Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

pugs

"Vy to chcete naštartovať a odletieť s tým, kokoti?" CINEMATIK 2009 ///DRUHÁ 5*-HVIEZDA V TOMTO ROKU!!! Čo od tohto očakávať? V podstate nemôžete očakávať, ako z toho budete nadšený. Ja som išiel do kina s tým, že som o tom vedel maximálne hovno... čosi s mimozemšťanmi, ľudia ich nemajú radi, produkoval Peter Jackson. Asi tak, trailer nič neukázal, a to je dobre. Vo filme sa to ukázalo ako MEGA MEGA MEGA pecka! Celý film, ako už bývame zvyknutí, začína koncom. Spomienkami Wikusových najbližších, prečo to urobil, čo urobil, ako to ČO urobil. Pýtate sa (ak ste nevideli ukážky z filmu) ČO to do pekla je? Začína ráno, ktoré navždy zmení Wikusov život... v slovazmysle nielen život, všakže. Mimozemšťania musia podpísať formulár na premiestnenie ich bydliska inam. "Dotkl se toho, to znamená, že souhlasí." Wikus sa nakazí a začínajú typické nechutné scény, no nie od Neilla Blomkampa, ale od Peter Jacksona. Scény ako si dobre pamätáme z Bad Taste (nevidel som, ale už sa k tomu blížim) a Braindead. Odpadávanie nechtov atď. Scenár, ktorý spísal Blomkamp s nejakým haluzným hajzlíkom je v niektorých scénach emotívny, zábavný, svieži, akčný, no v skutočnosti vôbec nie nudný. Jeden z dôvodov, prečo som sa prihlásil vôbec na Cinematik, bol práve District 9. Veľká predpremiéra v Česku i Slovensku. Celá sála zaplnená (max. počet sedadiel 660!). A začal film, ktorý vypadal ako dokument. "Řekls, že je nebudeme zabíjet!" Top roka 2009. 9/10 ()

Ludivitto

Chytře natočený, nekompromisní masakr. Blomkamp je talent. Doufám, že až dostane do ruky pořádný rozpočet tak se z něj neposere jako Twohy (Chronicles of Riddick) ()

Madlene

...rozhodně patří mezi elitu snímků letošního roku... navíc byla po opravdu velice dlouhé době uspokojena má touha po skutečně pěkných emzácích... ()

Composter

Zábavné, originální, vtahující, atmosférické. Parádní scifíčko, které si tvůrci vymazlili. Je na něm vidět nadšení tvůrců i každý utracený dolar. Příběh vás pomaličku obaluje a z počátečního "dokumentárního" stylu vyprávění o soužití s mimozemskou rasou, umístěnou do obrovského slumu se postupně stává strhující příběh o osudu hlavního hrdiny. Pomalejší tempo na začátku filmu dá divákovi možnost absorbovat situaci a prostředí, na kterých pak staví vlastní "příběh" (v uvozovkách proto, že o příběhu se vlastně mluvit nedá, je zde zachyceno pár desítek přelomových hodin ze života hlavního hrdiny). Lidé jsou lidksky vykreslení jako xenofobové a ignoranti na jedné (obyvatelé Johannesburgu) a bezpáteřní chamtivci (korporace, jenž touží po emzáckých zbraních) na druhé straně. Chovají se k emzákům i sami k sobě tak hnusně, že si vlastně po celý film přejete, aby jim to kreveťáci pěkně nandali. V kině jsem se pobavil báječně - šel jsem na scifi a to jsem taky dostal. Nad reáliemi appartheidu jsem nepřemýšlel - nebylo proč, to patří do jiných filmů. ()

