Barneyho ženy

• Nizozemsko

Drama / Komedie

Kanada / Itálie, 2010, 134 min

• honajz

Nesympatický hlavní hrdina, na odstřel už od začátku, se setkává s dalšími nesympatickými lidmi, a sem tam trousí kolem sebe cynická lidová moudra. To už to zpracování židovských anekdot Československou televizí bylo vtipnější, i když si ty historky povídali lidé ve vlaku. Navíc se tady každý chová a mluví jako idiot, nemůžu si pomoct. Nebo mi má přijít vtipné, jak všichni reagují na infarkt nového manžela bývalé ženy hlavního hrdiny, který sám hlavní hrdina způsobil, a děti mu do telefonu řeknou ty ty ty?(15.9.2018)

Tohle je snad nejlepší filmová adaptace románového díla, kdyby. Kdyby tam místo Paříže nebyl ten divnej Řím. Barneyho verze je především chytrá komedie. Chytrá jako židovská anekdota, takže ji masový divák nikdy nemůže pobrat. Doporučuju nejdřív přečíst si román (vyšel česky Argu), není to úplně snadné čtení, ale kdo vytrvá, bude odměněn. A pak si dát tohle. Nádhera. Giamatti, Hoffman, Pikeová, Driverová... A Cronenberg! Kanadské moderní dějiny v kosočtverné kostce, nástup konzumní vlády televize, vražedný příval středního věku a hokejové hegemonie, přitom ztráta všech iluzí a naivity, a přece zamilování se do životní lásky na vlastní svatbě -- když Ona není vaší nevěstou... A potom ta vražda, samozřejmě. Ale byla to vražda? Ta pupeční šňůra s minulostí se nějak přetnout musela. Barneyho verze tvrdí, že... Enjoy. A snad tolik nevadí, že namísto Paříže tam vrzli Řím. Akorát že Italové jsou s Kanadou přece jen spojeni trochu méně než Francouzi. Ale Mordecai Richler by to tvůrcům určitě odpustil. Tenhle národní bard měl smysl pro paradox a ironii jako málokdo. Viz romány jako Byl tu Šalomoun Gursky nebo Jezdec z Ulice sv. Urbana.(5.8.2011)

Těžko říct, kde v tom je ta komedie. Milý film o osudové lásce,tzv. "ze života" (lidí, kteří jsou existencionálně zabezpečeni tak, že musí řešit jenom svoje vztahy), který trpí tím, že se místy utápí v sentimentu. Každopádně ze strany Giamattiho perfektní práce, přestože mi do role něčím nesedl. No vážně, kde by "fešák" jeho ražení vzal takové kočičky? 70%(27.9.2012)

• Heroine

Když bych to měla říct krátce, je to nudný, nezáživný, a pitomý. Nikdo mi tam od začátku do konce není sympatický, nikdo a nic není realistický, nebo pravděpodobný, a ještě navíc se tam více méně nic nestane. Vtipné scény nejsou vtipné, ty dojemné zase nejsou dojemné. Vůbec nechápu, jak si už od začátku mohla nějaká ženská tak nesympatickýho a ošklivýho chlapa vůbec vzít. A ještě se tam ani úplně přesně nevysvětlilo, jak že to umřel ten Speedman. Takže jedna hvězdička za něj, a jeho "zfetovaný" potácení v několika málo scénách. Ale jinak je to ničemný, nezajímavý nesmysl.(16.4.2012)

Paul Giamatti v honbě za láskou svého života, zatímco mu do cesty neustále stoupá vlezlý detektiv a on sám zápasí s problémy způsobenými jeho kladným vztahem k alkoholu. V celkovém hodnocení velmi zajímavá mozaika, která ke konci začíná dávat hlubší smysl, ale na 137 minutovou stopáž nabízí přece jen málo a která na mě především v první polovině působila dojmem jednoho z těch sympatických, dobře natočených, nezávislých filmů, na které si ale za dva měsíce ani nevzpomenete.(29.1.2011)