Italské prázdniny

Come September

Komedie / Romantický

USA, 1961, 112 min

Kromě oslnivé Giny se mi ve snímku velice líbil Rock Hudson, jako velice přesvědčivý americký milionář. Nádherně upil mladíky do němoty a s mužskou nadřazeností "mě nic není" odešel do pokoje, kde padl na zem. Přesně tyto scénky se vzájemně doplňují s temperamentními výstupy Giny a dohromady dělají výbornou pohodovou komedii. Takový mix mladých američanů kteří jsou v Evropě za zábavou a italského temperamentu jak Giny, tak například správce domu, nebo majitele ukradeného auta.(8.5.2011)

Režisér Robert Mulligan mne tímto svým romanticko-komediálním nášupem značně pobavil a zaujal. Do hlavní role obsadil sympatického Rocka Hudsona (těžko uvěřit, že byl homosexuál) a šťastnou ruku měl i při výběru ostatních herců, zejména pak u skupinky divokých studentů z Ameriky. Humor je tu servírován vkusně a nevtíravě, což se často u amerických komedií nevidí (ovšem v tomto období ještě ano). Řada scén je nezapomenutelných (pijatyka studentů s Rockem, výlet na skútrech, taneční zábava či příjezd nic netušícího hlavního hrdiny do své rezidence) a díky úžasnému prostředí a celkovému zpracování nemohu jít s hodnocením níž.(12.11.2013)

Tento film měl velmi silný potenciál být dobrý. Bohužel vyhořel ve scénáři. Zápletka, kdy se bohatý Američan vrátí do svého letního sídla v Itálii, aby zde strávil příjemné chvíle se svou italskou snoubenkou, a dům se po čas jeho nepřítomnosti tajně předělal na hotel, je sice zajímavá, ale jak se ukázalo, celý film to nemohlo utáhnout. Po celkem vtipném začátku se děj dostává do slepé uličky, kdy hlavní pozornost přechází na problémy s nezvanými hosty. Skupina dívek bydlící v „hotelu“ kazí idylický románek ústřední dvojice. Když se na místě objeví banda kluků, která si před hotelem rozloží stan. (To už bylo na mě moc.) Pan Talbot tak nemá nic jiného na práci, aby zase překazil románek dívkám. Tato část filmu mě přijde laciná, nudná a často i trapná. Zachraňuje jí pouze Gina se svým tancem. Závěrečná část, kdy dochází ke konfliktu ústřední dvojice je obrat k lepšímu. Scéna, kdy Gina přechází ve výtkách z angličtiny do italštiny, je skvělá. Za ten prosebný pohled do okna rychlíku s dítětem v náručí už jsem měl i nutkání dát 4 hvězdy. Málem jsem se nechal unést tvým jediným pohledem Gino. Bohužel ve výsledku film na takové hodnocení nemá, hlavně kvůli otřesné střední pasáži. I tak solidní nenáročná podívaná. 64%(11.1.2011)

Elegantní lidé v elegantním prostředí, Lollobrigida stále krásná (její ložní úbory by snad měl řešit i zákon), Rock Hudson správně Kenovitý.... jenomže! Jenomže, i když příběh nabízí zajímavou zápletku, není dostatečně vtipná nebo bláznivá, aby spláchla dojem příjemného, ničím ohromujícího filmu. Nejspíš je to tím, že si scénář nedělá vůbec žádnou starost o charaktery jednotlivých postav. Prostě je vrhne do děje a nechá je v něm plácat. O nikom nevíme nic jiného, než jak se chová v dané situaci, jsou to figurky bez povahových rysů.(9.4.2013)

Je to nesmírně blboučké dílo ale má půvab v Gině L. Už tady není mladá pubescentka z filmů De Sici, ví co chce. Humor je bohužel ve většině děje zcela debilní ale pár světlých chvilek tu zažijete. Nápad, že někdo bude využívat vilu majitele jako hotel, je poměrně originální a závěrečné vypůjčené dítě mě docela dostalo. No co bych lhal, sledovat Ginu L. 112 min, které je už přes 30, je estetický nářez!(21.11.2011)