Until the Light Takes Us

Dokumentární / Hudební

USA, 2008, 93 min

O existenci dokumentu jsem se dozvěděl prakticky pár vteřin předtím, než jsem si ho pustil, takže jsem dopředu vůbec netušil, do čeho jdu. Snímek mě ale dokázal zaujmout, takže jsem se na něj dokázal dívat po celých 93 minut, i když bylo pozdě v noci. A vůbec na mě celý dokument působil tak nějak poklidně, přestože se tam pár vážných momentů našlo. Interview byly natočeny pěkným způsobem a líbilo se mi, že tam tvůrci nechali mluvit pouze tázané a své vlastní otázky k nim vystřihly. Co se týče lidí, kteří se v tomto dokumentu objevili, tak mi všichni přišli zajímavý. Hlavně tu byli všichni (přeživší) lidé, co stáli u zrodu black metalu jako takového. Asi nejvíce mě na Until the Light Takes Us zaujalo, že až tady jsem si uvědomil, že vlastně celou aféru black metalu v první polovině 90. let odstartovala jen malá skupinka mladých chlapů z jednoho CD obchodu v Oslu. Je taky dobré, že tvůrci si našli takové lidi, kteří byli každý jiný a měli trochu jiný pohled na věc, ale přesto se moc nerozcházeli. Možná mi tu maličko chyběl Gaahl, ale chápu, že ten už by byl asi trochu moc (Navíc bycl v dokumentu True Norwegian Black Metal, kde s ním ale bohužel byl podle mě dost debilní novinář). Ostatní tu prostě zastupují to svoje. Varg vypadá, že mu jde o ideologii, Fenrizovi o hudbu, Frost jakoby se na vše díval z abstraktního a depresivního pohledu a členové Immortal si z toho všeho dělají spíše legraci (asi black humor). Jak říkám, snímek je jako celek pěkný, poklidný a celý je pojatý zajímavě. Jakoby se takhle na scénu black metalu ještě nikdo nedíval. Možná nakonec snad dám i těch 5 hvězdiček, protože dívat se na to ospalý v noci snad ještě přidalo na dojmu.(23.1.2016)

I keď na mňa blackmetalová kultúra vždy pôsobila (Ospravedlňte ma miestni metláci) trochu pozérsky, s corpsepaintom a spevom pripomínajúcim ručanie jeleňov, je pravda že táto hudba má svoju neopakovateľnú atmosféru a tomuto profesionálne a nestranne natočenému dokumentu sa nedá inak ako dať všetky palce hore. Viva la Varg.(10.8.2014)

Skvělý dokument odhalující vznik a okolnosti norského black metalu, z úst těch, kteří ho tvořili. Není to jen o hudbě, ale to kolem je s tím prostě navždy spjato. Nevím jestli je to dobře nebo ne. Ale black metal mě vždycky přitahoval právě tou autenticitou, takže to tak asi má být. Nejtemnější hudební odvětví.(22.9.2012)

V pokojnej krajine na severe Európy, plnej krásnych fjordov, ihličnatých lesov a divokej prírody, zvanej Nórsko, sa koncom osemdesiatych rokov minulého storočia sformovala komunita mladých ľudí, ktorí sa chceli vymedziť spomedzi svojich uhladených spoluobčanov. Založili hudobné skupiny a začali hrať brutálnu formu nekomerčného metalu, ktorá sa stala známa ako black metal. Tomu prispôsobili aj svoj image a ich názory sa stávali čoraz viac extrémistickými. Časom začali podpaľovať kresťanské kostoly a znesväcovať cintoríny. Ich besnenie vyvrcholilo tým, že bol spáchaný najťažší zločin. Varg Vikernes (Count Grishnackh) zavraždil Oysteina Aarsetha (Euromymousa). Ich dlhodobé nezhody a boj o moc v undergroudovom hnutí The Inner Circle vyvrcholil tým, že dňa 10. augusta 1993, Vikernes ubodal nožom Aarsetha v jeho byte v Oslo. Aké udalosti tomu predchádzali a prečo to dospelo až tak ďaleko sa snaží odhaliť tento americký dokumentárny film. *****(27.8.2014)

Konečně netendenční dokument, ve kterém je hlavní postava celé scény - Varg Vikernes. Bez něj nemá smysl dělat dokument o době, kdy se zrodil fenomén, norský black metal. Nenávist vůči okolnímu světu, moderní době, pálení kostelů.. Skvělá atmosféra, černý kov se vám zaryje až pod kůži. Like Aaron Aites (the maker of "Until the Light takes Us") said it; "Making a ary about Black Metal without Varg Vikernes is like making a ary about Rolling Stones without Mick Jagger" burzum.org(26.4.2010)

• - Název dokumentu je odvozen z norského "Hvis lyset tar oss", což je název jednoho z nejzásadnějších black metalových alb od kultovního projektu Burzum, který je v dokumentu zmiňován. (Punisher)