Křehká komedie o tajuplném životě v zahradě. Film oceněný šesti Českými lvy, na Prix Italia a na MFF Karlovy Vary. Poetická komedie, která v roce 1995 získala šest Českých lvů a stala se filmovou událostí roku, vypráví příběh třicátníka Jakuba, kterého zachycuje v momentě, kdy se na něj řítí jeden problém za druhým. Neumí vyřešit svůj vztah s vdanou Terezou, práce ho neuspokojuje, nerozumí si s otcem, s nímž žije ve společném bytě. Rozhodne se změnit svůj život a odchází na pár dní do dědečkova opuštěného domu na venkově. Netuší, že jeho pobyt na tajuplném místě se po setkání se záhadnou dívkou prodlouží... Film vyniká obrazovou malebností, jeho režisérem byl Martin Šulík a představitelem hlavní role Roman Luknár (momentálně hraje v seriálu ČT Neviditelní). Marián Labuda v roli otce byl za herecký výkon ve vedlejší roli oceněn Českým lvem. (Česká televize)

THE_Joko

Velmi zvlastny film. Z pociatku som ho bral ako vecernu jednohubku, no casom som sa k nemu dostal znovu a znovu a ja zacinam chapat, ze ten film na mna posobi velmi ukludnujuco. Vobec ho neberem ako film ako taky, ale skor ako obrazovy relax... ()

Fifer

Zatím nejslabší Šulík. Poetiku filmů Něha a Všetko, čo mám rád vystřídal kýč. Šulík to děsně přepálil, děj je jen sled absurdních scén, mnohdy se zdá, že postavy dělají to, co dělají jen proto, aby z toho byl pěkný záběr ( viz zakuklení se do té deky, nebo co to je a kutálení se po zahradě) - film nemá daleko ke filmům F.A.Brabce. Kritici se z toho mohli posrat, ale snaha o estetiku v každém záběru zabíjí slibně se rozvíjející příběh. ()

edie sedgwic

Dalsi dovod, preco sa oplati pozerat slovenske filmy. Cely film ma v sebe nieco nadherne tajomne, ktore zostane ukryte a dava mu nadych magickeho realizmu. V jednoduchosti je krasa a tento film je toho dokazom. ()

HH

Tak tenhle film mě hluboce zklamal. Mám pocit, že si v něm M. Šulík hraje na něco, co není a nikdy nebude...Má to sice pěknou kameru, ale to je tak všechno. ()

Zaitsev

Tenhle film se mi svoji neotřelou atmosférou hrozně líbí. Viděl jsem ho někdy před 11-12 lety poprvé a teď znovu. Krásně znázorněný venkov se vším tím svým pomalým klidem, kde si člověk můžu opravdu dobře urovnat "život" :) ()

Adm.Nelson

Magická atmosféra, príjemné hudobné motívy, a tak trochu inakší svet, na aký sme zvyknutí. Pre mňa zázrak v bezfarebnej novodobej slovenskej filmovej tvorbe. 10/10 ()

Rathalos

80% ma tento film,ja neverim,slovenskym zalezitostiam neviem prist na chut,utrpenie na to pozerat,jednu hviezdicku davam za Mariana Labudu...:-) ()

Biopler

Kvalitný slovenský film, výborne zahraný, Labudovi tentokrát směkám. Základom je ovšem veľký cit Šulíka, ktorý sníme krásne obrazy záhrady a celkovo prírody, do hlavných úloh volí poetickú Zuzanu Šulajovú a zaujímavého Romana Luknára. V jeho Jakubovi sa možno hockto z nás nájde. Konečne zručne napísaný scenár mi vyčaroval úsmevy, že predsa tá slovenčina nie je až taká strašná vo filme. Je ozaj umenie s ňou pracovať, tento film je toho dôkazom. Popracovať na gradácii a tempe a bolo by to eňo-ňuňo. ()

horovska

Útěk učitele z civilizace na samotu v polích, hledání sebe sama a rovnání životních hodnot v čistém, až panenském prostředí sadu u chalupy po dědečkovi. Krásný poetický film, plný náznaků a podobenství. Já bych je tam však klidně mohla postrádat, návštěvy podivných mužů a jejich filozofické pronášky zdály se mi příliš násilné. Ale jinak pohlazení duše vzbuzující šílenou chuť na jablka a hřích. ()

tranquill

"Pokrok nieje nič iné, ako úpadok ludskosti!" Taková poetická "Cesta z města" po slovensky. "Myslíš, že je boh? Boh vie..." ()

