Dvojka

všechny plakáty
Trailer

Veronika s Michalem jsou spolu pět let a jejich vztah dospěl na křižovatku. Ona touží ještě něco zažít, on se chce usadit. Odjedou proto spolu do Skandinávie a zažijí obyčejně neobyčejné dobrodružství, které dá jejich životům nečekanou reflexi. Drama z produkce HBO režíroval Jaroslav Fuit, v hlavních rolích Kristýna Fuitová-Nováková, Jakub Wagner a David Máj.

Pětiletý vztah staršího Michala a Veroniky dospěl na rozcestí. Zatímco on už v mysli plánuje děti a rodinu, ona cítí, že ještě nic nezažila a chce se bavit. Žijí vedle sebe aniž by spolu skutečně byli. Pod tlakem hádek a strachu z rozchodu vymyslí Michal pro Veroniku tajemnou dovolenou. Od začátku je ale všechno jinak, než si to pečlivý Michal připravil a Veronika dává najevo zklamání. Cesta po Skandinávii a situace, do kterých je staví, jim samým a jejich soužití nastavuje zrcadlo. Všechno se zdá být jen potvrzením toho, že by už spolu neměli být. Setkání se Šimonem, dobrodruhem a zlodějíčkem věčně na cestách, dá jejich životům i jejich vztahu nečekanou reflexi a posune je dál. (oficiální text distributora)

Trailer

Matty

První český film produkovaný HBO nese jméno Dvojka a je o zašmodrchaných vztazích tří lidí. Oblíbená výchozí situace thrillerů „k mileneckému páru se vetře podivný cizinec“ byla tentokrát využita k psychologické hře, která své účastníky přiměje odhalit se až na dřeň. Nic není předem jisté a pro jednou mne u nějakého tuzemského filmu zajímalo, k čemu dojde v následujících minutách. Několik detailů zůstává nevyjasněných (párek zlodějíčků, proč zrovna Dánsko, proč badminton, když pořád fouká silný vítr), ale autenticita emocí, o něž běží prvořadě, tím nijak netrpí. Z herců pod kůži své postavy nejlépe proniknul David Máj, který dokázal najít správný poměr mezi nesnesitelností, tajemností a pohodářstvím. U Wagnera nesnesitelnost občas převládá a Nováková zase sem tam trošku přehrává. Třebaže mne oslovila a domnívám se, že jsem u ní prožíval zhruba to, co tvůrci zamýšleli, nejspíš bych dlouho zvažoval, jestli za zhlédnutí Dvojky v kině dát nějakých 150,-. Televizní obrazovka je pro ni ideální. S čím asi souvisí zvláštní pocit, že tvůrcem číslo jedna v tomto případě nebyl režisér z masa a kostí, nýbrž abstraktní HBO. 75% Zajímavý komentář: SeanLSD ()

Malarkey

Zajímavý nápad, což o to. Ale sám jsem se podobně nacestoval a už z podstaty vím, že takové chyby v přípravě na takový výlet, co udělal ten pár, se prostě nedělají. K tomu to chování mezi nimi, to mi přišlo až odporné. Nicméně to byla součást filmu a já to tak musím brát. Nápad i tak udělal svoje a mě donutil film dojet až do konce. I když chvílemi vypadal jak nějaký domácí video, co si sami natočili při jednom...jooo, už vejletu někam. ()

charlosina

Tahle Dvojka se ke mně dostala náhodou, zpočátku mě navnadila na téma psychologické sondy do vztahu dvou navzájem se odcizujících lidí, aby mě po několika minutách začala štvát kamera a hlavně iritovat postava Veroniky, té nevděčné coury, která po rozhovoru se svou dávnou kamarádkou musí zažít nějaké dobrodružství na cestách, ale i když jí přítel hned udělá, co jí na očích vidí, pořád má málo, takže je vlastně pořád nasraná a strašně nešťastná, což nasere i jejího přítele, který by si raději než s lahví povídal se svou milou, a tak se z jejich "dovolené" stane vstupenka do světa nezadaných, kde je s (okouzlujícím?) šarmem dovede jejich nový "kamarád" Šimon. // Námět filmu za něco stojí, ale to je asi tak vše. Lehce zapomenutelná podívaná. ()

freddy

Na tenhle film jsem byl zvědavý především z toho důvodu, že se jedná o první film, který vznikl pod hlavičkou českého HBO. Věci z produkce HBO mám totiž docela rád a většinou mě dokážou zaujmout, avšak dosud to byly jen filmy, dokumenty a seriály z USA či Velké Británie, takže jsem netušil, co mě s tímto filmem čeká. Ale na to, že se jedná o první český film z dílny této stanice, tak jsem nadmíru spokojený a skoro si troufám říci, že lepší už to ani snad být nemohlo. Tohle je hodně příjemná road movie, kdy v popředí je jeden mladý pár, který se vydává na dovolenou do Švédska a nakonec skončí v Dánsku. Příběh sám o sobě je hodně zajímavý a alespoň pro mě docela nepředvídatelný, a to je samozřejmě jen a jen dobře. Navíc zde byla dobrá volba obsadit do hlavních rolí neokoukané herce, kteří hrají opravdu dobře a díky tomu, že jsem tyto herce neznal, tak jsem se mohl alespoň naplno soustředit na příběh samotný. A po zhlédnutí filmu musím říci, že bych si takový výlet taky nechal líbit, i když tam samozřejmě lítají ve vzduchu docela silné emoce, ale ve výsledku to určitě byl pro všechny zúčastněné postavy zážitek na celý život. Pro mě je tohle tedy pohodový a příjemný film, kdy sice občas ty vášně vzplanou, ale jinak je to příjemná story o lidech, který si ještě chtějí užít, dokud mohou. Já jsem výsledkem příjemně překvapený a podle toho také hodnotím, jsou to čtyři hvězdy. ()

Enšpígl

Vztahová psychologie jak kravský vemeno. Když pominu fakt, že se tam všichni tři chovali jak hovada, což ale bylo v rámci příběhu pochopitelné, nemám co vyčíst. Kristýnka, Jakub i David záhrali své role naprosto přirozeně a ani chvíli jsem neměl pocit, že by i přes ty hodně extremně napsaný postavy nepůsobily realisticky. V poslední době rád vyhledávám zapadlý český filmy a opět se mě potvrdil názor, že je docela škoda, že už i naše současná kinematografie má škatulku přehlížené filmy, protože Dvojka si naší pozornost zaslouží a udrží, byť občas může působit zbytečně vyhroceně, svou obsažností má určitě co říct. ()

• Děj filmu byl z části inspirován skutečnými osudy režisérových přátel. (Devitka)
  • Scénář k filmu trval napsat tři týdny. (fanda124)
  • Postava Maliny je skutečná. V reálu se ale daná osoba jmenuje Jahoda. (Devitka)

Související novinky

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010

Festival Fresh Film Fest, který proběhne v Praze od 25. do 29. srpna, zahájí předpremiérová projekce filmu Scott Pilgrim proti celému světu v kině Aero. Jde o adaptaci komiksové série Bryana Lee O…