Melancholie

• Česko Melancholia (více)

Film Melancholia dánského režiséra Larse von Triera před diváky rozprostírá intimní portrét konce světa. Globální zánik lidstva je vyobrazený prostřednictvím sester Justine a Claire, ztvárněných bravurně herečkami Kirsten Dunstovou a Charlotte Gainsbourgovou. S těmi se diváci seznamují v den Justininy svatby, který má být završený velkolepou a precizně zorganizovanou oslavou na honosném venkovském sídle, kde bydlí Claire s manželem a malým synem. Jenže navzdory podrobným plánům je průběh večera narušován nejrůznějšími vnějšími faktory. Během veškerého lidského hemžení a marné snahy dodržet přednastavený absurdní řád se zpoza slunce vyloupne planeta Melancholie, jež se pohybuje po zkázonosné trajektorii. Lars von Trier předkládá jízlivý protipól hollywoodským spektáklům o konci světa, který ale se snímky, vůči nimž se vymezuje, má současně mnoho společného. Jak je pro Trierovu tvorbu posledních let typické, cynicky manipuluje s emocemi diváků a zároveň publikum od filmu distancuje záludnými symboly a rébusy, zatímco nechává ve vycizelovaných záběrech defilovat ansámbl složený z mezinárodních hvězd a charakterních herců a hereček. Vedle zmiňovaných Kirsten Dunstové a Charlotte Gainsbourgové se v dalších rolích objeví Kiefer Sutherland, Charlotte Ramplingová, Udo Kier, Stellan Skarsgard a John Hurt. (Česká televize)

ledzepfan

Ano vážení-Mist filmové onanie L.V.Trier se zase jednou-tentokát za doprovodu Wágnerovské smyčky-vystříkal na filmové plátno a snaží se nás přesvědčit, že to máme všechno slízat a spolykat-protože je to umění(s velkým U).... Já fakt nevím=Něco bylo hezky kýčovité, něco mělo slušnou atmosféru, něco bylo nudné, něco Trierovsky a zbytečně hysterické, něco se stihlo rychle ohrát.... aspoň, že Dunstová ukázala kozy...............Asi mu to nežeru ale něják mě to neurazilo-takže šul nul ve výsledku průměr. ()

LINKIN

Trier by měl přestat masturbovat sám nad sebou, zvednout hlavu, změnit prášky a natočit... třeba Washington. ()

nirvana91

Hodnotenie tohto filmu bol pre mňa trocha oriešok. Na jednej strane tu bolo skvelé herecké osadenstvo, v ktorom mi však mierne prekážala nesympatická Charlotte. Ďalej parádna hudba dramatizujúca scénu za scénou, dokonalý začiatok, zachytené emócie, ... Len čo mňa štvalo, že tá kamera lietala raz sem raz tam ako na kolotoči a nestíhala som. Chcelo by to podľa mňa plynulejšie zábery alebo lepšie zostrihať. "I know things." - Kirsten dokonalá. 23.10.2011 - MUSÍM PREHODNOTIŤ, pri práve pustenom soundtracku mám zimomriavky, vonka počasie ako keby mala aj nás "obletieť" Melancholia. 4* ()

baribal

Po obrazové a hudební stránce nemám výtku, Antikrist po obrazové stránce byl možná i o něco hezčí, ale to uvádím jen pro srovnání. První půlka je nabitá herci světového formátu a i když se příběh moc neposouvá dopředu a většinu toho, co se zde stane, tak je pak nevyužito. I když první půlka nebyla nijak světová, na mě velmi zapůsobila. Ve druhé části Trier eliminuje herecký ansámbl a začne si pohrávat se třemi postavami. Přetočí nálady hlavních hrdinech a to se mi zdá jako experiment, jak tohle divák vezme. Kiefer Sutherland se mi v této podobě hodně líbil a Charlotta Gainsbourg víc hraje tím jak vypadá, z jejích vystouplých žeber mi jde mráz po zádech. Audio-vizuální orgie zde jednoznačně převládají, nejedná se o špatný film, ale těch tísnivých a nepříjemných okamžiků tu moc nebylo. To jak vyzněl konec bylo až moc jednoduché a nenápadité. Připadá mi, že Trier začíná točit filmy pro širokou veřejnost, neřikám že to je špatně, ale kdyby se vrátil o deset let zpátky, tak bych si nestěžoval. Na Triérových filmech chci být psychologicky rozdrásán až do morku kostí a tady se mi toho nedostalo. ()

