Dvojka

Drama / Road movie

Česko, 2009, 88 min

• dopitak

Jako absolvenstká road movie (rozuměj, že tvůrci ale i herci jsou absolventi) je to skvělé, jako vážně myšlený a produkovaný film zvrácené, odvážné a divné. Potěší záběry ze Švédska a z Dánska (protože takhle to tam opravdu vypadá, kontrastní mraky nízko nad zemí, zelené plůtky a dřevěné domy) a chvílemi dobrá reflexe partnerského života. Zazdívají to naopak dialogy a občasné lehké přehrávání, povětšinou hudba a ve sto procentech nepovedený záměr dokumentárního snímání.(9.1.2011)

• Chrysopras

Akce: Filmánie 2009. Místo: Slováč. Čas: 17:00. Původně byla v plánu Jimova coleda, ovšem 50,- Kč vějička nezabrala jen na mě a tak byla vyprodaná. A ted si to představte - stojíte ve frontě, za váma asi 50 lidí, před váma volná pokladna a několik vteřin na rozmyšlenou. Na 3 pekla jsem jít nechtěl a tak zrak padl na Dvojku ( sorry pánové :-)) Touto statí si tak trochu buduji omluvenku, proč jsem to vůbec shlédl. Je to totiž dost slabý, zvláště po "obsahové" stránce. Neokukané herecké tváře sice jsou určitým osvěžením, hudba se povedla a ani kamera nevadila. Dějovou plochost ale nezakryly ani tyto momenty. Jednoduše jsem byl po shlédnutí rád, že mě to přišlo jen na pade a to je myslim si dostatečně vystihující :-)(14.12.2009)

• Tirion

Nápad dobrej. Ale tak možná na bezprostřední dokument. Herecké výkony, dá-li se to tak říct jsou tragické. A je faktem, že neherec (nebo nedej bože herec?) Jakub Wagner svou partnerku Kristýnu Novákovou-Fuitovou asi hodně strhává. No a teď nějak obhájit tu jednu hvězdu. Asi fakt za ten nápad a za tu milovanou Skandináviii.(25.4.2012)

Autentický autorský obraz toho, akí vieme byť: ješitní, smiešni, zbabelí, naivní, zlí, podliehajúci rozkoš-I(am), nevyspytateľní a pritom tak jasne čitateľní a prázdni.. A navyše plní ďalších podobných Ha Ha (haluzí a halušiek), že sa mi na konci chcelo z tej nekompatibility grcať. Tak som si šiel, povinne, vygargalovať hrdlo a sadol si k Vracenkám. "Seš dobrej. Seš dobrej, jo...?!" NIE JE LEPŠIE BYŤ SÁM, AKO VO VZŤAHU (A PRITOM OSAMELÝ) ??(22.2.2010)

Poměrně povedený a příjemně nečekaný filmek, který netrpí neduhy, jež jsou vlastní velkému počtu českých "vztahových" filmů posledních x let. V odvážně dogmatickém stylu je zobrazen rozklad dlouholetého vztahu šetrného, nepříliš ohleduplného a vlastně úplně pitomého Michala a divoké Veroniky, která si chce ještě užít mládí... Katalyzátorem vzájemného odcizení se má stát setkání se Šimonem, k němuž dojde na nedobře zorganizovaném výletě do Švédska... Už od počátku mě iritovala postava Michala. Je bolestivý pohled na hlupáky, zvláště když se chovají tak pitomě, jak to předváděl právě Michal - a to nejen ve vztahu ke své přítelkyni, ale vůbec ve všem. To ale samozřejmě není vada filmu, snad jen jsou Michalovy negativní vlastnosti až přehnaně zdůrazňovány. Iritovala mě také postava Šimona, který si všecko dokázal zdůvodnit a ospravedlnit. Michal se choval jako pitomec, ale pitomost ještě není nemorální. To Šimon, chytrák s duší volnomyšlenkáře, se choval jako prachsprostý zloděj a ničema - zkrátka jako ryze nemorální člověk. Andělem není ani Veronika, která sice cítila trhliny ve vztahu, ale sama se místy chovala jako hloupá husa. V těchto hrubých rysech jsou představeny určité typy charakterů, které v českém filmu nebývají k vidění příliš často - alespoň ne v této uvěřitelné podobě (častěji to bývá ve formě parodie či karikatury). Příběh trojúhelníku hlavních postav je velmi slušně napsaný, nepostrádá dramatičnost ani návaznost na realitu. Celkové zpracování, styl kamery i výběr prostředí dodává filmu na síle a především autenticitě. Doporučuji :-)(7.8.2010)

• - Děj filmu byl z části inspirován skutečnými osudy režisérových přátel. (Devitka)

• - Postava Maliny je skutečná. V reálu se ale daná osoba jmenuje Jahoda. (Devitka)

• - Jediná improvizovaná scéna v celém filmu je ta, kdy se všichni tři vydávají na projížďku na kolech a Michalovi (Jakub Wagner) spadne řetěz a Šimi (David Maj) mu jej pomáhá nasadit. (Devitka)