Ondine

• Česko Ondine: Víla z hlubin (více)

Byl jednou jeden rybář a ten vylovil mořskou pannu.  Když irský rybář Syracuse (Colin Farrell) vylovil z moře krásnou mladou ženu (Alicja Bachelda), řekla jen, že se jmenuje Ondine. Příznačné jméno, které znamená „ta, která přichází z moře“. Syracuse jí nabídne přístřeší a ona se usadí nejen v jeho domě, ale postupně i v jeho srdci. Neznámá cizinka vyvolává řadu otázek, ale rybářova malá dcerka Annie (Alison Barry) má okamžitě jasno. Ondine je podle ní vodní víla, kouzelnou mocí obdařená bytost, která vystupuje z vod proto, aby lidem nosila štěstí. Annie věří, že Ondine přišla kvůli ní, aby zachránila její selhávající ledviny. Syracuse sice na pohádky nevěří a zůstává nohama pevně na zemi, ale záhy i on podlehne jejímu kouzlu a je nucen si připustit, že od té doby, co s nimi Ondine přebývá, dějí se zvláštní věci. Mohli by spolu žít šťastně až do smrti, jenže Syracuse na šťastné konce už dávno nevěří. Ať Ondine je či není mořskou pannou, má za sebou temnou minulost, která ji za žádnou cenu nechce pustit na svobodu. Dokáže ji láska Syracuse zachránit, nebo se vrátí do hlubin zapomnění? (oficiální text distributora)

Sareen

Téměř éterické něžné stvoření vycházející z nekonečných mořských vod. Vlastně Selkie - tulení žena. Jemný pohádkový příběh dává místo vlhkým očím fantazie, stejně tak ale umí zavést k citlivé lidské duši řešící reálné problémy leckterého smrtelníka, běžného života. Krásné, čisté, nevšední. Málem jsem začala věřit na zázraky. ()

Taninaca

Pohádka, u které jsem vydržela sedět hlavně (a asi jedině) díky tajemnému příběhu. Ztráta tajemství na konci filmu pro mě byla velkým zklamáním, a přitom bych Jordanovi tak snadno uvěřila, že Ondine je vážně lachtan (nebo cokoli jiného ze slaných vod). ()

easaque

Příběh působí dosti pohádkovým až mystifikačním dojmem, která se snaží ovlivnit realitu a hlavně silně zapůsobit na city, což se mu daří, ale bohužel na úkor rozumu. Sentiment je přítomný na každém kroku a pomáhají mu k tomu krásné scenérie irské přímořské krajiny. Režisér to podle mě dost přepískl téměř ve všem a film působí hodně nevěrohodně. Nakonec si ani ty dvě hvězdičky nezaslouží, které jsem mu ještě před psaním recenze dával. [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

MartinNDL

Co je Ondine? a) Nejhorší film Colina Farrella b) Ubrečená romanťárna pro přecitlivělé dívky c) Slibnej trailer nataženej o 95 minut nudy d) Rádoby žánrovej mix nefungující v žádném ze zamýšlených žánrů e) Zfilmovanej text písničky skupiny Kryštof f) Výborná ironie, když hlavní hrdinka mluví o tom, že zemře podruhý a v momentě, kdy je film dávno mrtvej, se mu podaří stupiditou pointy zemřít ještě jednou a víc ()

HappySmile

Film s jednoduchým příběhem, kde je člověku už od začátku jasné, jak to celé je... ale! Po nějaké době se přece jenom divák neubrání ptát se: co když? Odehrává se ten příběh v reálném prostředí nebo je to pohádka? A až do poslední chvíle si opravdu nebudete jistí, jak to doopravdy je. A právě tím, jak zajímavě je příběh vystavěný, mě tenhle film dostal. ()

M.i.k.e

hodně příjemná záležitost s úžasnou atmosférou a hodně nečekanou pointou.Za mě je opravdu škoda,že "pohádková" zápletka byla rozzseknuta tak jednoznačně a ostře.Jinak není Ondine moc co vytknout.Farrell standartně nadprůměrný,Alicja Bachleda nádherně pohádková...80% ()

Havaj8

Do poslední chvíle je jenom na nás, jestli budem věřit, že je vážně mořská panna nebo to byla všechno shoda náhod. Všechno tomu dost napovídá a zároveň okolnosti matou, už jenom za styl vyprávění toho příběhu plus. Farrell s jeho vizáží byl těžkej případ, až se skoro nedalo uvěřit, že si může něco začít s tím novým objevem. Protože Alicja Bachleda pro mě byla příjemný herecký překvapení. Každopádně chválit krásný irský prostředí se tu nedá, jelikož tam toho až tolik exkluzivního nebylo, jak se některejm lidem tady zdá, očividně tam každej už 8x byl. Jinak ale škoda, že se to víc nedrželo toho pohádkovýho motivu. Holt bylo to hlavně o tom rozuzlení a tudíž se hodně rychle vylezlo z pohádky zas ven do všedního světa. Po přečtení obsahu jsem se na to hrozně těšil a bohužel to nenaplnilo asi moje očekávání natolik, proto je kolikrát lepší vědět dopředu co nejmíň. ()

bourec

Bez kliček se přiznám,že nebejt v hlavní roli Colin Farrell,tak do toho nejdu.On totiž Neil Jordan zrovna u mě moc oblíbenej neni,takže už se od určitý doby jeho filmům snažim vyhejbat.I tenhle film je takovej lyrickej,pomalu ubíhající kousek,kterej je i od půlky předvídatelnej,ale když vemete v potaz skvělý herecký obsazení,a parádní kameru,která skvěle zachycuje prostředí Irska,je film příjemnou změnou70%. ()

