Zahrajte mi "MISTY"

Dee Barton

Carl Pingitore

Kostýmy:

Helen Colvig

Někeré ženské jsou jako pijavice...To je případ Evelyn (Jessica Walter) na první pohled milé fanynky, která celkem pravidelně volá do rádia moderátorovi Davemu (Eastwood). Poté, co se s ním osobně seznámí začíná pro spíkra peklo na zemi. Kriminálnímu filmu o posedlosti a chtíči s mrazivou atmosférou připomínající zřejmě zcela záměrně nejslavnější fláky mistra hrůzy Hitchcocka bohužel trochu škodí podle mě zbytečné pasáže jazzového festivalu a polibků v zapadajícím slunci. Na druhou stranu ale je i po letech Eastwoodův režijní debut "Play Misty for Me" velice solidní ukázkou talentu a umu tvůrce, který se spoustou svých prací nesmazatelně zapsal do historie filmu. A nepochybně se film stal také vzorem pro Roba Reinera a jeho ztvárnění Kingovy novely "Misery" či práci režiséra Michaela Baye, v jehož snad žádném filmu nechybí polibky oproti zapadajícímu slunci...(24.10.2009)

Clintova režijní prvotina a jeden z nejdůležitějších (a zároveň nejlepších) filmů celé jeho kariéry. Nejen na dobu vzniku působivý thriller o závislosti jedné osoby (Walter) na druhé (Eastwood), za který by se nestyděl ani mistr napětí Alfred Hitchcock. Skvělé výkony herců, atmosféra slunné Kalifornie a Eastwoodova svěží režie, dělají z tohoto nepříliš ambiciózního snímku vynikající dílo, které stojí za to vidět. A ne jen jednou. Totální psycho.(17.11.2009)

Jaké by to bylo příjemné být pohledným kalifornským diskžokejem, mít vlastní pořad v rádiu a kupu grupies, kterým se podlamují kolena při zvuku vašeho hlubokého a melodického hlasu. O něco méně příjemné by však bylo narazit na fanynku, která vám po jedné noci nezávazného sexu začne donášet domů nákupy, kazit vám kariérní schůzky, řezat si zápěstí ve vaší koupelně, řezat do vašeho portrétu i do vaší služebné a vůbec mít až nezdravě velkou zálibu v rozličných ostrých předmětech. Podobných námětů o šílené ženě zamilované až na smrt do muže, který do ní až tak oddaně zamilovaný není tu už bylo více - v čem však Eastwoodův raný film vyniká nad obdobné filmy je brilantní režie, nápadité stylistické postupy a naprosto bezchybné herecké výkony. Co mě přijde lehce znepokojivé (nikoliv na filmu, ale na mě samotném) je mé neustálé se vracení k myšlence na to, jaké by bylo mít za fanynku číslo jedna tak neskonale přitažlivou ženu, jako je Jessica Walter. A to i přes všechnu její zcela nezpochybnitelnou vyšinutost a zřetelné vražedné sklony.(17.12.2018)

• kobejn

Clint Eastwood, držitel dvou Oscarů za režii, natočil svůj režijní debut jako naprostej amatér. Pokus o psychothriller alá Zubaté ostří nebo Osudová přitažlivost je trapně směšný, naprosto nepřesvědčivý a komicky neumětelský. Clint tu bez ladu a skladu mísí prvky melodramatu alá Modrá laguna, pak tam chvíli prdne trochu Woodstocku a celou dobu se neúspěšně snaží o jakousi variaci Psycha s ženskou psychopatkou. Celý je to naprostý blábol, který fakt omlouvá jen Clintova režijní neznalost a začátečnické tápání. O to víc mě udivuje zdejší solidní hodnocení, které jako by mohlo naznačovat, že jde snad o nějaký solidní kousek. Tak to ani náhodou. Todle je zcela topornej a nefungující pokus o psychothriller. Je zde spousta trapně směšnejch okamžiků, ovšem závěrečná pěst je jedinej světlej (ale taky směšnej) okamžik filmu, kterýmu ale předchází hodina a půl nudy. Takže shrnuto, naprosto co to kurva (wtf) bylo záležitost aneb jak Dirty Harry natočil svůj první film.(10.3.2015)

Režijní debut mého oblíbence dopadl skutečně velmi dobře. Příběh je na svou dobu dost originální. Už vím, kde čerpali tvůrci filmů jako je Misery anebo Osudová přitažlivost. Hezky pěkně pomalý rozjezd. Ale po půl hodině to začne být hodně zajímavé a především napínavé. Problém je, že je to dost předvídatelné, ale i tak jsem ke konci filmu nedýchal. Dvě dost brutální scény, které kazí divně zbarvená krev! A možná bych si odpustil i ten jazzový koncert, nebo co to bylo. Clint Eastwood podává jako vždy skvělý výkon, ale je jasné, že hlavní hvězdou je zde Jessica Walter s jejím naprosto dokonalým výkonem. Na to, že je to staré 40 let, tak je to stejně skvělý film a trošku mě zaráží místní hodnocení. Alespoň že tržby při rozpočtu 725 000 dolarů se vyšplhali na 10 milionů!(21.8.2012)

• - Režijní debut Clinta Eastwooda. (D3VIL)

• - Studio film Eastwoodovi svěřilo pod podmínkou, že ho natočí bez nároku na honorář. Clint Eastwood rád souhlasil a natočil svůj režijní debut. (ClintEastwood)

• - Vzhledem k absolutní volnosti poskytnuté Universal Pics. Eastwood předstihl očekávaný konec natáčení o čtyři dny a ušetřil $50,000 z rozpočtu. (D3VIL)