-)) __ Severský drama, který spojuje prvky romantiky a hororu v citlivé podobě, má to vynikající začátek i konec, to všechno mezi tím je prostě zdlouhavý balast, který má na divaka zapůsobit jednotlivě. Atmosféra mi připomínala Exorcistu, Retro obal byl totálně cool a herecké výkony famozní! __ Nečekal jsem to, ale film ve mě zůstal docela dlouhou dobu.(9.12.2008)

Hodně neobvyklý, civilní upírský horor, říznutý dojemnou dětskou romancí a zimní atmosférou (tedy co se týká emocí a akce, postaveno na principu maximum v minimu). Závěrečná bazénková scéna je naprostá špička. Oceňuji také nečekaný //!SPOILER! happy end//. Na dnešní hororové poměry se jedná o velmi osobitou záležitost s dokonalými hereckými výkony ústřední dvojice.(2.3.2009)

• flanker.27

Jsem dojat a zahajuji humanitární (vlastně spíš vampiritární) akci "Solidarita s upíry". Ehm. Celkovou nelogičnost příběhu (např. po Eli nikdo nepátrá ač jí viděli na místě činu i v baráku) ponechme stranou a zamiřme rovnou k tomu hlavnímu. Asi je v pořádku zabíjet, když vás to vlastně vnitřně strašně netěší, stačí, že jste zamilovaní. a já tu jinakost nechápu, protože jsem zapšklý, he. Nechutnost či estetizace násilí, to jsou třeba důvody, proč nemám rád asijské animáky. Tohle bylo něco dost podobného. Obahojoba zvrhlosti jako pouhé jinakosti nebo jak si to mám vykládat? BTW ta fascinace tvůrců krví byla dost zvrhlá sama o sobě.(11.1.2009)

• - Hudbu k filmu nahrával Slovenský filharmonický orchester. (BathoryMan)

• - Spoiler: Ve finální scéně, kdy Eli ,,osvobozuje' Oskara od trýznitelů a postupně je zabíjí, si lze všimnout, že (nejspíš) Connyho bratr drží stále Oscarovu hlavu pod vodou i přesto, že mu zabíjí kamarády. (hororwatch)

• - Název filmu (stejně jako román, na kterém je založen) odkazuje na píseň „Let the Right One Slip In“ britského zpěváka Morrisseye. (HellFire)