Já, Frankenstein

• Nizozemsko

Akční / Fantasy / Sci-Fi

USA / Austrálie, 2014, 92 min

• -bad-mad-wolf-

Ohniví démoni versus oživlé gotické okapy! Žjova! Ultimátně superdebilní námět, přetavený v ještě debilnější scénář, nedává divákovi vydechnout a zahrnuje ho vytrvalým přísunem scén a hlášek, které trhají mozek na kusy. To je tak, když se dvě stě let stará sešitá mrtvola připlete do války dvou z prstu vycucaných frakcí, z nichž jedna efektně vybuchuje a druhá se po smrti teleportuje do nebe (!). Jmenovat se Já, Frankenstein, přičemž jsem ve skutečnosti Já, Adam a nemít kromě líbivého vizuálu a podezřele hvězdného obsazení ani šajn o dobré akční scéně či cool dialogu, to už je fakt kus hovadského výkonu - smutná absence humoru, nadhledu či jakékoliv odvázanosti (rating PG 13 tomu nepřidává) potápí tuhle břečku definitivně. Kór když mám příběh, který by dal dohromady každý čekatel nového čísla Kačera Donalda a postavy, jež by za svůj zlozvyk mluvit měly umírat na skřipci (logika filmu - Chrliči: "Musíme bránit Adama před démony, je hrozně důležitý!" Adam: "Pusťte mě, chci dát démonům do držky!" Chrliči: "Jasně bejku, jdi do nich!"). Připočtěte tunu na efekt postavených momentů (a to i ve scénách, kde někdo zcela banálně konverzuje!), nijakou hudbu a nudnou akci, tvořenou záplavou světel a digitálních ohníčků. Ústřední padouch vlastní gigantické areály plné postmoderní techniky a zoufale touží nalézt frankensteinovské tajemství, takže má krásnou sci-fi laborku a v ní celé dva vědce. DVA! Tahle potíž je nicméně vysvětlená vyzmizíkovaným lidstvem, jelikož ač se démoni i chrliči chtějí skrývat, při jejich rvačkách nad městem vybuchují gigantické ohňostroje, poletují oživlé sochy, vytvářejí se monstrózní světelné obrazce a nikoho to netankuje. Patrně to má nějakou větší hloubku - třeba nám chtěl pan tvůrce naznačit, že jsme tak zajati v záplavě ajpodů a ajfonů, že už od nich vůbec nezvedáme oči a nevidíme, že se na nebi perou dvě kokotské nadpřirozené rasy. Nebo se na lidi úplně vybod, protože při smrti nevybuchujou, nikam se neteleportujou a navíc krvácej, takže by se nevešli do ratingu. V létě se určitě poohlédněte po větráku značky Mary Shelley, jelikož ta se musí v rakvi vzteky točit jako vrtule. Hvězda za ty fajn scény z PC hry a dechberoucí míru čehosi, co jsem zcela ochromen sledoval a nebyl schopen nikam zařadit. Nová generace výplachů! O něco uhlazenější recenzi čtěte zde.(11.2.2014)

