Desperate Romantics (TV seriál)

Zúfalí romantici

Drama / Historický

Velká Británie, 2009, 6x50 min

Příjemný seriál na nedělní odpoledne o skupince nevázaných rebelů, kteří se snaží rozvířit klidné vody britského umění. Příběh se soustředí na jejich romantické úlety a chaotické životy. Nějaký hlubší pohled do malířovy duše se většinou nekoná. Ale právě díky své bezstarostností a hravostí "Zoufalí romantici" představují alternativu k vážným a pochmurným seriálům.(26.12.2011)

Skvelé, chlapčenské, humor z britských ostrovov. Výborná kombinácia. Posledné roky seriály z dielne BBC s hist. námetom či už Desperate Romantics, Emma, Sherlock etc. sú spracovávané vydarene moderným štýlom. Od začiatku diváka upúta svižná, pohyblivá kamera s dôrazom na timing, ktorý pomáha vytvárať komiku situácie. Rovnako ako aj miestami hravá melodická hudba, či skript. Miešajú súčasný jazyk a výrazové prostriedky a zároveň zachovávajú mnohé frázy akoby z 19. st. ale predsa sú prezentované natoľko prirodzene, že nepôsobia umele. Herci si skutočne aj za to zasluhujú uznanie. Umelci vytvorili skvelú 4, spoločne fungujúcich šviháckych young men, každému dodali charizmu, vyhranenosť. Podobne čarovná Amy Manson ako modelka Lizzie. A samozrejme perfektný Tom Hollander, kt. vytvoril mimoriadne silnú, sebaistú postavu s vlastným chápaním sveta. Zišla sa mimoriadna skupina tvorcov, seriál pôsobí ako celok, všetko dobre zapadá. Pobavia nás malé prekárania medzi štvoricou, sympatické postavy, umelecká tematika odhaľujúca niektoré skutočnosti z pozadia tvorby (napr. ako pokračovala maľba Ophelie) ale akoby to bolo len pomimo, zobrazujú ich život akoby bežný, ich nevšedné povolanie berú ako fakt, neprikladá sa mu dôležitosť, prosto maľujú a ukazujú hlavne ich život ako mladých ľudí, kt. sa musia starať o to čo do úst vložiť, riešia problémy so ženami, hľadanie inšpirácie... Myslím že to je jedna z veľkých predností seriálu, výrazne sa približujú divákovi. Navyše nás zoznámia viac s niektorými známymi dielami Preraffaelistov, kt. boli niečím výnimočné v ich živote. Čo považujem za nesmierné negatívum je prehnane často zobrazená nahota a sexualita, hádam každých 10 min. musí byť nejaká scéna so ženami. Niekedy to je súčasť komiky zápletky, no miestami zbytočné a človeka to otravuje. Za to hviezdička dolu. Hm. Neviem si predstaviť, ako skrátené/scenzurované to mieni STV púšťať, ale cením si, že sa na to dala. Celkovo, veľmi kvalitný počin s pridanou hodnotou, skvelý nápad aj spracovanie. Odporúčam.(25.2.2011)

Kdyby udrželi úroveň prvních tří dílů celou dobu, dostala by ode mě tato nedělní malířská oddechovka pět hvězdiček a zařadila by se mezi mé oblíbené seriály. Ale dammit! Po třetím díle výrazně klesá úroveň příběhu a jde to celý do kytek - měli se prostě stát slavní trochu pozdějc... Celkově to ale bylo velice převelice zábavný, většinou hafo vtipný a božský (často polonahý až nahý) Aidan tento seriál zvedl ještě o level výš.(2.4.2015)

V podstate súhlasím so Zuzanou, STV necenzúrovala nijako, aspoň som si nič nevšimol, opäť ďalší kvalitný dabing z ich dielne. Nahota a sex mi, práve naopak, vôbec nevadili (predsa som chlap :)), skôr oceňujem, že BBC ma "gule" ísť aj do jemne Rkových minisérií. Je to dramatické, má to super vizuál, komické, nenudí to, erotické, s krásnymi ženami. Proste cool miniséria na britský spôsob, ktorá sa ale skôr blíži k Sherlockovi, ako ku klasickejším period dramas (Malá Dorritka či Emma). Odporúčam každému milovníkovi UK kinematografie a ostatní by to mali skúsiť tiež, je škoda, že to podľa ČSFD videlo asi tak 10 ľudí...(12.4.2011)

Prerafaelisti mi učarovali před lety snovou krásou svých obrazů, nikdy jsem si ale za podivně čarovnými malbami nepředstavovala tak barvité a chytře vtipné vyprávění. Životní příběhy trojice umělců, v nichž se mísí nadání s revoltou a závistí a terpentýn s drogami všeho druhu, jsou vyprávěny s humornou nadsázkou, i když místy černočernou. Snad i oni by byli (mile?) překvapeni, jak si je dnes představujeme.(17.2.2013)