Místa

• slovenský

Miesta

Places

Česko / Slovensko, 2014, 108 min

Problémem Míst je to, že většina diváků bude očekávat další Pouta, a to se jednoduše nemůže povést, protože takový film u nás vznikne jednou za dekádu. Špaček se Štindlem chtěli zkusit něco trošku jiného, ale úplně se jim to nepovedlo. Předně oceňuji povedenou syrovou atmosféru, která je hodně ponurá a koresponduje s prostředím, do něhož je děj zasazen. Jsou tu i na naše poměry některé hodně dobře a zajímavě natočené scény (bitka v lese) a celé to má vesměs vydařenou kameru. Problém pak nastává v příběhové linii, která je dost neukotvená a zpočátku to vypadá, že půjde o další film o dospívání a hledání prvních lásek, později se ale rozvine jakási česká variace na western o pomstě s osamělým hrdinou. Tahle linie na mě osobně fungovala asi nejvíc, protože jsem chápal motivaci postav a tak nějak to celé mělo spád a náboj. O to větší je škoda, že se tvůrci s tímhle nezačali zabývat dřív a místo toho zvolili dost rozvláčný rozjezd, který je vlastně hodně dlouho o ničem. Potěší obsazení neznámými tvářemi, ústřední trio je velmi dobré a hraje hodně civilně, což je jedině dobře. Místa opět nejsou diváckým filmem a po výtečných Poutech půjde pro moho lidí o zklamání, osobně si ale myslím, že zatracení nezaslouží, protože mají skvěle fungující momenty, bohužel ale také dost balastu. 60%(15.9.2014)

• MessiáŠ

Štindl si nejspíš vedl podrobný deníček scén, které jinde vypadají cool & drsně, a tak je nahodile procpal i do svého scénáře. Zhruba tak vypadá výsledný anakolut, kdy se z počátečního (a vůbec ještě ne tak špatného) tragického mladického milostného trojúhelníku s prvky sociálního dramatu zběsile přepne do nevěrohodného gangsterského módu o odplatě a nesmiřitelnosti, při kterém se postavám už vyloženě z huby valí hovna, jejichž inscenace evokuje spíš rozhlasovou hru než celovečerní film. Pro rozutíkanost množství témat a motivů, izolovanost či nadbytečnost jednotlivých výjevů, a tudíž velice nízkou funkčnost a soudržnost se Místa ocitnou ve slepé uličce, v níž mají nesrovnatelně blíž k (sebe)parodii než k serióznímu sdělení prakticky o čemkoli.(15.9.2014)

• SHit4U

Ten film je prostě tak...prostě jako holka, která se vám strašně líbí a když se s ní poznáte blíž, tak zjistíte, že je uplně blbá. Na mrd dobrý, ale jak plyne čas, zjišťujete, že chodit s ní určitě nebudete. A tak je to s tímhle filmem. Ze začátku dobrý, ale jakmile jde do tuhého, nemá co nabídnout. Po těchnické stránce absolutná špička. Hudba taktéž. Nedivil bych se ani nějaké té nominaci na Lva. Ale scénář je děs. Kdyby aspon ten konec měl nějakou pointu. Něco, co by všem těm otázkám vyvstanuvším dalo smysl. Hlavní hrdina zažívá v druhé půlce peklo, ale na konci je uplně stejný jako na začátku. Kdyby to měl být film o absolutní nudě v malém krajském městečku, kde dospívající duše chce něco zažít a neustále přemýšlí, že tohle není Místo pro něj a že na jinym Místě bude líp, byla by to dost možná kultovní výpověď generace dospívající v 90. letech. I bych bral tu rovinu s otcem mafiánem a jeho "zklidnění", kdyby ten konec dal nějakou odpověď. Cokoliv. Ne opravdu to není ten krásný film o nudě, kde se postavy potulují a nemění se i přes nepřízeň osudu. Je to prostě holka, o které víte, že je blbá, ale díky tomu jak vypadá ji stejně chcete. Takže dvě hvězdy hlavně za zpracování a atmosféru.(15.9.2014)

• Madsbender

Film, ktorý zaspal dobu a účinne uspal väčšinu divákov. Dôsledne nezaujímavý, bezvýrazný a do značnej miery vo výsledku i hlúpy nepodarok (parohy tomu nasadzuje druhá polovica a hlavne záver) bez hereckých výkonov a s hlavnou postavou, ktorá si prechádza nepríliš uveriteľnou vnútornou premenou. Režijne nepríliš zvládnuté, bez jasného tempa, rutinne natočené a absolútne ignorujúce diváka, uprednostňujúc polopatistické servírovanie porevolučnej atmosféry. Trochu viac v recenzii.(15.9.2014)

Nové drama od autorů mnou zbožňovaných Pout nenaplnilo očekávání spojené s kvalitně provedenými trailery. Začátek filmu je velmi povedený především díky nástupu neokoukaných herců a také příjemný 90tkovým feelingem a vtipnými dialogy. Jenže pak se tvůrci vydávají hodně jiným směrem a asi ani moc nevědí, jak by měl film celkově působit. Za mě průměr, který u nás nemá ani tu nejmenší šanci se prosadit. Bohužel. Kvalitní hudba, dialogy, neokoukané herecké tváře a prostředí Ústí netradičně nasnímané tunou záběrů z dronu.(18.9.2014)

• - Natáčení probíhalo v Ústí nad Labem, Litoměřicích a Praze. (Terva)

• - Příběh se odehrává v lokalitě Černá skála, která však ve skutečnosti neexistuje. (Terva)

• - Vladimír Polívka několik dní pracoval na čerpací stanici, aby se sžil se svojí postavou Adama. (jezurka42)