Celý život byl spořádaný a oblíbený člověk, než se rozhodl začít se řídit podle vlastních pohnutek. Mikael má milující ženu a veselou dospívající dceru, s nimiž žije v luxusním rodinném domě. Před nedávnem si dal pauzu v práci na ministerstvu a má konečně čas soustředit se na svůj vnitřní rozvoj. Proto se také rozhodne zúčastnit se lékařského testu na nová antidepresiva. Postupem času se ale na něm začnou pomalu projevovat změny v chování, které ale nejprve on sám vnímá pozitivně. Stoupající agresivita a potřeba manipulovat druhými vedou nejen k postupnému rozpadu rodinné idyly, ale především k nevratné proměně Mikaela.
Film jednání hlavního hrdiny kontrastuje s poklidností a estetickou harmonií moderního rodinného domu a přilehlého jezera. Pomalý rytmus dává prostor pro jemnou hereckou práci, která představuje hlavní klady tohoto filmu. Hlavní roli ztvárnil jeden z předních dánských charakterních herců Ulrich Thomsen. Do paměti diváků se zapsal v řadě oceňovaných skandinávských filmů jako Rodinná oslava, Bratři a Adamova jablka, ale objevil se i v mezinárodních produkcích jako Jeden svět nestačí, Hitman či Střepy v hlavě. (Česká televize)

Dawe2

Psychologické drama. Velmi povedené! Ten konec jsem pochopil až po přečtení zdejších pár komentářů. Skvěle zahrané i promyšlené. Jediné co bych vytknul, že na 95 minut toho bylo skoro málo, málo poutavé. Chvílema jsem se prostě nudil a říkal, ježíš, to jsem teprve v půlce? ... Za to hvězda dolů, jinak silný nadprůměr. Připomnělo mi to drama zatímco spíš. I když to bylo pro mě ještě silnější kafe. Kdo je na psycho drama tak doporučuji. ()

kolodej1

další zajímavý film ze severské dílny. Originální námět a zdařilé zpracování. Vývoj příběhu udržuje člověka v napětí. I když se jedná do značné míry o psychologický film a snímek jede v pomalém tempu, vůbec to není nuda. Velmi pěkně je zde zachyceno, jak málo někdy stačí na to, aby se člověku v hlavě cosi přehodilo a on se začal chovat naprosto v rozporu se svým dosavadním životem ()

Saxos

Krásná ukázka placebo efektu. Proto se při testování vytvářejí skupiny, aby bylo možno posoudit vliv testované látky. Je jasné, že není třeba ani nic zobat a v hlavě se nám ty kolečka zpřeházejí úplně bez nějaké zjevné příčiny. Klady: Mikael byl celkem v pohodě, nijak hrozně neubližoval. Závěr: doporučuji. ()

whitewater

Parádní severské psychodrama. Náhle (nebo opravdu?) narušený jedinec v pochybně získané euforii plánovitě ničí své okolí. Brilantní závěr - ačkoliv nedojde k nejhoršímu, jeho bývalá rodina se bude do konce života jen těžko vzpamatovávat. A on sám už vlastně není NIC. ()

jaden

Další z řady severských filmů, které nalákají velmi zajímavým tématem, ale pokulhávají zpracováním. Pracuje s klasickým tématem psychologického rozkladu protagonisty, tentokrát zasazeným do blahobytné Skandinávie - Mikael má všechno: úspěšnou a atraktivní manželku, velký dům vybavený současným designem, chytrou dceru, práci na ministerstvu. Ale když se jednoho dne zúčastní experimentu s novými antidepresivy... na začátku slibné psychologické drama se bohužel změní spíše v černou komedii a to ještě nepříliš dobrou. Mikael není ničím zajímavý a jeho prázdná klišé o hledání vlastní identity v divácích ze všeho nejvíc vzbudí pocit neodbytné nudy. A právě nuda a promarněný potenciál jsou pocity, které jsem si z filmu odnesla i já. ()

splaty

Psycho. Klidný, milý, příjemný, milující muž, který v průběhu času odhalí své pravé já, pod dojmem působení léků. Dokonce i on sám byl překvapený, co vlastně dokázal všechno vymamlasit. Po několika dnech přidávám **, protože film zůstal a zanechal zvláštní pocit. ()

Další nálož severských filmů

Další nálož severských filmů

20.02.2010

Severský filmový klub zahájí letos v březnu další rok spolupráce s pražským kinem Atlas a brněnským kinem Art třídenní přehlídkou, během které bude uvedeno šest skandinávských snímků. 4. března nás… (více)