Růžový panter

• slovenský

Ružový panter

Komedie / Krimi

Velká Británie / USA, 1963, 113 min

Popravdě si nejsem jistý, jestli jsem tento první díl vůbec někdy viděl, ale asi jo. Bohužel dnes mě opravdu moc nenadchl :(. Na rok 63 je to sice velmi kvalitní dílo, tehdy v podstatě nic takového nebylo a dnešní komedie z toho jen čerpají. Jen ... některé scény mi přišly prostě až zbytečně natahované a nakonec i málo vtipu, než jak jsem si pamatoval. A ženské byly na Anglii moc hezké... já věděl, že to byly Francouzky :)(8.5.2014)

Tady se Sellers teprve zahriva, takze to jeste neni tak skvela komedie, jako dalsi dily. Taky je to tim, ze ma v podstate vedlejsi roli, vetsi pozornost je soustredena na Nivena, kterej je sice dobrej, ale jakmile je na scene Sellers, tak Niven nema sanci. Sice se tu najde par klasickejch Clouseauovskejch forku, ale stejne je videt, ze si to Sellers teprve vse osahava. Navic je film spis krimi komedie, nez nejaka blazniva komedie, ale i presto to je fajn zabava, ktera ale na pozdejsi dily zdaleka nema.(2.5.2007)

K tomuto filmu jen tolik, že Peter Sellers natočil celou hromadu vtipnějších filmů, ale asi žádný slavnější. A to nemluvím o rolích vážných, ve kterých herecky zcela exceloval (což je trochu neprávem kvůli jeho nesporným komediálním kvalitám zapomínáno). Podotýkám, že jsem to viděl v českém 2. dabingu (Nova 1996), kde tisícpadesát rolí Miroslava Saice přeci jen požitek poněkud zkalilo.(17.12.2011)

I po těch letech mě "Růžový panter" dovede dostat. Není to tím, že by byl příběh úplně skvělý, i když on není špatný, ale je to tím, že herecky je to naprosto skvělé, a to v podstatě v každé roli. Peter Sellers zde možná ještě tak nevyniká, ale to nevadí, protože Niven, Cardinale, Capucine i Wagner jsou neméně skvělí.(4.11.2016)

Film, který zrodil legendu a zapsal se snad napořád do knihy světového humoru. "Růžový panter". A přesto se první díl liší od těch ostatních. Není v něm tolik střeštěného humoru, vlastně je tu málo scén, kdy byste se mohli opravdu nahlas zasmát, žádná řachanda. Hvězda, hlavní postava a neodmyslitelný pilíř růžovopanterovské série komisař Jacques Clouseau je tu odsunut na kapánek vedlejší kolej, v titulcí je uveden jako druhý. Hlavní postavou je zde lupič sir Charles přezdívaný Fantom, čili první díl je snímaný z té druhé strany zákona než v ostatních dílech série. No budiž. Sira Charlese hraje gentlemanský David Niven elegantním způsobem sobě vlastním. Roli inspektora Clouseaua měl hrád původně někdo jiný, avšak v poslední chvíli režisér Blake Edwards obsadil Petra Sellerse a tím dal příležitost vyniknout opravdu jedinečnému komikovi. Pro okrasu (a nejen to) jsou tu dvě krásné dámy, princezna Dala v podání Claudie Cardinalové a inspektorova záletná manželka v podání Capucine. Tato oddechová kriminální komedie je povedeným začátkem série, která si vždycky najde své věrné, ale i nové diváky. 80%.(1.4.2006)

• - Film Komisař Clouseau na stopě šel do kin již o tři měsíce později. (Kulmon)

• - Peter Sellers si za natáčení vydělal 90 000 liber. (Cheeker)

• - Inspektora Clouseaua měl původně hrát Peter Ustinov. (Kulmon)