Producenti

• Austrálie

Komedie

USA, 1967, 88 min

„Kdo je to?“ – „To jsem já. Max Bialystock.“ – „Výborně. Já myslela, že je to lupič.“ Producenti jsou dosti švihnutým, absurdním filmem a takový je i jeho humor. Začátek se starými dámami, získávání si nejistého účetního, najmutí sekretářky, muzikálová část (s geniálními texty a tematickou choreografií) a pak stylový dojezd s návratem do starých kolejí. Úroveň zábavy je místy jako na houpačce (což ovlivňuje i ústřední dvojice, která místy perlí a jindy zas přehrává až přes míru), přesto převládá kvalita a v mnoha směrech i originalita (nebo neotřelost, chcete-li), a když si k tomu připočtu fakt, že film velmi dobře funguje i jako satira (pro někoho možná především), dávám slušné 4*. „Pánové, málokdo to ví, ale Vůdce byl skvělý tanečník.“ – „Skutečně? To jsem netušil...“ – „Protože jste byli obětí spojenecké propagandy! Samá lež! Lhali vám! O Winstonu Churchillovi vám neřekli ani slůvko špatný, co? To byl jejich Winnie! Churchill s tím svým doutníkem! Se svou brandy a ohavnejma malůvkama! Jo, Hitler, to byl malíř! Za odpoledne vymaloval celej byt. Dvěma nátěry!“(10.9.2014)

Skvělá komedie. Mostel i Wilder prostě výborní. A remake, který jsem viděla dříve než originál? Má několik kladů navíc - skvělou Ullu (která má tady jen minimální roli), scénu s holuby (nezapomenutelná) i barevnou stylizaci. Těžko říct, čemu dávám přednost, ale originál má zatím 4* a remake 3*. No ale vraťme se k původním Producentům - Brooks zkrátka opět nezklamal!(18.10.2008)

Postarší (no postarší, Estelle Winwoordové bylo už 85 let) dámy oblézají charismatického (i když už postaršího) producenta, jehož poslední úspěch zřejmě pamatoval... cokoliv, jen ne současnost. Účetní kontrola neprobíhá zrovna úspěšně a sledovat hysterický záchvat Genea Wildera je jen pro silné povahy. Ale objeví se IDEA (kreativní účetnictví v divadelní praxi) a film se hned rozběhne naplno. Zneuznaný obhájce Hitlerova génia Franz Liebkind napsal úžasnou hru Vesna pro Hitlera (und Drittes Reich, natürlich) a ta slibuje být největším propadákem všech dob. Angažuje-li se opravdu špatný režisér a ještě horší herec (neodolatelný Dick Shawn), neúspěch je zaručen. Diváci jen zírají, když se rozevře opona a začne parádní muzikálové číslo. Germánské bohyně v nádherných kostýmech, dívky v uniformách SS (jak sexy!) a ten zpěv. Zdá se, že oba "producenti" uspěli... Jestliže začátek mi připadá spíše trapný, od objevení Liebkinda je film nabitý nekorektním humorem a nečekanými nápady. Producenti jsou filmem, který už dneska asi těžko někdo natočí. Tak si ho užijte... Stojí za to.(17.4.2009)

Prvních 20 minut jsem se jenom smál. Potom sice kadence vtipů značně opadla, ale i tak si celý film drží velmi nadstandardní úroveň. Rozkošně panovačný Mostel, nesnesitelně dětinský Wilder a výborné dialogy - to jsou asi hlavní přednosti této skvělé komedie. Možná nejlepší, co kdy Mel Brooks napsal.(12.12.2005)

Ještě ne parodie, jako spíše satira na divadelní prostředí. I když nemohu říct, že bych se nesmál, je znát že se Mel Brooks teprve rozjíždel a kadence vtipů na filmovou stopáž není nijak velká a potenciál většiny postav vyznívá do ztracena. Kdyby byl celý film stejný jako ujetý nácek Kennetha Marse, byla by to skutečná bomba. 60%.(14.1.2017)

• - Leo Bloom (Gene Wilder) je pojmenován podle hrdiny novely Jamese Joyce "Odysseus" Leopolda Blooma. Leo se s Maxem (Zero Mostel) potká 16. června, kdy se slaví tzv. "Bloomsday". Max jednou osloví Lea "Princ Myškin", což je hlavní hrdina Dostojevského "Idiota". (Kmotr76)

• - Roder De Bris (jedna z hlavních postav) byl inspirován Edwardem D. Woodem Jr.. (Pumiiix)

• - Film byl natočen v Chelsea Studios v New Yorku, na stejném místě jako muzikálová adaptace z roku 2005. Natáčení probíhalo od 22. května 1967 do 30. června 1967. (Kmotr76)