Apparitions (TV seriál)

Drama / Horor

Velká Británie, 2008, 6x60 min

Minimalistické, psychologické, neokázalé, promyšlené, o postavách, o atmosféře... Inteligentní vymítačský horror jak má být. To platí o úvodním dvojdílu; zbylé epizody (samostatné případy, ale vždy úzce spjaté s hlavní dějovou linií "střetu o Jacobovu víru a Michaelovu duši") se již nesou na trochu jiné vlně. V zásadě je z toho drama, které je stále o psychologii a postavách, méně však již o atmosféře a více o nelaciné kontroverznosti i ožehavých tématech z pohledu víry (ne nutně pouze katolické). Nic proti tomu, je to tak dobře napsané i zahrané, že to vůbec nevadí. Co naopak vadí; a bohužel zcela zásadně; je závěr. Žádný totiž není a tak ta do té doby pečlivě po bezmála šest hodin budovaná psychologie a "příslib osudových věcí příštích" přijdou zcela vniveč; vše tu po celou dobu směřujeme jen a pouze k tomu jedinému a... A ono k tomu vůbec nedojde. Možná to mělo mít druhou sérii, ale na výsledku to nic nemění - výtečná záležitost vyznívající ovšem zcela do ztracena. Zmiňovat tradičně vynikající a charismatický výkon Martina Shawa je myslím zbytečné, v tomhle ohledu je jeho obsazení sázkou na jistotu.(23.1.2012)

Zhlédnuta 1 řada / 6 epizod. Otec Jacob (Martin Shaw) na každém kroku bojuje se zlem, v jeho nejčistší (resp. nejšpinavější) podobě. Kvůli své víře trpí nejen on, ale i všichni jeho blízcí, a Jacob sám je i v podezření svých nadřízených. Vše směřuje k finálnímu souboji dobra se zlem, a víra otce Jacoba je pomyslným jazýčkem na vahách, který rozhodne o budoucnosti ... Ač (téměř stoprocentně) přesvědčený ateista, náboženská agitka tohoto miniseríálu mi tentokrát nevadila, a minimálně k prvním čtyřem dílům se dalo přistupovat jako k docela zajímavé detektivní minisérii. Až pátý díl byl hodně o víře a náboženství, a šestý díl stoprocentně, nicméně šestý díl, a hlavně jeho závěr byl to, co mně přinutilo k hodnocení přihodit čtvrtou hvězdičku. Kladné body dostává seriál i díky hereckému obsazení - Martin Shaw je skvělý herec, ale i obsazení vedlejších rolí bylo více než skvělé (Siobhan Finneran, Shaun Dooley (škoda že jen v prvních dvou epizodách) či Rick Warden). A i když mé hodnocení je kladné, jsem si téměř jistý, že znovu už si tento seriál nepustím - přece jen toho vymítání bylo na mne až příliš..(2.8.2014)

Jediný nábožensky založený seriál co mě a)baví b)nerozčiluje. Opravdu hutnou atmosféru má skoro každý díl, celé dění postupně krásně graduje, tvůrci se nebáli pěkně drsných scének (např. stažení z kůže) a o překvapení a zvraty není nouze. K tomu všemu výborní herci v čele s Shawem, jehož výkon v roli otce Jacoba je pravým highligtem seriálu. Náboženská mystika tak, jak jí mám ráda (jako např. v Proroctví) byla využitá opravdu šikovně a vytěžilo se z ní maximum. Navíc má seriál takový krásně mysteriózně-nadpřirozeně-hororový punc, jakému se těžko odolává.(13.1.2011)

Miniseriál o knězovi Jacobovi, který se zabýval i vymítáním ďábla. Právě proto má docela problém s ostatními, kteří na takového věci nevěří. Jenže se kolem něj začínají dít věci, které dost připomínají konání zla. Tento seriál se zabývá tématikou církve, o boji dobra a zla a během těchto bojů jsou do toho zatáhnuti i obyčejní lidé. Objeví se tam pár krvavých scén, protože to patří k takovémuto boji a satan si opravdu nevybírá, jakým způsobem svou sílu ukáže. Ale hlavní je ta zápletka a vývoj hlavní postavy Jacoba. Protože právě on a jeho víra je v popředí.(20.8.2011)

Apparitions je 6 dielny seriál televízie BBC. Výborná nadprirodzená dráma o modernom Vatikánskom exorcistovi a vyšetrovatelovi zázrakov kňazovi Jacobovi, ktorého hraje skvelý Martin Shaw. Apparitions je napínavý seriál o moci cirkvi, satanských intrigách a vojne medzi dobrom a zlom. V serialy uvidíte aj niekoľko desivejších a krvavých scén, ale tie sú dosť vzácne a nemaju prevahu nad zaujímavou zápletkou a vývojom postáv. Pre mňa je Apparitions jedným z najlepších paranormálnych horrorových seriálov vôbec.(7.10.2009)