Reklama

Reklama

Experiment

  • USA The Experiment
Trailer

V šokujícím psychologickém thrilleru si zahrál Adrien Brody a Forest Whitaker. Téma filmu se točí kolem dvaceti čtyř mužů, kteří se účastní experimentu, který má simulovat život ve státním vězení.  V šokujícím psychologickém thrilleru natočeném na základě nechvalně známého Stanfordova vězeňského experimentu si zahráli oscaroví herci Adrien Brody a Forest Whitaker. Tým vědců provádí dvoutýdenní psychologický experiment, kterého se účastní čtyřiadvacet dobrovolníků. Pravidla jsou jednoduchá: některým ze zúčastněných bude přidělena role dozorců a ostatní budou vězni. Ačkoli jsou bachaři jasně poučeni, že musejí udržet pořádek mezi vězni bez použití násilí, po vypuknutí vzpoury mezi trestanci jdou jakákoli pravidla stranou. Čím více se muži vžívají do svých rolí, tím více se o slovo hlásí moc, strach a celý experiment se dostává absolutně mimo kontrolu... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (402)

Baronne 

všechny recenze uživatele

Příjemnej snímek, zajímavej nápad, i když to je vlastně jenom předělávka. Musim vyzdvihnout herce, Collins mě dost překvapil, Cam byl výbornej, Adrien docela slušnej výkon, ale Forest ? Ten byl dechberoucí, ten výkon sem mu neskutečnym způsobem žral, vlastně jsem si tenhle film stáhnul jenom kvuli tomu, že tu hrajou dva moji oblíbený herci, a nadchli mě. Jinak Maggie mi tady teda přišla docela dost prkenná.. Hudba byla docela dobrá. ()

Omnibus 

všechny recenze uživatele

Další zbytečný americký remake, rádoby vylepšovaný a patřičně „umělecky zdramatizovaný“. Slabý odvar dobrého německého filmu Experiment (2001). Skutečný Stanfordský experiment (s dobrovolníky - studenty vysokých škol, kteří prošli výběrovým řízením jakožto normální, neagresivní jedinci bez sklonů k násilí či šikaně) se sice odehrál v USA, ale původní německý film alespoň částečně zachovává ducha předlohy. To se bohužel už nedá říct o tomto americkém remake z roku 2010. Filmu samotnému neupírám právo na existenci (s průměrnými třemi hvězdami ode mne), ale proboha - se skutečným průběhem experimentu prováděným v roce 1971 Philipem Zimbardem i s tím, co vedlo k jeho předčasnému ukončení to už nemá téměř nic společného. Ovšem „Příběh podle skutečné události!“ to přece lidi mají rádi, že ... ()

Reklama

Terva 

všechny recenze uživatele

Zavři zvířata na dlouho do klece a silní budou žrát slabé. Film o tom že lidi ( my ) jsou ( jsme ) zvířata a někdy stačí i menší podmět k naší záporné reakci. Čtrnáct dní zavřený ve vykonstruované věznici jako vězeň nebo bachař s váma asi pořádně zacloumá. Škoda že děj nebyl víc propracovaný a hlavně byl krátký. Nechci spoilerovat, ale děj netrval těch čtrnáct dní. Budete překvapeni až zjistíte, jak dlouhý byl jejich pobyt v tomto experimentu. Dokoukal jsem to, ale za pár dní na to zapomenu. Na filmu spolupracovali The city of Prague philharmonic orchestra v čele s Miriam Němcovou. Ve filmu také zazní YKK od Fluke nebo King Genius od Supersuckers. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Hned jak jsem spatřil lehce pošahaného profesůrka z Číslo 5 žije, bylo mi jasné, že se experiment vymkne z rukou.. Uzavřené prostředí, probouzení stinných stránek pod tlakem situace a vybíjení si komplexů - jen člověk se silnou vůlí dokáže popřít zvíře v sobě, to je známá pravda, ale tady bylo vše v rámci dramatizace vyhnáno do zbytečných extrémů (smrt účastníka behaviorálního, téměř i orálního, výzkumu) a vývoj psychologie postav připomínal zbrkle postavený domeček z karet. Mám tušení, že na Scheuringovy filmy se v budoucnosti řady stát nebudou a Brody, ty se vrať ke hře na piano.. Jen mě tak napadlo, kdyby do experimentu zapojili Reginu s Biolitem, Zvěřinu na Babetě a hysterického lunetika Vladka, tak už druhý den budou bachaři i vězni společně klečet na kolenou u červeného světýlka a modlit se v jeho rozsvícení.. ()

kajas 

všechny recenze uživatele

O Stanfordském experimentu jsem se poprvé dozvěděla na jedné přednášce, kde nám vyučující mimo jiné promítla trailer na tento film. Nečekala jsem žádný zázrak a také jsem ho nedostala. Brody ztvárňující hlavního hrdinu mi byl už od začátku vrcholně nesympatický, ale všechno vynahrazuje Whitaker a mnohými pozapomenutý Gigandet (tomu to nadání pro záporné postavy prostě kouká z očí). Některé scény ze šikanování věznů byly působivé, závěr ale mohl být údernější. O německý originál zatím nemám zájem. ()

Galerie (33)

Zajímavosti (6)

  • Stanfordský vězeňský experiment, který realizoval Dr. Philip G. Zimbardo, byl – stejně jako ve filmu – ukončen již po šesti dnech, a to 20. srpna roku 1971. (Vangelis)
  • Filmovanie prebiehalo v americkom štáte Iowa a na viacerých miestach v ďalekej Indii. (MikaelSVK)
  • Původně se počítalo s uvedením do kin. Nakonec šel snímek v USA rovnou na video a stejně tak ve většině ostatních zemí. (darek kartac)

Reklama

Reklama