Pat a Mat (TV seriál)

Československo, 1976, 91x8 min

Lubomír Beneš

Ivan Vít

Petr Skoumal

Pat a Mat je další z mých oblíbených filozofických seriálů, u kterých se vždy velice rád totálně ponořím do děje a užívám si naprostou tvůrčí genialitu, která se na mě valí ze všech možných stran i úhlů. Jako dítě jsem tento seriál měl velice rád, ale teď, když jsem starší a dokážu myslet více komplexněji, tak si uvědomuji, že je tento seriál víc než jen obyčejný seriál pro malé děti. Ve skutečnosti je to jedinečné umělecké dílo, které právoplatně spadá mezi nejlepší československé seriály všech dob.(8.8.2017)

...A je to! Tato věta nás provázela dětstvím. A ti dva troubové nás dokázali vždy rozesmát. Dospělost není vyjímka. Ano te´d už tento seriál moc nesledujeme, ale na něj nikdy nezapomeneme. Prostě česká klasika mezi animovanými seriály. Ve škole jsme slyšeli kdo je podle tebe lepší. Pat nebo Mat? Pro mě osobně Mat (kdyby to někoho zajímalo:). A nebo kdo je zábavnější..... a který díl je nelepší a to bychom tady byli ještě dlouho. Prostě oddychovka, která dovede vždy rozveselit:D(15.12.2017)

Tohle je zkrátka klasika, která nestárne a nerezaví. Stále funguje a šlape jako správně namazaný stroj. Některé epizody jsou opravdu velmi zábavné a i ty méně zábavné jsou pořád nadprůměrné. Oceňuji obrovskou nápaditost, zpracování, ale rovněž vtip a hudbu. Kdo by neznal slavnou znělku "Pa pá pa! Pa pá pa!"! Suprsupr.(23.3.2015)

Neprekonaný zábavný seriál o dvoch skvelých priateľoch, susedoch nie len v CeskoSlovensku, ale na celom svete, dovolím si tvrdiť. Dokonalý nápad!!! Dôkaz, že skutočne skvelý seriál pre deti a určite aj pre dospelých sa dá robiť bez strieľania, bez blikajúcich subliminačných efektov, bez idiotských dialógov a bez politického vymývania mozgov. Kto tomuto seriálu nedokázal dať 5 hviezd*, potom ho asi vôbec nedokázal pochopiť. Možno preto, že mu chýbajú práve negatíva, ktoré som už opísal. Nič v zlom. :) :) :) :) :)(3.9.2016)

Sprostým aritmetickým průměrem (snad správně vypočteným, u 80 dílů se člověk může lehce seknout) určené hodnocení. Klasické díly jistě zasluhují plný počet, a však ty nové hodnocení dost srážejí. A jak často píšu u seriálů - hodnotíme celý seriál, NE jen pár částí, které se nám líbí. Proto pouze 70%(4.1.2012)

• - Seriál je úspěšný po celém světě, kde se však jmenuje různě. Například v Polsku ho nazývají „Sousedi“ anebo v Holandsku „Soused a soused“. (Pierre)

• - K seriálu byly vydány i dvě knihy. První s názvem "Pat & Mat : ...a je to!" napsal v roce 1994 Jiří Michl, druhou, pojmenovanou "Pat a Mat dokážou všechno", pak v roce 2006 Pavel Sýkora. (Terva)

• - V celém seriálu se nikdy neobjevila jiná postava než Pat nebo Mat. (Pierre)