Zahrajte mi "MISTY"

Dee Barton

Carl Pingitore

Kostýmy:

Helen Colvig

Clintova režijní prvotina a jeden z nejdůležitějších (a zároveň nejlepších) filmů celé jeho kariéry. Nejen NA DOBU VZNIKU PŮSOBIVÝ THRILLER o závislosti jedné osoby (Walter) na druhé (Eastwood), za který by se nestyděl ani mistr napětí Alfred Hitchcock. Skvělé výkony herců, atmosféra slunné Kalifornie a Eastwoodova svěží režie, dělají z tohoto nepříliš ambiciózního snímku vynikající dílo, které stojí za to vidět. A ne jen jednou. Totální psycho.(17.11.2009)

Iracionální posedlost, jenž nemá své hranice. Film o odlišných povahových stránkách člověka, o trpělivosti a v neposlední řadě o nenávisti. To vše Clint zakomponoval do romanticko-psychologického hávu takovým způsobem, že někde v hloubi duše podle mě věděl na jaké profesní dráze bude nejúspěšnější. Zápletka je sice trochu triviální, ale díky Eastwoodovu talentu je z toho neobvyklá podívaná. Alespoň tak jsem to vnímal já. 75%(18.12.2011)

Solidní debut, který vůbec nenaznačil možnosti, které Eastwood jakožto režisér měl a má. Tvůrce se tu obsadil do pro sebe netradiční role pronásledovaného muže, kterou zvládl velmi dobře, přece jen mu ale tak úplně nesedí, díky jeho zvláštnímu charismatu ji ovšem utáhne bez problému a divák nemá problém uvěřit, proč se na něj ženské tzv. lepí. Do role fanatické fanynky obsadil výbornou Jessicu Walter, která skvěle vystihla psychotickou postavu, která vypadá neškodně, když se ale přestane ovládat, jde z ní strach. Právě oni dva drží film nad vodou, protože režijně je znát, že jde o debut. Eastwood tu značně střídá atmosféru, která měla být hutnější a nevyhýbá se ani mnoha hluchým místům (příliš dlouhé milostné pasáže, scény z jazzového festivalu), které se samotným dějem vlastně nemají co společného. Určitá příběhová předvídatelnost k tomuto žánru tak nějak patří, takže to bych tvůrcům nevyčítal. Potěší ale zajímavé akční scény, které měly evokovat horor, což se úplně nepovedlo a chybí jim větší přehlednost, působivé ale svým způsobem jsou. Čtyři hvězdičky si film zaslouží tak hlavně kvůli příjemnému jazzovému doprovodu, na němž je vidět, že je to Eastwoodova srdcovka, a strhujícímu závěru, který není přepálený a protahovaný a v rámci možností je realistický. Play Misty for Me má k nejlepším eastwoodovkám hodně daleko a svým způsobem doplácí na to, že v rámci subžánru byl jedním z prvních a třeba taková Osudová přitažlivost je mnohem známější, za vidění ale rozhodně stojí už jen kvůli tomu, že Eastwood tu hraje něco trochu jiného a z dnešního pohledu dokázal, že netočil vždy jen ambiciózní a příběhově silná dramata. 70%(5.7.2016)

Tak tohle me prijemne prekvapilo, Clint ukazal, ze byl schopnej reziser uz od zacatku, takze skvele natocil i svuj rezijni debut. Jinak pribeh je docela fajn, problem je, ze, jak uz tu nekdo psal, dost pripomina Misery, jenze oproti ni se neodehrava na jednom miste a tudiz je dej misty drobet roztahanej, ale pak to zase vyvazi nejaka napinava scena s naprosto fantastickou Jessicou Walter, ktera je i lepsi nez samotnej Eastwood s obrim harem. Ten navic hraje na sebe docela netradicni postavu, protoze tady neni za zadnyho drsnaka, ale v podstate za obet. Nicmene neni to zas zadnej pochcanek a zarvat taky umi. Celkove sice lehce roztahany, ale dobre natoceny i zahrany a misty fakt skvele napinavy.(14.11.2008)

Někeré ženské jsou jako pijavice...To je případ Evelyn (Jessica Walter) na první pohled milé fanynky, která celkem pravidelně volá do rádia moderátorovi Davemu (Eastwood). Poté, co se s ním osobně seznámí začíná pro spíkra peklo na zemi. Kriminálnímu filmu o posedlosti a chtíči s mrazivou atmosférou připomínající zřejmě zcela záměrně nejslavnější fláky mistra hrůzy Hitchcocka bohužel trochu škodí podle mě zbytečné pasáže jazzového festivalu a polibků v zapadajícím slunci. Na druhou stranu ale je i po letech Eastwoodův režijní debut "Play Misty for Me" velice solidní ukázkou talentu a umu tvůrce, který se spoustou svých prací nesmazatelně zapsal do historie filmu. A nepochybně se film stal také vzorem pro Roba Reinera a jeho ztvárnění Kingovy novely "Misery" či práci režiséra Michaela Baye, v jehož snad žádném filmu nechybí polibky oproti zapadajícímu slunci...(24.10.2009)

• - Režijní debut Clinta Eastwooda. (D3VIL)

• - Studio film Eastwoodovi svěřilo pod podmínkou, že ho natočí bez nároku na honorář. Clint Eastwood rád souhlasil a natočil svůj režijní debut. (ClintEastwood)

• - Vzhledem k absolutní volnosti poskytnuté Universal Pics. Eastwood předstihl očekávaný konec natáčení o čtyři dny a ušetřil $50,000 z rozpočtu. (D3VIL)