Místy je to velmi jednoduchý a navíc jaksi ulepený (nevím, jak ten pocit popsat lépe) film, ale pořád se na něj dá dívat bez větší úhony. K takovým Hrátkám s čertem mohou sice kulisy jen obdivně vzhlížet, ale Florián je zase plný výborných herců, na něž je radost pohledět (všem samozřejmě kraluje Jiří Sovák), a nejrůznější vtipy se tu skrývají úplně všude - i v hudbě.(24.12.2015)

• otík

Těžko říci, co autoři tímto filmem zamýšleli. Mělo to být umění, pohádka, parodie, satira nebo jen obyčejný útok na maloměšťáctví a vesničanství? Každopádně poměrně jednoduchý příběh radního, který získá díky daru sv. Floriána moc nad počasím, je zasazena do pohádkově malovaných kulis, v nichž se představí známí a dobří herci, aby spíše přehrávali a za občas šílené hudby na sebe pořvávali. Nelze zapomenout na parodii na církev a její představitele, jimž se filmaři buď chtěli vysmát nebo ukázat, kam vede lidská pýcha, hloupost a chamtivost. Každopádně film, u kterého se moc smát nedá.(26.7.2012)

Meteorologická groteska, nabývající na zcela zásadních významech svým karikujícím obsahem. Hýbat světem a počasím není vůbec lehká věc. Vynikající herecká sestava, která nachází uplatnění v každém ohledu. Sovák, Hrušínský, Brodský, Hlaváčová, Kostka, Záhorský, Růžek, Bek, Effa a další. Realizace v ladovských kulisách a s humorem, upomínajícím v lecčems půvabné haškovské povídky, celku rozhodně prospěla. Nebude-li pršet, nezmoknem.(11.1.2015)

V 60 tých letech se poroučelo větru dešti, největší plody země byly v sovětském ráji. Hádanice kdo s kým a proti komu. Rozhodovat určovat , boj o moc. Perfektní satira na komunistické běsnění. Kdo toto nechápe má asi nižší IQ. Na konci filmu nás pan Sovák varuje . Tento film jsem objevil náhodou až dnes a děkuji všem hercům kteří už tehdy ukazovali na zlořádstvo jedné strany .(18.4.2011)

• UncleG

Nehledě na nespornou satirickou kvalitu jde o film ve své repetitivnosti nudný až ubíjející. 90 minut rozvíjet tentýž motiv zkrátka nelze, takže se v příběhu točí dokola úvodní čtvrthodinka jak na zaseklým kolovrátku. Opakování týchž pasáží stává se postupem času nesnesitelné. Jako půlhodinkový kraťas byl by Floriánek zabodoval daleko víc.(25.4.2011)

• - Snímek byl natočen na motivy humoresky spisovatele Karla Matěje Čapka-Choda "Jírovec a jeho svatý patron". (Terva)