Růžový panter

Ružový panter

Komedie / Krimi

Velká Británie / USA, 1963, 113 min

• anniehall

2,5* Gagy a groteskní situace, kvůli kterým jsem se na Pantera díval v mých jepičích letech, jsou zde přítomny pouze v zárodku. Namísto nich je tu spousta dlouhých dialogů a nedramatických situací. Film by potřeboval žalostně zkrátit a podpořit dynamiku. V této podobě je to jen pár poslepovaných epizod, které nakonec doklopýtají k mírně naivnímu závěru. Ale velmi vydařená a notně absurdní scéna z křižovatky mi tenhle film aspoň na chvíli vepíše do paměti. A bude líp. V dalším pokračování...(8.12.2010)

Nejstarší klasika o ukradeném diamantu, ve kterém je Clouseau v celém dění poměrně náhodou a je za idiotského paroháče. Sellersovi zde sekundují zdatní kolegové jako například krásná Claudia Cardinale a také zasazení větší části příběhu do zimního prostředí Cortiny d'Ampezzo je příjemně uklidňující. Mám tenhle první díl opravdu rád, ikdyž přišli poté minimálně dva lepší. Tento působí nejseriózněji, v dalších se mnohem více tlačí na pilu v oblasti ztřeštěnosti. 89%(15.10.2013)

Prvním v řadě byl právě jednoduše pojmenovaný Růžový panter. Právoplatná dědička pátrá po svém diamantu, aby si jej pro sebe zpětně ukradla, a jejím vypátráním je pověřen právě inspektor Jacques Clouseau. Toho měl původně hrát Peter Ustinov, jeho ženu Ava Gardner, ale nakonec byl pro tuto pro sérii netypickou roli vybrán Peter Sellers. Netypickou, protože se děj soustředí spíše na Sira Charlese Littona (v českých podtitulcích Lytton), takto zloděje – fantóma, jeho syna a jejich hosty v rozlehlé vile v horách. Inspektor Clouseau patří pouze k jedněm z hostů, i když zde doufá vypátrat zloděje diamantů. Rovněž netypickou postavou je jeho manželka Simona v podání tehdy populární herečky Capucine, a snad neprozradím příliš mnoho, když se dozvíte, že nakonec se ve filmové sérii stane Littonovou manželkou. A ani zde nehledejte herce Herberta Loma (jistě víte, že se narodil v Československu), budoucího Clouseauova nadřízeného, ani Clouseauova trenéra Kato.(31.3.2012)

Film, který zrodil legendu a zapsal se snad napořád do knihy světového humoru. "Růžový panter". A přesto se první díl liší od těch ostatních. Není v něm tolik střeštěného humoru, vlastně je tu málo scén, kdy byste se mohli opravdu nahlas zasmát, žádná řachanda. Hvězda, hlavní postava a neodmyslitelný pilíř růžovopanterovské série komisař Jacques Clouseau je tu odsunut na kapánek vedlejší kolej, v titulcí je uveden jako druhý. Hlavní postavou je zde lupič sir Charles přezdívaný Fantom, čili první díl je snímaný z té druhé strany zákona než v ostatních dílech série. No budiž. Sira Charlese hraje gentlemanský David Niven elegantním způsobem sobě vlastním. Roli inspektora Clouseaua měl hrád původně někdo jiný, avšak v poslední chvíli režisér Blake Edwards obsadil Petra Sellerse a tím dal příležitost vyniknout opravdu jedinečnému komikovi. Pro okrasu (a nejen to) jsou tu dvě krásné dámy, princezna Dala v podání Claudie Cardinalové a inspektorova záletná manželka v podání Capucine. Tato oddechová kriminální komedie je povedeným začátkem série, která si vždycky najde své věrné, ale i nové diváky. 80%.(1.4.2006)

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 2 = 1.6.1974+ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 28.6.1974, réžia slovenského znenia (ČST Košice) = OĽGA RÚFUSOVÁ+SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: MARKÍZA = ?.?.199?+(Obnovená)SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = 31.1.2014, réžia českého znenia (WHV 1994) = JIŘÍ PTÁČEK (21.1.2014)(21.1.2014)

• - Natáčení bylo zahájeno v pondělí 12. listopadu 1962. (Pavlínka9)

• - Blake Edwards ponúkal rolu princezny Dali aj Audrey Hepburn. (Diazbros)

• - V jednom záběru kouří Dahla (Claudia Cardinale) cigaretu. Když se jí Lytton (David Niven) pokouší svést na předložce z tygří kůže, objeví se jí cigareta najednou v druhé ruce, a když se začnou líbat, zmizí docela. (StevenW.)