Já, Frankenstein

I, Frankenstein

Akční / Fantasy / Sci-Fi

USA / Austrálie, 2014, 92 min

• VášaVF

Tento snímek je určen asi pro jinou cílovou diváckou skupinu, takže po jeho shlédnutí (pokud je vám více než 18) asi nebudete moc nadšeni. Hloupé dialogy, jednoduchý děj, slabé akční scény a průměrné efekty. Frankensteinovo monstrum má mnohem větší potenciál a mohla to být dobrá krvavější podívaná. Škoda.(30.5.2014)

Není Adam jako Adam. Vše kolem něj je digitální a jen on si udržel výraz "echt" drsoně, co si přišel vyřídit účty s démony a nečekejte, že by se na vás culil a cucal sladké koktejlíčky. To sami tvůrci namíchali akční-fantasy-comics koktejl z nijak zvláště originálních ingrediencí, ale když se vzdáte tradičního protřepání, tak vám tenhle drink zachutná. Za fantasy barem ho servíruje Aaron Eckhart osobně a konečně je tady pro něj role, ve které nemusí nikomu sekundovat a naopak ansábl známých hereckých tváří sekunduje jemu. Příběh známého monstra, které bylo stvořeno z rukou vědce Frankensteina se dostává k divákovi v jedinečně temném comicsovo experimentálním pojetí, tolik odlišném od toho, co bylo doposud divákům předkládáno v mnoha jiných verzích. Monstrum dostane jméno Adam a povstane v čele války proti démonům, jež má navždy změnit osud lidstva. Démony vede princ Niberius, který v současnosti vypadá jako seriozně vyhlížející postarší muž. Klíčem k vybudování jeho neporazitelné armády démonů má být zápisník doktora Frankensteina s důležitým postupem, jak vzkřísit to, co už je jednou mrtvé. Sledujeme tak cestu monstra, které nejdříve zabije ženu svého stvořitele, později se zbaví i jeho, aby pak o 200 let později narazilo v katedrále na řád vedený spravedlivou královnou Leonore, která chce využít jeho služeb před hrozící záhubou světa. Film semele a vykrade prvky z Matrixu, Hobita, Smrtonosné pasti, Hvězdných válek a mnoha dalších známých a lepších filmů. Tvůrci k frankensteinovské legendě přistoupili až téměř experimentální formou, která ač se váže ke známému tématu, tak nemá v tomto pojetí prakticky žádné zastoupení. Takže přece jen určitá originalita tady má své místo. Film balancuje na rozhraní kvalitního béčkového spektáklu, ale přitom nijak horlivě neusiluje o áčkovou ligu. Digitální vánek s nárazovým větrem, kterým se prezentuje po celou dobu je sice jako dělaný pro široké plátno, ale potíž je v tom, že film neudělá vichřici, uragán ani smršt a jednoduše nestrhne. Navíc neúprosně odhalí slabší technické provedení triků, což je příznačné pro filmy, které jedou po celou svoji stopáž na trikové vlně. Povětšinou ohněm rozcupovaný démon zrovna nenadchne a nelze si přitom nevzpomenout na spřízněný comicsový kousek s Nicolasem Cagem "Ghost Rider". S tímhle filmem lze zažít vlnobití. Ne všechny scény mají svoji jednoznačnou poutavost a působivost, ale hned následuje nějaká trikově efektní scéna s poměrně dynamickým tempem a zavile se tvářícím hlavním hrdinou. S divákem děj hází ze strany na stranu, ale tahle bárka to přečká, a přes svoji rozkolísanost se nepřevrátí, nebot je nad poměry luxusně vybavena, navrch vybavena nákladem zajímavých nápadů, sice ne vždy úpně stoprocentně vyvážených, ale pro účely filmu velmi funkčních, kormidluje ji spolehlivý kapitán Stuart Beattie se svým druhým důstojníkem na palubě Kevin Girouxem, který je autorem předlohy, a pro diváky je to efektní a oddychová plavba. Někdy však až příliš. Rozhodně velkou pochvalu a pozornost si zaslouží hlavní představitel. Aaron Eckhart má pro někoho v jiných filmech, kde hrál, sporné charisma, ale tentokrát si ho snad předem nakoupil někde v krámě, protože to v tomhle ohledu přišel pochybovačům nandat. A nerozpakuje se být tím nejlepším, co film nabízí. Je radost sledovat jeho reakce, kdy skutečně svým vzezřením, zvláště impresivní je jeho brada, připomíná oživlou comicsovou postavu, kterou je možné si oblíbit, i když jste se na film nevybrali až tak právě kvůli němu. I přes toto výrazné pozitivum si nemyslím, že by se film dočkal pokračování, i když určitý prostor na konci je naznačený. Pro svoji střídmou stopáž to rychle uteče a závěrečné titulky trvají cca 10 minut. Příběh si klidně dovedu představit zpracovaný jako seriál s podstatně nižšími náklady a levnějšími herci. Ve filmové podobě příliš nezaostává za současnými trendy snímku pro mladší diváckou obec. I pro diváky se jménem Victor Frankenstein. Nebylo to až tak nabušené, jak jsem předpokládal. Mé hodnocení: 60%(7.3.2014)

• javak810i

Pominu-li fakt, že je film i přes svůj název především o Frankensteinově monstru, a další drobnosti, které trochu znásilňují původní knižní předlohu, tak není "I, Frankenstein" nic víc, než další, lehce podprůměrné béčko alá Van Helsing a Underworld. Na rozdíl od nich mu ale chybí šmrnc a také sexy protagonistka. Což o to, vizuál není špatný a potěšil o Bill Nighy opět v roli záporáka. Ale ten scénář... Oddychovka na jedno zhlédnutí, nic víc. Za mě lepší 2*(18.5.2014)

Já, Frankenstein je prostá akční oddechovka podobná sérii Underworld. Místo upírů vs. lykanů jźde jsou Gargoylové a démoni. Do toho všeho se zamotá Frankensteinovo monstrum, které je démony loveno kvůli jedinému účelu (podobně třeba jako Blade upíry). Příběh určitě ničím nepřekvapí a je snadno předvídatelný. Efekty jsou taky spíš průměrné, ale dobře se na to kouká a nenu dí to. Vlastně jsem si filmek užil a jako akční jednohubka postačil dokonale. Za mě 70% :)(2.5.2014)

• Ainy

Temné prostředí, efektní létající bytosti měnící se do lidské podoby nebo! měnící se v oslňující světlo. Jak kdy. To je asi tak všechno, co bych ohodnotila kladně. Miranda se mi líbila mnohem víc jako dcera králů, než jako královna v téhle nepovedené taškařici. Drsně se tvářící modelové mi jako mstitelé z dávných časů nepřipadali ani omylem, to pardon a taky roli doktorky vyfasovala překrásná herečka, které bych hádala zhruba dvacet a to má být podle všeho nejuznávanější expert (specializaci si nepamatuju) na všechno kolem oživování neživých? Já chápu, že je třeba přilákat diváky, ale trochu uvěřitelnosti by neškodilo. Strašný dabing už tak nekvalitnímu scénáři a režii jen zarazil poslední hřebíček do filmové rakvičky. Já, Kráva ... měla jsem si raději pustit Kameňák 4.(31.10.2015)

• - Film sa natáčal v Austrálii. (tinss_18)

• - V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 25. priečke v rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias". (Paldiny)

• - Většina lidí pojmenovává monstrum jako přímo Frankenstein, i když se tak nejmenuje on, ale jeho stvořitel. V knize bývá nazýván jako Netvor. (Dracconnis)