Černý den v Black Rock

Bad Day at Black Rock

Thriller / Drama / Krimi / Mysteriózní

USA, 1955, 81 min

Bad Day at Black Rock síce neponúkne žiaden extra lumen príbeh ani extra pútavé odkrývanie záhady okolo pána menom Komako, no zato toto komorné poňatie snímku oplýva fantastickou atmosférou kde nechýba napätie, dusnota a ani príjemné dobové vykreslenie prostredia malého mestečka, v ktorom dávajú líšky dobrú noc. Je vidno, že režisér vedel ako upútať divácku pozornosť a to aj keď mal k dispozícii len jednoduchší príbeh. K tomu výborný Spencer Tracy, šikovné rozuzlenie a k spokojnosti viac nie je treba. 75/100(26.5.2017)

Reziser John Sturges /The Great Escape, Escape from Fort Bravo/ natocil vskutku uchvatny film. Sice postrada dejovu liniu, ale o to vycibrenejsie su dialogy, napatie rastie kazdou jednou scenkou. Film sa odohrava len na malom priestore, ale o to viac je divak vtiahnuty do deja - najma hodne do seba malo pustne mestecko obklopene nehostinnymi skalami. A vyborne sa do toho opreli najma herci ako Spencer Tracy /Norimbersky Proces, Hadej kdo prijde na veceri, State of the Union/, rolu dobre zahral aj Robert Ryan /Peckinpahov Wild Bunch, Dirty Dozen/ a Anne Francis /serial Matlock/. Vsimol som a si aj Lee Marvina, ktory konecne opustil dementalne blbowoodske kraviny a la Caine Mutiny. Reziserky je to natocene majstrovsky a kulisy su na urovni. 77 %(27.3.2016)

Moderní western bez kovbojů, indiánů a zlatokopů, zato s jednorukým válečným veteránem v hlavní roli (charismatický Spencer Tracy), který přijíždí do jedné zapomenuté osady na konci světa hledat japonského farmáře. Příběh celkem prostý, mající v sobě ale skryté tajemství a těžící především z izolovanosti scény a nemožnosti z daného místa svobodně odejít, což dává snímku až rozměr jakéhosi divadelního dramatu.(13.11.2011)

Novodobý western s kriminální zápletkou - či spíš syrové psychologické drama z amerického zapadákova ... noční můra odehrávající se převážně za bílého dne ? Atmosféra je maličko roztržitá, takže její tah na branku není úplně konzistentní - jakoby se skládal z mnoha drobných ataků, jejichž aktéři spolupracují jen občas. I tak se jedná o nadprůměrný počin, který odhalí leccos zajímavého ... z lidské povahy ... 3,5*(5.4.2017)

Do ospalého městečka v poušti přijíždí záhadný jednoruký muž a hledá jakéhosi Japonce. Místní obyvatelé se mu v tom ale za každou cenu snaží zabránit. Kdo je dobrý a kdo zlý? Proč se jednoruký podivín táhle takovou dálku? Co se stalo s oním Japoncem? Proč jsou vesničani z nového návštěvníka celí nesví? Divák netuší, co se děje, nemá komu fandit, je odsouzen jen napjatě sledovat. A napětí si film udrží po celých 80 minut, které mně osobně utekly neskutečně rychle. Nemusím westerny, o to víc mě potěšilo, že tento je netypický, jde spíš o detektivku (či noir? jak libo) ve westernovém hávu. Hvězdičku strhávám jen za určitou "padesátkovou" prvoplánovost (skončí to přesně jak předpokládáte) a místy naivitu (supermanské schopnosti jednorukého Tracyho apod.)(5.6.2012)

• - Film se měl původně jmenovat stejně jako literární předloha "Bad Day at Hondo" (Špatný den v Hondu), ale nakonec byl změněn, protože již roku 1953 byl natočen western s Johnem Waynem s názvem Hondo. (Mariin)