Já, Frankenstein

• Nizozemsko

Akční / Fantasy / Sci-Fi

USA / Austrálie, 2014, 92 min

• maddy

I, Frankenstein; I, Robot; I Am Legend ...film by chcel svojím názvom pravdepodobne odkazovať k týmto filmom. Pravdou však je, že má bližšie k Priest alebo Abraham Lincoln: Vampire Hunter, čo uz je sama o sebe vyhrážka par excellence. Temná, do latexu odetá, štylizácia by chcela pripomínať sériu Underworld, ale na to zase Frankenstein (aj keď vo filme pomenovaný Adam) nemá dostatočne sexi hlavnú postavu v podobe Kate Beckinsale, ale len toporného Aarona Eckharta, nevýraznú Yvonne Strahovski a Billa Nighya, ktorému úloha absolútne nesedí. Najväčším kameňom úrazu tu však je ultra-debilný scenár, pri ktorom sa čudujem, že ho zfilmoval Stuart Beattie, ktorý je podpísaný pod vynikajúcim Collateral alebo veľmi dobrým 30 Days of Night! To, že je Beattie len priemerný režisér dokázal už pri debute Tomorrow, When the War Began, že však nerozpozná ani dobrý scenár od totálnej brečky je teda prekvapením. Scenár totiž vyzerá ako by ho napísalo 12-ročné decko, ktoré 6x prepadlo ročník na osobitnej škole (a to teraz vážne nechcem preháňať). Ešte ten prvotný béčkový námet postavený na mytológii okolo Frankensteina by nebol až taký zlý, keby nebol pretavený do nesúrodého paškvilu, v ktorom je toľko nezmyselností, že ich takmer ani nemám silu všetky menovať (a pravdepodobne by na to nestačila ani kapacita komentáru na CSFD). Dej je úplne banálny, motivácia všetkých zúčastnených bez štipky uváženia, dialógy nemajú žiadnu nadväznosť - Yvonne Strahovski tam jednu chvíľu Frankensteina-Adama takmer pobozká, lebo aby mu v sekunde mohla vyčítať, že sa stará aj tak celý život len sám o seba, napriek tomu, že ho stretla asi pred 15 minútami; každú chvíľu tam Adama, pardón Frankensteina, uväznia pretože je veľmi „dôležitý“ a musia ho chrániť, len aby ho vzápätí mohli bez rozmyslu pustiť do boja; raz sa tam bojuje s jednou stranou (anjelmi), raz druhou (démonmi), aby to celé mohlo skončiť aj tak tým najpredvídateľnejším spôsobom; evidentne sa to odohráva v súčasnom svete, ale na ľudstvo sa vo filme úplne zabudlo a tak nikomu nevadí, že uprostred noci prebieha pred katedrálou obrovská bitka, pri ktorej by sa zapotili aj Avengeri atď. atď. atď. Navyše chýbajú akékoľvek trefné hlášky alebo nadhľad, ktorý je pre takto dementný námet priam žiaduci. Čo film dvíha z dna je celkom slušný vizuál (vzhľadom na pomerne nízky 65 mil. rozpočet) a príval neustálej akcie. Akčné scény vyzerajú v rámci možností dostatočne veľkolepo a už úvodná bojová, dostatočne dlhá, sekvencia pri katedrále je celkom výživné guilty pleasure. Démoni umierajú efektnou ohnivou smrťou plnou dymu a iskier, anjeli umierajú žiarivým modrým teleportovaním sa do neba, a ani také CGI gotické budovy alebo laboratórium s tisíc Frankenstein-like mŕtvolami v závere nie je vôbec na zahodenie (aj keď pri poslednom zúčtovaní už tí garg...čert to ber...anjeli vyzerajú dosť chabo). Výsledkom sa dá povedať, že tá blbosť je aj celkom fajn natočená, dostatočne krátka a diváka neustále zahrňuje akčnými podnetmi (na rozdiel aj po akčnej stránke mdlého Priesta alebo Abrahama Lincolna) a ako také výrazne CGI preštylizované tupé akčné béčko jeden krát poslúžiť môže. Len keby to celé nebolo až nadmieru dementné, ako by všetci čo to majú na svedomí boli po lobotómii. Stále však aspoň o nepatrný kúsok lepšie ako taký druhý Ghost Rider: Spirit of Vengeance alebo tohtoročný Twilight's Hercules: The Legend Begins. CELKOVO: 2* (4/10)(7.5.2014)

• Kryton

Proč Já,Blbštein jsem se na tohle vůbec díval? On už trailer ukazoval, že to nebude žádná velká sláva. Nevím, co agenti nakukali Eckhartovi, Nighymu a Mirandě Otto? Frankensteinovo monstrum se dostane do bitvy mezi chrliče a drakodémony. Přečtěte si to ještě jednou, aby jste pochopili jak hloupě to zní. Námět s totálně pitomý videohry z 90.let (efekty by se i strefily) a ještě blbější filmový provedení. Celé je to opsané z jednoho dílu Underworldu (btw. tam je také Nighy), který aspoň baví. U SVATÉHO VAN HELSINGA TOHLE SE NEDALO DOKOUKAT! Hodnocení OST> Jako myslíte, že u tak špatného filmu bude epesní hudba?! ANI OMYLEM! 1/10(11.2.2015)

Odvěký souboj mezi dvěma rasami... jedinec, který nepatří ani k jednomu druhu, sevřený mezi mlýnskými kameny války, jež má rozhodnout o osudu lidstva... Bill Nighy jako démonický vůdce "těch zlých". Že to vypadá jako bych psal o Underworldu? No ano, ale platí to i pro nejnovější verzi o osudech Frankesteinova monstra. Přesto bych řekl, že oproti staršímu upírskému bráškovi má Já, Frankenstein větší švih, lepší akční scény a efekty. Ale je tu jedno veliké ALE... Underworld měl Kate Beckinsale v těsném koženém oblečku, takže mi z toho ve finále vychází poctivá remíza.(4.2.2014)

• EvilPhoEniX

Akční řezby miluji, jsem jejich velký fanoušek, obzvlášť Underworld Awakening, tam jsem stihl dosáhnout pěti orgasmů ,ale když řeknu, že tohle je opravdu špatný film, tak mu ještě polichotím. Průměrné efekty, nezajímavá akce, příběh napsaný 12 letým dítětem. Tohle je ostuda všech Akčních filmů!! Stuart Beattie mi dluží 92 minut mého života. Ztráta času nedoporučuji ani největšímu nepříteli.(7.3.2014)

Underworld už tak neťahá a tak si Kevin Grievoux našiel ďalší nemrtvý projekt, v ktorom si rovnako nemrtvo zahral. Fajn vizuál, slušné herecké obsadenie (Nighy najlepší, Courtney najtupší) a perfektná hudba ma zaujali na toľko že som nezaspal. Neviem či som bol natoľko unavený s práce alebo s posilky, ale prekvapivo som túto tupú Ja Frankenštajnofvku dopozeral. P.S. keby som bol sto percent pri zmysloch, asi idem nižšie. 60% - 3*(7.5.2014)

• - Film měl jít původně do kin 22.2.2013. Jeho premiéra však byla posunuta na 13.9.2013, aby pak byla opět posunuta, tentokrát na 24.1.2014. (Hal_Moore)

• - Jméno Frankenstein má svůj skutečný původ v Německu, kde se tak jmenuje zřícenina středověkého hradu, kde v letech 1673-1734 žil německý alchymista Johann Conrad Dippele, který se mimo jiné podle legendy zabýval i oživováním mrtvých. (Dracconnis)

• - V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 25. priečke v rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias". (Paldiny)