• troufalka
  ****

  S malovanými kulisami uspěl Mach už v Hrátkách s čertem. Florián je silně stylizovaná satira v krásných maskách a kulisách Vladimíra Dvořáka (Josef Lada to opravdu není!!). Roztomilá záplatka a moc pěkné legrácky, které jsem plně docenila až při druhém sledování. "Čím víc bude na světě Floriánků, tím líp!!"(23.2.2018)

 • igi B.
  ****

  "Nebude-li pršet, nezmoknem!" - "The Times: Bohemian Phenomen!"... ;o))) . . . No jéje! Taškařice jedna dobou satirická, rovnou půlstoletí stará (jo, poroučelo se tenkrát ledasčemu a zrovna letěl ten Gagarin, Boha tam nahoře nevidíce...), dobovými výrazovými prostředky stále milá... Ejhle tyhle abrahamoviny... Představte si, jak se budeme za padesát let dívat na ty dnešní srajdy, bez kouzla a bez pointy na diváctvo >hrnuté< ... Jojo, "...rozumem se na to jít nedá..."... ;o] . . . Tři hvězdičky tedy čistě za tu práci (herci hrají i pějí, kamera vrčí, rejža volá "první dobrá", muzika jazzuje swinguje a zvuky zvučí a tak dál...) a jednu navíc za ten dobrý rozmar a výtvarnou stylizaci, že... Álelůjá, gloglogloglórijááá... - - - P.S. A "...jak je to s těmi hňupy..."? Tak ještě, že šlo o tu C.K. Monarchii, že, Capartičáci... No, psal se jednašedesátý(!)... - - - - - (Poprvé viděno kdysi kdesi dávno pradávno, po repete na tv Barrandov 25.4.2011 hodnocení 256., komentář zde jako patnáctý - 25.4.2011(25.4.2011)

 • Sarkastic
  ****

  „To ti pan farář neodpustí!“ – „No při svatý zpovědi musí.“ A už konečně vím, kdo může za to hloupý letošní „letní“ počasí! Florián je velmi nevšední (řekl bych skoro až raritní) úkaz, a to nejen na československé poměry. Nejvíc se asi podobá tomu, k čemu ho přiřazují tvůrci hned v úvodu, tedy GROTESCE. Ta je však zároveň mixem bláznivé komedie a satiry. To se projevuje výskytem několika opravdu hodně vtipných scén, nutno ovšem přiznat, že bohužel spíš nárazově. V těchto ne zrovna úplně zábavných „mezidobích“ má však film neustálé narážky (není těžké uhádnout na koho/co; mimochodem to „zrzounství“ pobavilo!), chvílemi zkouší experimentovat (jakože se Florián vyznačuje gejzírem promyšlených detailů) a z rukávu navíc sype jednoho kvalitního herce za druhým, všechny v dokonale absurdních či vyloženě směšných roličkách (myšleno ovšem v kladném slova smyslu). Mými favority byli Karel Effa (hlavně přerušovaná návštěva u Jírovců) a Josef Bek (na jeho „glo-glo-glo-glo-gloooooorija aleluja“ budu vzpomínat ještě dlouho). Hodnoceno přísně z komediálního hlediska by to stačilo pouze na 3*, ale za tu hravost a dobré nápady přece jenom (čistě neobjektivně) ještě něco málo přihodím. „Kterej trouba?!“ –„ Doktor filozofie Jiří Hňupka, profesor přírodních věd z Capartic, prosím pane starosto o krátký rozhovor.“(22.8.2014)

 • Mariin
  ****

  Povětrnostní groteska s variací na svatého Floriána a nesvatého starostu Floriána Jírovce. Neobyčejná malebnost kulis a kostýmů od výtvarníka Vladimíra Dvořáka, jenž se m.j. postaral též o pohádkové scenérie např. v Hrátkách s čertem či Dařbujánovi a Pandrholovi. V tomto směru je to naprosto dokonalé! Navíc hvězdné obsazení herců, kteří¨"tehdy byli ještě mladí" a už v roce 1961 je můžeme vidět všechny v barvách! Půvabné karikatury venkovských i maloměstských lidiček (záletník regenschori Josef Bek, starosta Jiří Sovák, farář Rudolf Hrušínský atd.). Zásadně nesouhlasím se zdejšími nízkými hodnoceními a dávám vyšší počet. Machův Florián je správně praštěný, jako pravá groteska! Má to něco z Limonádového Joa i Hrátek s čertem. Srdečně jsem se zasmál...(4.7.2009)

 • Marthos
  ***

  Meteorologická groteska, nabývající na zcela zásadních významech svým karikujícím obsahem. Hýbat světem a počasím není vůbec lehká věc. Vynikající herecká sestava, která nachází uplatnění v každém ohledu. Sovák, Hrušínský, Brodský, Hlaváčová, Kostka, Záhorský, Růžek, Bek, Effa a další. Realizace v ladovských kulisách a s humorem, upomínajícím v lecčems půvabné haškovské povídky, celku rozhodně prospěla. Nebude-li pršet, nezmoknem.(11.1.2015)

 • - Snímek byl natočen na motivy humoresky spisovatele Karla Matěje Čapka-Choda "Jírovec a jeho svatý patron". (Terva)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace