• Česko

Tamara Dreweová

(festivalový název)

Komedie / Drama / Romantický

Velká Británie, 2010, 107 min

O tom, že dokonalý profil vám štěstí nezaručí. Mile nekorektní parodie ... na pozadí čtvera ročních období ... v popředí se zdánlivě ospalým - a trochu snobským britským venkovem. Je svéhlavá a nekonformní, žije přítomností, prosazuje vlastní názory a nepřipouští diskusi. Její pohled je lehce sarkastický a své hrdiny nikterak nešetří, přesto se dá říct, že má pro ně pochopení. Finále je poněkud dramatičtější, než byste u dílka označeného jako "romantická komedie" čekali, ale ve své podstatě je dokonalé.(12.11.2015)

Anglický venkov se od českého venkova moc neliší. 1) Zatím jsem znal jen zámek spisovatelů na Dobříši, nyní tedy i dům spisovatelů v Dorsetu. Film, sdostatek intelektuální, aby spolehlivě odradil puberťáky a myšlenkové lopaty, mě bohužel nedokázal dostatečně silně přidržet u děje. První hodinu jsem doslova jen přečkal ve víře, že se to zlepší. A vskutku - druhá část je výrazně dynamičtější. 2) Mladé znuděné a rozmazlené sráčky (femininum od sráč) působí úspěšně jako katalyzátor vztahů. Ani jejich přičiněním se nakonec nestalo nic, co by se bylo nestalo i bez nich. 3) Mé oko zaujali 32letý podmanivý Dominic Cooper (bubeník Ben) a uspokojivý 31letý Luke Evans (hodný hoch Andy Cobb). 4) Ponaučení? That´s what storytellers are...thieves and liars.(11.8.2017)

• milka

Dost by mě zajímalo, jak se tak zajímavý režisér jako Stephen Frears mohl přimotat k téhle skoro až červené knihovně. Je sice fakt, že narozdíl od podobných fláků jdoucích na Primě se Frearsovi daří vybudovat celkem dobrou atmosféru zaprdlé britské vesnice a občas se snaží přijít i s nějakou humornou situací. Chatrně vystavěnou zápletku a nudné postavy ale stejně nezamaskuje. Debilita scénáře se nejvíce projeví hlavně ke konci, kdy to vypadá překvapivě na dost neveselý konec, který by pro mě byl příjemným překvapením. Jenže postavy a režisér najednou během pár minut naprosto přehodí a je z toho nesmyslný happy end. Gemma Arterton je mdlá a ostatních mi utkvěl v paměti jen docela vtipnej Dominic Cooper jako rockovej bubeník.50%(8.7.2011)

Tak trochu telenovela a príbeh z červenej knižnice zasadený do čarovného prostredia britského vidieka. Film vôbec nie je výrazný, neohúri, za to ponúka mix miestami až absurdnej drámy a komédie s typickým suchým humorom. Jeho devízou je, že sa v ňom riešia aj vážne témy úsmevným a odľahčeným spôsobom, v zápätí však to, čo sa nedá celú dobu vyriešiť sa zázračným spôsobom zvláda ľavou zadnou a v priebehu niekoľkých minút dokážu hlavné postavy urobiť závažné životné rozhodnutia. Úsmevné, milé, zároveň plytké a povrchné, no oddychové britské filmové osvieženie.(13.9.2012)

Některé filmy (i knihy!) příběh vypráví, jiné ho používají jako (často plytkou) výslednici požadovaných momentů. A v jiných, např. v tomto snímku, je příběh metaforou. Proto na někoho může působit poněkud šíleně. Ke mně ovšem metaforicky a symbolicky promlouval - tragikomika lidských životů, malá velká každodenní dramata, sebepřijetí, touha vyrůst a překročit plot malého města, formování osobnosti, manželské soužití, touha zanechat stopu ve světě... to vše v životech typizovaných postav. Já tu toho Hardyho cítím a přijde mi to dost geniální!(11.1.2015)

• - Film vychází ze stripů Posy Simmondsové vydávaných novinami Guardian. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Premiéra se konala 6. září 2010 v Odeon Leicester Square. (BLANIK.)