Mladá poslankyně, které dal Josef Klíma ve svém příběhu jméno Denisa Klánová, se snaží ovlivnit odhlasování dlouhá léta připravovaného trestního zákoníku. Je přesvědčena, že do něj byla, v podobě jednoho z paragrafů, záměrně vpašována skrytá past, otevírající dokořán dveře tunelářům a která navíc ještě ty, kdo jsou za podobnou činnost již stíháni, de facto amnestuje. Její krok vyvolá celou řadu reakcí těch, kteří by si naopak přáli, aby trestní zákoník byl odhlasován a schválen právě v této podobě. Rozehrají nelítostnou hru, kterou nemůže bezbranná žena bez pomoci paragrafů zákona, jenž právě ona zpochybnila, vyhrát. (oficiální text distributora)

#47

Čekal jsem spiš politický thriller ze zákulisí sněmovny - korupci, vydírání, zkrátka "pozitivní či negativní motivaci". Nakonec se to točilo okolo věkové hranice trestní odpovědnosti a potvrzuje to bohužel známou věc, že humanismus vůči zločincům může prosazovat jenom ten, kdo se na zločiny dívá pouze ve zprávách. Film tedy nastoluje otázku co s mladistvými delikventy a zda snižovat hranici trestní odpovědonsti...jsou země, které tuto hranici mají stanovenou mnohem níže, otázkou je ale zda samotná hranice řeší problém...pravděpodobně ne. Dovedu si představit, v zemi kde justice perfektně funguje, že by tato hranice nemusela vůbec existovat a bylo by pouze na soudu, aby na základě znaleckých posudků a vlastního svědomí určil zda si mladý pachatel svoje jednání uvědomuje, jak velká je jeho společenská nebezpečnost a zda není v rozporu s dobrými mravy aby skončil za katrem...krádež lentilek v samoobsluze přece trestným činem není... ()

E lan

Špatné špatné špatné, co k tomu více napsat. Tohle je havárie od začátku do konce, příběh nepovedný, herecké výkony nijaké, rozuzlení k vzteku. Ztracený čas... ()

renegrido

Velice působivá reflexe české politické scény. Ovšem doteď jsem cigány neměla ráda, ale po tomhle je mi z nich vážně na blití. ()

Bigfuckman

Blbost, která nepatří na hlavní vysílací čas ČT v neděli večír. Newím jestli to byl záměr či provokace ukázat politika-čku v trochu líbivějším nezkorumpovaným světě. V té dnešní žumpě co si říká parlament by mi na takové lidi stačily prsty jedné ruky a možná by ještě zbylo. Jinak problematika s rómama je zde vcelku dobře vystižená hlavně úhlem pohledu ředitele děcáku Schmitzera. Na ně platí jediný : řezat, řezat, řezat , dokud to má nudli u nosu. ()

Lumpus

Kladně hodnotím záměr filmu, který chtěl poukázat na nekalé politické praktiky, ovšem jakým způsobem to bylo provedeno je smutné.Absolutně nezvládnuté vysvětlení o čem je konkrétně zákon, který tak srdceryvně zamítá hlavní představitelka?? V čem by kryl ty tuneláře?? Jaké to byli konkrétní opatření?Proč to bylo natočeno tak neinteligentně a velmi povrchně?? To jsou otázky které mi vyvstávaly v hlavě když jsem se na toto drama díval. Líbil se mi výkon Simony Stašové, před ní klobouk dolů a překvapil mě velmi tragický konec. ()

Jantrneny

Když vezmu v potaz, že jsem se k této povídce nachomejtl jako slepý k houslím, když jsem byl vypuzen od počítače, smířen s tím, že v neděli večer nemůžu narazit v televizi na nic přinejmenším slušného, byl jsem mile překvapen. Příběh je sice lehce kýčovitý a postavy vyloženě televizní (čemuž odpovídá i jejich výkon, z nichž bych vypíchl možná tak Stašovou a Schmitzera, kteří hrají o dva levely výš, jak zbytek), ale samotná idea se v tomto guláši neutopila a zasáhla mě vcelku silně. Při některých scénách, opominu-li hereckou kvalitu, vyloženě tuhne krev v žilách. Klímovi se podařilo zajímavým způsobem upozornit na beztrestnost mladistvých v našem státě a s výsledkem jsem spokojený. I když je to možná dáno i tím, že to je první film, který jsem od něj viděl a tím pádem nemohu posoudit, jak si tu veřejnost stěžuje, zda se opakuje, či nikoliv. ()

Pitryx

Konečně někdo národu ukázal, jak tvrdě si naši poslanci musí dobývat svůj chleba, za mrzký peníz. No, k filmu samotnému. Nejde o to, že většina herců hrála prd, ale o to, že téhle báchorce snad neuvěří ani dement. A tak se dá hodnotit jen ten závěr, kde se ukáže pravá tvář věcí. Jinak jde o hloupý a silně podivný snímek. ()

hwnd

Snaha poukázat na různá palčivá témata, ale to je asi tak všechno. Jinak hodně nezvládnuté a předvídatelné ()

Prubner

Už když jsem si přečetl, že to bude z prostředí současné politiky, řekl jsem si, že to bude pěkná ptákovina. A ono to bylo ještě horší. Nejenže je to prvoplánová primitivní agitka za snížení trestní zodpovědnosti na 14 let, ale navíc je to agitka trapně tezovitá, tendenční, proklamativní, naivní, povrchní, tragicky napsaná, tragicky zrežírovaná a většinou i tragicky zahraná. Scény z parlamentu jsou legrační, scény z hrdinčina soukromí nejsou o moc lepší. Nejhorší jsou ovšem scény s mladistvými delikventy (viz scéna, kdy poslankyně pozve na kafe malého cikánka, který jí chtěl předtím šlohnout auto, a on srdceryvně vypráví o svém životě a ještě zahraje na kytaru a všichni jsou dojati). Jak něco takového mohlo vzniknout v České televizi v roce 2009, nad tím mi zůstává rozum stát. ()

chrustie odpad!

Film spíše připomínající jeden díl tupého seriálu. Denisa Klánová je dementní blbka a Klíma by měl zůstat u toho, co mu jde nejlíp. Klíma je stejně na hovno scénárista, jako jeho sparing John politik. ()

FiFoo

Takovou hromadu filmovych a obecne spolecenskych klise aby clovek opravdu pohledal. Karikatura dramticke filmove povidky. Jedna hvezda navrch za obstojny vizual a za pana od jezevciku :) ()

da-a

Josef Klíma o pohybu na ostří nože podél hranice beztrestnosti. Je český občan potenciální obětí nezletilých delikventů a špatných zákonů? Svědomí Denisy Klánové mohlo přilákat diváky námětem, neštítícím se vyhraněného pohledu na problematiku trestní odpovědnosti mladistvých, pro nějž neváhá zapojovat i nepřehledné prostředí poslanecké sněmovny a osobní problémy zúčastněných. Ovšem po prvních minutách je jasné, kam tahle hra povede a co si divák vezme za ponaučení. Není přitom a priori špatné, co se Klíma snaží říct, ale jeho scénář bohužel postrádá ducha opravdovosti, tedy cosi, co neklouže jen po povrchu věci (a co se nedá vysuplovat dialogem Vlasáková x Schmitzer), ale naopak se do komplikovaného problému zavrtává a objevuje nečekané skutečnosti a souvislosti. Jenže to by Klíma nesměl mít ve věci již předem jasno a děj nesměřoval k jednostrannému vyústění, které totálně pohřbívá předchozí snahu o drama a prediktuje autorem až příliš chtěný závěr (záměr). Nechápejte mě špatně, já jsem v zásadě taky pro snížení odpovědnosti na 14 let, ale jakýkoliv snímek, který touží být seriózní sondou do oné problematiky, by se měl vyvarovat účelového scénáře, který krom občasných zajímavých myšlenek postavám podsouvá hlavně stereotypy, které mají suplovat skutečné rozbory, a - když to musí být - i společenská řešení. Jako by celá naše politická scéna, zákony a jejich skutečné dopady na život samotný byly příliš kolosální téma na to, aby Svědomí vůbec mohlo pomýšlet, že jej v jeho vážnosti a komplexnosti správně a záslužně zachytí. ()

Rugero

V rámci české televizní tvorby to nepatří k tomu nejhoršímu, a je fakt blbost hodnotit něco před tím než to vydím celé. ()

petrastrela

Tak to nemám slov, asi jeden z nejhorších filmů, které jsem za poslední dobu viděla. Jak bych to řekla....TRAPNÉ, ano to je to přesné slovo, všechno tak nevěřícně přehnané...Už v začátku, když poslanec předvede scénku s prasátkem na provázku, jsem věděla, že tady bude něco špatně, ale netušila jsem, že až tak moc. Jednu jedinou hvězdu dávám za Vlasákovou, protože jí mám ráda, i přesto, že v tomhle filmu nic nepředvedla...ale chápu, ono se s tím asi nic dělat nedalo... ()

Hombre8

Vrcholně nechutná záležitost, tenhle příběh. Se nedivím, že film tolik lidí naštval a znechutil. Problém ale není v autorovi - scénář je vystavěn dobře, ani v protagonistech - většina rolí je zahraná taky hodně dobře, i film jako takový je dobře natočen. Problém je v divákovi a fenoménu popření. Popření, že je něco takového vůbec možné. Ale ono je. I Šímů je tu dost. Na matku aj s cérkou se dobře hodí přísloví - kdo s čím přichází, s tím také schází. Schmitzer si tu svou repliku, "...naše děti mají pedofily rády. Konečně se k nim někdo chová slušně a s láskou", vyloženě užíval. ()

Bránolog

Po přečtení jedné z knih mistra Klímy jsem usoudil, že je to paranoik a blázen. A když se jeho díla chopí neschopný tvůrčí štáb, stojí výsledek za... ()

Umělec

Paranoidní, černobílé, zkratkovité, umělé, vykalkulované... To se nepovedlo. Dokonce ani záběry a rozhovory ze sněmovny, které každý zná a nedá se na nich snad nic zkazit vyzněly naprosto nepřirozeně. Pan Klíma by se měl asi radši držet svých reportáží, ale scénáře už prosím radši ne... 15% ()