Reklama

Reklama

Epizody(4)

Obsahy(1)

Televizní zpracování humoristického románu Zdeňka Jirotky Saturnin, ze kterého až nůžkami střihačů vznikl stejnojmenný celovečerní film. Jiří Oulický, drobný pražský úředníček, jehož nejmilejší zábavou bývá poklidná večerní partička kulečníku s přítelem doktorem Vlachem, si nedávno najmul sluhu. Nebo přesněji - Saturnina. Protože Saturnin není obyčejný sluha, který by postával u dveří a říkal: "Dobré ráno, milady", anebo: "Jak jste se dnes vyspal, milostpane?" Saturnin je nezkrotný živel, poťouchlý dobrodruh s ďábelským smyslem pro humor, člověk nesmírně si vážící lidí moudrých a opovrhující osobami značně hloupými. A tak je více než jisté, že život Jiřího Oulického už nikdy nepoběží ve starých kolejích. Na hausbótu, v kavárně, v rezidenci Jiřího dědečka, všude je to jen a jen Saturnin, kdo má přinejmenším morálně navrch. (dopitak)

(více)

Recenze (106)

sud 

všechny recenze uživatele

Po přečtení knihy mi nezbývá než říci, že seriál její vtipnosti z daleka nedosahuje a snad jen Oldřich Vízner a Ondřej Havelka splnili mé představy o postavách. Kniha je rodinné stříbro českého humoru, seriál (a ostatně i film) pouze průměrně zpracovaná oddechová komedie - i když to se taky počítá :-). 60%. ()

Zíza 

všechny recenze uživatele

Je faktem, že tahle klasika se lépe čte, než se na ni kouká, ale i tak jsem si seriál užila a pobavila se. Obzvlášť když jsem se koukala s člověkem, který zrovna dočetl knihu a už dopředu hlásil, že tohle bylo v knize a tohle ne, a i tak se smál jak na lesy. Řekla bych, že takoví lidé Saturnina jen vylepšují. ()

Reklama

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

Zbožňuju knižní předlohu a tohle se jí rovná po bok. Pravda, je to sice "jenom" filmová ilustrace, která "jen" přesně ilustruje děj knihy, ale co na tom (podobné je to třebas u filmových Watchmanů)? Jel-li předobraz geniální, nemám co řešit, obzvlášť je-li tak geniálně obsazen jako se to povedlo Saturninovi, od Havelky přes Víznera (kterého jinak spíše nemusím, respektive dříve nemusel jsem) až po Petra Vacka. Všechny scény ve filmu se nevyskytující jsou stejně dobré a jsem si jistej, že se stříhalo jen pro dodržení stopáže. " Setapouch!! S.... S... Ss..Setapouch! Sobí Hnusec! " ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Zfilmovaný Saturnin se všemi v celovečerní verzi nepoužitými scénami - např. "Myslíte, že by někdo přišel, kdyby se tu začalo střílet?" nebo naprosto úžasnou Saturninovou ranní rozcvičkou na lodi. Bohužel DVD edice je pouze celovečerní, a tak jsou tyto vynikající doplňky zřejmě navždy ztraceny. Pro seriál 95%. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Jirotkův Saturnin je jako lidské štěstí, nikdy ho není příliš dost. A proto třikrát sláva České televizi, že se na natáčení tohohle pohodového prvorepublikového skvostu podílela a v neposlední řadě ho konečně znovu uvádí. Saturnina-film, má ve své filmotéce kdekdo, Saturnina-seriál, skoro nikdo.____Nemůžu souhlasit s kolegou A_FISHem, protože kdo Saturnina četl (kdo tak dosud neučinil, vzhůru do knihovny!), určitě potvrdí, že přes všechny své kvality je celovečerní verze prostě ostříhaná. Ne snad od toho nejlepšího, ale přeci jen, proč si nedat nášup, když pokrm je tak lahodný a hlady nám stále kručí v břiše?___Uchu lahodící hudba, dobrý střih, briskní scénář (aby ne, pane Jirotko!), skvělé herecké výkony všech zúčastněných (Ondřej Havelka ve své nejlepší roli, to samé se dá říci i o Petru Vackovi - daleko jsou ještě doby obsazování všech hereckých vysloužilců na hřbitovy typu Ulice) a hlavně - hlavně - obdivuhodný styl zachycení sladké atmosféry prvorepublikového Československa, doby tak těžké pro součastníky, ale tak plné obdivu pro nás mladší, "pokomunistické". Edit: Asi můj komentář zabral, protože zmíněný kolega změnil hodnocení směrem nahoru :-))) Edit po druhém dílu: Trvám ještě důrazněji na původním tvrzení, že seriál je lepší právě díky vystříhaným scénám. ()

Zajímavosti (6)

  • Místo, kde kotvil hausbót, bylo Dětský ostrov v Praze. Dědečkova vila se nacházela v Hýskově. Také se natáčelo na Valdštejnských zahradách a na Bubovických vodopádech v okresu Beroun. [Zdroj: filmovamista.cz] (SONY_)
  • Místo, kde kotvil hausbót, bylo Dětský ostrov v Praze. [Zdroj: filmovamista.cz] (SONY_)
  • Místo, kde kotvil hausbót, bylo Dětský ostrov v Praze. Dědečkova vila se nacházela v Hýskově. Nemocnice byla Dětské centrum při FTN v Praze. [Zdroj: filmovamista.cz] (SONY_)

Reklama

Reklama