P1tr

Velice nápaditý film potvrzující Blomkampovi kvality z jeho kraťasů. I s malým rozpočtem dokázal tvůrčí tým dokázat divy. Nejedná se sice o žádnou technickou špičku, nicméně s přihlédnutím k rozpočtu je to fantastické a při sledování vás triky nijak neruší. Příběh si diváka podmaní již od začátku a jeho následný vývoj se postupně dramatizuje a plynule přechází z dokumentární složky do regulérního akčního filmu. S hlavním hrdinou se sžijete postupem času možná až příliš, což ve vás na konci vyvolá nemalé emoce. District 9 je výborný film, jen se bojím, aby nedošlo na pokračování. ()

BuryGol

Nadprůměrnej sci-fi film, danej do napůl dokumentárního stylu. Problémy s imigrantama v mimozemský formě. Kvalitní snímek, dobrá práce s ruční kamerou, neznámí herci, zajímavej námět a skvělý zpracování. Na druhou stranu pár kravin a snaha o superhustý rozstřílení oblasti v závěru filmu. Nestříkám z toho kilometr daleko, ale považuju to za dobrej film. A konec tak trochu naznačil, že se dočkáme pokračování. PS:Jak odletěli Kreveťáci, mohli by zmizet i imigranti, ne? :-D ()

spikey1

úžasný snímek, který je rozhodně skvostem roku 09. na pozadí sociálních problémů slumů v J.A.R. zde sledujeme hluboké myšlenky sci-fi. Jediná výtka mi nedá spát. velmi akční proamerický závěr. Kdyby se tvůrce udržel dokumentárního stylu, který nasadil po třičtvrtě filmu. ()

Philoun1

Film s originálním námětem a zajímavou zápletkou, dosud neznámý hlavní herec odvádí dobrou práci a jeho výkon je velice přesvědčivý. ()

lofa

District 9 mě asi tak prvních 20 min. nechal poměrně chladným, ale když Wikus přijde do styku s tím správným kreveťákem nabere film nečekaný spád a maximálních obrátek. Pak je to jízda až do konce a i závěr se scénáristovi velmi povedl. Uvidíme, jestli pokračování přijde za 3 roky nebo budou chtít producenti jen vytřískat peníze a honem honem natočit pokračování. Pokud to bude produkovat opět Peter Jackson, tak bych se výsledku nebál… Hudba: Clinton Shorter Soundtrack: 1] District 9, 2] I Want That Arm, 3] She Calls, 4] Exosuit, 5] Harvesting Material, 6] Heading Home, 7] A Lot Of Secrets, 8] Back to D9, 9] Wikus Is Still Running, 10] Get Him Talking, 11] Prawnkus ()

Josefin

Pro mě opravdu zklamání, příšerně děravý scénář. Dokumentární začátek ,donesení dobrého kočičího žvance kreveťákům v podobě neotevřené konzervy :) . Pak se to konečně rozjelo do stravitelné formy tak jsem se už tak nenudila. Otázkou zůstává jestli chce Blomkamp točit sci-fi parodie nebo opravdu žánr sci-fi. V tomhle provedení to není můj šálek čaje. ()

zolo23

Jeden z najlepších sci-fi filmov za posledných 20 rokov. Tu sa ukazuje ako sa z jednoduchého scenára dá urobiť špičkový film. Dokonalé napätie od začiatku až po koniec a hlavne skvelý "neznámy" Sharlto Copley. ()

Specs

Hlášky: MNU agent: - "MNU! Jsme tady, abychom předali nařízení k vystěhování." kreveťák: - "Co je to vystěhování?" & Wikus Van De Merwe: (nervózně) - "Zapomeňte na ty zbraně! Zapomeňte na ty zbraně! Zapomeňte na ty zbraně! Obesandjo: - "Chci tu ruku. Uřízněte ji." ()

