Černý den v Black Rock

• USA Bad Day at Black Rock (více)
Trailer

VOD (1)

Jeden proti všem! Spencer Tracy pátrá po otci muže, který mu zachránil život. Do ospalého, zapadlého městečka Black Rock na konci roku 1945 nečekaně přijíždí muž, který se představí jako John Macreedy. Čtyři roky se tu vlak nezastavil, již svou přítomností tu proto vzbudí pořádný rozruch. John Macreedy (kterého nezapomenutelným způsobem hraje Spencer Tracy) má jednu ruku částečně nehybnou následkem válečného zranění a hledá tu muže jménem Komako. Jméno tohoto japonského farmáře však mezi obyvateli městečka vyvolává podivnou hysterii, jejímiž projevy jsou ztráta paměti a neochota nějak pomoci. Osamělý Macreedy je přesto odhodlán zjistit, co se tu stalo. Také rychle pochopí, že samozvaný vládce městečka Reno Smith rozhodně nemiluje cizí čmuchaly... Jeden z nejlepších westernově laděných příběhů, do nějž jsou působivě vloženy prvky thrilleru, natočil známý hollywoodský režisér John Sturges. Podobně jako ve svých slavných filmech Sedm statečných, Výstřely v O. K. Corralu a Poslední vlak z Gun Hillu také tentokrát efektně a sugestivně dokázal využít své mimořádné inscenační schopnosti. (Česká televize)

Trailer

radektejkal

Přestože je tomuhle westernu již přes šedesát let, je ho dlužno řadit k těm moderním, které klasické westernové schéma dodržují sice jen rámcově (koně a indiáni možná ani nejsou nutnou podmínkou), ale poskytují jasně vymezenou přídavnou hodnotu. Zde je jí napínavé pátrání o osudu otce amerického vojáka japonského původu, který zemřel v Itálii za 2. světové války. Zdánlivě neproniknutelná hradba "soudržná společným zlem" se začíná postupně drolit. Veterán Macreedy (výborný Spencer Tracy) z ní uvolňuje kámen po kameni (ne všichni jsou stejně vinni a ne všichni jsou stejně zatvrzelí), dokud nejsou síly natolik vyrovnány, aby nakonec mohl dotáhnout svou věc do konce sám. Jeho protihráč Smith (Robert Ryan) na vojně nebyl, a tak jeho šance (byť vyzbrojen) nejsou valné. ()

lamps

Unylá a utahaná konverzačka, která se opírá jen o výborné herce a neutěšené prostředí poválečného zapadákova, jehož obyvatelé skrývají společné tajemství. Bohužel se moc nedaří napětí a zvědavost stupňovat a docílit toho, abychom se o život hlavního hrdiny skutečně báli (protože pointa je dost zřejmá a protože klasické westerny, v nichž byl hlavní protagonista většinou nedotknutelný bůh). Bonusové body alespoň za zdařilou metaforu tehdejší společenské rozpolcenosti a nedůvěry.. ()

Zagros

John Macreedy v podání excelentního Spencera Tracyho přijíždí do odlehlého městečka na okraji pouště Black Rock a nikdo z místních (a ani divák) nemá ze začátku tušení, proč přijel. Zpočátku jsou proti cizinci všichni nepřátelští a brzy vyjde najevo, že k tomu mají důvod. Postupné pátrání Johna Macreedyho mě dokázalo po pomalejším rozjezdu spolehlivě vtáhnout do děje. Ten není moc akční, ale to je jen ku prospěchu věci. Svým způsobem jde o modernější western s kriminální zápletkou. Působivé exteriéry společně s postupně odkrývajícím se temným tajemstvím zapadákova a banda otravných záporáků (Lee Marvin!), to vše mi sedlo skvěle a já jsem Johnovi napjatě fandil až do konce. ()

Malarkey

Zábavný modernější western, ve kterém Vám místo koňů jezdí spíš už auťáky. Hlavně tedy proto, že se odehrává čerstvě po druhé světové válce. Je ale úplně jedno, kdy se příběh odehrává, když má vhodné kulisy a námět, který vás na 80 minut připoutá do křesla. Spencer Tracy se svojí rolí byl výbornej a čekal jsem, co se s každou další minutou bude dít. Závěr je pak ryzí chlapská záležitost, očekávaná, ale trefná. ()

RHK

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Opravdu silný film mého oblíbence John Sturgese. Úplně jsem zde propadl dokonalému herectví Spencera Tracyho. Zdánlivě jen jednoruký sušinka v černém obleku, ale dokáže zatočit jak s obyvateli nevyřešenou tragédií zmítaného Black Rocku, tak i s filmovým divákem. Nejde zde v podstatě o pravý western, ale spíše o krimi smíchanou s psychodramatem. Vlastní vyznění filmu "jeden muž proti všem" však už typicky westernové je. Trailer: http://www.traileraddict.com/trailer/bad-day-at-black-rock/trailer ()

• Takmer všetky scény vo filme boli natočené na max. dva pokusy. (Real Tom Hardy)
  • Rovnako ako dej filmu, aj jeho natáčanie prebiehalo predovšetkým v americkom štáte Kalifornia. Natáčalo sa aj v štúdiách MGM. (Real Tom Hardy)