Dvojka

Drama / Road movie

Česko, 2009, 88 min

Na tenhle film jsem byl zvědavý především z toho důvodu, že se jedná o první film, který vznikl pod hlavičkou českého HBO. Věci z produkce HBO mám totiž docela rád a většinou mě dokážou zaujmout, avšak dosud to byly jen filmy, dokumenty a seriály z USA či Velké Británie, takže jsem netušil, co mě s tímto filmem čeká. Ale na to, že se jedná o první český film z dílny této stanice, tak jsem nadmíru spokojený a skoro si troufám říci, že lepší už to ani snad být nemohlo. Tohle je hodně příjemná road movie, kdy v popředí je jeden mladý pár, který se vydává na dovolenou do Švédska a nakonec skončí v Dánsku. Příběh sám o sobě je hodně zajímavý a alespoň pro mě docela nepředvídatelný, a to je samozřejmě jen a jen dobře. Navíc zde byla dobrá volba obsadit do hlavních rolí neokoukané herce, kteří hrají opravdu dobře a díky tomu, že jsem tyto herce neznal, tak jsem se mohl alespoň naplno soustředit na příběh samotný. A po zhlédnutí filmu musím říci, že bych si takový výlet taky nechal líbit, i když tam samozřejmě lítají ve vzduchu docela silné emoce, ale ve výsledku to určitě byl pro všechny zúčastněné postavy zážitek na celý život. Pro mě je tohle tedy pohodový a příjemný film, kdy sice občas ty vášně vzplanou, ale jinak je to příjemná story o lidech, který si ještě chtějí užít, dokud mohou. Já jsem výsledkem příjemně překvapený a podle toho také hodnotím, jsou to čtyři hvězdy.(4.7.2010)

První český film produkovaný HBO nese jméno Dvojka a je o zašmodrchaných vztazích tří lidí. Oblíbená výchozí situace thrillerů „k mileneckému páru se vetře podivný cizinec“ byla tentokrát využita k psychologické hře, která své účastníky přiměje odhalit se až na dřeň. Nic není předem jisté a pro jednou mne u nějakého tuzemského filmu zajímalo, k čemu dojde v následujících minutách. Několik detailů zůstává nevyjasněných (párek zlodějíčků, proč zrovna Dánsko, proč badminton, když pořád fouká silný vítr), ale autenticita emocí, o něž běží prvořadě, tím nijak netrpí. Z herců pod kůži své postavy nejlépe proniknul David Máj, který dokázal najít správný poměr mezi nesnesitelností, tajemností a pohodářstvím. U Wagnera nesnesitelnost občas převládá a Nováková zase sem tam trošku přehrává. Třebaže mne oslovila a domnívám se, že jsem u ní prožíval zhruba to, co tvůrci zamýšleli, nejspíš bych dlouho zvažoval, jestli za zhlédnutí Dvojky v kině dát nějakých 150,-. Televizní obrazovka je pro ni ideální. S čím asi souvisí zvláštní pocit, že tvůrcem číslo jedna v tomto případě nebyl režisér z masa a kostí, nýbrž abstraktní HBO. 75% Zajímavý komentář: SeanLSD(22.12.2009)

Domnívám se, že jde v mnoha ohledech o nedoceněný snímek, zbytečně nenudící analýza partnerského vztahu na cestě po Dánsku potěší navíc ty, kterým se v Kodani líbilo :-)(14.8.2011)

Zajímavý nápad, což o to. Ale sám jsem se podobně nacestoval a už z podstaty vím, že takové chyby v přípravě na takový výlet, co udělal ten pár, se prostě nedělají. K tomu to chování mezi nimi, to mi přišlo až odporné. Nicméně to byla součást filmu a já to tak musím brát. Nápad i tak udělal svoje a mě donutil film dojet až do konce. I když chvílemi vypadal jak nějaký domácí video, co si sami natočili při jednom...jooo, už vejletu někam.(31.12.2011)

• honajz

Tyhlety filmy točené stylem home videa se zběsilými střihy (párkrát přes osu) a kmitáním digitální kamery sem a tam, nějak nemusím. Vypadá to, jako když někdo schrastil víc peněz, udělal si dovolenou na severu Evropy, a mezitím zfoukl na první rádoby nezávislý filmeček, jehož scénář měl asi tři stránky. Nějak mi vadí i celkové vyznění filmu, toho, co chtěl říct. Někdy jsou herci tak vysmátí, až to působí, že si během natáčení dali nějakého jointa. Ale to jen tak bokem... Pokud to chtělo být psychologickou sondou, chybělo tomu trošku víc - postavy se chovají jako plakáty určité situace, ale my nevíme, proč se tak chovají, a to je pak prd, a ne psychologie. Když nevím, proč jsou ti dva spolu, proč spolu začali chodit (těch pár nahozených vět v kavárně s kamarádkou je povrchních až hanba), co vlastně ona dělá pro záchranu vztahu apod., je to nefunkční. Všechny ty řeči jsou zkrátka jen povrchním pojmenováním problémů vyčnívajícího ledovce, pojmenováním hezky moderně zabaleným, ale mne osobně by zajímaly ty proudy pod hladinou. A ty prostě nejsou.(6.7.2010)

• - Děj filmu byl z části inspirován skutečnými osudy režisérových přátel. (Devitka)

• - Jediná improvizovaná scéna v celém filmu je ta, kdy se všichni tři vydávají na projížďku na kolech a Michalovi (Jakub Wagner) spadne řetěz a Šimi (David Maj) mu jej pomáhá nasadit. (Devitka)

• - K natočení celého filmu bylo třeba 20 dní. (Devitka)