Francouzský spisovatel Guy de Maupassant se proslavil nejen jako romanopisec, ale především jako stylisticky mistrný novelista. Jedna z povídek Guy de Maupassanta se jmenuje Zbabělec a zabývá se s pozoruhodným mistrovstvím psychologickým stavem vikomta Gontrana de Signoles v noci před soubojem, který sám inicioval. Příběh Zbabělce, soustředěný u Maupassanta pouze na hlavního hrdinu, rozšířil scenárista a režisér Zdeněk Kaloč o další motiv, který dodává příběhu téměř kriminální zápletku, aniž by se v jejím rozvíjení a řešení zpronevěřil Maupassantovu duchu. (Česká televize)

gudaulin

Typický Maupassant se svou zříravou kritikou dobové morálky. Měšťáci a šlechtici své éry jsou stejně jako jejich manželky líčeni jako slaboši, zhýralci a především neskuteční pozéři. Televizní zpracování je jen průměrné, některé role, jako např. lékař v podání pana Rovenského, jsou opravdu obsazené špatně. Navíc Miroslava Etzlera v roli notorického sukničkáře opravdu nemusím, zprotivil se mi z telenovel. Celkový dojem: 55 %. ()

LadyPupu odpad!

Nekoukatelná, nestravitelná nuda z Brna. V hlavní roli M. Etzler a jeho neskutečně chlupatej hrudník. Autoři se každopádně sekli v názvu. Tohle není Zbabělec, ale Zoufalec. ()

jolly.rose

Brněnská televizní tvorba má jednu úžasnou vlastnost, že je v podstatě nekoukatelná. Pokud tomu chce dát nějaký šmrnc, musí tam hrát čeští herci (v tomto případě L. Frej, B. Navrátil a Walerie Zawadská, o Janě Krausové asi ani mluvit nebudu, protože ta možná zvládá vše, jen ne herectví). Pan Lakomý, Zdena Herfortová, Josef Karlík a ještě řada dalších brněnských herců je samozřejmě skvělá (nerada bych se někoho dotkla), ale když se to vezme průměrově, tak si dovolím tvrdit, že mám pravdu a možná to jen herci nebude. Bouří se ale mé vnitřní já, kdy z mého oblíbence Maupassanta se stal skoro nekoukatelný, nudný tv. film. To se opravdu povede málokomu. ()

rivah

Z téměř neznámé novely či povídky o fanfarónovi a sukničkáři vikomtovi, který před soubojem, jejž sám vyvolal, podlehne záchvatu zbabělosti, Kaloč vytvořil originálně pojaté, vizuálně a auditivně podmanivé dílo pohrávající si s časovým sledem rekonstruovaných událostí, ať už reálných a doložitelných anebo vzniklých v představě komisaře vyšetřujícího (sebe)vraždu. Až na konci se dozvíme, kdo a proč (!) vlastně to vyzvání na souboj vyvolal - a předem zaplatil. Výborné vedení i výkony herců, jejichž pohledy často směřují do kamery, pardon: do očí vyšetřovatele anebo fiktivního protivníka. (90%). ()

curil

Fotografie z galerie jsou poněkud mimo, trefili snad jen Ladislava Lakomého. Na brněnské studio slušná práce, hostování pražských herců jako vždy přínosem. Ve chlupatosti nevyniká jen Miroslav Etzler se svou prsní dekou, ale zaujme i Valerie Zawadská se slušivým knírkem pod nosem a marně přemýšlím, zda to byl úmysl režiséra a maskéra. ()

ostravak30

Nakonec mě tento filmeček docela zaujal. Kvalitní herecké obsazení tvýrazní herecký výkony a Miroslav Etzler zahrál vystrašeného vikomta Gontrana de Signoles výborně. To herec hrající lékaře tak úplně dobrý nebyl. Samozřejmě mezi francouzskou smetánku patří intriky a zkaženost. A také kamera, která měla symbolizovat oči vyšetřovatele jež stál za ní, se mi zrovna moc nelíbila. ()

milos.bradik

Většina herců podává dobrý výkon, ale přesto je 40 % maximum, které mohu dát, protože Miroslav Etzler je tak odpudivý a navíc jeho předvádění v rouše Adamově může možná uspokojit nějakého homosexuála, ale po režijní stránce bylo zcela zbytečné a po stránce herecké je Etzler stejně odpudivý jako jeho vzhled. ()