Film je nadměrnou programovou produkcí degradován někam do bezedných nížin. Ačkoliv svým průměrovým projevem má okamžiky, kterými umí pobavit a také se i zamyslet. V socialistickém mantinelovém světě může být pro spousty režisérů problém prosadit svou myšlenku a tak často vznikaly snímky snažící se nikoho neurazit, působit vyrovnaně a vduchu pracujícího lidu pozititvně. Sice bez absencí častých sudruhů a politického podtextu, ale přeci jen málo pod kůži zarývající se, působí komedie pojednávající o jednom létě, několika krav, převrhnutém traktoru a naplněné lásce. Úroveň snímku drží nad hladinou bezesporu herci a jejich mladistvé (Hanzlík, Kolářová) skotačivé výkony. Dospělý nadhled a výchovný aspekt přinášejí herci starší generace a celý tento projekt působí nenásilně a líbívě. Ve svém celkovém efektu, ale nedokáže přinést nic silnějšího než pár komických scén a humorných okamžiků. Ano co bych také měl od komedie více očekávat. Ale i komedie se dělí na několik skupin a tato patří do všemi nenáviděné: nikoho neurazí, ale také nepřekvapí. Já sám se filmu vyhýbám když je uváděn v televizi a jeho projekci si sám určuji a pouštím ho když mám na něj opravdu chuť. Snímek vyzní daleko lépe a uspokojivěji.(23.1.2010)

Podařená komedie s dobrými hereckými výkony. Některé tendenční scény pak s odstupem času vyvolávají smích větší, než bylo asi zamýšleno - zvláště scéna s pojízdnou prodejnou masa a nabídkou telecího a svíčkové. Kdo tu dobu pamatuje, ví své. Ale jestli pár takových scén bylo nutné k prosazení filmu, nechť.(3.5.2014)

Asi nejlepší dílo režiséra Nováka i autorky literární předlohy Jaromíry Kolárové. Komunistická teze o všespasitelné - nejlépe dělnické - lidovosti a prostotě je ztlumena do rozverné pohody komických příhod českého venkova, v níž se může naplno probudit a rozvinout lidství obou protagonistů (tehdy se běžně soudilo, že Hanzlík s Kolářovou hrají v tomto i dalších filmech, jež spolu natáčeli, sami sebe, jsouce manželi). Odlehčený satirický pohled se věcně vyrovnává s prvními projevy konzumismu (chata, na níž Doubravka-matka tráví své prázdniny s nenadaným Bobou), i poněkud přepjaté romantiky jézedďáckého venkova. Nevítězí ani přelidovělý Macháček, ani přepečlivá učitelská dcera. Vítězí normálnost a radost ze života, připravené podstoupit v podstatě pozitivní plnost života se všemi nároky, jež s sebou nese. Nadčasovost něžného humoru a nenápadného, ale pronikavého pohledu na dobovou současnost proto nikoliv nečekaně strhuje i dnes na sebe poměrně velkou diváckou pozornost. Nechichotavého smíchu, který má svou hodnotu mravní i lidskou, totiž nikdy není dost.(2.12.2007)

Dalsi z tech ceskejch filmu, ktery nemaj moc co nabidnout, ale neurazi a da se u nej docela pobavit. Hlavne diky Jaromiru Hanzlikovi, kterej je tady spravnej frajer a haze jednu hlasku za druhou. Navic jeste vic vynikne, kdyz je s nim na scene Kolarova a nebo hlavne Oldrich Vizner. Pohodovej letni film.(25.1.2007)

"Mladý muži, a uvědomujete si, že budete mít hned tři tchýně? Když jsem si poradil s celým stádem.... Já už si nějak poradím:-))." Nemůžu si pomoct, ale tenhle film naprosto bez výhrad miluju. Komedie, která nikdy nezestárne, pravidelně si ji pouštím na zlepšení nálady, případně jako antidepresivum:-).Hezčího Hanzlíka nepamatuju a lepší písničku než tu od Marušky Rottrové vybrat nemohli .Naprosto nepřekonatelných 5 hvězd:-).(3.6.2010)

• - V tomto snímku si Oldřich Vízner zahrál nepříliš úspěšného studenta medicíny. Naproti tomu v seriálu Velmi křehké vztahy (od r. 2007) si zahrál úspěšného a uznávaného lékaře Dr. Strnada. (majky19)

• - Titulky s herci a všemi účinkujícími ve filmu jsou promítány před filmem, nikoliv po jeho skončení, jak to bývá zvykem. (zuza99)

• - Točilo se v okolí České Lípy, kde měl Ivo Novák a kameraman Rudolf Milič chalupu. Vesnice, kde se film odehrává, nese jméno Bezdědice. Rybník, ve kterém se koupe Doubravka (Daniela Kolářová), se nachází u obce Malá Lečice. (mimuzik)