Zbav nás od zlého

• Dánsko Fri os fra det onde (více)

Moderní skandinávský morytát o relativitě dobra. Snímek dánského režiséra Oleho Bornedala bývá často přirovnáván k filmu Strašáci Sama Peckinpaha, kde také sledujeme civilizovaného a městským luxusem změkčilého muže bojovat o přežití své rodiny proti lynči barbarských venkovanů. Jenže zatímco v proslulém snímku amerického klasika byla východiskem krize maskulinity hlavního hrdiny potažmo démonizace venkova, dánský film je vystavěný jako moderní parafráze na morytáty. Stejně jako staré historky o mordech a zločinech i zdejší kruté vyprávění předkládá divákům otázky stran morálky, viny a trestu či dobra a zla. Bezútěšný svět dánského maloměsta stojí rozkročen mezi klidnou idylkou pro rodiny z vyšší střední třídy a pivem i tělesnými tekutinami nasáklou každodenní realitou bílé lůzy. Během městské veselice eskalují tamní vztahy, když je gastarbeiter, jenž přišel v bývalé Jugoslávii o celou rodinu, nařčen, že zabil ženu nacionalisticky smýšlejícího předáka místní komunity. Lynčovanému muži poskytne ve svém domě útočiště úspěšný advokát. Dříve poklidné sídlo za městem se stane místem vypjaté konfrontace krvežíznivého davu a muže, jenž automaticky ctí zásady justice a právní společnosti. Stylově vytříbený snímek pojednávající o xenofobii, bezpráví a bestialitě dřímajících v základech lidských společenství se stal mezinárodní senzací především mezi filmovými fanoušky a byl uveden na řadě festivalů včetně Toronta, Pusanu a Sitges. Režisér Ole Bornedal na sebe upozornil již debutem Noční hlídač (1994), který o tři roky později ve vlastní režii předělal pro americký trh pod názvem Hlídač mrtvých v hlavní roli s Ewanem McGregorem. (Česká televize)

agassi68

Celkom dobrá severská zmes filmov Je třeba zabít Sekala a Funny Games. Škoda prekombinovanosti a nahustenia. Pri jednoduchšej dejovej línii to mohol byť päťhviezdičkový kúsok. ()

Hapretor

Více než drsné mi to přišlo úsměvné až místy parodující. Srovnání se "Strašáky" je nejspíš na místě, ale ty jsou o třídu výš, a to i remake. Jinak úlisnějšího a nechutnějšího hajzla (Lars) ve filmu sem snad neviděl. Význam vypravěčky sem nepochopil. ()

Ihuj

Film jak od Tarantina. Skvělá režie a kamera. Civilní severské pojetí výborně kontrastuje se zápletkou. Vše působí hodně důvěryhodně, až z toho mrazí. Nenapadá mě, co filmu vytknout. Udržuje napětí a emoce od začátku do konce. ()

flu

U Bornedala mám takový dojem, že se poctivě snaží vtělit do svých filmů jakousi hlubší myšlenku či nakousnout vážnější téma, ale tenhle záměr se mu pokaždé zhroutí a výsledkem je „pouhý“ exploatační krvák. Filmařsky perfektně zmáknutý, bizarní a zábavný, nicméně totálně prázdný. ()

Gertruda.W

Kam to až může vést, dá-li se průchod vášním davu. Opět jedna vynikající dánská satira. A výborně natočená. Na rozdíl od Jak se zbavit těch ostatních, je tenhle film snadněji zaměnitelný za drsný hororový thriller, což se podle mnoha komentářů zhusta děje. To je dle mého škoda. Ale co už s lidma naděláte. ()

BodlinkaV

Od tohoto filmu jsem neočekávala nic zvláštního, ale opak byl pravdou - naprosto mne zasáhl. Poměrně všední scény z původně celkem nezáživného venkovského života vyústily do výbuchu emocí, nějakých těch mrtvol a se zatajeným dechem až do "šťastného" konce. Tomuhle říkám skutečné DRAMA. ()

dacek

Zdlouhavá první hodina je nekonečná, protože divákovi je po dvaceti minutách jasné, kam děj spěje. Když se začne konečně něco dít, působí to příliš přehnaně a nerealisticky. Čekal jsem nĕco inteligentnĕjšího a údernějšího. ()

Shanen29

Působivý film s mrazením v zádech v určitých situacích.Tento druh filmů totiž seveřané vcelku dobře ovládají. ()

MyrnaAlec

Hodinu se to tváří jako takový ten sociální severský film, aby se to následně zvrtlo do kruté a realistické studie o násilí a archetypech reakcí lidí v mezních situacích. ()

