Místa

Miesta

Places

Česko / Slovensko, 2014, 108 min

• SHit4U

Ten film je prostě tak...prostě jako holka, která se vám strašně líbí a když se s ní poznáte blíž, tak zjistíte, že je uplně blbá. Na mrd dobrý, ale jak plyne čas, zjišťujete, že chodit s ní určitě nebudete. A tak je to s tímhle filmem. Ze začátku dobrý, ale jakmile jde do tuhého, nemá co nabídnout. Po těchnické stránce absolutná špička. Hudba taktéž. Nedivil bych se ani nějaké té nominaci na Lva. Ale scénář je děs. Kdyby aspon ten konec měl nějakou pointu. Něco, co by všem těm otázkám vyvstanuvším dalo smysl. Hlavní hrdina zažívá v druhé půlce peklo, ale na konci je uplně stejný jako na začátku. Kdyby to měl být film o absolutní nudě v malém krajském městečku, kde dospívající duše chce něco zažít a neustále přemýšlí, že tohle není Místo pro něj a že na jinym Místě bude líp, byla by to dost možná kultovní výpověď generace dospívající v 90. letech. I bych bral tu rovinu s otcem mafiánem a jeho "zklidnění", kdyby ten konec dal nějakou odpověď. Cokoliv. Ne opravdu to není ten krásný film o nudě, kde se postavy potulují a nemění se i přes nepřízeň osudu. Je to prostě holka, o které víte, že je blbá, ale díky tomu jak vypadá ji stejně chcete. Takže dvě hvězdy hlavně za zpracování a atmosféru.(15.9.2014)

Devadesátky non plus ultra s atmosférou tak trefnou až to bolí, člověku je hned líp u srdce že se nenarodil o deset let dřív, a že z těch maloměstských peklovidlákovů vypadl hned jak to šlo. I když i tak si toho melancholického bloumání po opuštěných továrnách a kostelích (tomu se moderně prý říká urbex), a postpunku vůkol všude, užil i tak dosytosti - Špaček vnímá svět očima Adama úplně stejně jako já, a je to dobré, moc dobré... kdyby mu jen to (zdánlivě) bezpříběhové křesání jisker života na hromadách bahna vydrželo až do konce. Jenže on musí ten zpočátku jen lehce nakopnutý motiv porevolučního rychlopodnikatele rozjet bezmála do tvrdé mafiánky, a to už mu zdaleka tak moc žrát nejde. 8/10 Btw postsynchrony a díky nim i půlka dialogů jsou úplně na pěst.(16.9.2014)

Nové drama od autorů mnou zbožňovaných Pout nenaplnilo očekávání spojené s kvalitně provedenými trailery. Začátek filmu je velmi povedený především díky nástupu neokoukaných herců a také příjemný 90tkovým feelingem a vtipnými dialogy. Jenže pak se tvůrci vydávají hodně jiným směrem a asi ani moc nevědí, jak by měl film celkově působit. Za mě průměr, který u nás nemá ani tu nejmenší šanci se prosadit. Bohužel. Kvalitní hudba, dialogy, neokoukané herecké tváře a prostředí Ústí netradičně nasnímané tunou záběrů z dronu.(18.9.2014)

Můžeme filmu vytknout asi mnoho. Ti kluci jsou divní, ten mafián hraný Štréblem se ne úplně povedl, ale...výborná hudba podtrhující atmosféru filmu, spousta nedomyšlených věcí, které režisér nechává na divákovi, mnoho nedořečeného atd. Osobně bych takhle budoucnost českého nezávisláku viděl docela rád. Ještě si pustím určitě znovu...80%(3.6.2017)

K filmu musím napsat, že se mi v podstatě líbil, herecky mi právě přišel originální a příjemně zahraný, ale nemuselo to padat do té gangsterské zápeltky, ač byla dobře zahraná, tak tomu prostě já nevěřím. Prostě furt mi to moc neladí v tom českém prostředí. Prostě nežijeme na Sicilii. Ač Pouta byla úplně jiná bašta i tento snímek není na hanbu. Doufám ovšem, že se Špaček příště představí s větší šlehou (jako např. Najbrt, kterýmu to prostě jde). 65%(24.9.2014)

• - Vladimír Polívka několik dní pracoval na čerpací stanici, aby se sžil se svojí postavou Adama. (jezurka42)

• - Příběh se odehrává v lokalitě Černá skála, která však ve skutečnosti neexistuje. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v Ústí nad Labem, Litoměřicích a Praze. (Terva)