Krissty

První část filmu pro mě byla víceméně o ničem.. Sice jsem ji napjatě sledovala a říkala jsem si "Tohle bude určitě v budoucnu důležité!", vůbec to důležité nebylo a přišlo mi, že z první části bych nepotřebovala vidět vůbec nic.. Bylo to snad jen k tomu, abychom poznali postavu Justine, která ovšem v druhé části nijak zvlášť důležitá nebylo a vše se točilo kolem Claire. Ovšem i první část, stejně jako celý film, mě zaujala nádherným prostředím, fantastickými záběry, krásnou hudbou a v neposlední řadě fascinujícími hereckými výkony. Předvedly se samozřejmě především představitelky sester Kirsten Dunst a Charlotte Gainsbourg.. Opravdu bych se nedokázala rozhodnout, která byla podle mě lepší.. Obě byly skvělé! Ve druhé části už se konečně začalo mluvit o Melancholii a začalo se dít něco opravdu důležitého. Ačkoliv film asi za celou dobu nijak výrazně nenabíral na otáčkách a pořád se nesl v takovém poklidném tempu, dokázala jsem se do něj ponořit a ke konci už mi jen divoce tlouklo srdce.. V podstatě je to vynikající film, ale myslím, že 90 minut by mu stačilo.. Dalo se z toho možná vytřískat víc :) ()

Cimr

Larse von Triera asi už omrzelo ničit lidi po jednom, tak to ve svém nejnovějším díle vzal všechno naráz. Melancholie je asi ten nejkrásnější film o konci světa, jaký byl natočen. Emmerich a jemu podobní tam vždycky šoupnou proslov amerického prezidenta a celá dusná atmosféra je najednou v háji. A právě na dusnou atmosféru sází von Trier nejvíc a daří se mu to. Je to opět tak, jak jsme u tohoto šíleného tvůrce zvyklí: Podivně groteskní, vykloubené, výtvarně geniální, klaustrofobické, svírající, hypnotické, originální a v neposlední řadě velmi děsivé... A to i bez upírů a vlkodlaků. Stačí jen to vědomí, že je tu něco, co nedokážeme ovlivnit, něco nepoznaného, něco, co nás přesahuje a co nás s největší pravděpodobností zničí. Typický von Trier. Skoro se na to nedá koukat - ale proč? Protože je to tak sakra dobře natočené. ()

Krt.Ek

Prozatím si zde jen něco odložím: Byung-Chul Han, Vyhořelá společnost, s. 210-215. Na komentář si budete muset ještě počkat... ()

SaNcHeZ_cz

Lars von Trier ubral na explicitnosti ale neubral na stylu. Melancholia je působivým osobním dramatem v podmanivé formě, doplněným o herecky spolehlivý ansámbl známých tváří napříč kontinenty. Rozhodně to není snímek pro každého, ale kdo se chce nechat unést rafinovaností a působivostí formy i obsahu, Melancholia je jasnou volbou. ()

MartinezZ

Tohle mělo se sci-fi společného asi tolik, co Twilight s hororem. V hororu jsou taky vlkodlaci a upíři, stejně jako ve sci-fi vesmír. ~~~ Umělecké wallpapery s klasickou hudbou ale ještě neznamenají film, co by měl být na plátnech, jako spíše na levných DVD u časáků za dvacku. ~~~ Tááákže... nuda. všichni se na svatebním večírku (nebo jak se tomu říká) chovají jako naprostá hovada (a je mi fuk, jak vidí budoucnost), načež jsem se divil, proč je oba svatebčané nevykopali do zadnic do tmy kamsi do lesa. Tahle jediná představa mě v těch nemálo prvních desítkách minut udržovala u filmu (a ještě FFWD tlačítko). Další uměleckou debilitou (kromě hluboce niterného scénáře), byla kamera, kterou měl zřejmě na hlavě připoutanou onen kůň ze stále, který tak byl pasován na kameramana. Není totiž možné, aby takhle s kamerou máchal normální jedinec, náležející do lidského druhu. ~~~ Po dvou, celý měsíc trvajících hodinách jsem se zmohl jen na otázku: "A to je všechno?". Neuvěřitelně brutálně zavražděný a nevyužitý nápad. ~~~ Na celém tom... filmu jsem našel jediné dva plusy. Vesmírné animace a Kirsten, které to ve svatebním skutečně slušelo. Tečka. Jít na to do kina, mlátil bych od dvacáté minuty hlavou do sedadla před sebou. Vzhledem k neúměrné délce filmu bych ono sedadlo buďto rozbil a udělal až ďůlek do podlahy, nebo by se mi podařilo zlomit si o sedadlo vaz. Přinejmenším by tak měla být v každém kinosále dostupná psychologická poradna pro ty, co film vydrželi v celé délce bez dřímot a bez epileptického záchvatu z kamery. ()

pools odpad!