Daxus

Severská odpověď na Straw dogs, která začíná jako melodrama a končí vymlácením půlky vesnice. Vynikající atmosféra doplněná tklivou hudbou a ultrahnusnými asociály si plně zaslouží 100% ()

gicous

Perou se ve mně pocity spokojenosti z detailů a jednotlivostí s pocity rozčarování a mírného zklamání, jež ve mně zanechává film jako celek. Oceňuji např. atmosféru venkovské slavnosti a následné budování intenzivního napětí. Líbilo se mi také zachycení venkovského buranství se svou jednoduchostí a primitivností, zračící se především v mladých postavách schromážděných okolo Frederika. Na druhé straně jsem postrádal větší prostor, věnovaný postupnému vyhrocování sporů dvou názorově zcela odlišných světů. Toho venkovského v kontrastu s městským, pokrokovým a vzdělaným. Ten druhý zastoupený Johanessem a jeho ženou. Z toho plynou mé pochyby ohledně závěru, který se mi zdál proto příliš skokový a nepřipravený. Chyběla mi také větší prokreslenost motivů jednání jednotlivých postav, a to v průběhu celého filmu. Fri os fra det onde má tématicky mnoho společného se Strašáky. Příběhově ale postrádá jejich přimočarost. V atmosféře se během filmu sem tam americkému předchůdci vyrovná, ale dech mu dochází v závěru. Pasáž v břízovém háji stojí v rámci závěru svým šokujícím vyzněním až přiliš osaměle. Kéž by nálehavost a skličující bezmoc tváří v tvář lidské primitivnosti a bezcitnosti byla přítomna v celém finále snímku. 6/10 ()

Pitryx

Tak strašáci na dánský způsob jo? Hm, hm. No, čekal jsem pěknou slátaninu, zvláště po úvodní sekvenci, kde baba kecá co se stane a tak všelijak. Naštěstí to nemá dlouhé trvání a pak přichází naprostý herecký koncert. Hodně dlouho jsem neviděl něco takového. Hercům jsem věřil naprosto vše. Snad ani jeden se neflákal a bylo vidět, že role prožívají. Dějově to nebylo až tak špatné, jen nevím zda v závěru filmu bylo nutné upravit náhled na celou věc. Tak je z toho člověk tak trochu na pochybách a vině, trestu a pravdě. Nu, já mám za to, že po herecké stránce strčil tento film oba americké strašáky do kapsy. (Pardon pane Hoffmane). Za zvuk a hudbu v pozadí přidává další obrovské plus a když to všechno sečtu, vyjde mi vysoce nadprůměrné hodnocení. 201409208953/9254 ()

koblenzer53

Tohle byl docela hodně zvláštní film, který jsem ani nevěděla moc, jak ohodnotit.Působí to docela chladě a znepokojivě.Podruhé bych si o už asi nepustila, zase tak moc mě to nezaujalo. ()

suertuda

Lidská zloba, vyhrocená životem v malé komunitě, ukázkově zpracovává charaktery lidí, jež jako ovce napodobují svoji "ikonu". Dokonalý převrat na konci příběhu jej odlišuje od hromady dalších s podobnou tematikou, které se pouze snaží poukázat na nespravedlnost, rozlišující dobro a zlo, vinné a nevinné. "Nejsou špatní lidé, jsou jen lidé, kterým chybí láska" - otázkou však zůstává, kolik lásky člověk potřebuje... ()

srolyma

Lars je divnej týpek. Hnusně vypadá, má hnusnou povahu, bydlí v hnusný zapadlý díře, přítelkyně je taky parádně hnusná a navíc těhotná, takže není těžké si představit, jaké to dítě asi bude. Ale o to tu nejde. Lars je řidič kamionu, ikdyž je dost s podivem, že mu někdo takovouhle věc vůbec svěřil. Právě se vrací z dlouhé štreky a už se těší, až se svýma podobně hnusnýma kámošema pořádně zapaří. Jenže najednou bum a za kamionem zůstává na silnici mrtvá ženská na babetě. A ne jen tak nějaká ženská, ale zrovna manželka jeho šéfa, navíc všemi vesničany oblíbená dobrá duše a ještě ke všemu poštovní doručovatelka, takže dopisy se teď válejí široko daleko. Je až s podivem, kolik těch dopisů je, když vesnice čítá cca 20 tupých hlav, o jejichž gramotnosti by se dalo s úspěchem pochybovat. No ale copak asi udělá Lars? No jedinou rozumnou věc. Svede to na přistěhovalce z Bosny, který umí dánsky sotva pozdravit, takže vůbec netuší, proč mu najednou jdou vesničani po krku. Pak se k tomu přimotá jeden ze dvou místních intelektuálů, který se neprozřetelně rozhodne nebohého imigranta chránit a tak se pak vůbec nemůže divit, že se terčem lynče pomstychtivých a řádně nalitých spoluobčanů stává i on a jeho fešná a vnadná ženuška. A že se to do toho jejího terče moc hezky strefuje. Přímo do černého! Film je to tak nějak dánsky zvláštní. Pořád jakoby o ničem a ani ta náhlá eskalace násilí není kdovíjak dechberoucí. Takový lepší průměr. ()

yatan

Fri os fra det onde je z trojice Jagten a Jodaeiye Nader az Simin najinvencnejsi a posuva film smerom, ktory je tazsie obsiahnut a este tazsie napodobnit. Film, aky vedia spravit len severania. Zaujimava kamera. Neuveritelne kontrasty ludskych motivov a pohnutok, ako aj postojov a vycitiek sa otvaraju nenapadne a postupne, ale ked sa uz vyfarbia, clovek nestaci vsetrebavat vsetky podnety a mechanizmy, ktore sa filmom spustia. Povedal by som, ze az priam biblicke prvky Joba a Lota tu su zmiesane s pop-artovou satirou spolocnosti 21. storocia. Moze to zniet gycovito, ale prave to robi z tohto maleho filmiku nieco extra vynimocne. Jedinecny film. 10/10 ()