Reklama

Reklama

Američan

Trailer 1

George Clooney (nar. 1961) je jedním z mála herců, kteří dokázali přetavit televizní popularitu (díky postavě dr. Rosse ze seriálu Pohotovost) v plnohodnotnou kariéru oblíbené filmové hvězdy. A nejen to. Začal se věnovat produkci a neméně úspěšně také režii. Jeho postavení mu umožňuje pečlivou volbu rolí i spolupracovníků. Američan (2010), natočený podle románu Martina Bootha "A Very Private Gentleman" (1990, Velmi uzavřený pán), není typickým thrillerem. Co mu schází na akčních scénách, ovšem bohatě vynahrazuje přesvědčivým zachycením poklidné atmosféry italského venkova a melancholickým příběhem unaveného muže, který ví, že se ocitl na konci své cesty. Jack je nájemný zabiják a zručný výrobce zbraní, který se po dramatickém prologu v zasněženém Švédsku ukryje v italském městečku, kde se vydává za fotografa architektury. Spřátelí se s místním knězem (Paolo Bonacelli) a zaplete se s prostitutkou Clarou (dcera známého herce Violante Placidová). Jeho snaha skoncovat se svou profesí však nemá naději na úspěch. Musí čelit nejen svému zaměstnavateli, ale také švédským zabijákům, kteří ho vystopovali... Režisérem snímku je uznávaný nizozemský tvůrce Anton Corbijn (nar. 1955), který získal řadu cen za své předchozí dílo, životopisný hudební snímek Control (2007). Vedle umírněného výkonu George Clooneyho se režisér v tomto minimalistickém thrilleru nejvíc opírá o schopnost vyjadřovat se důsledně obrazem a o působivou hudbu dobrého přítele, německého rockového muzikanta Herberta Grönemeyera. (Česká televize)

(více)

Videa (4)

Trailer 1

Recenze (590)

Arachneuss 

všechny recenze uživatele

Není to sice tak hluboká meditace nad smyslem života, jako tomu bylo v případě knižní předlohy, ale ono je to vlastně jedno. Clooney je s každým dalším prošedivělým vlasem stále větší Pan herec a Corbijn nejedenou dokáže vykouzlit pořádně napínavou scénu, která si, i přes své staromódní vedení děje, nezadá s Bourneovou trilogií. ()

3DD!3 

všechny recenze uživatele

Amík jako by nebyl ukotvený v čase. Mohl by se odehrávat klidně někdy mezi 70tými a 80tými léty a v pohodě by fungoval. Prostě stará škola. Krásná kamera, solidní Corbijnova režia a výborný Clooney. Violante Placido je krásná až běda. Velký problém jsem ale měl s tím jak zaměnitělně celý snímek působí. Ve skutečnosti je to někde mezi 3 a 4, možná si to ještě při druhém shlédnutí rozmyslím. ()

Reklama

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

V nejednom komentáři tu zaznívá "jako něco od Melvillea"; což je více než-li výstižné, ale neurčuje to zda "jako něco horšího od Melvillea" či "jako něco lepšího od Melvillea". Za sebe tedy pouze dodám, že Američan je "jako to vůbec nejlepší od Melvillea". Navíc je to až tak dobré, že to obstojí samo o sobě a žádnou takovouto nedůstojnou přirovnávací obezličku to vlastně vůbec nemá zapotřebí. ()

Davies182 

všechny recenze uživatele

Zrušte Bourneův sequel, George Clooney už to všechno stihl odvyprávět. Sice s menším důrazem na akci, zato však s tak napínavou romantickou linkou, až se z toho tají dech. Kouzlo snímku ale přitom není ve výše zmíněných prvcích, nýbrž v něčem úplně jiném... nepopsatelném! Jedním slovem nádhera - kvůli takovým skvostům vznikly kamery. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Když muž s jistou minulostí a nejistou budoucností, co tvrdí, že to neumí se stroji, sestrojí přesný nástroj - stane se pak nástrojem jeho konce, či strůjcem nového začátku? Nabubřelý, efektní, svižný, hovorný, překombinovaný, vtipný, plný kulometného střihu, třesoucí se kamery a speciálních efektů. Tak přesně takový Američan NENÍ a pochvala pro A.Corbijna za to, že tomu tak JE. Žádný oldschool, žádný art, jen jeden dobře rostlý Joshua Tree mezi současnou, po originalitě zoufale toužící, filmovou tvorbou. Temperamentní jak Tempra bez motoru, studený jak čumák Amundsenova tažného psa - přesně jaký musí hitman být, aby nezamířil k dokonale strohému konci se záběrem na koruny stromů.. ()

Galerie (58)

Zajímavosti (14)

  • Německý hudební skladatel a režisérův dobrý přítel Herbert Grönemeyer se v Američanovi vrací k filmové hudbě po více než dvaceti letech. (Krouťák)
  • Natáčení probíhalo v Římě na vlakovém nádraží Termini. Poté se filmový štáb přesunul do regionu Abruzzo do provincie Ľ Aquila. Natáčelo se ve městech Castelvecchio Calvisio, Castel del Monte, Sulmona, Calascio, Ofena a u řeky Aterno. (Anoli)
  • Názov filmu sa objaví až v jedenástej minúte. (Johnny.ARN)

Související novinky

Další špionáž od autora Jeden musí z kola ven

Další špionáž od autora Jeden musí z kola ven

19.05.2012

Spisovatel John le Carré je jeden z největších klasiků špionážního žánru a adaptace jeho bestselleru Jeden musí z kola ven patří k nejlahodnějším filmovým pamlskům loňského roku. A chystá se filmová… (více)

Clooneyho „bokovka“

Clooneyho „bokovka“

04.11.2009

George Clooney začne tento pátek v amerických kinech zírat na kozy a to je čas, kdy je potřeba upozornit na jeho osobu novinkou o nějakém dalším projektu. Král hollywoodských sympaťáků právě v těchto… (více)

Reklama

Reklama