Křehká komedie o tajuplném životě v zahradě. Film oceněný šesti Českými lvy, na Prix Italia a na MFF Karlovy Vary. Poetická komedie, která v roce 1995 získala šest Českých lvů a stala se filmovou událostí roku, vypráví příběh třicátníka Jakuba, kterého zachycuje v momentě, kdy se na něj řítí jeden problém za druhým. Neumí vyřešit svůj vztah s vdanou Terezou, práce ho neuspokojuje, nerozumí si s otcem, s nímž žije ve společném bytě. Rozhodne se změnit svůj život a odchází na pár dní do dědečkova opuštěného domu na venkově. Netuší, že jeho pobyt na tajuplném místě se po setkání se záhadnou dívkou prodlouží... Film vyniká obrazovou malebností, jeho režisérem byl Martin Šulík a představitelem hlavní role Roman Luknár (momentálně hraje v seriálu ČT Neviditelní). Marián Labuda v roli otce byl za herecký výkon ve vedlejší roli oceněn Českým lvem. (Česká televize)

jaffarski

Dobre vymiesený filmový sonet, šmrncnutý typicky ospalým slovenským lyričnom, postupne sa rozvíjajúcim až do magického realizmu. Na začiatku sa to tak síce môže javiť, ale v tomto filme naozaj nejde o to, ako to nakoniec celé dopadne. Najviac mi učarovala hlavná postava a jej báječná, nenútená schopnosť nechať sa vtiahnuť do životom ponúknutých epizód, chápavo žasnúť a popritom sa letargicky nechať unášať zvyškami leta a zbližovať sa (nielen) so záhradou. Dal by som kráľovstvo za takúto schopnosť. Záverom ešte dobrá rada: Nepozerajte tento kus na laptope. Nezaslúži si to. ()

dehonest

Tento film odporúčam každej lyrickej duši. Mama síce hovorí: takéto blbosti sa môžu páčiť len tebe! Ale ja viem, že diela ako toto sú skutočne obsažné a dôležité. Dávajú človeku poznať, o čo tu ide, čo má hodnotu, bez čoho skrátka môžme byť, v čom spočíva krása jednoduchosti a jednoduchá krása. Rád si ho vždy pozriem znova a znova, vytvorí mi pokoj v duši, zamyslenie. Celý film si pomyslím: asi takto by som chcel raz žiť. Nehľadať nejaké extatické meditácie ala orient, ale obyčajný vidiecky poetický život, ja, ty sám, iba s tým, na kom ti naozaj záleží. Tento film naozaj dokazuje, že aj ten najmenší klenot sa vie lesknúť sto tisíc krát viac, ako všade a každému pred oči predostierané diamanty. Roman Luknár tu hrá Jakuba s takou šarmantnou samozrejmosťou, že jeho (nenazvyme to výkon) prejav si musí získať sympatie citlivých duší. Zuzana Šulajová je tu spanilá ako víla, krehká, éterická, sen, ktorému podľahlo istotne mnoho mužských zrakov (nepopieram, aj mne pohľad na ňu ulahodil). Jana Švandová, i keď , vädnúca má v tomto filme stále pôvab zrelej ženy. A Marián Labuda? Klasik, tradične tragikomický, podávajúci svoju úlohu s absolútnym nadhľadom. Poézia, podstata, lyrika. Otvorte svoju dušu. Skúste sa nad sebou a svetom zamyslieť. Pomôže vám i tento film. Pre mňa je to naj z našej kinematografie. Ďakujem, maestro Šulík! ()

pekkanik

To prirovnanie k "Dobrému ročníku" vôbec nie je zlé (BadoXXII). Tu je to pomalšie, magickejšie, menej farebné, ale nestráca nič na výpovednej hodnote... Také slovenské. Príjemný sled obrazov, udalostí a symbolov, pre citlivého a rozmýšľajúceho diváka balzam na dušu. Filmová história a rebríčky najlepších filmov sa týmto dielom nepohnú, srdce vnímavého diváka áno. ()

ounou

Mám slabost pro citlivé a poetické filmy. Tohle je jeden z nich. Záběr lámající se větve na začátku filmu je právě to, co mi v současném česko-slovenském filmu chybí. ()

