Ať vejde ten pravý

Vpustiť toho pravého

(festivalový název)

Drama / Horor / Romantický / Mysteriózní

Švédsko, 2008, 115 min

Stejně jako život upíra je nekonečná láska k někomu i přesto, že klade po cestě určité překážky. Ale proč bychom se tomu bránili, když si rozumíme? Jak jinak bychom zažili dojemný příběh? Jak jinak bychom zjistili, co dokážou naše city? Jak jinak bychom se měli obětovat? Perfektní atmosféra s ještě dokonalejším soundtrackem až lituju toho, že jsem film propásl na KVIFF.(11.10.2009)

Skvělé nenápadně působící dílko, je důkazem toho, že z kombinace děti, upíři, romantika lze vytěžit kvalitní dílo. Bylo by ovšem chybou zařadit Ať vejde ten pravý do žánru upírských filmů. Díky režii Tomase Alfredsona ma totiž Ať vejde ten pravý blíž do klubů, než do multikin. V jeho práci se totiž nezapře umělec, ať již v tísnivých depresivních záběrech, či pomalých dramatických švencích. Díky těmto momentům se daří filmu vzbuzovat atmosféru ticha, osamělosti a izolace, jakou ve mně vzbuzuje představa polární noci na opuštěném místě. Pochválit musím i ústřední dvojici, protože tak dobré herecké výkony dětí jsem již dlouho nikde neviděl. Obě děti se s rolí poprali jako ti nejzkušenější herečtí harcovníci a jejich výkony působí velice vyzrále. Přijde mi téměř zneuctěním tak dobrého filmu, že se dělá nová verze pro americké publikum. Tento fakt buď vypovídá o nesmírné aroganci producentů, nebo o skutečné tuposti amerického publika. Každopádně k přebití téhle verze nestačí jen desetinásobný rozpočet.(9.8.2010)

Velmi křehké a procítěné drama o lásce mezi kapkami krve, které hned zprvu zaujme krásnou vizuální stránkou a hereckými výkony ústřední dvojice. Lehoučká hudba pouze umocňuje intenzivní zážitek ze sledování. Ten pravý film o upírské tématice konečně vešel do naší kotliny a byl by to hřích nechat si jej ujít.(15.11.2009)

Tematicky "severský Twilight" (romantický vzťah medzi upírkou a človekom), kde mrazia 2 farby - biela (sneh) a červená (krv). Film má atmosféru, je trochu uletený, hlavne je však veľmi rôznorodý. Isté momenty (mačacia a záverečná scéna v plavárni) nezabudnuteľné, no kedže nie som fanúšikom tohto typu filmu, som trochu v rozpakoch ako túto poeticko-atmosfericko-absurdnú explóziu hodnotiť.(15.6.2010)

Netradiční upírské melodrama a pro mě nejlepší film 43. MFF KV. Možná to není to pravé ořechové pro příznivce tvrdších horrorových podívaných, leč já si u švédského filmu lebedil. Dojemné, melancholické, poetické, mrazivé, dokonce i slušně krvavé (festivalová synopse nekecá), s výbornými náctiletými herci... Láska plane v každém věku a nejen mezi lidmi v tomto výborném komorním horroru, na který jsem během krátkého pobytu ve Varech s chutí zašel i podruhé. 9/10(4.7.2008)

• - Název filmu také odkazuje na to, že podle některých legend může upír vstoupit do domu jen pokud je pozván. (cubajz)

• - Spoiler: Ve finální scéně, kdy Eli ,,osvobozuje' Oskara od trýznitelů a postupně je zabíjí, si lze všimnout, že (nejspíš) Connyho bratr drží stále Oscarovu hlavu pod vodou i přesto, že mu zabíjí kamarády. (hororwatch)

• - Ve scéně, kdy leží pokousaná žena v nemocnici, se barva jejích nalakovaných nehtů v jednotlivých záběrech mění. (Geriel)