• tahit
  ****

  Pohled do nepříliš vzdálené minulosti, který není propagací socialistické společnosti. Tento film byl určitě ve svém čase velice odvážným pohledem na tehdejší realitu doby. Vše umocňuje skvělý Hrušínský. Možná pro někoho banální příběh, ale zobrazení atmosféry a trefné věty s hlubšími podtexty jsou skvělé. Protože o lidech se rozhodovalo bez jejich vědomí. Vlastně se ani nedivím, že film byl v nemilosti a skončil v hlubinách trezoru socialistické kultury. Přes to vše je zajímavé, že domácí tvůrci v období šedesátých let točili mnohdy nápaditěji než současní filmaři. Lze také napsat, že na štěstí pro český film absurdní kulturní politika nevykolejila tehdy skvělou tvůrčí dráhu režiséra Františka Filipa, protože by to byla pro náš film určitě škoda. Vždyť udělal tolik krásných filmů.(4.9.2010)

 • Magoor
  *****

  Jsou jistá díla, ať už filmová, literární, či jakéhokoliv jiného uměleckého směru, která jsou absolutně nadčasová. A vůbec nezáleží v jaké době nebo režimu vznikla. Tento film je toho jasným příkladem! Osobně myslím, že se na dnešní dobu hodí snad ještě více než na tu minulou. Při pročítání komuentářů k němu jsem si hned vybavil Hrušínského frázi o lidech a myších. Je opravdu smutné, když má většina strach se podívat do zrcadla, aby v něm náhodou nezahlédla sama sebe. Jsme tak hloupí a nebo chytří, že to neuděláme? To je na každém z nás... .(20.12.2011)

 • Fosgo
  ***

  Politické ledy v polovině šedesátých let tály … drobně a mírně se mohlo kritizovat a parodovat , odvaha k řádné kritice v několik dalších letech pak gradovala. Systém je správný, jen někteří lidé nepracují socialisticky - tvrdilo se z politických míst. Myslím, že se tomu říkalo „ komunální satira“. „Odměnou“ za kritiku bylo sesazení z místa, méně častěji došlo i k povýšení, což se stalo v tomto filmu. Hrušínského monology na kameru jsou asi nejzajímavější scény filmu, jeho poznámky jsou trefné. Dnes už nemá film prakticky co říci, tehdejší politické poměry zmizely v propadlišti dějin a film je natočen konvenčně a neoriginálně.(27.4.2009)

 • dr.fish
  ****

  Jestli z vás ještě nekomu není jasné, proč máme u nás přebujelou byrokracii, toto je dokonalá odpověď a vysvětlení. Film je velmi tvrdou kritikou nejenom byrokratů, ale i socialismu. Pojmenovává to přesně a trefně, strach byl to, co vytvořilo socialismus, ale taky to , co mu nakonec i zlomilo vaz. Strach celou zemi paralyzoval natolik, že se rozložila. Bohužel to ale trvalo padesát let. Běh na dlouhou trať. A teď bude běh na dlouhou trať to zase dát dohromady. Hrušínský ve filmu září, Prachař hraje opět svého tradičního funkcionáře (skvěle), celé to tak budovatelsky šlape, že než se vyřídí stavební povolení, zamýšlená opravovaná budova se zřítí. Systém však chybu udělat nemohl, kdo tedy? 80%(15.4.2012)

 • radektejkal
  ****

  Kdo má rád film a Česko(-Slovensko), tak si čas po času pustí nějakou "šedesátku". A "Hrdina" má, kromě strachu, už i všechny rysy české nové vlny: vtip, satiru až sarkasmus, problematizování reálné politiky (stranovlády), nezbytná porce absurdity, snaha být vždy nad věcí (byť se to většinou nedaří) atd. - určitě to mnozí popsali obšírněji a rozverněji. Rudolfa Hrušinského bych v roli tohoto hrdiny obzvlášť nevyzdvihoval.(28.5.2014)

 • - Jeden z pro tento film typických hovorů Rudolfa Hrušinského na kameru se objevuje i ve skladbě pražské rapové skupiny PSH "Podpantoflák" z roku 2010 a z alba Epilog. Na stejném albu kapela odkazuje i na film Jako jed (1985). (hendrich6)

 • - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenné divadelní předlohy, kterou napsal Jaroslav Dietl. (Terva)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace