Zážitky továrního řidiče n. p. Tatra při náročných zatěžkávacích zkouškách nákladních automobilů typu Tatra 148 v extrémně tvrdých klimatických podmínkách při stavbě ropovodu v oblasti Nižněvartovska. Schematický příběh, jehož obdoby se na přelomu 70. a 80. let objevovaly ve všech kinematografiích spřátelených v RVHP. Roli Karlovy matky (Jarmila Smejkalová) začala hrát herečka Slávka Budínová, ale odstoupila od ní. (oficiální text distributora)

Yarwen

Je to tak hloupé, až je to místy trapné. Zároveň je film mizerně ozvučený a stín helikoptéry natáčející předhánějící se náklaďáky už přímo cloumá s kvalitou filmařského řemesla. A samozřejmě, je to příliš socialistické, příliš sovětské - bez ohledu na dobu, kdy to bylo natočeno. Mé oblíbené tatrovky tak dostaly hodně naloženo, přesto vyjely s tímto bahnem až k jedné hvězdě - druhá je ale i na Tatru příliš vysoko. ()

MickeyStuma

Přátelství se Sovětským svazem znamenalo mnohé. Mimo jiné se vše neskutečně vychvalovalo a vše bylo naprosto kvalitní. Snad nepřekvapí, že to platilo i pro dodávky nákladních vozů značky TATRA, které měli být tak výkonné a spolehlivé, že vydrží i ty nejtěžší podmínky jako je těžký a klimatický terén na Sibiři. A tento snímek je o tom, jak nevěřícné sovětské soudruhy jede přímo na místo přesvědčit parta českých řidičů. Téma vcelku svádělo na výjimečný dobrodružný film, ale této možnosti nějak nebylo využito. A je to škoda. Už tady se tvůrci snažili do příběhu zakomponovat milostný vztah, ale nějak to zamrzlo jen u svádění. No jo, řidiči si pořád stěžovali na ukrutný mráz. Vliv sovětské tvorby je na snímku znát, což dokazují členové režie, ale těžko říci v jakém smyslu. Každopádně se jeví značně nedotaženě a to ve všech aspektech. Filmová reklama na TATRU se snad ve své době stala mimořádnou událostí, dnes však vyvolává spíše kyselí úsměv. Každopádně je to stále mimořádný snímek, poněvadž natočit něco podobného, kde jsou v hlavní roli náklaďáky, se už nikdo neodvážil. ()

tatortik

Tento film beru z dnešního pohledu jako odpočinkovou komedii. Některé scény mě ale opravdu dostali npř. když Kanyza při - 40 stupňů Celsia odmítá nosit beranici a Jandák chce injekci proti mrazu. Následně je poslán zpět do ČSSR, protože neni mrazuvzdornej. V Rusku se s doktorem nediskutuje. ()

Schlierkamp

Československo-sovětský film odehrávající se v zimní západní Sibiři v oblasti Nižněvartovska na řece Ob a pojednává o terénních zkouškách nákladních vozidel Tatra 148 v extrémních podmínkách. Zkouška spočívala v převážení materiálu do zamrzlých bažinatých prostorů a vytváření tak umělých ostrovů vhodných pro hloubkové ropné vrty. Toto poměrně nezajímavé filmové téma bylo zpestřeno milostnou zápletkou, v níž totálně mrazuvzdorný řidič J. Kanyza, jakožto těžkej frajer a velmi úspěšný nabíječ, sváděl sovětskou lékařku. Dramatickou složku snímku vyplňuje souboj o vyšší počet pracovních jízd mezi tímto nadpozemským švihákem bez čepice a Arkadijem, sovětským řidičem a bývalým partnerem sympatické medičky. Co se týče příběhu, je neuvěřitelně slabý, navíc se ve snímku často objevují tradiční normalizační hloupě naivní výroky. Ve filmu snese jakási měřítka pouze souboje a honičky Tatry s jejím sovětským konkurenčním vozidlem, mrazivá atmosféra arktické zimy s teplotami kolem -40°C a nesmírná rozlehlost západosibiřských bažinatých rovin, pro Středoevropana téměř nepředstavitelná. ()

marusaj

Dojmy : Óda na Tatru. Je to to nejlepší auto ve vesmíru. Hnusák Kanyza se Slizounem Jandákem mohou způsobit zvracení. Je to trapné, hloupé, ubohé, o ničem. (Ta jedna hvězda je za dojem, nebo lépe za zprostředkování naprosto nevšedního zážitku.. viděno na BrakFestu ve Vysočanech (v hospodě u piva (naštěstí)) - neuvěřitelný zážitek). ()

