Černý den v Black Rock

Bad Day at Black Rock

Thriller / Drama / Krimi / Mysteriózní

USA, 1955, 81 min

Velmi dobrý western z doby po druhé světové válce (!), ale jinak má všechny ingredience: záhadného mstitele odnikud, zloducha, prašný zapadákov, dávný zločin, blonďatou krásku a vypjatou chvíli, kdy se lidé musí rozhodnout na jakou stranu se přidají. Jen to tempo mne nechytlo, přišlo mi to špatně odměřené. /12. 11. 11./(12.11.2011)

Do ospalého městečka v poušti přijíždí záhadný jednoruký muž a hledá jakéhosi Japonce. Místní obyvatelé se mu v tom ale za každou cenu snaží zabránit. Kdo je dobrý a kdo zlý? Proč se jednoruký podivín táhle takovou dálku? Co se stalo s oním Japoncem? Proč jsou vesničani z nového návštěvníka celí nesví? Divák netuší, co se děje, nemá komu fandit, je odsouzen jen napjatě sledovat. A napětí si film udrží po celých 80 minut, které mně osobně utekly neskutečně rychle. Nemusím westerny, o to víc mě potěšilo, že tento je netypický, jde spíš o detektivku (či noir? jak libo) ve westernovém hávu. Hvězdičku strhávám jen za určitou "padesátkovou" prvoplánovost (skončí to přesně jak předpokládáte) a místy naivitu (supermanské schopnosti jednorukého Tracyho apod.)(5.6.2012)

Krátká stopáž = obrovské plus. Nedokážu si totiž představit, jak by Sturges nebo někdo jiný dokázal natáhnout bez toho, aby příběh ztratil svou svižnost a napětí. Takhle je nakonec 81minutový Bad Day at Black Rock vynikajícím thrillerem, který ze své kvality nic neztrácí ani po více než půlstoletí. Z hereckých výkonů stojí za zmínku vedle výborného Tracyho hlavně tehdy ještě začínající Lee Marvin. 8,5/10(22.12.2008)

Westernový syžet s cizincem – nositelem (někdy svérázných) morálních zásad, přijíždějícím do zkaženého maloměsta převrátit obyvatelům (a obyčejně i sobě) život naruby, má dlouhou a vděčnou tradici (namátkou Shane, High Plains Drifter, Red Rock West, U-Turn, ale nakonec i Twin Peaks…) a v tomhle raném komorním provedení bez koňáckých rekvizit, osudových žen, přemíry nečekaných zvratů, s postarším invalidním hrdinou nenápadného zevnějšku a jen nejnutnějším množstvím akce, zato spoustou napjatého vyčkávání, taky příjemně zdrženlivý, málem neotřelý půvab.(3.1.2017)

Jednoduchá premisa,mistrně rozehraná na délku kratšího celovečeráku,kterému režisér Sturges situováním do několika lokací bez možnosti se z nich vymanit vtisknul precizně gradující tísnivou atmosféru.Děj se odkrývá postupně,zpočátku divák netuší,co se vlastně děje a komu fandit,ale pod stále více se vyhrocující situací se profilují charaktery jednotlivých postav,v čemž silně pomáhají charismatičtí herci včele se Spencerem Tracym.Western se tu kombinuje s filmem noir,což film dělá velmi zajímavým a právě díky tomu,jak elegantně mísí žánry,má co nabídnout i dnešnímu divákovi. 80 %(13.11.2011)

• - Film se měl původně jmenovat stejně jako literární předloha "Bad Day at Hondo" (Špatný den v Hondu), ale nakonec byl změněn, protože již roku 1953 byl natočen western s Johnem Waynem s názvem Hondo. (Mariin)