Melancholie

• Česko Melancholia (více)

Film Melancholia dánského režiséra Larse von Triera před diváky rozprostírá intimní portrét konce světa. Globální zánik lidstva je vyobrazený prostřednictvím sester Justine a Claire, ztvárněných bravurně herečkami Kirsten Dunstovou a Charlotte Gainsbourgovou. S těmi se diváci seznamují v den Justininy svatby, který má být završený velkolepou a precizně zorganizovanou oslavou na honosném venkovském sídle, kde bydlí Claire s manželem a malým synem. Jenže navzdory podrobným plánům je průběh večera narušován nejrůznějšími vnějšími faktory. Během veškerého lidského hemžení a marné snahy dodržet přednastavený absurdní řád se zpoza slunce vyloupne planeta Melancholie, jež se pohybuje po zkázonosné trajektorii. Lars von Trier předkládá jízlivý protipól hollywoodským spektáklům o konci světa, který ale se snímky, vůči nimž se vymezuje, má současně mnoho společného. Jak je pro Trierovu tvorbu posledních let typické, cynicky manipuluje s emocemi diváků a zároveň publikum od filmu distancuje záludnými symboly a rébusy, zatímco nechává ve vycizelovaných záběrech defilovat ansámbl složený z mezinárodních hvězd a charakterních herců a hereček. Vedle zmiňovaných Kirsten Dunstové a Charlotte Gainsbourgové se v dalších rolích objeví Kiefer Sutherland, Charlotte Ramplingová, Udo Kier, Stellan Skarsgard a John Hurt. (Česká televize)

capka

Pokud se během víc než dvouhodinového filmu ani nepodívám na hodinky a jsem málem rozladěná, že tak brzo skončil, tak je asi něco správně. Postavy byly krásné a věrohodné, konec světa mnohem přesvědčivější a příjemnější, než jaký jsem kdy na filmovém plátně viděla, emoce dávkované tak, že film, zasáhne, ale netahá přehnaně srdceryvně za city. Akorát bych uvítala větší návaznost obou částí a bližší pohled do vztahů v této povedené rodince. I když uznávám, že to by se potom film do 130 minut opravdu nevtěsnal. ()

Trishka

Melancholia rozhodně není filmem na jeden večer. Je zneklidňující, mnohoznačná, tísnivá a druhá část opravdu vizuálně epická. A ano, ani po týdnech prvního setkání s nadělením pro každou slušnou domácnost - Trierem - nejsem schopná ji nějak racionálně uchopit. Na co se zaměřit víc - na vizuální provedení, které až hraničí s arogancí, na samozřejmost, se kterou dosazuje Wagnera, na herecký koncert nebo na tu osobní srážku s planetou Melancholií, kterou Trier dopřává (soudě dle komentářů) nejméně 223 recenzentům csfd? Silný zážitek a za mě psychologická exkurze (nejen) do mysli jednoho Dána. ()

kitagawa

Dala bych pět, ale první část mě trochu nudila a hlavní hrdinka pěkně srala s tím svým "ooo, já nevím, jestli se chci vdávat, já jsem vlastně strašně nešťastná, ale bojuju s tím, to mi musíte věřit, tak mě už prosím litujte, jak dlouho vás mám ještě citově vydírat"? No. Ale druhá půlka byla velmi, velmi emočně nabitá, všichni čtyři herci (tedy obě sestry, manžel jedné z nich a jejich syn) podali opravdu skvělé výkony. A ano, opravdu si myslím, že kdyby byl konec světa, tak nějak bych ho prožila - v naději i zoufalství, s těmi nejbližšími a přeci osamocena. ()

t.b.kat

Nemůžu si pomoct, ale na tenhle film se musím podívat ještě jednou. Když jsem byl na něm v kině, měl jsem dojem, že ten čas se vláčí hrozně pomalu a film je zbytečně zdlouhavý. Jenomže Lars von Trier je hlavička a tak v tom bude asi něco jinýho. Třeba ten postupně vleknoucí se film jen diváka má připravit na konec světa, aby zažíval úzkost, strach, netrpělivost, naději. A pak zažije definitivní konec. Všechny ty emoce vybouchnou nad dunivou silou nebes. Chlape dobrý, ale já ti přijdu na ty tvoje zádrhele, dám si tě totiž ještě jednou ()

DonBraso

Je mi vcelku jedno jak na to jde Trier,ale tohle mě vážně nebaví.Vždyť ten film byl nuda,kdy už jsem odpočítával sekundy na vypnutí filmu.Začátek výborný,dalo by se říci část první super,ale pak otočka a mumlání na místě,kde se jenom čekalo na konec zbytečně dlouho.Kamera a pěkná Kirsten k tomu uvodní pěkný orchestr..to bylo to co jsem si vzal od filmu. ()

frog.g

Tři mini hvězdičky a to jen díky Claire (v druhé části). Možná bych z filmu měla lepší pocit, kdyby v kině vedle mě neseděl smradlavý skorobezdomovec a mně se z něj neudělalo každou chvíli zle. ()