• Omnibus

Film jsem sledoval v dobré společnosti. Nalevo ode mě seděl Bůh a chytal se za hlavu, co za podrazácký póvl (ty chcíplé chrliče) mu lifrujou k němu do nebe, napravo na dvojsedadle se znechuceně šklebili kníže pekel a princ démonů a dávali si navzájem studený obklad na čelo. Aby ne, když tu zkázu lidstva pekelně zmrvili a nedotáhli do zdárného konce. Vzadu, o dvě řady za námi, to pořádně vrzalo, jak se starý dobrý Frankenstein obracel v hrobě a vepředu na plátně sebou uprostřed drátků a hadiček nervózně cukala mrtvá laboratorní myš, jakoby jí úchylná doktorka vrazila do kloaky vibrátor s baterkami Duracell. Nejvíc na celou tu chrlivou apokalypsu vyzráli obyvatelé města - všichni seděli doma na prdeli, čuměli na bednu (asi na Bakaláře) a nikoho nenapadlo se mrknout z okna, na okřídlené zrůdy a na zemi vybuchující démony. Mimochodem, démoni sice hořeli pekelným ohněm a při podříznutí se rozprskli jak silvestrovská petarda při neodborné manipulaci, ale nezapálili tím naprosto nic okolo sebe - ani jediný mastný papír od tlačenky povalující se u popelnic. Při bojích s anděly pak zdemolovali pár velkých budov, ale policii či hasiče kvůli tomu nikdo nevolal. Však budov je ve městě dost, no ne? Samotný Frankenstein byl sice ušitý z 8 lidských mrtvol a byl tak šerednej, až byl milej, ale sám to nemohl zachránit. Ani lidstvo, ani ten film. Brr... Vyhozené peníze za kino! A mimochodem, Underworldu to nesahá ani po okapovou rouru! Natož po chrlič. Dvě hvězdy dávám za ty nálety chrličů – cestou z kina noční Plzní jsem neustále úkradkem pozoroval střechy historických domů, jestli nějaký kamenný chrlič neobživnul a neotáčí po mě hlavu. Naposledy mě takhle vystrašily ty Harpyje z filmu Ronja, dcera loupežníka. A Hitchcock svými Ptáky, samozřejmě.(30.1.2014)

• Kryton

Proč Já,Blbštein jsem se na tohle vůbec díval? On už trailer ukazoval, že to nebude žádná velká sláva. Nevím, co agenti nakukali Eckhartovi, Nighymu a Mirandě Otto? Frankensteinovo monstrum se dostane do bitvy mezi chrliče a drakodémony. Přečtěte si to ještě jednou, aby jste pochopili jak hloupě to zní. Námět s totálně pitomý videohry z 90.let (efekty by se i strefily) a ještě blbější filmový provedení. Celé je to opsané z jednoho dílu Underworldu (btw. tam je také Nighy), který aspoň baví. U SVATÉHO VAN HELSINGA TOHLE SE NEDALO DOKOUKAT! Hodnocení OST> Jako myslíte, že u tak špatného filmu bude epesní hudba?! ANI OMYLEM! 1/10(11.2.2015)

• luka4615

Něco tak neuvěřitelně hloupého, zbytečného a unylého jsem dlouho neviděl. Mám dojem že Aaron Eckhart byl pod vlivem nějákých drog když bral roli v této stupiditě, protože jinak si to nedokážu vysvětlit. Režijní debut Stuarta Beattieho se vážně moc nepovedl. Hned ze začátku Vás zaujme Van Helsingovská ponurá atmosféra a to je asi tak jediná zajímavá věc na celém filmu. Ale od scénáristy výborných filmů jako 30 dní dlouhá noc a Collateral jsem přeci jen čekal něco víc.(30.4.2014)

• Chrustyn

Přiznám se, že se mi líbil Sommersův "Van Helsing", přežil jsem i novodobého "Jeníčka a Mařenku" i "Abrahama Lincolna", ale "Já, Frankenstein" je nejen z celé této řady nejhorší, ale zároveň to je i nejhorší "větší" (myslím tím, že se dostal do kin a má slušné herecké obsazení) film, co jsem za posledních několik let viděl. Mizerné triky, příšerné herecké výkony, nevýrazná akce, dementní scénář a všudypřítomná nuda. Beattieův režijní debut se krutě nepovedl a raději by měl zůstat u psaní scénářů, které mu jde daleko lépe.(18.3.2014)

• - V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 25. priečke v rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias". (Paldiny)

• - Jméno Frankenstein má svůj skutečný původ v Německu, kde se tak jmenuje zřícenina středověkého hradu, kde v letech 1673-1734 žil německý alchymista Johann Conrad Dippele, který se mimo jiné podle legendy zabýval i oživováním mrtvých. (Dracconnis)

• - Film sa natáčal v Austrálii. (tinss_18)