Velká žranice

• Francie La Grande Bouffe (více)

Čtyři nejlepší přátelé – pilot Marcello (Mastroianni), šéfkuchař Ugo (Tognazzi), televizní pracovník Michel (Piccoli) a soudce Philippe (Noiret) – se společně vydávají na prodloužený víkend, který má být jejich posledním. Ve starém domě na okraji Paříže se přátelé začínají oddávat zatvrzelé, divoké a sebezničující žranici. Přidá se k nim místní učitelka Andréa, přítulná žena obdařená štědrými tělesnými proporcemi. Události rychle kulminují... Podle Ferreriho je film křivým zrcadlem, nastaveným moderní konzumní společnosti, dle jeho kritiků jen samoúčelnou provokací a oslavou kultu hnusu a estetiky ohavnosti, zatímco jiní ho označují za apokalyptickou vizi konce „přežraného" lidstva. (Česká televize)

derryl

Ano, je podivné dívat se na to, jak se rozhodne někdo skončit svůj život, ale jako výpověď o době, v níž hlavní postavy žijí, je to výborné. ()

kapibara

Zpočátku,když se film terpve rozjížděl,měla jsem obrovskou chuť něco sníst,na konci filmu už tomu bylo úplně obráceně,ale vlastně mi to ani moc nevadilo.Je je to lehce nechutné a lehce absurdní.Rozhodně to není film pro anorektičky.Téma obžérství je dnes poměrně aktuální i když se jej snaží mnoho lidí skrýt za gurmánstvím. Tihleti lidé se na to vykašlali-prostě žerou cokoli,co jim výborný kuchař Ugo-Brando připraví. Jen mi tam chybý ty důvody,proč se vlastně jednotlivé postavy chtějí ujíst k smrti,možná ale zrovna smrt tímhle způsobem je samotné vysvětlení. Něco mezi Pasolinim a aktuální Taxidermií. ()

ekomo

Na jedné straně příšernost, hrůza a zvrhlost a na druhé straně drtivé varování před obžerstvím, smilstvem a nechutností. ()

Mikino00

Co to mělo být, dvouhodinová nuda naprosto o ničem, ve filmu se pouze jí a souloží, s tím že všichni dopadnou na konci stejně. Kritika společnosti v tom možná je, ale neměl jsem chuť ji v tom hledat. Aspoň že se herci najedli během natáčení. ()

bidja

Už ten nápad, pak zpracování, gastroparádičky, infaltilnost, herecké výkony, prostředí, můj kulturní kultovní dům. ()

Brejlil

Když jsem kdysi před lety viděl tento film poprvé, přišel mi skvělý, po letech napodruhé mi přijde takový o ničem. Úchylněji laděná zábava rozhodně ne pro masy. I když se tváří jako nějaké podobenství, nic v něm není. Jen žranice, trocha sexu a bizarně vtipné (více méně) dialogy. To je vše. ()

Perfo

Na mě moc rozvleklé, mdlé a vzhledem z výbornému tématu málo vyhrocené. Každopádně to tak trochu vypovídá o rozežranosti a rozmazlenosti západní společnosti, která žije v přebytku. (_Herci si natáčení museli rozhodně užít :)_) ()

(Z)denny

Hrknout do sebe skleničku jedu? Staré. Zhltnout hrst prášků? Nudné. Podřezat si ve vaně žíly? Kdo má potom uklízet koupelnu. Skočit pod vlak? Jak k tomu přijdou chudáci cestující, kteří spěchají do práce, nebo naopak domů.. Ale užrat se k smrti, to už má něco dosebe. A pokud se k tomu odhodlá taková sqadra jakou ve snímku Velká žranice představil Marco Ferreri, to už je docela zajímavé pokoukání.. ()

Chosé85

Zcela nepřipraven jsem zapnul televizi a viděl tento francouzský snímek ze 70. let. Zcela mě to uchvátilo. Parta přátel (jmenují se stejně jako v reálu), která se rozhodla užrat k smrti, mi přišla zcela absurdní a šílená (jsem asi typem těchto filmů málo poznamenán). Hlavní představitelé si zde připravují ty nejvybranější lahůdky a pokrmy si ještě zpestřují dámskou společností. Scénu, kdy jeden z hlavních hrdinů pojídá ten nejskvělejší dort mi utkvěla navždy v paměti. Zvláštní a ojedinělý zážitek.... ()

krvavamera

až do konce mě nenapadalo, že to fakt dotáhnou až do konce. hodně dlouho asi nebudu mít chuť k jídlu a pokud se někdy rozhodnu spáchat sebevraždu už vím, jak rozhodně ne. skvěle natočené, ale rozhodně ne pro slabší žaludky. ()

bellicek

Konzumní život je o pojídání požitků, které je prostě jaksi samozřejmé a většina lidí nechce nebo nedokáže toto obžerství zastavit. Velká žranice končí tak jako většina lidí. Vyzdvihl bych svícení a kameru, jejíž záběry dost často působily až jako barokní obrazy. No a skvělí herci, kteří dnes snad téměř nežijí. ()

crozet

Rozmanitý lidský svět a čas, zkomprimovaný do jedné mezní životní situace - mistrovský scénář a zpracování všeobecně. Film navíc nabývá na hlubokomyslnosti i kontextuálními prvky a symboly (postmoderní moment uspokojení potřeb jde ruku v ruce s vytrácejícím se smyslem života). Po čase, při vzpomínání na zážitek z kina, nenechte převážit "znechucení z naturálního obžerství" - vzpomínejte třeba, když budete mít hlad. ()

papyrosaurus

Obdivuhodné, šokující a parodické vyobrazení konzumní zhýralosti, obecné lidské přežranosti, nevázanosti a zvrhlosti, které nadto jakoby symbolicky útočí na principy současné trhem svázané společnosti. Ani stáří filmu nic neubírá jeho temné nadčasovosti a výmluvnosti. Ovšem jsou skutečně naši čtyři pánové (a jejich dámy) negativními postavami? Na nedostatek prostředků si nemohou stěžovat, dosáhli vysokých postů ve společnosti a úspěchů v kariéře. Snad jen osobní život mají všichni ubohý (každý svým způsobem). Ovšem společným znakem všech je pocit šedivé nudy, bodavé bezcílnosti dalšího konání a záplavy bezmezné marnosti. A zde jsou najednou přístupnějším, jakoby symbolickým odrazem reality člověka, který sice nemusí zrovna řešit zda bude mít zítra co jíst, ale o to více času mu zbude na přemýšlení nad smyslem života. Není se tedy čemu divit, že jako "oběti" doby utopí své životy v bohapusté konzumní frašce - vždyť ta jim je ze všech stran servírována jako pádná hodnota a umělá náplň života...umožní jim zapomenout....v jejich případě navždy. ()

ddf76

Skvely film. Opravdu ustredni ctverka se vyzila v dekadentni hostine. Reziserovi se povedlo obsadit film skvelymi herci na kterych film visi. Scenar je taky super.Nektere sceny jsou naprosto spicove. Muj velmi oblibeny film :). ()

edie sedgwic

Film sam o sebe nema ktovieaku vysoku vypovednu hodnotu. Miestami mi to pripomenulo Pasoliniho, ktory sa divaka snazi znechutit, aby poukazal na skazenost doby. Tento film ma velmi podobne znaky, az na to, ze ta hlavna myslienka sa miestami uplne straca a ked sa skonci, clovek je vlastne rad. ()

12. Seminář archivniho filmu: Marco Ferreri

12. Seminář archivniho filmu: Marco Ferreri