Na studijní stáž do Kanady odlétá mladý gymnasista. Strašně se těší, a ani nevnímá podvědomý strach rodičů, a nejvíce pak své matky. Když se pak daleko „za velkou louží" stane tragédie, obrátí to život všech aktérů tohoto příběhu naruby. Zamíchá jejich osudy, životy, pocity, náladami, i budoucností... Ale nepředbíhejme... Scénář televizního filmu napsala zkušená scénáristka Hana Cielová. Základní zápletka filmu vznikla podle skutečné události, o které se doslechl dramaturg Bedřich Ludvík a vyzval autorku Hanu Cielovou, zda by podle ní nenapsala televizní film. Hana Cielová reálnou situace domyslela a uzavřela do dramatického příběhu, který zasáhne všechny diváky bez rozdílu věku... Po delší odmlce se před kameru České televize vrací Dagmar Havlová. Roli jejího manžela zahraje Viktor Preiss. Jejich syna zahrají hned dva herci - Filip Cíl a Jakub Grafnetr. Jeho přítelkyni hraje Tereza Voříšková. Režisérem je Zdeněk Zelenka. (Česká televize)

hlína

Oba hlavní aktéři táhnou celé drama výrazně nahoru. Trošku mi vadila až příliš častá uslzená hudba a trochu jednoduchá dějová linie, ale vcelku se mi to líbilo... ()

E lan

Výborný příběh, skvělá režie, adekvátní výkony v hlavních rolích i v rolích vedlejších... tenhle televizní film strčí do kapsy většinu současných českých kinových filmů. Až trošku škoda pro nedělní večer:-) ()

quixote

Násilně sestavená a málo pravděpodobná story, která zřejmě vznikla jen proto, aby ústřední pár mohl projevit své nadstandartní herecké kvality. Jejich výkony jsou nakonec opravdu tím, co drží tento blábol vypočítaný na efekt nad vodou, i když ta "mrazivá autenticita" působí navzdory jejich snaze strojeně a křečovitě. Na spoustu diváků to jistě zapůsobí, zvláště na ty, kteří se rádi nechají citově vydírat a díly z tohoto ranku. ()

josieaddms odpad!

Dovolila jsem si tento snímek opět hodit do odpadu. Poprosila bych Paní Havlovou, jestli by mohla přestat hrát, protože to jednoduše není dobré. Poprosila bych České scénáristy aby začali psát zajímavé věci. Taky bych poprosila České režiséry aby natočili zase i nějaké dobré filmy. A v neposlední řadě také prosím České herce aby se naučili hrát. Dopředu děkuji. ()

Hermanka

Moc jsem se na film těšila. Musím říci, že výsledný dojem co jsem si odnesla byl ten, že šla ze snímku cítit jakási umělotina. Moc jsem Dáši držela pěsti, myslím že to bylo zbytečné. Nepotřebovala to. Svojí novou premiéru zvládla dobře. ()

KdG

Děs a hrůza, kdo tyhle pitomosti píše a ještě tomu dá tak zavádějící název ? Čekal jsem něco dobrodružně veselého z prostředí skautského nebo pionýrského tábora. ;-) ()

_aandyy_

Vlastně docela obyčejné hodně depresivní drama s celkem předvídatelným dějem, ale naprosto skvělými herci, kteří se tak úžasně dokázali vžít do svých rolí, že jste jim zbaštili úplně všechno. Obrovská zabíračka na nervy. ()

hermiona

Pořád jsem čekala, že se ten krkavec promění v Rumburaka :-) Námět opravdu zajímavý, myslím, že slušně zpracovaný. Atmosféra hodně pochmurná, z toho domu na samotě na mě šla hrůza. Pečlivě dělaná hudba, z níž šel místy mráz po zádech. Veškrnová v emocionálních vrcholech trošku přehrává, ale taky nevím, jak bych se v takové situaci sama chovala. Když se stane něco tak strašného, je vidět, že ženy toho opravdu vydrží a ustojí víc než muži. Viktor Preiss jak jsme u něj zvyklí - poctivý v každé vteřině. První klučina dost špatnej, druhý roztomile upřímný. Nevím, proč kanadská noc, ale pro mne víc než slušnej českej televizní film. ()

J.McClane

Bohužel snímek nepředkládá žádné překvapení. Námět se jistě dal zpracovat mnohem originálněji. Herecké výkony jsou však nadstandardní. ()

Pitryx

Nesnáším psychologická dramata a tohle je klasická ukázka. Akorát že za hysterku je tu chlap. Mladý Kanaďan mi byl nesympatický od samého začátku. Nedal bych ani bodík, ale to by nebylo odpovídající pravdě. Musím férově uznat, že tohle bylo natočeno velmi dobře. A herci tomu dali, co mohli. Tereza Voříšková. Kvůli které jsem to chtěl vidět si tu moc nezahrála. Takže za čtyřicet s tím, že to podruhé vidět nechci. ()

frufru98 odpad!

