Růžový panter

The Pink Panther

Ružový panter

Komedie / Krimi

Velká Británie / USA, 1963, 113 min

Neplánované početí legendy. Nenáročná, stylová, lehce stravitelná lupičská komedie s řadou svižných a zábavných dialogů prokládaných elegantní situační komikou. David Niven ji šarmantní lupič gentleman, Capucine je neodatelná mrcha, rozverná Claudia Cardinale na tygří kožešině je ztělesněným snem a Sellers pokládá základy svého Clouseaua, zatím spíše jako milého sympatického zmatkáře a smolaře, nikoli jako destruktivního idiota, kterým se stal později. Přesto, nebo možná právě proto, patří jeho scény k těm nejlepším a doslova si jimi navzdory Nivenovi, CC i Capucine ukradl film pro sebe. Scény, ve kterých se snaží dostat k milostným hrátkám s krásnou manželkou patří k nezapomenutelným a možná vůbec nejmilejším scénám panterovské série.(20.11.2011)

Nenápadný nástup inspektora Clouseaua na scénu je brilantní. O co se dá zakopnout, o to se zakopne, co se dá přehlédnout, to se přehlédne a vychvalování vlastní inteligence je nekonečné. Troška debility tomu ještě chybí, ale postelové scény manželů Clouseaových jsou vynikající, Fantomův brilantní styl zavání příjemnou ironií a co se týká princezny Daly, tak s tou bych byl ochoten zažít postelové dobrodružství snad i zadarmo. Já se zkrátka bavil, i když poněkud jinak než při o něco méně serióznějších pokračováních.(13.1.2015)

Jeden ze slabších "panterů". Zřejmě převážně tím, že postava koisaře Clouseaua ještě není ta hlavní a děj tak není postaven na geniálním Sellersovi. Jeho postava je tady až na čvrtém místě - což je škoda, která však byla později dostatečně vynahrazena. Takhle jde "jen" o obyčejnou krimi komedii, která je sice povedená, ale nemá v sobě nic extra zajímavého, čím by převýšila ostatní filmu tohoto žánru. Tedy tři průměrné hvězdy. Simone! Where is my Surété-Scotland-Yard-type mackintosh?(16.8.2009)

Prvním v řadě byl právě jednoduše pojmenovaný Růžový panter. Právoplatná dědička pátrá po svém diamantu, aby si jej pro sebe zpětně ukradla, a jejím vypátráním je pověřen právě inspektor Jacques Clouseau. Toho měl původně hrát Peter Ustinov, jeho ženu Ava Gardner, ale nakonec byl pro tuto pro sérii netypickou roli vybrán Peter Sellers. Netypickou, protože se děj soustředí spíše na Sira Charlese Littona (v českých podtitulcích Lytton), takto zloděje – fantóma, jeho syna a jejich hosty v rozlehlé vile v horách. Inspektor Clouseau patří pouze k jedněm z hostů, i když zde doufá vypátrat zloděje diamantů. Rovněž netypickou postavou je jeho manželka Simona v podání tehdy populární herečky Capucine, a snad neprozradím příliš mnoho, když se dozvíte, že nakonec se ve filmové sérii stane Littonovou manželkou. A ani zde nehledejte herce Herberta Loma (jistě víte, že se narodil v Československu), budoucího Clouseauova nadřízeného, ani Clouseauova trenéra Kato.(31.3.2012)

Ano tohle je pouze odrazový můstek pro celou sérii, ano je to jeden z těch slabších dílů, ale přesto musím ty 4 hvězdy dát za scény na maškarním a ty co následovaly poté (např. honička goril v autech - to je prostě bezkonkurenční podívaná, při které se smíchy můžu potrhat:-) Jaktože pijete ve službě? Já vás proženu, až budete pruhovaní!(22.12.2007)

• - Peter Sellers bral rok před natáčením pilulky na hubnutí. (M.B)

• - Claudia Cardinale neuměla anglicky, takže ji ve filmu slyšíme nadabovanou. (Kulmon)

• - Ústřední postavou měl být původně Sir Charles Lytton (David Niven). Diváci i samotní tvůrci si však natolik zamilovali inspektora Clouseaua (Peter Sellers), že o něm nakonec vznikla celá série filmů. (Dreadd)