Until the Light Takes Us

Dokumentární / Hudební

USA, 2008, 93 min

Dokument zaoberajúci sa udalosťami okolo black metalovej scény v Nórsku (80‘ - 90‘ roky), pálením kostolov, vraždou, spáchanou Vargom Vikernesom atď atď. Krásny príklad toho ako média dokážu všetko prekrútiť na svoju stranu, viz scéna “satanista páli kostoly” (následne sa od samotného Varga dozvedáme, že daná situácia nemala so satanizmom absolútne nič spoločné – aj keď pre mňa starý známy fakt). Čo je vlastne podľa vás šialené/nadmieru extrémne? Dokážete určiť normu? Ťažko. Samotná zostava Mayhemu sa každopádne žiadnych noriem nedržala a čas od času mi prišlo ich správanie vyslovene mrazivé (Aarsethova povýšenosť a zvrátená morálka, Deadova samovražda, otvorená brutálnosť). No na druhej strane boli (a niektorí ešte stále sú) len obyčajní ľudia, ktorí svojou hudbou poukazovali osobitný názor kontra spoločnosť. __ A môj osobitý názor na tak rozporuplnú osobu akou je Varg Vikernes? Ťažko povedať.. no vďaka kapele Burzum http://www.youtube.com/watch?v=pguSt3P5PkI (najlepšiu atmosféru dodáva práve v noci..) a zaujímavým úsudkom, obľúbenosť postupom času rastie. Navyše musím poďakovať za neskonale dlhý smiech pri pasáži, v ktorej Vargovi vymerajú trest odňatia slobody na 21 rokov (v Nórsku maximum), na čo sa on len letmo usmeje oproti publiku, ktoré mu úsmev údajne opätovalo. __ Recenzia TU(13.11.2010)

I keď na mňa blackmetalová kultúra vždy pôsobila (Ospravedlňte ma miestni metláci) trochu pozérsky, s corpsepaintom a spevom pripomínajúcim ručanie jeleňov, je pravda že táto hudba má svoju neopakovateľnú atmosféru a tomuto profesionálne a nestranne natočenému dokumentu sa nedá inak ako dať všetky palce hore. Viva la Varg.(10.8.2014)

Problém tohohle dokumentu je, že neznalej člověk se ze začátku špatně orientuje a sám sebe se ptá kdo je sakra ten Fenriz a Varg Vikernes. Přesto si myslim že i takovejm lidem to za pár minut secvakne dohromady. Nejzajímavější jsou určitě rozhovory s Vargem kterej rozhodně neni vyobrazenej jako nějakej magor jak zde pár lidí píše, právě naopak si svoje názory celkem obstojně hájí. Tenhle žánr to v začátcích neměl vůbec lehký a hrálo mu do noty hlavně štěstí (Fenrizovo překvapení nad vysokou prodejností A Blaze in the Northern Sky to dokazuje) a bez těch všech vražd, spálenejch kostelů a corpse paintu by se to prostě neobešlo. Patří to k tomu.(19.4.2013)

Tak tohle mně hodně chytlo za srdce, miluji black metal, celým svým černým srdcem a tohle by každý fanoušek měl znát. Mrazivý a ne vůbec veselý začátek něčeho velkého, jako je norský black metal. Musím říct, že i přesto všechno, co udělal Varg, tak jsem si ho docela oblíbila. Atmosféru tohoto dokumentu skvěle dokresluje vybraná hudba v podobě ambientní tvorby Varga, úžasných Múm, klasických pecek Darkthrone, Mayhem a dalších.(2.9.2011)

O existenci dokumentu jsem se dozvěděl prakticky pár vteřin předtím, než jsem si ho pustil, takže jsem dopředu vůbec netušil, do čeho jdu. Snímek mě ale dokázal zaujmout, takže jsem se na něj dokázal dívat po celých 93 minut, i když bylo pozdě v noci. A vůbec na mě celý dokument působil tak nějak poklidně, přestože se tam pár vážných momentů našlo. Interview byly natočeny pěkným způsobem a líbilo se mi, že tam tvůrci nechali mluvit pouze tázané a své vlastní otázky k nim vystřihly. Co se týče lidí, kteří se v tomto dokumentu objevili, tak mi všichni přišli zajímavý. Hlavně tu byli všichni (přeživší) lidé, co stáli u zrodu black metalu jako takového. Asi nejvíce mě na Until the Light Takes Us zaujalo, že až tady jsem si uvědomil, že vlastně celou aféru black metalu v první polovině 90. let odstartovala jen malá skupinka mladých chlapů z jednoho CD obchodu v Oslu. Je taky dobré, že tvůrci si našli takové lidi, kteří byli každý jiný a měli trochu jiný pohled na věc, ale přesto se moc nerozcházeli. Možná mi tu maličko chyběl Gaahl, ale chápu, že ten už by byl asi trochu moc (Navíc bycl v dokumentu True Norwegian Black Metal, kde s ním ale bohužel byl podle mě dost debilní novinář). Ostatní tu prostě zastupují to svoje. Varg vypadá, že mu jde o ideologii, Fenrizovi o hudbu, Frost jakoby se na vše díval z abstraktního a depresivního pohledu a členové Immortal si z toho všeho dělají spíše legraci (asi black humor). Jak říkám, snímek je jako celek pěkný, poklidný a celý je pojatý zajímavě. Jakoby se takhle na scénu black metalu ještě nikdo nedíval. Možná nakonec snad dám i těch 5 hvězdiček, protože dívat se na to ospalý v noci snad ještě přidalo na dojmu.(23.1.2016)

• - Název dokumentu je odvozen z norského "Hvis lyset tar oss", což je název jednoho z nejzásadnějších black metalových alb od kultovního projektu Burzum, který je v dokumentu zmiňován. (Punisher)