Reklama

Reklama

Černý den v Black Rock

  • USA Bad Day at Black Rock (více)
Trailer

Jeden proti všem! Spencer Tracy pátrá po otci muže, který mu zachránil život. Do ospalého, zapadlého městečka Black Rock na konci roku 1945 nečekaně přijíždí muž, který se představí jako John Macreedy. Čtyři roky se tu vlak nezastavil, již svou přítomností tu proto vzbudí pořádný rozruch. John Macreedy (kterého nezapomenutelným způsobem hraje Spencer Tracy) má jednu ruku částečně nehybnou následkem válečného zranění a hledá tu muže jménem Komako. Jméno tohoto japonského farmáře však mezi obyvateli městečka vyvolává podivnou hysterii, jejímiž projevy jsou ztráta paměti a neochota nějak pomoci. Osamělý Macreedy je přesto odhodlán zjistit, co se tu stalo. Také rychle pochopí, že samozvaný vládce městečka Reno Smith rozhodně nemiluje cizí čmuchaly... Jeden z nejlepších westernově laděných příběhů, do nějž jsou působivě vloženy prvky thrilleru, natočil známý hollywoodský režisér John Sturges. Podobně jako ve svých slavných filmech Sedm statečných, Výstřely v O. K. Corralu a Poslední vlak z Gun Hillu také tentokrát efektně a sugestivně dokázal využít své mimořádné inscenační schopnosti. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (92)

RHK 

všechny recenze uživatele

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Opravdu silný film mého oblíbence John Sturgese. Úplně jsem zde propadl dokonalému herectví Spencera Tracyho. Zdánlivě jen jednoruký sušinka v černém obleku, ale dokáže zatočit jak s obyvateli nevyřešenou tragédií zmítaného Black Rocku, tak i s filmovým divákem. Nejde zde v podstatě o pravý western, ale spíše o krimi smíchanou s psychodramatem. Vlastní vyznění filmu "jeden muž proti všem" však už typicky westernové je. Trailer: http://www.traileraddict.com/trailer/bad-day-at-black-rock/trailer ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Prostředím i postavami western, dobovým zasazením poválečné psychologické drama, dobou vzniku studenoválečný thriller. Černý den lze interpretovat všelijak, ale vzhledem k pověsti Sturgese (pravda, ty nejlepší filmy natočil později) a Tracyho (který už si naopak mohl vybírat, v čem bude hrát) nevěřím, že mělo jít pouze o atmosférickou jednohubku s úchvatně „rámovanými“ záběry a bez politicko-společenského přesahu. Už jen to symbolické převzetí zodpovědnosti mladými… 75% ()

Reklama

flanker.27 

všechny recenze uživatele

No, jak se říká, pane jo. Jednoduchý tah na bránu, nic zbytečného, jen stupňující se napětí, které díky krátké stopáži ani na okamžik nepoleví, intenzita nepřátelství se stupňuje a původně jednoduchý úkol se pro hlavního hrdinu mění v noční můru. Opravdu vynikající scénář, řekl bych, že na svou dobu i dost odvážná zápletka. BTW když Spencer Tracy sebere jedné z místních goril motýlkový nůž, vzpomněl jsem si na Volný pád. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Moderní western bez kovbojů, indiánů a zlatokopů, zato s jednorukým válečným veteránem v hlavní roli (charismatický Spencer Tracy), který přijíždí do jedné zapomenuté osady na konci světa hledat japonského farmáře. Příběh celkem prostý, mající v sobě ale skryté tajemství a těžící především z izolovanosti scény a nemožnosti z daného místa svobodně odejít, což dává snímku až rozměr jakéhosi divadelního dramatu. ()

sud 

všechny recenze uživatele

John Sturges vytvořil na malém prostoru a s malými prostředky takřka dokonalý nervák, kde napětí s každou minutou nabývá na intenzitě. Divák není nikterak napřed a děsivé tajemství městečka odkrývá zároveň s hrdinou. Dokonalá atmosféra bezmoci obyvatel před nelítostným gaunerem a odhodlání samotáře bránit se přesile. Výtečně napsané a prokreslené postavy. Spencer Tracy jak jinak než výborný a Robert Ryan snad nebyl nikde lepší. Filmový klenot. 100%. ()

Galerie (75)

Zajímavosti (9)

  • Rovnako ako dej filmu, aj jeho natáčanie prebiehalo predovšetkým v americkom štáte Kalifornia. Natáčalo sa aj v štúdiách MGM. (Real Tom Hardy)
  • Jedná sa o najviac premietaný film v Bielom dome. (Real Tom Hardy)
  • V roku 2018 bol film americkým Národným kongresom zvolený na prezerváciu pre jeho kultúrnu, historický alebo estetickú dôležitosť. (Real Tom Hardy)

Reklama

Reklama