Reklama

Reklama

Černý den v Black Rock

  • USA Bad Day at Black Rock (více)
Trailer

VOD (1)

Jeden proti všem! Spencer Tracy pátrá po otci muže, který mu zachránil život. Do ospalého, zapadlého městečka Black Rock na konci roku 1945 nečekaně přijíždí muž, který se představí jako John Macreedy. Čtyři roky se tu vlak nezastavil, již svou přítomností tu proto vzbudí pořádný rozruch. John Macreedy (kterého nezapomenutelným způsobem hraje Spencer Tracy) má jednu ruku částečně nehybnou následkem válečného zranění a hledá tu muže jménem Komako. Jméno tohoto japonského farmáře však mezi obyvateli městečka vyvolává podivnou hysterii, jejímiž projevy jsou ztráta paměti a neochota nějak pomoci. Osamělý Macreedy je přesto odhodlán zjistit, co se tu stalo. Také rychle pochopí, že samozvaný vládce městečka Reno Smith rozhodně nemiluje cizí čmuchaly... Jeden z nejlepších westernově laděných příběhů, do nějž jsou působivě vloženy prvky thrilleru, natočil známý hollywoodský režisér John Sturges. Podobně jako ve svých slavných filmech Sedm statečných, Výstřely v O. K. Corralu a Poslední vlak z Gun Hillu také tentokrát efektně a sugestivně dokázal využít své mimořádné inscenační schopnosti. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (105)

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Spencer Tracy je ohromný sympaťák, takže divák může být od začátku na jeho straně a soucítit s ním, aniž by věděl, do čeho či k čemu se hlavní postava připlete.. Příběh z malého městečka kdesi na konci světa má skvělou atmosféru a stupňující napětí je dech beroucí.. Rozuzlení se mi zamlouvalo a celkově mi to sedlo.. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Najbližšie to má k novodobému westernu a tento žáner spolu s menom S. Tracy bol pre mňa dostatočným lákadlom. Až po zahryznutí do deja som objavoval ďalšie známe tváre a tak dobré obsadenie ma potešilo. Tracy ako charizmatický starší pán rieši všetko rozvážne, provokatérom neuhýba, ale je jasné, že skôr či neskôr dôjde k stretu. Vzhľadom na to, že má iba jednu ruku, to E. Borgnine pekne schytal. Akciu tu veľmi nehľadajte, ide prevažne o komornejší film, ale nuda nehrozí. 80%. ()

Reklama

Real Tom Hardy 

všechny recenze uživatele

Medzi westernom a revizionistickým westernom, či neo-westernom versus iným typicky podobným žánrom je niekedy pritenká hranica. Zvlášť, ak sa jedná o tie so skorším rokom vzniku, kedy ani samotní tvorcovia uvedomele netušili, že točia napr. neo-western, ale pre nich skôr detektívku či triler. Legendárny rejža John Sturges s týmto počinom prišiel v roku 1955, čím ho môžeme pokojne považovať za jeden z prvých exemplárov neo-westernu (o Lusty Men z '52 viem). A čo je na všetkom najzaujímavejšie – tie subžánrové prvky je tu možné vidieť jasnejšie a zreteľnejšie ako v niektorých dielach z 90. rokov, ktoré celkom nevedia, či nechcú byť radšej len krimi-trilerom. --- Dej filmu sa odohráva o 10 rokov skôr, krátko po skončení vojny. Sebavedomý jednoruký John J. Macreedy (stvárnený fantastickým Spencerom Tracym) vystúpi z vlaku v malom prispatom mestečku uprostred púšte a hôr v pozadí, fešne vyobliekaný, kde v tom jeho nablýskanom čiernom obleku s klobúkom vyzerá medzi tými umazanými ušpinenými zapadlíkmi v kovbojkách úplne ako päsť na oko. Či tŕň v zadku? Postupne odkrýva, že špina je nielen v obyvateľoch na povrchu, ale aj v ich vnútrach a osadenstvo skazenosťou prekypruje až po okraj, zároveň skrývajúc nepekné tajomstvo. Do značnej miery uspokojivá snímka, ktorú je možné odporučiť nielen nadšencom žánru. A niektoré z existenčných presahov diel Taylora Sheridana tu boli nádherne opísané: "Outsiders coming in looking for something. Somebody's always looking for something in this part of the West. To the historian, it's the Old West. To the book writer, it's the Wild West. To the businessman, it's the Undeveloped West. They say we're all poor and backward, and I guess we are." ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Novodobý western s kriminální zápletkou - či spíš syrové psychologické drama z amerického zapadákova ... noční můra odehrávající se převážně za bílého dne ? Atmosféra je maličko roztržitá, takže její tah na branku není úplně konzistentní - jakoby se skládal z mnoha drobných ataků, jejichž aktéři spolupracují jen občas. I tak se jedná o nadprůměrný počin, který odhalí leccos zajímavého ... z lidské povahy ... 3,5* ()

lamps 

všechny recenze uživatele

Unylá a utahaná konverzačka, která se opírá jen o výborné herce a neutěšené prostředí poválečného zapadákova, jehož obyvatelé skrývají společné tajemství. Bohužel se moc nedaří napětí a zvědavost stupňovat a docílit toho, abychom se o život hlavního hrdiny skutečně báli (protože pointa je dost zřejmá a protože klasické westerny, v nichž byl hlavní protagonista většinou nedotknutelný bůh). Bonusové body alespoň za zdařilou metaforu tehdejší společenské rozpolcenosti a nedůvěry.. ()

Galerie (75)

Zajímavosti (10)

  • V roku 2018 bol film americkým Národným kongresom zvolený na prezerváciu pre jeho kultúrnu, historický alebo estetickú dôležitosť. (Real Tom Hardy)
  • Jedná sa o najviac premietaný film v Bielom dome. (Real Tom Hardy)

Reklama

Reklama