Bohužel nejsem drogově závislý ani těžký alkoholik, takže tento "skvost" šel naprosto mimo mě a po 40 minutách jsem byl nucen jej vypnout. Původně jsem tomu chtěl dát jednu hvězdu, ale nakonec po zralé úvaze a přečtění komentářů od spodu měním na odpad. Takhle opravdu ne! ()

katasta

Dávám poloviční hodnocení za poloviční pochopení :o) Opravdu mi nějak unikl smysl celé první části...dejme tomu nahlédneme trochu do duše Justine, ale řekla bych, že by to šlo udělat jinak, lépe, aby to tvořilo lepší celek s druhou částí. Ta je na druhou stranu velmi povedená a Trier zde opět dělá čest své tvorbě. Závěrem bych ještě napsala, že jsem vážně ráda, že Kirsten konečně začíná hrát i obtížné role, protože jsem nikdy nepochybovala, že v sobě tahle slečna nějaký ten talent má :o) ()

Laxik

Melancholia člověka zničí jako pomalu jedoucí parní válec. A stejně jako on, i ona vymačkává diváka, jako když vytlačujete zubní pastu z tuby pečlivým rolováním od jejího konce. Já nevím, co dodat, je to tak jednoznačná alternativa k Hollywoodu, že mám hluboký pocit reverse a Drtivý dopad, Armagedon a podobné velkoobrázky si dovoluju označit za alternativu pro Larse von Triera a jeho melancholický mlýnský kámen položený na divákově hrudníku Otázka zůstává jediná - je to pohoří vystavěné z metafor, nebo z prázdných obrazů vystavěný největší podvod v dějinách lidstva? Jestli se mi někdy poštěstí vidět to v kině, nebudu váhat ani sekundu. ()

Lukrecie

Za mě film pro fajnšmekry, má velkou uměleckou hodnotu. Nádherná první scéna ještě před titulky a další efektní záběry charakteristické spíše pro fotografa, malíře ..... dějově je to již horší..... Není to přímo můj šálek kávy, ale každopádně velmi zajímavý film. ()

GodComplex

Spolecne s Antichristem jednoznacne nejlepsi film Larse Von Triera, ktery v poslednich letech ocividne chytil zivotni formu. Navic je to Antichristu stylisticky a feelingove nejvic podobne, Lars se proste konecne umelecky nasel a neni divu, ze tyhle 2 kousky vysoko prevysuji zbytek jeho tvorby. Je to vizualne krasne, snove melancholicke, unikatni, originalni a naprosto dokonale obsazene. Melancholia je nejsympatictejsi, nejestetictejsi a nejprijemnejsi konec sveta. Jako vzdy chytrackovsky odborne ohlasy, ze film doplaci na Trierovou aroganci a egoismus jsou k smichu, filmovi kritici jsou neskutecni kaspari :) "Earth is evil!" 9/10 ()

O.Peta

Chtěl jsem být odvážný kluk, delší dobu jsem neměl čas na kino a ze všech filmů promítaných mně někde při ruce mi přišla Melancholia nejzajímavější. Hlavními lákadla: téma - konec světa, Kiefer Sutherland, jak už to tak vypadá i kontroverzní režisér, kterého jsem chtěl taky okusit. Hlavně ze začátku, asi půl hodiny, mi strašně vadila ta ucukaná ruční kamera, to vypadalo, jak když ji někdo drží po pátým pivu. Rozdělení na dva party bylo vcelku zbytečný, protože tolik času, co bylo věnovaný pro vykreslení postavy Justine, tak potom nedostala Claire, jelikož se stejně už čekalo jen na konec. Film zaujme, ale právě tenhle by měl dokázat vyvolat emoční zážitek a to se mu u mě nepodařilo. 60% ()

JJ.Gibson odpad!

Většinou z kina vycházím buďto s úsměvem na tváři, pač to byl výborný zážitek, nebo bez úsměvu s průměrným zážitkem, popřípadě lituji utracených peněz. Ale z tohoto snímku na se na mě přenesla tak negativní atmosféra a deprese zároveň, že to má svojí vlastní kategorii. Proto hodnotím odpadem, ikdyž art publikum Melancholii určitě ocení! Je to absolutně neztravitelné a to i pro mě, který občas mrkne na nějaký ten mechanický pomeranč. Dá se říci, že od úplného začátku jsem neměl postavu Kirsten Dunst rád, vlastně se u mě za celou dobu stopáže vypěstovala nenávist. Postupně mi začali vadit defacto skoro všechny charaktery ve filmu, snad kromě Alexandera Skarsgårda. Myslím, že celý příběh je nesourodý, nelogický a zmatený. Vetšina věcí je velmi málo objasněna a tudíž zde vznikají dohady jak a co a kde a proč, nejspíš to tak i Lars von Trier chtěl, ale takto naservírovanému galimatyáši, se z toho stává imaginárium, kde každý vidí něco jiného a já zde vidím pouze hnus, beznaděj a psychologické mišmaše, které se mi vůbec nelíbí!!!! ()

Jillen

Film, který dostojí svému názvu. Rozhodně nekoukat, pokud vás jímají deprese...a to je jediná "výhrada", kterou mám. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

15.07.2011

Melancholická Kirsten Dunst

Melancholická Kirsten Dunst

17.04.2010

V restartu Spider-Mana bude její postava přeobsazena podstatně mladší herečkou, tudíž má Kirsten důvod na trochu smutku. Stejně tak Kiefer Sutherland (zrušili mu 24), Alexander Skarsgard (nezískal… (více)