Sticks

Prvá časť za štyri, druhá len za dve hviezdy, suma sumárum vychádzajú mi tri. Začnem tým, čo sa mi páčilo; úvodná sekvencia, ktorá vás a vašu fantáziu vážne esteticky obohatí. Realistickosť postáv, ktoré sú vyšperkované a ešte hudba(stále hovorím o prvej časti, kde som mal pocit, akoby práve čítam knihu, miesto pozerania sa na film). Psychicky labilná Justine mi najskôr vyhovovala(predpokladal som, že to jej správanie je zámer), no potom som len myslel: really?. Možno keby film opisoval aj detstvo miesto pár dní(vážne opisuje len pár dní, celá prvá časť sa odohráva v jeden večer), pristupoval by som k nej obozretnejšie. Gradáciu tu NENÁJDETE, neviem o čom tu hovoria ostatní....jasné, na konci sa to trocha zdvihne, no to po nulovom napätí celého filmu nie je žiadna veda. Pár obrazných vyjadrení chválim. Dej nezaujímavý, pohľad 95% filmu len z hlavných protagonistiek a to je, v tomto prípade, na škodu. Lars von Trier si odhryzol príliš veľké sústo. 5,5/10 ()

PartyzanFilm

Pro me nejslabsi Trieruv film, ktery je ovsem stale o nekolik trid jinde nez vetsina soucasne produkce, a proto tech 5 hvezd. Sam Trier rekl, ze z tohoto filmu ma rozporuplne pocity, protoze mu prijde, ze udelal dort na kterem je az prilis mnoho smetany. Chybi tu ta jeho dren. Nemohu se zbavit pocitu, ze tento film mohl byt natocen nekym jinym, a to se u jineho LvT filmu rict neda. Narozdil od vetsiny nejsem nadsen vykonem Kirsten Dunst, svou roli zvladla tak nejak dobre, bez vytek, ale do pameti se nevryje nicim. Naopak tvrdim, ze byla z herecke sranky nejslabsim clankem filmu. Take spojeni Charlotte a Kirsten nefungovalo prilis dobre, zatimco Gainsbourg Trierovy postavy obsahne, Dunst ne. Krasa a hruza se da spojit, Antikrist je toho dukazem. Zde me sceny nevestina moceni ci sexu se svatebnim hostem me nechaly absolutne chladnym, jelikoz v tomto fimu nemely (narozdil od Antikrista) jakekoli opodstateni. Vizualni krasa, necekany a skvely humor, Kiefer Sutherland, miniaturni vykresleni depresivnich pocitu v druhe polovine filmu (zvlast tech Claire) vsak z tohoto filmu delaji skvost jehoz jedinou nevyhodou je, ze jeho reziser ma v mych ocich latku prece jen o kousek vyse. ()

JanHá

Docela optimistický film. Konec světa jako konec Systému. Vždyť i ten lokaj odešel do vesnice a nechal panstvo se svými obavami doma. Zuřivá negace (Hegel). ()

Phex

Film, který možná rozšíří zástupy vyznavačů Aštara Šerana a jeho flotily. Je to depresivní komorní psychologické drama s katastrofickou astro tématikou, ve kterém během cca dvouhodin pronikneme detailně do myšlení tří rozdílných postav jedné rodiny. Každá se s příchodem srážky modré (nebo zelené?) planety Země s planetou Melancholia vyrovnává jinak. K. Dunst tomu úplně podlehne a na její psychiku to má největší vliv. I když planeta je ještě setsakra daleko - ona už blbne (pro mě nej scéna kdy se jde v noci nahá "koupat" v jejím světle). K.Sutherland je skeptik, věřící výpočtům, že se s náma planeta nesrazí a vše si užívá s dalekohledem a něco mezi je Ch. Gainsbourg. Jsem schopen pochopit proč má film tak vysoké hodnocení, ale pro mě to bylo hlavně utahané. ()

amundseen

Výnimočný film. Tentokrát si to nemyslím len preto, ze je od Triera, ktorého slepo obdivujem. Trier stále viac tiahne k Tarkovského pocitovému stvárneniu vo filme, ktoré je prepojené s hypnotizmom a symbolizmom. Bravo Lars! ()