Rattlehead

Dějově to opravdu není nic moc, ale několik dobrých důvodů, proč přidat třetí hvězdičku, se najde : hraje zde (byť jen štěk) Anatolij Solonicyn, proslulý ze slavných Tarkovského filmů. Jezdí zde plno Tater a nechybí ani (na svou dobu) akčnější scény. Líbily se mi záběry z letícího vrtulníku. Jinak na Sibiř bych jet nechtěl, nesnáším zimu... ()

javlapippi

Dobývanie ropy v extrémnych podmienkach na Sibíri je činnosť natoľko dôležitá a náročná, že na ňu nestačia ani osvedčené a skoro dokonalé nákladiaky z Tatry. Podnik teda vyšle skupinu skúsených šoférov, aby oranžové mašiny otestovali priamo na mieste a pripomienkovali, čo treba k ich absolútnemu zdokonaleniu. Náročná práca pri teplotách hlboko pod nulou môže skúseného šoféra zlomiť, ako sa stalo uzimencovi Jandákovi, alebo ho zoceliť a urobiť z neho lepšieho človeka. To sa stane Kanyzovi, ktorý sa z ľahkovážneho frajera a sukničkára stane zaprisahaným monogamistom s úprimnými citami k miestnej felčiarke Margarite Alexandrovne. To nejde pod fúzy jej bývalému Arkadijovi a tak započne súťaženie medzi nimi aj automobilovým priemyslom oboch spriatelených krajín. Nápad by celkom ušiel, problémom je nezáživné filmové spracovanie, nijako oslnivé herecké výkony a mne konkrétne u filmov tohto typu lezie na nervy, keď všetci v Česku aj Rusku hovoria dokonalou češtinou, akurát niektorí Česi sa tvária, že predabovaným Rusom nerozumejú a čakajú, až im to iní Česi preložia. Za dve neexistujúce injekcie proti mrazu. ()

Jonatthan

Tak tenhle film je průser! A to českým filmům nadržuju a hledám pozitiva. Snad je to způsobeno tím, že film natočili dva rusáci a ti mají asi nějaký jiný vidění světa nebo co. Nesmysly už od začátku filmu: Řidiči zajíždějí v Kopřivnici auta a pak jedou do Prahy. Asi jen proto, že se tam chtěli podívat ruští filmaři. Jiný důvod jsem nepochopil. Kanyza - příšerná role kurevníka - v jednom záběru říká, že dostal poukaz na Jadran, pak se na Ruzyni stihne na 20 metrech (snad v jednom záběru) postupně rozloučit asi se čtyřma milenkama a najednou letí bez vysvětlení na Sibiř. Tam řekne básničku ze školy, obšťastní jednu Rusku a je konec filmu. Příšerný postsynchrony!!! Asi byl na Sibiři takovej vítr, že nebylo možné použít kontaktní zvuk. No ale stejně všichni i rusáci mluví nesmyslně česky, tak je to vlastně jedno. Proč aspoň jedna hvězda? Starý tatrovky a fakt, že z toho filmu je cejtit děsná zima... ()

Oxik49

U tohohle filmu jsem dělal totéž, co u Blízkých dálek.... Soustředil se jen na ta auta. Jinak je to vlastně soutěž dvou řičičů, kdo pojede víckrát a kdo získá tu sestřičku... ()

raininface odpad!

Zoufalé herecké výkony, pitomý děj, idiotské dialogy, rudé prapory na malostranských oknech a...zpívající Kanyza! Odpad jak vyšitý! ()