Růžový panter

The Pink Panther

Ružový panter

Komedie / Krimi

Velká Británie / USA, 1963, 113 min

Popravdě si nejsem jistý, jestli jsem tento první díl vůbec někdy viděl, ale asi jo. Bohužel dnes mě opravdu moc nenadchl :(. Na rok 63 je to sice velmi kvalitní dílo, tehdy v podstatě nic takového nebylo a dnešní komedie z toho jen čerpají. Jen ... některé scény mi přišly prostě až zbytečně natahované a nakonec i málo vtipu, než jak jsem si pamatoval. A ženské byly na Anglii moc hezké... já věděl, že to byly Francouzky :)(8.5.2014)

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 2 = 1.6.1974+ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 28.6.1974, réžia slovenského znenia (ČST Košice) = OĽGA RÚFUSOVÁ+SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: MARKÍZA = ?.?.199?+(Obnovená)SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = 31.1.2014, réžia českého znenia (WHV 1994) = JIŘÍ PTÁČEK (21.1.2014)(21.1.2014)

Postelové povídky ze staré Anglie (resp. Itálie) již dnes nemají moc co nabídnout, stejně tak jako úsměvně naivní příběh o rafinovaném Fantomovi, který se chystá uloupit svůj další úlovek v podobě sousta nejcennějšího, Růžového pantera. Ovšem co tento film rozhodně může nabídnout je perfektní Peter Sellers a jeho skvělé gagy, které zaručeně pobaví za každých okolností. Škoda jen, že si opravdový klenot "Panteří série" uvědomili až v dalších filmech, a tady mu dali tak málo vyniknout. Ale i přesto jsem se výborně zasmál. 3 a půl * za Clouseaua!(17.6.2012)

Je zvláštní paradox, když je prví film série vnímán negativně optikou dalších, úspěšnějších dílů. Došlo totiž k žánrovému posunu. Blake Edwards neusiloval o nic víc než natočit starosvětskou společenskou veselohru s Davidem Nivenem a Claudií Cardinalovou, ale většího úspěchu nečekaně dosáhla vedlejší postava inspektora Clouseau. Původně ho měl hrát Peter Ustinov, několik dní před natáčením ale odstoupil od smlouvy a musela se překotně hledat náhrada. Peter Sellers měl pověst velkého improvizátora a své pojetí Clouseaua - grotesknější než ve scénáři - byl schopen dát dohromady během cesty letadlem do Říma, kde se točilo. V průběhu natáčení už bylo zřejmé, že se Sellers stane další hvězdou filmu, což mu vyneslo druhé místo v titulcích a pohotově připravovaný spin-off Clouseau na stopě. Teprve v něm se rozjelo to, co si s Pantery jakožto sérií spojujeme. Já mám ale rád i ten první film, kde je hlavní hvězdou David Niven (nelze si nevšimnout, že i animovaný Panter v titulcích má jeho mimiku) v typické roli šarmantního lupiče gentlemana a duchaplného společníka. Pak je tu nádherné režijní aranžmá, rozmáchlé přes celou šíři širokoúhlého formátu a hudba geniálního Henryho Manciniho. Nejen titulní melodie, i píseň Neglio Stasera je moc hezká. 80%(24.11.2005)

Jako spousta jiných diváků, i já jsem teto první díl viděl až jako poslední. Zřejmě i tím bylo dáno, že se mi to nelíbilo. Clouseau se zkrátka během série někam vyvinul a tak jsem ho pak znal, tak jsem ho měl rád. V prvním díle ještě není tou úplně hlavní postavou. Tak nějak jsem si to zdůvodnil a když jsem film teď viděl znovu, musím říci, že můj dojem byl o poznání lepší. Těch humorných situací je tu méně, ale jsou. A jaké! Všem zklamaným doporučuju si to zopakovat.(23.8.2006)

• - Inspektora Clouseaua měl původně hrát Peter Ustinov. (Kulmon)

• - Film Komisař Clouseau na stopě šel do kin již o tři měsíce později. (Kulmon)

• - Ústřední postavou měl být původně Sir Charles Lytton (David Niven). Diváci i samotní tvůrci si však natolik zamilovali inspektora Clouseaua (Peter Sellers), že o něm nakonec vznikla celá série filmů. (Dreadd)