Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Televizní inscenace komedie ruského klasika N. V. Gogola. Ateliérová inscenace režiséra Jaroslava Novotného je příkladem vysoké úrovně československé televizní tvorby 60. let. Filmovou technologií natočená anekdota o nepovedené svatbě má atmosféru starých zatuchlých domů, v nichž žijí lidé, kteří skutečnému životu nerozumějí. A proto do něho ani nemohou naplno vstoupit. Znamenité herecké výkony a především ústřední dvojice Podkolesin – Kočkarev v podání Bořivoje Navrátila a Jana Třísky si zaslouží mimořádnou pozornost. Ženitba z roku 1967 je svým výkladem i provedením moderní film, dnes navíc s kouzlem černobílého ladění. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (18)

dave91 

všechny recenze uživatele

První půlka se náramně vydařila.Tam to je něco mezi 4* a 5*.Ke konci to přece jen trochu ztrácí šmrnc.Herecké výkony dobré až dost dobré,nicméně díky tomu upadajlícímu spádu dávám pouze za tři.Byl jsem na toto dílko zvědavý,poněvadž se mi poštěstilo vidět hru v podání jednoho amatérského divadla.A byl jsem nadmíru spokojen.Ač v podání laiků,docela se to povedlo.Tady ovšem hraje svůj nemalý význam kontakt s divákem. ()

jatamansi 

všechny recenze uživatele

Gogolova hříčka v mistrném podání ikon českého divadla a potažmo i filmu. Co jméno, to skvost. Škoda, že na kopii tak zahlodal zub času a škoda studiového zpracování, hře by víc slušel salon nějakého zámečku, alespoň trochu panský dům. Zahlodal i na hercích, ale je úžasné si je připomenout o čtyřicet let mladší. Nezaměnitelný Jan Tříska se sametovým hlasem, sekernická dohazovačka Jiřinka Šejbalová. Časem nedoceněný Bořivoj Navrátil, ještě s čupřinou. Mladá baculatá Jiřinka Bohdalová s udiveným a místy až vyděšeným pohledem. Všichni s krásnou češtinou. Nápadníci si pletou jeden druhého s otcem, kontrolují majetek. Jmenují se - považte - Čubkin. Obstarožní chlípník Pešek, strhující. Jiný pije. Dvorní rada 0zase nekňuba. Jeden se předvádí před druhým a hlavně před ubohou nevěstinkou. Posléze ji haní před ostatními. Rozehrávají se hry charakterů, slovní hříčky. Tříska si intriky nepokrytě užívá. I když podle jeho představ to nakonec nedopadne… ()

Reklama

mchnk 

všechny recenze uživatele

Nepříliš známý režisér Novotný, kterého jsem do této doby znal jen díky výbornému politicky laděnému dramatu z vězeňského prostředí Dlouhé dopoledne a samozřejmě z jeho Hříšné vsi v Dalskabátech, zde opět dokazuje své kvality. Koncert těch nejlepších "komediantů" své doby, naplněný vynikajícím textem. I když laskavá příroda při rozdávání sex-appealu na Jiřinku trochu zapomněla a její dívčí projev měl základy v Rákosníčkovi, herecky zvládá dané polohy bravurně. Tříska občas přežene, ale celkově je jeho manželským životem protřelý kamarád, který v tom nechce být sám, opravdu okouzlující. Povrchně založená společnost s ostýchavostí obřích rozměrů a falešným úsměvem, je podchycena velmi precizně a samotné poselství o posvátném svazku manželském, má jistě svou váhu. Nezapomeň, je to na celý život... . I přes všechny kvality filmu, jsou pro mne Fričovi šestadvacetiminutové Námluvy onou názornou ukázkou plného počtu na stejné téma. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Zpracování klasických ruských povídek má v naší televizi dlouhodobou tradici a na jejich realizaci se podíleli obvykle špičkoví herci. V téhle staré televizní hře tomu není jinak, navíc je dnes už historickým záznamem hereckého umu hvězd, které už nežijí nebo si je už v této podobě ani nedokážeme představit. Vidět Bořivoje Navrátila s hřívou na hlavě je samo o sobě nezvyklé. Nadhled a jemnou ironii, tak typické pro Gogola, se povedlo zprostředkovat v Ženitbě dokonale. Celkový dojem: 80 %. ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

Gogolova satirická hra náleží již po celá desetiletí k populárním repertoárovým kusům nejen na domácích scénách, ale i jinde ve světě. Její humor nestárne, postavy jakbysmet. Televiznímu provedení ze šedesátých let není v zásadě co vytknout – až na Jiřinu Bohdalovou, která svou obstarožní nevěstu interpretuje v zavedeném stereotypu, s pověstnou "křemílkovskou" ozvěnou v hlase. Navzdory tomu je ale známý příběh rozehrán s vtipem i ironickým nadhledem, s řadou vynikajících hereckých kreací v čele s Bořivojem Navrátilem jako Podkolesinem a Janem Třískou v roli výmluvného Kočkareva. ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama