Růžový panter

Ružový panter

Komedie / Krimi

Velká Británie / USA, 1963, 113 min

• anniehall

2,5* Gagy a groteskní situace, kvůli kterým jsem se na Pantera díval v mých jepičích letech, jsou zde přítomny pouze v zárodku. Namísto nich je tu spousta dlouhých dialogů a nedramatických situací. Film by potřeboval žalostně zkrátit a podpořit dynamiku. V této podobě je to jen pár poslepovaných epizod, které nakonec doklopýtají k mírně naivnímu závěru. Ale velmi vydařená a notně absurdní scéna z křižovatky mi tenhle film aspoň na chvíli vepíše do paměti. A bude líp. V dalším pokračování...(8.12.2010)

Popravdě si nejsem jistý, jestli jsem tento první díl vůbec někdy viděl, ale asi jo. Bohužel dnes mě opravdu moc nenadchl :(. Na rok 63 je to sice velmi kvalitní dílo, tehdy v podstatě nic takového nebylo a dnešní komedie z toho jen čerpají. Jen ... některé scény mi přišly prostě až zbytečně natahované a nakonec i málo vtipu, než jak jsem si pamatoval. A ženské byly na Anglii moc hezké... já věděl, že to byly Francouzky :)(8.5.2014)

Nejstarší klasika o ukradeném diamantu, ve kterém je Clouseau v celém dění poměrně náhodou a je za idiotského paroháče. Sellersovi zde sekundují zdatní kolegové jako například krásná Claudia Cardinale a také zasazení větší části příběhu do zimního prostředí Cortiny d'Ampezzo je příjemně uklidňující. Mám tenhle první díl opravdu rád, ikdyž přišli poté minimálně dva lepší. Tento působí nejseriózněji, v dalších se mnohem více tlačí na pilu v oblasti ztřeštěnosti. 89%(15.10.2013)

Film, který zrodil legendu a zapsal se snad napořád do knihy světového humoru. "Růžový panter". A přesto se první díl liší od těch ostatních. Není v něm tolik střeštěného humoru, vlastně je tu málo scén, kdy byste se mohli opravdu nahlas zasmát, žádná řachanda. Hvězda, hlavní postava a neodmyslitelný pilíř růžovopanterovské série komisař Jacques Clouseau je tu odsunut na kapánek vedlejší kolej, v titulcí je uveden jako druhý. Hlavní postavou je zde lupič sir Charles přezdívaný Fantom, čili první díl je snímaný z té druhé strany zákona než v ostatních dílech série. No budiž. Sira Charlese hraje gentlemanský David Niven elegantním způsobem sobě vlastním. Roli inspektora Clouseaua měl hrád původně někdo jiný, avšak v poslední chvíli režisér Blake Edwards obsadil Petra Sellerse a tím dal příležitost vyniknout opravdu jedinečnému komikovi. Pro okrasu (a nejen to) jsou tu dvě krásné dámy, princezna Dala v podání Claudie Cardinalové a inspektorova záletná manželka v podání Capucine. Tato oddechová kriminální komedie je povedeným začátkem série, která si vždycky najde své věrné, ale i nové diváky. 80%.(1.4.2006)

Jeden ze slabších "panterů". Zřejmě převážně tím, že postava koisaře Clouseaua ještě není ta hlavní a děj tak není postaven na geniálním Sellersovi. Jeho postava je tady až na čvrtém místě - což je škoda, která však byla později dostatečně vynahrazena. Takhle jde "jen" o obyčejnou krimi komedii, která je sice povedená, ale nemá v sobě nic extra zajímavého, čím by převýšila ostatní filmu tohoto žánru. Tedy tři průměrné hvězdy. Simone! Where is my Surété-Scotland-Yard-type mackintosh?(16.8.2009)

• - Ústřední postavou měl být původně Sir Charles Lytton (David Niven). Diváci i samotní tvůrci si však natolik zamilovali inspektora Clouseaua (Peter Sellers), že o něm nakonec vznikla celá série filmů. (Dreadd)

• - Peter Sellers bral rok před natáčením pilulky na hubnutí. (M.B)

• - Peter Sellers si za natáčení vydělal 90 000 liber. (Cheeker)