Dauphin23

Pre mňa čistá pocitovka, vyžaduje atmosféru, duševné rozpoloženie atď. Silné, iné, ťažko popísatelné. Hodnotenie v tomto prípade nemôže byť objektívne. Keď sa ale pozriem čomu som dal 4 hviezdy toto jednoducho musí byť za 5... ()

Kowl3r

Neviem ako mi mohol tento filmík dodnes unikať...Je totižto neskutočne neskutočný... Možno toto by sme dnes mnohí potrebovali...nasrať na všetko a konečne žiť... Nádherné prostredie, vyšperkované situácie a nádherná víla Katka Šulajová... U mňa za 5 hviezd ... ()

Martin D

Nádherný film. Pre mna srdcová záležitosť. Môj najobľúbenejši slovenský film. A myslím si že aj najlepši slovenský film. ()

JurajKa

Záhrada.... hm... či Záhada... Tak sa robí poetický príbeh prozaických spôsobom. Kto to nezažil, ťažko uveri tomuto príbehu. Preto dávam 5*****!!! Mne Záhrada pomohla. Ďakujem jej, milujem ju. A kto ju nepochopil, nezaslúži si jej priazeň, nezaslúži si ju súdiť! PS... odkaz pre Jincom - Záhrada je v slovenskom znení, teda Slovenský film :) ale to nič, naučíš sa aj ty :) ()

andrejba

Vyborna, miestami az snova atmosfera prijemne spestrena par komedialnymi prvkami, skvela hudba a velmi dobry casting. Po zhliadnuti v kine pred 20 rokmi sa mi to velmi pacilo a dnes v asi stvrtej divackej reprize tiez. V tom devatdesiatom piatom som mal taky napad ze tuto zahradu pojdem pohladat. Som rad ze Slovenska televizia uviedla v den umrtia majstra Labudu prave tento jeho film kde velmi dobre hral vedlajsiu rolu a nie trochu obohranu (ale vobec nie horsiu) Vesnicku kde mal hlavnu rolu. ()

Tenzo

Na tento film mne upozornil kamarád poté, co jsem napsal o smrti velkého, malého herce Mariána Labudy. Nuže neuvěřitelně krásné vizuálně. Hlavně já jako fotograf oceňuji. Proměna člověka přes různá setkáni a je tam i trocha romantiky;) "Ale je taky kurva krásně" ()

Ramana

Nádhera! Snová atmosféra, do toho vypjaté emoce podané s nadhledem a s humorem, přitom pozitivní. Úžasný závěr, který to korunuje ("Čo to robí? - Lietá. - Konečne je všetko, ako má byť"). Pohádka!!! ()

vecnaAmbra

Videla som dva krát, strašne dávno a pomerne nedávno a stále to vo mne zanechalo depresívny až mierne strašidelný pocit. Šulajovej kladom je, že je pekná ako bábika, ale levitácia? To snáď nie. Luknár na mňa odjakživa pôsobil znepokojujúco a neviem mu prísť na chuť ani v tomto filme. Žeby to bol až tak extra dobrý film, no neviem teda. ()

StarFsh

Výborný film, ktorý spôsobil, že sa Šulíkové filmy dostali viacej do povedomia filmových divákov. Za jeho vrcholné dielo však považujem neskorší Orbis Pictus, takže preto len 4.5* ()

IGATY

Já teda vůbec nechápu, jak tento film mohl nabrat 80%. Asi jsem nebyl ve správném psychickém rozpoložení, ale mně to prostě přišlo jako slaboduchá hloupost. Jedna hvězda za obsazení, vic tomu fakt nedám ()

Korpy22

Velmi rurální film který na první pohled stojí na místě a jen se proměňuje s časem, na pohled druhý se zde ale rozehrává velká řada mezilidských vztahů a nevyřešených životních záležitostí, které se odehrávají v prostoru jedné zahrady. Film mám v sobě určitě estetično, které mě přitahuje. ()

Marcimor

Pokud by se mě někdo zeptal, co si představím pod pojmem poetický film, řeknu "Záhrada". Výborně vykreslené kvarteto různých životních postojů a filozofií v podání Labuda-Luknár-Šulajová-Švandová. Kolikrát jsem ho viděl nevím, ale až zase někdy (snad) půjde v televizi, podívám se znova. A třeba přidám i tu pátou hvězdu (snad). ()

Marián Labuda 1944 - 2018

Marián Labuda 1944 - 2018