yatan

Vo svete plneho povrchnych malichernosti je melancholia vsade pritomna, aj ked nie vzdy viditelna. Lars von Trier, odhaluje ludske konanie, a ludsku povahu vzdy za extremnych podmienok, ktore podla neho maju dostatocnu silu cloveka rozobrat a odhalit v jeho podstate a ukazat kym je. Melancholia je film pre narocneho divaka, ktory ma zmysel pre detajl a hlbku. Su tu obrazy, ktore sa vam zapisu do mysle este na velmi dlho. Neviem ci sa da film hodnotit ako dobry lepsi najlepsi alebo zly. Ja mam pocit, ze ako uz pri vacsine Trierovych dielach, bud sa vam film paci alebo nie. Nemozte mat skoro pekny obraz na stene, tak ako ani zena nemoze byt skoro tehotna. Melancholia nie je na jedno pozretie je to vypoved extremne depresivneho cloveka, ktory niakym sposobom stale tvori a hlada pravdu aj ked citi, ze buducnost neprinesie nic pozitivne. Na mna Melancholia zanechala dojem, ale je to inych 5*. Je to Trierovskych 5. Bolo by zaujimave porovnat obcas diela Lyncha a Triera, lebo mam pocit ze aj ked su z ineho cesta, ingrediencie maju rovnake...alebo naopak?! ()

papuchalk

Toto je zfilmovaná prázdnota se vším všudy. Tedy se vším nic, doslova. Herci hrají nic skvěle. Čekal jsem celou dobu, co se z toho vyklube. A nakonec překvapivě vůbec nic (tedy kromě zklamání). Nevím o nikom, komu bych mohl tento film doporučit. Dvě hvězdičky pouze za vizuál. Obsah mě minul tak mocně a jistě, jak jen by si oni přáli, aby je minula Melancholia. ()

BLACKDEVIL

Po Antikristovi, ktorý skrýval neskutočne veľa symbolov a ktorého obsah bol pre väčšinu ľudí šokujúci, prichádza dánsky režisér s dielom, ktoré opisuje ako "prekrásny film o konci sveta". Z časti má pravdu, ale z hľadiska reálnosti má tiež čo do seba. Vzťah medzi Justine a Claire režisér vykresľuje na pozadí udalosti, ktorá sa blíži: Planéta Melancholia si chce zatancovať s planétou Zem. Pomocou týchto dvoch osôb sa podarilo Larsovi von Trierovi vyjadriť strach a bezmocnosť (Claire) a na druhej strane Neodvratnosť, zmierenie a pokoj (Justine). Nemal som to šťastie vzhliadnuť film v kine, avšak doma na tv to nebolo až také hrozné, hoci to na atmosfére určite dosť ubralo. Nevadí, aj tak som spokojný s tým, čo mi bolo naservírované. 90% ()

LuckyK

Nevím, jestli jsem od toho příliš čekal, nebo už Lars prostě neumí vzbudit ve svých posledních filmech ty šílené emoce. Zdá se mi, že doby, kdy mě vycucl emociálně jako emocuc v Prolomit vlny či Tanec v temnotách, jsou už dávno pryč. Téma si vybral opravdu bombastické, ostatně, co může být víc než zánik světa. Ale nějak to nefungovalo ani v téhle nejvyhrocenější situaci. Jediné, co se mnou mohlo zacloumat při tomto filmu byla blondýna. Krásné, ale rozmazlené, labilní a zkažené millenium child, které neví co chce, jen si užívat a hrát si s ohněm, si z ničeho nic osedlá seshora cizího troubu. To byla silná scéna. A ten konec. Opravdu snad není potřeba ukazovat vše až do trpkého úplného konce, i tak musíme pochopit, jak ten příběh dopadne, špatně. ()

m.zales

Co na to rict? Prvni cast nijak nezaujimava, film zacne byt dobry ve chvili, kdy do Zeme narazi jina planeta a tim vsechno skonci. Na navozeni melancholicke nalady dobry. ()

x_ander

Trier točí náročné a těžko zkousnutelné filmy, ale kdo jim přijde na chuť, bude odměněn. Melancholia není nic, co by divákovi změnilo názory na život, jde "jen" o precizně zrežírované, perfektně zahrané, melancholické, občas zbytečně zdlouhavé, depresivně atmosférické drama, které vypráví o konci světa trošku "jiným" způsobem. ()

hodbodka

Tak po shlédnutí tohoto filmu jsem opravdu netušila, jak ho ohodnotit. Vyvolal ve mně velice smíšeně pocity. Herecký výkon Kirsten Dunst byl perfektní, to je jediný, co jsem mohla s jistotou říct. Prvních pár minut filmu zachycují krásné detaily a je to velice poutavě natočené. Je to opravdu zvláštní film, ale rozhodně stojí za podívanou. Ale téměř v žádné chvíli filmu nevíte, co čekat. Nebo alespoň já nevěděla. A to na tom bylo možná to nejkrásnější. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

15.07.2011

Melancholická Kirsten Dunst

Melancholická Kirsten Dunst

17.04.2010

V restartu Spider-Mana bude její postava přeobsazena podstatně mladší herečkou, tudíž má Kirsten důvod na trochu smutku. Stejně tak Kiefer Sutherland (zrušili mu 24), Alexander Skarsgard (nezískal… (více)