Adush93

Krásné Irsko, nádherná hudba a neuvěřitelný konec. Mám ráda, když mě režisér po celou dobu filmu takzvaně tahá za nos. A když mě nakonec čeká příjemné rozuzlení, které bych navíc absolutně nečekala, jsem nadšená. Skrz filmové plátno ucítíte pach rybiny, svěžest chladné vody a lásku, kterou nepotopí jen tak nějaká Selkie. ()

Azrael515

Príbeh v tomto filme nieje až tak podstatný. Hlavná je kombinácia hudby a kamery, v tom je jeho devíza. Niektoré momenty su magické, no na štvrtú hviezdičku je tam tých magických momentov málo :) ()

bukowski83

Romantická perlička s nádhernou hlavní hrdinkou, která k sobě poutala můj pohled po celou dobu, přičemž Colin zdárně sekunduje a společně prožívají příběh plný lásky v krajině takřka pohádkového Irska. Na tento typ filmu musí být nálada, ale jelikož jsem si počkal na tu správnou, byl jsem potěšen a odnesl jsem si velmi intenzivní zážitek.75% ()

laik_60

Nebojím sa dať filmu plný počet bodov. Už len za tie krásne zábery na rybárovu zátoku, a pekné nohy Bachledovej :). Bože vždy keď som ju videl v tých kratkzch šatôčkach a rukávoch pri írskom mori mi bolo zima aj za ňu. Ale nie. Film bol naozaj pohodový. S vynikajúcim soundraackom Lisy Hannigan a skvelých Sigur Ros. Celý film mal zaujímavý dej, krásne a vtipné dialógy rybára (Farrella) s farárom nedali divákovi upadnúť do rozvláčnosti a nudy. ()

1frida2

Na ten film jsem se těšila, ale velké zklamání přišlo, když se Ondine začala převlékat do šatů a kroutit se před zrcadlem. Tuctová scéna, (bylo jich víc), příběh balancoval, chvíli tak, chvíli onak. Nějak jsem tomu nevěřila, bylo to na mne kýčovité až příliš. Líbil se mi C. Farrel ()

sulimo

Po tomhle by člověk nejradši skočil do moře a nechal se vylovit, doufaje v chladnost irských vod a v Colina Farrella na lodi, a obávaje se, že mou osobu by do té vody asi rychle hodil zpátky. Opravdu nápadité romantické drama, jehož působivost umocňuje nádhernost Irska a hudba Sigur Rós. ()

Wormboy

Jordanova verzia Malej morskej panny je prijemnym vyletom to studenych irskych krajov, ktore sa postupne naplnaju emociami a nehou zachovavajuc rozpravkovu liniu ako aj ludsky neprijemne chladnu atmosferu. ()

carly

z toho modrého filtru som mala Twilight flashbacky. ale už dávno som nevidela tak zábavný film. nie vtipný, zábavný. nikto nehádzal hlášku za hláškou, ale ich postoj zoči voči nie práve priaznivým momentom a situáciám bol úžasný. hlavne teda Syracusa, Annie a pána farára. dve tretiny filmu sa nás snažili presvedčiť, že je to celé možno rozprávka. a potom nám povedali, že život žiadna rozprávka nie je. niekedy je skôr nočná mora. a niekdy je lepší ako čokoľvek, čo si naše staré mamy kedy vymysleli ()

pakobylka

----- "Každý potřebuje štěstí." ----- "Ne každý ho má." ----- "Jsi na řadě." ----- Vyprávění, které našlapuje opatrně a zlehka - to aby nevyplašilo ospalé sny, které se bezstarostně pohupují na hřbetech mořských vln ... nežli se - zahřáté slunečními paprsky - potopí do hlubin zapomnění. Od samého začátku je vám jasné, že nepůjde o prostou a nevinnou pohádku, která má dobrá kouzla a zázraky na počkání na denním pořádku ... protože ani naše životy nejsou prosté a nevinné - protože trpké zkušenosti nás skrze naše vlastní omyly a slabosti poučily, že šťastné konce jsou nedostatkovým zbožím. Nicméně ten maličko zasněný, nejednoznačný a trochu nejistý příběh na hranici fantazie a reality jakoby bezděčně křísil jakousi neuvědomělou, dávno zapomenutou víru, třebaže vzdálený obzor je zastřený úzkostí a nedůvěrou ... jakoby povstaly všechny mlhy světa a rozhodly se zabránit svítání. ----- "Bylo nebylo ..." ----- Tak se dívejte, komu je a komu není souzeno vrtkavé štěstí ... čím bude jeho přízeň vykoupena - a zdali se ho dočká ten, kdo si ho opravdu zaslouží. ()