Černé moře

Чёрное море

Dobrodružný / Thriller

Velká Británie / USA / Rusko, 2014, 114 min

• Big Bear

Na Black Sea jsem se těšil. Zápletka pravda není nijak originální, ale říkal jsem si že dnešní možnosti natočit takový snímek vynahradí svými efekty originalitu a navíc - já vraky rád. --- Těsně před napadením SSSR si Hitler půjčil od Stalina do té doby věrného spojence haldu zlata. Cihly byly naloženy na německou ponorku a ta vyplula vstříc Třetí říši. Žel nedoplula... Uteklo pár desítek let a parta čerstvě propuštěných maníků pro nadbytečnost - navíc ze společnosti, která se specializuje na lodní vraky se nechce plahočit po pracácích Anglie. Se svým leaderem ponorkovým kapitánem Robinsonem (Law) se rozhodne tajně tenhle vrak na pomezí Gruzie a Ruska vyzvednout. Tajně proto, že Rusové o ponorce ví a Gruzie si ji také nárokuje. Plán je snadný, půjčit si na Krymu ponorku, doplout k vraku , nalodit se na palubu u-bootu, sesbírat cihly a potajmu tradá domů... SPOILER. Prozradím vám co by jste dělat neměli až si půjdete někdy nakrást zlato do U bootu: 1) Nenajímejte si v Anglii magory do posádky, 2) nenajímejte si magory v Rusku do posádky, 3) nenajímejte si vrak ruské ponorky, 4) pokud neuposlechnete, vemte si i náhradní díly aby jste nemuseli kanibalizovat u-boot... A za 5) Vlastně na to snad ani nekoukejte.... Bylo to blbé, neuvěřitelné, bez napětí. Posádka se chovala opravdu jako parta psychopatů a nejvíce mně dostal vrak U - bootu. Tam už chyběla jen kávička na stolečku a štrůdl se šlehačkou! Trochu zaujala ,,spižírna'' :-) ale jinak to bylo o ničem. Představa tvůrců o tom jak vypadá lidské tělo po 70 letech zapadala ztvárněním spíše do dětských filmů o pirátech než do takovéhoto snímku.. I když co to je takovéhoto... Všechno už tu zkrátka bylo a ani ty efekty se nedostavily... Z U Bootu toho také mnoho neuvidíte a to jsem čekal jako perličku! Velmi slabé! Za mne je to jen za dva záchranné obleky. * *(12.5.2015)

Už rysy zápletky znějí problematicky, ale Kevin s Judem prostě chtěli film o ponorkách, tak vzali první, co jim přišlo pod ruku. Jsem pod/mořský laik, přesto každých deset minut se dělo něco, nad čím visel víc než jeden otazník. Na druhou stranu se mi to nikdo nesnažil deset minut vysvětlovat, prostě se stalo a jedeme dál. Přesto film hodnotím pozitivně. 1) Jude je borec; 2) Kevin vypráví v super tempu a bez zdržování/vykecávání 3) atmosféra funguje 4) postavy jsou dobře poskládané figurky 5) spolehlivé herecké výkony. Film mě bavil, držel jsem hrdinům palce a zajímalo mě jak to dopadne, přesto, že jsem si byl vědom slabých míst a oslích můstků - u mě dobrý... 75%(6.5.2015)

Scénář přesně dle Screenwriting 101 těžko naláká davy fanoušků. "Poctivý thriller" však sedne málo filmům takhle přesně. Black Sea si na nic nehraje, ví o tom a umí z toho těžit. Jasný příběh, jasné charaktery a skvělý Jude Law pod zkušenou režií. Přesně dávkované dobrodružství a napětí. Black Sea se za své šablony nestydí a díky tomu, že se z nich nesnaží za každou cenu odpoutat nikdy nepůsobí jako klišé a v závěru je až překvapivě působivým. Dozajista existují působivější ponorková dramata, ale Black Sea sází na funkční jistotu. 70+%(15.3.2015)

• Slasher

Nijak valný ponorkový thriller (možná narozdíl ode mě) od toho nečekejte. Postava v hlavní roli (Jude Law) se chová idiotsky a k srdci nijak nepřilne, anglo-rusácký zbytek posádky to jsou samí nesympatičtí špínáci. Takže ve výsledku mi bylo úplně ukradený kdo nebo jak přežije a jak to celý vůbec dopadne. I tak ale musím říct, že závěr přesto překvapil - tím jak moc byl debilní.(25.3.2015)

Dobrodružstvo, na ktoré sa dobre pozerá, pretože sa vo filme stále niečo deje a herci boli typovo vybratí celkom vhodne. Vizuálna stránka tiež poteší. Snímok sa však neubránil niekoľkým drobným chybičkám a ku koncu už nabral aj veľa z pátosu a účelovej sentimentality. Aj napriek tomu som však spokojný, film nenudil, zabavil a to je to hlavné. 65/100(24.3.2015)

• - Světlice, kterou má Robinson (Jude Law), je SPSh (Signalny Pistolet Shpagina). (Maulincio)

• - Záchranné obleky se dají použít pouze do hloubky 183 metrů (600 stop), ale ve filmu je použijí ve hloubce kolem 350 metrů (1150 stop). (Maulincio)

• - Natáčelo se pomocí filmové kamery Canon EOS C500. (Maulincio)