Černý den v Black Rock

Bad Day at Black Rock

Thriller / Drama / Krimi / Mysteriózní

USA, 1955, 81 min

Typický Sturges! Spravedlnost proti přesile svévolníků musí zvítězit. Stejný tah na branku jako u Posledního vlaku z Gun Hillu. Natočeno podle románu Howarda Breslina "Bad Day at Hondo", thriller kombinující prvky westernu a filmu noir. Tohle Američané (a nejen oni) potřebovali stále vidět. Neustupovat zlu a bezpráví. Tehdy ještě šlo o základní lidské hodnoty. Film nebyl jenom pro zábavu, ale měl vychovávat, dávat dobrý příklad. Formální stránce nemám co vytknout ani v tomto, v podstatě také westernu, situovaném do roku 1945. Sturges byl pan režisér!(3.8.2010)

10/10 No to je klepec jak prase! Samy badass, samy redneck, samy spravny american - Lee, Ernst, Robert - no jasne Spencer! Od prvniho zaberu kde se diagonalne dotyka linka vlaku "mesta" o 7 domkach a v druhem planu je videt skaliste hory az do uplneho konce, kdy na stejnem miste zastavuje po 4 letech pacificky expres. Napeti se da sekat mocnym stylem karate a sbirka hajzliku je velmi silna. Snad az ti polepseni mrzi - ale to by v tom pribehu nemohl byt zas az takovy posun. Western z povalecne ameriky. Sam proti celemu mestu. A nemoh byste dat tu medajli nam?(26.3.2012)

Prostředím i postavami western, dobovým zasazením poválečné psychologické drama, dobou vzniku studenoválečný thriller. Černý den lze interpretovat všelijak, ale vzhledem k pověsti Sturgese (pravda, ty nejlepší filmy natočil později) a Tracyho (který už si naopak mohl vybírat, v čem bude hrát) nevěřím, že mělo jít pouze o atmosférickou jednohubku s úchvatně „rámovanými“ záběry a bez politicko-společenského přesahu. Už jen to symbolické převzetí zodpovědnosti mladými… 75%(17.3.2013)

Do ospalého městečka v poušti přijíždí záhadný jednoruký muž a hledá jakéhosi Japonce. Místní obyvatelé se mu v tom ale za každou cenu snaží zabránit. Kdo je dobrý a kdo zlý? Proč se jednoruký podivín táhle takovou dálku? Co se stalo s oním Japoncem? Proč jsou vesničani z nového návštěvníka celí nesví? Divák netuší, co se děje, nemá komu fandit, je odsouzen jen napjatě sledovat. A napětí si film udrží po celých 80 minut, které mně osobně utekly neskutečně rychle. Nemusím westerny, o to víc mě potěšilo, že tento je netypický, jde spíš o detektivku (či noir? jak libo) ve westernovém hávu. Hvězdičku strhávám jen za určitou "padesátkovou" prvoplánovost (skončí to přesně jak předpokládáte) a místy naivitu (supermanské schopnosti jednorukého Tracyho apod.)(5.6.2012)

Bad Day at Black Rock síce neponúkne žiaden extra lumen príbeh ani extra pútavé odkrývanie záhady okolo pána menom Komako, no zato toto komorné poňatie snímku oplýva fantastickou atmosférou kde nechýba napätie, dusnota a ani príjemné dobové vykreslenie prostredia malého mestečka, v ktorom dávajú líšky dobrú noc. Je vidno, že režisér vedel ako upútať divácku pozornosť a to aj keď mal k dispozícii len jednoduchší príbeh. K tomu výborný Spencer Tracy, šikovné rozuzlenie a k spokojnosti viac nie je treba. 75/100(26.5.2017)

• - Film se měl původně jmenovat stejně jako literární předloha "Bad Day at Hondo" (Špatný den v Hondu), ale nakonec byl změněn, protože již roku 1953 byl natočen western s Johnem Waynem s názvem Hondo. (Mariin)