ImNotThere

Tak tomuhle já říkám udělat z prdu kuličku! Určitě jedno z největších překvapení roku 2009, a to nejen díky malému rozpočtu a velkým trikům. Zhruba takhle má dle mého ideálu vypadat autentický a realistický film bez herců, kteří zbytečně gestikulují, koulejí očima, špulí rty a kvůli nadměrnému užívání mimických svalů se jim začínají dělat předčasně vrásky. District 9 je nadčasová záležitost, ke které by se mělo přistupovat s výjimečně velikým očekáváním, protože už díky tomu, že úspěch neslibuje, je schopný tato očekávání naplnit. Jednoduše takový malý velký hybridní film. Už ten originální nápad s invazí tak trochu 'naruby' si zaslouží pozornost. Jedna perlička na závěr - moje mladší sestra se mně v úvodu filmu zeptala: 'To se jako fakt stalo?' (berte ji ale s rezervou;)) Právě v úvodu tkví úchvatnost Districtu, ta dokumentárnost, popřípadě reportáže, jsou vyobrazeny tak geniálně, že po jejich skončení máte chuť přetočit a dát si to ještě jednou. 95% ()

jenik71

V tomto případě tak vysoké hodnocení na CSFD nějak nechápu. Chlápek, který začíná pomalu mutovat v mimozemšťana (přesněji v přerostlého brouka) a následně se snaží za každou cenu zachránit alespoň svojí ruku, to mě tedy vůbec nebere. Promiňte mi, ale aby lidé chodili od chýše k chýši a mimozemšťánkům dávali podepisovat souhlas s přestěhováním, to je vrchol debility. Kdyby to byla komedie typu "Muži v černém" nebo "Mars útočí", tak tam by to vyznělo zcela jinak. Uděluji dva bodíky jen za trikové scény, všechno ostatní nestojí za nic. ()

manonfire

Velice originální blbina. Originální, nicméně blbina. Relativně originální bude asi i noc s transexuálem, ovšem to stále není důvod k tomu, si jí zopakovat. 60% ()

Almásy

pridávam sa k väčšine komentárov začínajucích: parádny koncept. naozaj perfektne vymyslený svet, kde všetko funguje ako má a do toho ,,blair witch look,, to naozaj super práca. za čo by si zaslúžili normálne slučku je scenár, akože nehnevajte sa na mňa ale také kokociny sa tam niekedy diali! a pritom veľká škoda lebo ten príbeh je TUTOVKA! to je námet na celú tetralógiu, ale už teraz prosím, aby v pokračovaní, čo bude celkom určite, dbajte viac na obsadenie, lebo sa na to budú aj ľudia pozerať!! (rozumejte, toto bol NAJVACSI herecky pruser od Keannu Reevesa v Draculovi) ()

giovanni3

Zajímavý nápad na zem dorazí cizí civilizace kreveťáků a svět je ze strachu zavře za mříže a hlídá je vojskem... Nastalo tu i mnoho zajímavých scén typu - gengy, ,,kšefty,, s Nigerijci (dokonce i prodej prostitutek to jsme fakt čuměl), razie a podobně.. do toho hlavní dějová linka, kdy hlavní hrdina je nakažen kreveťáky a snaží se zachránit sebe a vlastně i je.. Já se bavil 4z5 ()

Norfice

Sci-fi je žánr, který někteří z nás odsuzují. Já jsem byl bohužel jedním z nich. Jsem rád, že díky takovým filmům s tak silným příběhem a dokonalými efekty jsem pomalu, ale jistě změnil názor. Moc jsem se na tento film těšil a o to víc mě na samotném konci těší, když vypínám přehrávač se zdviženou hlavou a spokojeným pocitem, že Neill Blomkamp odvedl práci na výbornou. Velká většina toho co ve filmu tvořilo jakési "kulisy" bylo původní (viz. chatrčky obyvatel - jejich obyvatelé byli přestěhováni do lepších). Zřízena k filmování byla jen a pouze ta, která patřila Christopheru Johnsonovi. Zde bych dodal větu, která by tento snímek stručně shrnula - HODNĚ MUZIKY ZA MÁLO PENĚZ. Neill vsadil na to co je v dnešní době v módě a co snad nikoho nezklame. Celou dobu se bylo na co dívat. Pevně doufám v pokračování.. ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

13.07.2018

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)