Černé moře

• Velká Británie Black Sea (více)
Trailer

Jednoho dne dostane kapitán Robinson (Jude Law) nečekanou nabídku. Má sehnat ponorku a posádku a plavit se na Černé moře vyzvednout z potopené nacistické ponorky zlaté cihly. Avšak pod hladinou moře ve stísněném prostředí ponorky začíná mezi posádkou obcházet nedůvěra, pochyby a smrt. Dostane se kapitán Robinson k vytouženému pokladu, nebo bude muset obětovat úplně vše? (Bontonfilm)

Trailer

RedAK

Mňo, známe to asi všichni. Jedenáct let se dřeme pro jednu společnost, obětujeme jí veškeré svoje úsilí, vypotíme si na ní masivní bicáky, pošleme ji až na samý vrchol a nakonec nám nějaký dvacetiletý cucák na pozici manažera, jehož životní protřelost začíná a končí u objevení nového vlasového gelu se zvýšeným obsahem přidaného ejakulátu, nevyplatí ani pořádné odstupné, protože taťka říkal řiď to tady jak totální pičus, takže sesbíráme poslední zbytky sebeúcty, naverbujeme posádku složenou výhradně z nechutných nemytých polodementních houmlesů s dechem co by porazil i světaznalou hajzlbábu a jdeme ponorkou brázdit hlubiny temného oceánu a hledat ztracený poklad! No dobře, všichni to asi neznáme, obzvláště ta pasáž s ponorkou se asi nestává každý den, uznávám, nicméně nejspíš tušíte, co se tím snažím říct. Nějak si ty prachy zkrátka získat musíme. Teda jak kdo, pokud jste neschopná štětka co odmakala za život sotva dvě směny u mekáče a tak si každý večer vozíte roztahanou kundu na vrásčitém párku, abyste dostaly onen vytoužený kožíšek od vitóna, tak si vás ty prachy najdou tak nějak samy, ale tady Žid Láv je zkrátka muž činu, takže jde a koná! A koná to docela nudně, nezáživně a úplně na hovno. Jistě, já jakožto mladý cucák s ejakulátem ve vlasech asi nedokážu ocenit onu neopakovatelnou atmosféru oldschoolového thrilleru, jak tu tvrdí všichni ti mazáci, ovšem to mi nezabrání, abych si na tom vyléčil ty svoje slavné komplexy z malého péra a poslal to do hajzlu s jednou hvězdou. Já vám nevím. Příště bych raději sledoval, jak sedmdesátiletý Eskymák dvě hodiny ve smyčce recituje návod na instantní nudle od Vitany, což by bylo nepochybně zábavnější. ()

Djkoma

Hodnocení 60% a mé 3* možná vypadají, že vlastně není na co koukat, ale to je omyl. Černé moře má výbornou atmosféru, odlišný příběh než by se čekalo (je tu ponorka, ale žádná válka) a zkoume spíše charaktery uzavřené v ponorce a jejich osudy než jednoho hlvního hrdinu. Bohužel film neměl odvahu jít do psychologické hry postav moc hluboko a tak nasazuje jako hlavní zbran opuštěnost mořských hlubin a problémy se starou ponorkou a proto to nedotáhl výš. ()

DaViD´82

Ucházející chlapácká žánrovka, která dojíždí především na délku a nedotaženost onoho "šestákového" konceptu. Je to přesně ten typ filmu, ve kterých hrával Michael Caine a ona z toho taková ta sympatická staromilnost kouká. O to více zamrzí, jak moc je to druhořadé. Především na hrátkách s tenzí napříč různorodou cháskou v uzavřeném prostoru během mezní situace to chtělo ještě více zapracovat. Každopádně ve výsledku solidně odvedené řemeslo, ve kterém od začátku přesně víte na čem jste, jak se to odehraje i kdo, kdy a jak se zachová či zkape; prostě rutina ve své ryzí podobě. Ovšem i ta čas od času přijde k chuti. A tahle přišla. ()