Schlierkamp

Slovenský poetický film popisující příběh mladého muže, jenž se z bratislavského bytu, kde žil se svým otcem, přestěhoval do zpustlého venkovského domu obklopeného zahradou, kde dříve bydlel jeho děd. Mladý, málomluvný Jakub (R. Luknár) hodí za hlavu všechny starosti a užívá si diametrálně odlišného, bezstarostného a nekonzumního života. Aby se oprostil od všech materiálních závazků, vzdá se i svého červeného automobilu Peugeot 205. Snímek je rozdělen na čtrnáct krátkých částí, na jejichž začátku je vždy Jakubovými slovy naznačeno, co se v nich bude odehrávat. Na svažité zahradě poseté jabloněmi, kde se odehrává vše podstatné, se seznamuje s mladou dívkou Helenou (Z. Šulajová), jež je v Jakubově mysli označována jako Panna čarovnica, a téměř ihned mezi nimi propuká citové pouto. Předtím než se ale Jakub odhodlá ucházet o přízeň mladé dívky, musí ukončit svůj milenecký vztah se starší vdanou ženou Terezou (J. Švandová), jež však o svého mladého a urostlého milence nechce přijít. Hysterická Tereza se neváhá přijet na Jakubovu zahradu i se svými dětmi a manželem chtíc dostat svého milence pod tlak, avšak Jakub z této scény elegantně vybruslí, neboť jeho tužby již směřují jinam. V průběhu lyrického snímku M. Šulíka dochází i k nápravě vztahu mezi Jakubem a jeho otcem (M. Labuda), neboť ten se cítí v bytě osamocen, navštíví svého syna v jeho novém bydlišti a je mile překvapen novým způsobem jeho života i jeho mladou láskou. Ve snímku se objevují tajemné až mystické postavy a celý film působí velmi uklidňujícím dojmem s magickým až nadpřirozeným nádechem, k čemuž přispívá i nalezený dědečkův deník, jenž je psán zrcadlově obráceným písmem. Snímek byl oceněn mnoha filmovými cenami a někdo o něm hovoří jako o nejzdařilejším porevolučním slovenském filmu, já bych však byl při hodnocení opatrnější. ()

kondor77

Lyrická báseň transformovaná v filmovou řeč. Nic víc, nic méně. Hledat v tom hlubší smysl je stejně zbytečné jako obligátní otázka češtinářky nad dílem V. Nezvala: co tím chtěl básník vlastně říct? ()

Odpadlik

Podruhé už bych to vidět nemusel, ale na sobotní večer docela dobré. Že bych dal ještě jednu hvězdičku za Janu Švandovou? ()

pabelito

Ak by sa kinematografia, podobne ako literatúra, delila na poéziu, prózu a drámu, Šulíkova Záhrada by spadala do prvej kategórie. Keď sa na tento film pozriem z tohto hľadiska, prestane mi vadiť aj ten pomerne nudný dej. Poézia je totiž skôr o pocitoch. Možno, keby sa na Slovensku od revolúcie natočili aj lepšie filmy ako Záhrada, dal by som o hviezdičku menej. ()

pjeer

dobrá kamera, první polovina filmu opravdu velice povedená a velice vtipná, druhá už taková hořká a divotvorná ()

ShossGrey

Pánovi Šulíkovi sa podarilo čosi, čo v slovenských končinách iným po 89 nie. Natočiť krásny slovenský film, ku ktorému mu postačila jedna záhrada. Namiesto zbytočných slov radšej činy, zakliata panna s divným Jakubom a odhodlanie nájsť svoju stratenú dušu v ovocnom sade. Tri nosné piliere celého deja splývajúce do jednej symfónie, podfarbené husľami Vladimíra Godára. Nič menej, nič viac. A Zuzka Šulajová je najkrajšia slovenská herečka. ()

Rebeca

Poezie na filmovém plátně, kterou bychom měli číst zrcadlově, stejně jako zápisky, které Jakub našel schované pod slamníkem... Roman Luknár (s vizáží vojáka cizinecké legie) v nejlepší roli své česko-slovenské kariery. S úžasem člověka z města pozoruje a vstřebává, co mu starý dům a zahrada nabízí, koho potkává, o čem s ním mluví a taky o zbližování... a to ho mění.... Střípek:  "Ale zima bude dlhá, osi sa premnožili." "Viem, hovoril som o tom s mravcami." ()

Marián Labuda 1944 - 2018

Marián Labuda 1944 - 2018