Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dramatické pátrání po ukradeném zlatě. Americký režisér John Sturges (1910–1992) začínal jako střihač a od padesátých let natáčel jako režisér vesměs westerny a dobrodružné snímky. U nás proslul zejména jako tvůrce klasického westernu podle japonské předlohy Sedm statečných (1960) a epického válečného snímku Velký útěk (1963). K méně známým filmům v jeho tvorbě patří western Rána na oplátku (1956), natočený podle románu Franka Grubera Fort Starvation, který scenáristicky zpracoval známý westernový autor Borden Chase. Vypráví příběh Jima Slatera, který při pátrání po otci, jehož nikdy nepoznal, odhalí tajemné okolnosti někdejšího indiánského přepadení, při němž zahynulo pět mužů a zmizelo větší množství zlata. Hlavní roli ztělesnil častý představitel westernových hrdinů Richard Widmark (Zlomené kopí, Poslední vůz, Alamo, Dva jeli spolu, Pod kopyty stád apod.), jeho partnerkou byla populární herečka poválečných let Donna Reedová (držitelka Oscara za vedlejší úlohu dívky z vojenského klubu Lorene v klasickém válečném snímku Odtud až na věčnost). Snímek vznikal v různých arizonských exteriérech, zejména v okolí Tucsonu a v Sonorské poušti. Film nebyl dosud v ČR oficiálně uveden, někteří diváci ho znají z vysílání Slovenské televize. (Česká televize)

(více)

Recenze (25)

Mol 

všechny recenze uživatele

Už už jsem viděl jak tomuhle filmu nastřeluju 5 *, ale konec, místo toho aby se proměnil v ultimátní krvavou lázeň, kde krev stříká do kamery, borci si strkají střeva zpátky do břicha a poslední heroic bloodshed přestřelku mezi otcem a synem odmávají bílé holubice, se dočkáme jen zbabělého útěku. I tak dobře zmáknutej film, který přes svou kratší stopáž nestihne něco zásadně zkurvit, až na ženskou postavu, která byla zapřísáhlá feministka a házela ze začátku Widmarkovi, né klacky pod nohy, ale rovnou celý stromy i s kořenama. ()

Karamanlis 

všechny recenze uživatele

Výborný pištoľnícky western z 50. rokov, režírovaný geniálnym Johnom Sturgesom, v ktorom nechýba napätie, menšie detektívne zauzlenie či nevyhnutná štedrá porcia streleckých súbojov. Apači avizovaní v obsahu sa k dianiu našťastie nepriblížia bližšie než na dostrel pušky a ich neobratné útoky plnia len funkciu akéhosi "křoví" v pozadí príbehu. ()

Reklama

Han22 

všechny recenze uživatele

Westernová detektivka v relativně akčním podání. Sturges měl nejlepší filmy teprve před sebou, Widmark byl slušný herec, ale žádný klasik. Jeho hrdina je zaťatý pistolník, který se snaží objasnit záhadu - šestice mužů našla zlato, pět z nich pobili Apači a mezi nimi pravděpodobně i jeho otce. Šestý muž zmizel a stal se z něj bohatý farmář. A jak se hrdina přibližuje k odhalení onoho šestého muže, napadla mě jedna možnost, která se nakonec ukázala být pravdivá. Nebylo to špatné, je tu pár přestřelek, plejáda vedlejších postav, indiáni opět jako záporáci. Na druhou stranu to nebylo nic, co bych si za týden pamatoval. ()

mac000 

všechny recenze uživatele

John Sturges natočil během své bohaté kariéry desítky westernů, první roku 1949, poslední roku 1973. Z toho období druhé poloviny 5O. let patří zřejmě k jeho nejlepšímu tvůrčímu období (šest skvělých westernů, zakončených The Magnificent Seven.  Backlash ale patří k nejméně známým). Richard Widmark v hlavní roli je skvělý ()

Hollohlaway 

všechny recenze uživatele

Průměr. Naivní scénář, ale dobrá hudba, kamera a scenérie oku lahodí. Trochu to tápe v tom kdo a proč, ale nakonec se to celkem uspokojivě vysvětlí, i když dost zkratkovitě. Sturgesův rukopis je hodně znát, ale musím přiznat, že i přes dost divoké tempo mě to moc nechytlo a herecky mě neoslovil naprosto nikdo. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (2)

  • Karyl Orton (Donna Reed) na sobě měla spodní prádlo z padesátých let dvacátého století, které se v devatenáctém století ještě nenosilo. (Mol)
  • Natáčalo sa v Arizone, v okolí Tucsonu, a v Sonorskej púšti. (westerns)

Reklama

Reklama