Malarkey

Ono to bude znít hrozně trapně, ale mně je fakt hrozně líto, že tenhle film necejtím na víc, než na tři hvězdy. Kevin Macdonald je totiž jako režisér super a často se mi stává, že tady jsou jeho filmy, k mému nepochopení, dost podhodnocené. I proto jsem se na Černé moře vysloveně těšil. A po technické stránce film nemá sebemenší chybu. Chyba je ale v příběhu. A ani ne v příběhu, jako spíš v samotném průběhu toho příběhu. Postava Jude Lawa evidentně na vodě a pod vodou nikdy nebyla žádným amatérem, ale pro tuhle akci si sežene posádku, se kterou byste nešli ani na rybník pouštět kačenky. A ta ponorka? Ta byla vysloveně k smíchu. Vše nakonec zachraňuje závěr, který má hodně slušný grády, ale poslední tři vteřiny to hodně rychle utnou. Opravdu těžký takový film hodnotit. Nicméně nutno dodat, že celé ty skoro dvě hodiny jsem se ani chvíli nenudil. Ta naprosto dementní posádka mě totiž nenechala v klidu. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,171,559 Tržby Celosvetovo $3,174,000▐ na začiatok ponúknutý zaujímavý dobrodružný námet o hľadačoch pokladu, postupne zadupaní do zbytočného balastu a príliš povrchného scenáru a koniec koncov aj réžie smerujúcej do béčkovej nevýraznosti, ďalší ponorkový film ktorý sa roztrieštil o dno /40%/ ()

• Nakrúcanie snímky prebiehalo v Anglicku. (Hudakfilms)
  • Jude Law (Robinson) sice není Skot, ale filmu mluví přízvukem, jaký se používá ve městě Aberdeen, třetím největším skotském městě. (Maulincio)
  • Černomořská flotila, před kterou se schovávají pod vodou, je velký operativně-strategický útvar ruského (a dříve sovětského) námořnictva působící od konce 18. století v Černém a Středozemním moři. Plavidla černomořského loďstva kotví v několika přístavech na pobřeží Černého a Azovského moře, zatímco jeho letectvo a infrastruktura jsou dislokovány na různých místech na Krymu a v Krasnodarském kraji v Rusku. Flotila zahrnuje dva raketové křižníky Projekt 1164 Atlant (Moskva) a Projekt 1134B (Kerč), raketový torpédoborec třídy Projekt 61 (Smetlivyj), dvě raketové fregaty třídy Projekt 1135 Burevestnik (Ladnyj a Pytlivyj), tři tankové výsadkové lodě třídy Projekt 1171 (Saratov, Orsk a Nikolaj Filčenkov) a čtyři tankové výsadkové lodě třídy Projekt 775 (Cezar Kulikov, Novočerkassk, Jamal a Azov), ponorky třídy Projekt 641B (B-380 Svjatoj kňaz Georgij) a Projekt 877 (B-871 Alrosa) a Projekt 636 (B-261 Novorossijsk), tři protiponorkové fregaty třídy Projekt 1124 (Alexandrovec, Suzdalec a Muromec), torpédový člun třídy Projekt 1145.1 (Vladimirec), čtyři minolovky třídy Projekt 266 (Kovrovec, Turbinist, Ivan Golubec a Vice-admiral Žukov), dvě raketové korvety třídy Projekt 1239 (Bora a Samum) a dvě raketové korvety třídy Projekt 1234 (Štil a Miraž), pět raketových člunů třídy Projekt 1241 (R-60, R-71, R-109, R-239 a R-334), pět člunů zajištění KM-593, KM-731, KVM-332, KVM-702, BUK-645, a poté několik desítek plavidel různého typu jako jsou malé protiponorkové plavidla, minolovky, průzkumná plavidla a další. Tyto informace jsou k roku 2014.
    (Maulincio)