Ať vejde ten pravý

Drama / Horor / Romantický / Mysteriózní

Švédsko, 2008, 115 min

Tomas Alfredson

Předloha:

John Ajvide Lindqvist (kniha)

Dino Jonsäter

Scénografie:

Eva Norén

Kostýmy:

Maria Strid

Zasnežené sídlisko, 80. roky, pach smrti a prvé nežné bozky s príchuťou krvi. Ach, tie prvé lásky! To klišé so šikanovaním spolužiakmi (prečo musí byť v každom filme o deťoch?) ma mierne otravovalo, ale na druhej strane, bez neho by film prišiel o vynikajúcu záverečnú scénu na plavárni. Výborná atmosférická záležitosť, ktorá ukazuje, že podžáner upírskeho hororu nikdy neprestane prichádzať s niečím novým. No a samozrejme by som to povinne dávkoval deckám zblbnutým Twilightom. Skôr, než príde americký remake.(3.2.2009)

Zvláštní film, typicky seversky divný. Horror je nadnesené označení, protože strachu nevyvolá ani co by se šušní za nehet nacpalo, maximálně mírné mrazení. Ošklivé scény se najdou, to jo, akorát nepřinesou pocit osobního ohrožení. Dětští hrdinové odkazují na rodinný film, ale to je hodně vzdáleno realitě, tohle pomalu plynoucí drama s melancholickou až depresivní atmosférou by většinu mladých diváků spolehlivě znudilo. Náctileté pipinky by byly znechuceny, protože Oscar není zrovna Patyzón, vzhledem ani chováním. Naopak, je to od pohledu typický otloukánek, na čele má napsáno "kopněte si do mě" a někteří spolužáci rádi vyhoví. A Eli také příliš nevyhovuje mladistvým představám o vznešených upírech, je to spíše politováníhodná osůbka. Film obsáhl poměrně hodně motivů a námětů k zamyšlení, ať už jde o lidské starosti jako šikana, rozvedení rodiče, alkoholismus, až po ty upíří lapálie, jakými je věčné skrývání před světlem i světem, hlad, nutnost opatřit si potravu... a výčitky. Je v tom spousta emocí. Sblížení dvou izolovaných outsiderů snad nikoho nemůže překvapit. Romantická rovina mě lehce otravovala, ovšem měla své opodstatnění a ne právě malicherné. Vytknout můžu i předvídatelnost, ale nepřinesla sebou nudu, tak co... Závěr mi přišel poněkud nedotažený (SPOILER: vždyť co dokáže vyřídit 12-leté dítě bez dospělého?), na druhou stranu nevím, jak jinak by to mohlo skončit - takhle nějak jsem si to přece představovala:-). "Let the Right on in" je nevšední snímek, co utkví v hlavě, a jsem si jistá, že se k němu budu vracet. Povedená záležitost, byť ne na plný počet... Škoda prohřešků proti logice. 81%(20.5.2010)

Upířina, která sice zachovává všechny vlastnosti připisované tomuto druhu a rituály, kterými se jejich existence řídí, a přitom je dramaticky odlišná od drtivé většiny snímků s podobným obsahem. Nejde v pravém smyslu o horor a už vůbec ne o ten druh akčního a digitálními triky naplněného hororu, který v posledních letech převažuje, spíš jde o jakýsi pokus o moderní pojetí přenesením romantických představ z gotického románu do špinavého panelového sídliště současnosti. Není to film budící děs, ale spíš zneklidnění. Co je nutné ocenit, je forma, kde si kamera pohrává s odlesky světel a zaznamenává špínu periferie, výborné herecké výkony a citlivá režii. Co mi ale nesedí, je scénář, který neumí vytvořit skutečně hodnověrnou verzi světa obývaného nadpřirozenými bytostmi. Holt se už nepíše polovina 19. století, kdy slovenské hory nebo dokonce Transylvánie byly vzdálené exotické končiny vhodné pro ty nejfantastičtější příběhy s nádechem tajemna. Některé filmy a seriály se s dnešním technickým a informačně nabitým světem dokážou vyrovnat líp a zasazují své hrdiny do funkčnějšího prostředí, jako je např. Pravá krev nebo Interview s upírem. Navíc je tu problém, řekněme, etického ražení. To mám vážně fandit mnohonásobné vražedkyni a něžnému citu a probouzající se sexualitě dvou dětí na prahu puberty? Vždyť je to totéž, jako bych se díval na film o sériovém vrahovi, do kterého se zamiluje a pomáhá mu jeho partner či partnerka. Celkový dojem: 65 %.(3.2.2011)

O přátelství, jenž život dává, ale také bere … Jednoduché, krvavé, drsné, bez zbytečných efektů. A hlavně - zajímavé! Místo rozzářené přírody ponuré švédské sídliště se sněhovými kulisami. Ani hlavní hrdinové nejsou nijak extra sympatičtí, ale bez problémů jim uvěříte, což je pro film to podstatné. Asi vám nebudou stát hrůzou vlasy, ale jistě na tento skromný, takřka komorní počin plný dětské romantiky s pusou od krve ihned nezapomenete. ,,A co se stane, když vstoupíš bez pozvání?“ PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE ** NAPĚTÍ *** Co uvidíme (možná) příště? Je snad jasné, co bude následovat. A že (tentokrát) nekecám!(18.5.2009)

Zasadenie upírskej tematiky do reálneho prostredia chladného severského sídliska je originálny a sľubný ťah. Keď však scenár ignoruje logické zákonitosti onej reality (neexistujúce reakcie okolia na udalosti – žiadni vyšetrovatelia, žiadna sociálka), prvotné nadšenie nahrádzajú rozpaky z bullshitovania diváka. A nachádzať poetiku v ‘čistom, na obojstrannej osamelosti založenom vzťahu’ dvoch dvanásťročných deciek, z ktorých jedno sa zabáva bodaním kudly do stromu a druhé vysávaním krvi z okoloidúcich dospelákov, je mimo moje emocionálne obzory. Výborné tu nakoniec zostáva iba zasadenie vizuálnych efektov do reality (zoskok z lavičky, výlez po stene nemocnice).(26.1.2012)

• - Název filmu také odkazuje na to, že podle některých legend může upír vstoupit do domu jen pokud je pozván. (cubajz)

• - Téměř každá scéna ve filmu obsahuje rudou barvu jako odkaz na barvu krve, jediné jídlo, které může Eli (Lina Leandersson) konzumovat. (milealelia)

• - I když se film odehrává v Blackebergu, okrajové části Stockholmu, podstatná část byla natáčena ve městě Luleå na severu Švédska, kde byl zajištěn sníh a dostatečná zima. (HellFire)