Černé moře

• Rusko

Чёрное море

Dobrodružný / Thriller

Velká Británie / USA / Rusko, 2014, 114 min

Keby sa zozbieralo všetko zlato, ktoré údajne má patriť nacistom, svetový dlh by razom zmizol. Na niečom to ale postaviť museli. Britsko-ruská posádka ide hľadať do Čierneho mora nemeckú vojnovú ponorku, ktorá má na palube zlato. Ako by sme tento film mohli brať? Ako štúdiu ľudskej hamižnosti? Ako príklad toho, že miešať posádky nieje najlepší nápad? Ako vzor obetavosti? Neviem. Rozhodne to má kúsok zo všetkého, je to pozeratelné a nie veľmi dlhé. 3 z 5(7.10.2018)

Najväčší problém celého filmu sú jednoznačne tupé a nesympatické postavy. Ano, ani Jude Law nieje extra výrazný. Tak potom komu tu máme fandiť ? Nuž nikomu, pretože postavy, ktoré prežijú sa až neskor dostanú do popredia. Škoda inak zaujímavého námetu o zlate na dne oceánu. Ponorkové filmy mám rád, ale zrovna tento som mal chuť vyhodiť do vzduchu aj s ponorkou. Zlato by som si ale samozrejme zobral. 65% - 3*(29.3.2015)

• Jara.Cimrman.jr

"Kluci říkali, že mám umýt okna, než vyrazíme." A taky vyčistit komín, to je na ponorkách to nejdůležitější. Mně se tedy mořský vlk Robinson moc nepozdával a jeho výběr posádky se mi jevil značně problematický. Nicméně buranští Rusové mi byli o něco sympatičtější, ale jejich totální neznalost angličtiny, se kterou se všichni setkávali již na základce, byla poněkud zarážející. Původně to tedy vypadalo alespoň na chlapskou zábavu, ale i ta časem zmizela v přetlakové komoře a já jsem s překvapením zjistil, že se umím nudit i uprostřed permanentní akce.(20.12.2016)

Klasický ponorkový thriller aneb Jude Law si jde pro výplatu. Výborně obsazená posádka ruskobritských nezaměstnaných se v rezivé škatuli hádá, rve a zabíjí. Vyniká hnusák Ben Mendelsohn. Ryze chlapský film podle obvyklých mustrů by klidně mohl vypadnout z éry pozdních osmdesátek a raných devadesátek a nepoznali byste to. Uleželé hlášky, napětí a nacistické cihly zlata, o kterých netuší nikdo v celém širém světě. Stylový i když ne zase tak překvapivý konec. Paráda. Skoťák Macdonald má cit pro obraz i pro drama a mačká z poměrně obyčejného scénáře maximum, ale asi to papalášům ve studiu nestačilo. Sakra škoda, že nedopluli do kin. Skřípot kovu velkým reprákům sluší. Lodě jsou jako staré děvky. Neumí se nalíčit.(5.3.2015)

• MartinezZ

Bohužel přesně podle příručky "Ponorkové drama v pěti krocích": 1) Hrstka chlapů hluboko pod vodou a nesmí se prozradit. 2) Soudržnost skupiny se rozpadá. 3) Zdaleka ne všichni přežijí do závěrečných titulků. 4) Když se to může posrat, tak se to posere. 5) Hrdinství. ~~~ Naprosto neinovativní, pokud tedy nevidíte vzpruhu v tom, že se to odehrává za současnosti a ne za WWII. Jenže je to všechno právě podle té příručky. Jakmile začíná nějak jít do tuhého nebo je dlouhý záběr na něco nepodstatného, je vám jasné že TEĎ se něco stane a taky že jo. Dokonce dokážete i odhadnout co přesně a to ani nemusíte vnímat v podstatě úvodní představování postav, u kterých je vám taky hned jasné, jakou úlohu budou v ději odvádět. Navíc se objeví zvrat, který, pro mě za mě, klidně mohl být vystřižen, protože je naprosto nepodstatný a nic neměnící. Kdyby alespoň pod tou vodou u cíle bylo nějaké překvapení... Dvouhodinová nuda z pera seriálového pisálka.(22.3.2015)

• - Spoiler: Poté, co potápeči vstoupí do německé ponorky, najdou v ní stopy kanibalismu. Námořníky by zabila stoupající hladina oxidu uhličitého dříve, než by dokázali spotřebovat zásoby jídla. (Kriklan49)

• - Nakrúcanie snímky prebiehalo v Anglicku. (Hudakfilms)

• - Natáčelo se pomocí filmové kamery Canon EOS C500. (Maulincio)