Růžový panter

The Pink Panther

Ružový panter

Komedie / Krimi

Velká Británie / USA, 1963, 113 min

Škoda, že film viac nestavia na popletenom Clouseauovi. Má dokonalú zápletku, ktorú rieši perfektne premyslený scenár, no absurdnosť niektorých, navyše nevtipných groteskných scén, ma priam trhala z kresla. Na film som sa tešil pre jeho veľkú ospevovanosť, ale pre mňa viacmenej sklamanie. 60%.(14.6.2006)

Další díly jsem prozatím neviděl, takže momentálně nemohu srovnávat, ale tadyten uvodní mě na ně tedy dost nalákal. Jediné co mě mrzí, že zde Sellers nemá až tolik prostoru, ale David Niven je taky solidní. Jinak je to zkrátka hrozně fajnové a pokaždé když se objeví na scéně Peter Sellers tak i hrozně vtipné. Má to neúvěřitelný šarm, a charisma nenapodobitelný nádech šedesátých let a zároveň je to v závěru i velmi napínavé. Mou pozornost si Růžový panter tedy rozhodně získal a já se již nemůžu po tomhle skvělém uvodu dočkat dalších dílů, kterým doufám nebudou chybět mnou výjmenované klady tady toho úvodu a dostane v nich větší prostor Petra Sellers, který by měl prý v následujích dílech již hrát už hlavní postavu. Davám 5 hvězd. za šarm, atmostféru, humor a příjemné stravený večer.(22.8.2016)

Růžový panter byl v mém srdci zapsán jako skvělá podívaná. A po mnoha letech při dnešním zhlédnutí musím uznat, že tomu tak skutečně je, i když jsem možná čekal trochu více. Peter Sellers je zde sice jen vedlejší postavou, ale jeho pojetí nemotorného inspektora dalo vzniknout hned několika pokračováním. A pro tu nenadálou genialitu jej mám z celé série nejraději.(3.8.2009)

Tenhle film je mým druhým nejoblíbenějším z celé růžovopanteří série - a to je přitom tolik odlišný od těch následujících, v nichž už inspektor Clouseau řádí na plné pecky. Peter Sellers bezpochyby stvořil legendární postavu, ale zároveň by bylo nespravedlivé opomíjet souhru Davida Nivena a Claudie Cardinale (večerní flirtovací scéna je velmi krásná) nebo půvabnou Capucine v roli Clouseauovy manželky (a tedy zřejmě nejtrpělivější ženy v celém známém vesmíru) a zapomínat na velkolepé finále v maskách, vrcholící zvířecí automobilovou honičkou, která rozesměje snad i mumifikované diváky.(2.11.2014)

Vida, z čeho vznikla oblíbená série o nejzmatenějším a nejkomičtějším policejním inspektorovi všech dob. Z klasické kriminální komedie, kde komisař Clouseau hraje takřka druhé housle, rozhodně není tou nejhavnější postavou. A i když je to ten trouba, kterého jsme si zamilovali v jeho pozdějších one man jízdách a je stále k sežrání, tady mi ho bylo takřka až líto. Růžový panter, i když není tak ztřeštěný a nestojí hlavně a jedině na Clouseauovi (a to je na něm krásné) jako pozdější díly série, je velmi komediální, zábavný a má skvělý smysl pro humor. Honička v autech se zebrou je geniální (a mám dojem, že je na ní v některém z pozdějších dílů navázáno). Cítím z toho charismatického ducha šedesátkových alpských bondovek - distingovaní padouši, nádherné ženy, smetánka (ta vlezdoprdelecká paničkovská blonatá čubka mi pila krev), jen ten Clouseau tam byl navíc. Naštěstí. Možná to znalce a znalkyně pozdějších pinkpanterovek zklame, nic to ale nemění na tom, že ať už s ohledem na ně nebo ne, je to skvělá komedie.(20.7.2013)

• - V jednom záběru kouří Dahla (Claudia Cardinale) cigaretu. Když se jí Lytton (David Niven) pokouší svést na předložce z tygří kůže, objeví se jí cigareta najednou v druhé ruce, a když se začnou líbat, zmizí docela. (StevenW.)

• - Claudia Cardinale byla předabována dvacetiletou Gale Garnett. (Kulmon)

• - Claudia Cardinale neuměla anglicky, takže ji ve filmu slyšíme nadabovanou. (Kulmon)