Děkuji panu Zelenkovi a za prohloubení dna citového vyděračství, za prohloubení dna umělých příběhů a vypravěčských schopností. ()

ostravak30

Já jsem neshledal moc důvodů nedat za pět. Celý námět je velmi originální. Když se stane tragédie takhle daleko, je to o to horší, že se těžko shánějí informace. Manželé měli štěstí alespoň v tom, že mohli podržet jeden druhého, kanadský mladík ale zůstal sám. Tvůrci si tak trochu hrají se symbolikou a trochou té indiánské mysterióznost. Manželé se jmenuji Vránovi, matka několikrát černého ptáka pozoruje před odjezdem a i poté a nakonec i indiánská jména - Jelen a Velký černý pták. Právě cestou z indiánské zkoušky se stane tragédie. A je to právě matka, což mě docela překvapilo, která se rozhodne si Kanaďana vzít do opatrování. Celým snímkem se táhne skutečně tíživá atmosféra, navíc mistrně zahraná skvělými herci, které asi nejvíc porozumí každý rodič. Dagmar Havlová ukázala, že neztratila nic z hereckého umu, na druhé straně za socialismu dostávala role především v komediích a pohádkách. Film postupuje krůček po krůčku vpřed, kdy mezitím sledujeme složité vypořádání se s nastalou situací a každý se to snaží pojmout po svém. Tomu všemu kraluje i skvělá hudba. Za mě se jedná o film mimořádně těžce snesitelný, ale hlavně pro vybrané téma a způsob adaptace. ()

mahon

Překvapilomě, že byla Dáš opravdu velmi dobrá. Jen zbývá se zamyslet, jestli když byla paní prezidentová, znamená to, že už nikdy nebude hrát v ničem, co není tolik zásadní a dramatické? ()

Lish84

Tvůrci měli v rukou hned několik trumfů: Dagmar Havlovou (naposledy hrála někdy v roce 1997 v Životě na zámku) i další dobře vybrané herce (Viktora Preisse a představitele obou kluků) a zajímavý a originální námět. Však také ambice být velkým dramatickým dílem, na které se bude ještě po dlouhých letech vzpomínat (jako třeba na Nezralé maliny od Jiřího Hubače) z filmu čiší. Kanadská noc se však odvíjela vcelku nezáživně a předvídatelně, snad až v závěru to lehce zachránila malá pointa. Přišlo mi, že filmařskou invenci tvůrci soustředili spíš tam, kde to bylo zbytečné - umístit děj do krásné staré vily, krásné chaty u lomu či moderního gymnázia a obojí až kýčovitě nasnímat je sice třeba fajn, ale tím divákovi postavy nijak nepřiblížíme a nepřimějeme ho soucítit s nimi. Bohužel ani při záchvatu Dagmar Havlové jsem žádné mrazení v zádech nepocítil. Asi i díky tomu, že už v úvodu mě zarazil motiv s krkavcem, který vyznívá téměř jako parodie na Arabelu... ()

DooFooS

Herecké výkony dospělých působily s ohledem na jalový scénář místy až přehnaně hytericky a naopak mladí herci na mě působili, jako na kurzu cvičení mimických svalů. Ten film mě zkrátka neskutečně rozčiloval. ()

Bilky

Určite to nebolo zlé, len až príliš preemocionalizované. Aj scénar bol už príliš nadstavovaný len aby sa ešte pritlačilo na city. Pohnútky mladého kanaďana ako aj podmienky výmenného pobytu (napriek tragickým udalostiam) boli až príliš pritiahnuté za vlasy, ale celkový dojem bol uspokojivý. No keď tento film dám to priameho zrovnania s cyklom OBĚTI a dokonca aj väčšinou epizód SOUKROMÍCH PASTÍ tak KANADSKÁ NOC ťahá za kratší koniec. A na rozdiel od mnohých neprajníkov si nemyslím, že DAGMAR to zvorala. Miestami sa mi dokonca zdala uveriteľnejšia ako PREISS. 66% ()

brňan

Lehké,nenáročné,smutné drama pro nedělní večer u obrazovky České televize.Dějově ničím neurazilo ani nepřekvapilo,i když....Co se týče návratů před obrazovky,Dagmar Havlová to s lehkou elegancí zvládla a malým překvapením pro mě byla minirolička Veroniky Kánské,kterou všichni dobře známe coby Blaženu z nesmrtelné trilogie Slunce,seno...(ve filmu se objevila po 17 letech). ()