Reklama

Reklama

Keď ich krajinu napadne nepriateľ a ich rodiny zajmú, rozhodne sa skupina ôsmich tínedžerov vytvoriť bojovú jednotku...
Skupina austrálskych stredoškolských kamarátov z malého mestečka sa vyberie na výlet do prírody. Cestou zazrú nad svojimi hlavami prelietavať vojenské lietadlá. Mladíci netušia, že ich vlasť napadol nepriateľ. Po návrate domov zistia, že sa Austrália ocitla vo vojne s Japonskom a ich sú v zajatí. Hoci nemajú za sebou žiadny vojenský výcvik, iba svoje odhodlanie a statočnosť, rozhodne sa skupina charakterovo rozdielnych 16-ročných chlapcov vytvoriť partizánsku jednotku a spoločne bojovať proti nepriateľovi... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (90)

JFL 

všechny recenze uživatele

Film, stejně jako knižní předloha, je australskou variací na osmdesátkový americký flák "Rudý úsvit", a stejně jako on spojuje prvky filmů pro mládež s válečným dramatem. Zatímco "Rudý úsvit" kladl důraz na válečné motivy, australský příběh upřednostňuje teenagerská témata, a především "Rudý úsvit" je machistický, kdežto "Tomorrow, When the War Began“ je vyprávěné dívkou. Kniha, přesněji řečeno série sedmi knih, platí za jeden z předních australských bestsellerů pro teenagery. Výtečná (z hlediska aktualizace pro dnešní dobu) filmová adaptace první knihy je v souladu s tím bravýčkovským fotorománem přesazeným ze školy či klubů do války. Vyprávění klade důraz na psychologii a vztahy, byť v rovině pro mládežnická vyprávění typické povrchnosti, afektovanosti a doslovnosti. Na jednu stranu lze litovat, že tvůrci k předloze nepřistoupili konstruktivněji a nezaměřili se více na motivy, které mohly být dramaticky nosné (výraznější emancipace, opravdová psychologie i zdůraznění střetu teenagerské naivity s fyzičností války). Na druhou stranu je třeba uznat, že jako film pro mládež je "Tomorrow" vítanou "alternativou" oproti středoškolským muzikálům či emo upírům a pokud doje i k realizaci dalších dílů, rýsuje se zde dobrá generační série. Jednoznačné pozitivum série spočívá v tom, že v rámci žánru děl pro mladé eliminuje idealizovaný obraz středoškolského prostředí a podstatné motivy (přátelství, láska, dospívání) zdůrazňuje právě tím, že je zasazuje do válečné situace. Samozřejmě, že z cynického dospěláckého pohledu jsou film i série knih naivní hloupost (především z hlediska vojenské či guerillové taktiky), ale pro své cílové publikum představují ideální dílo, neboť motivy spojené s dospíváním převádějí do neotřepaného rámce. Výmluvně to stvrzuje přehled hodnocení na IMDB, kde film nejvíce bodů získává od žen, především pak dívek mladších osmnácti let. 7/10 ()

Spooner 

všechny recenze uživatele

Rudý úsvit pro 21. století se bohužel nekoná. Film, ve kterém parta teenagerů bojuje proti armádě vojáků a hlavní hrdinka řídí kamióny, prostě vybízí k tomu být zábavným a tupým béčkem. Tupé to nakonec je docela dost, ale se zábavou je to o dost horší. Celý film se totiž bere docela vážně a až na pár momentů si z toho tvůrci srandu vůbec nedělají, což v tomhle případě není moc dobré. Akce je celkem dobrá, ale je jí hodně málo a tak většinu času zabírají jenom nudné charaktery a jejich dialogy o tom, jak jde všechno do hajzlu a jedna z postav furt mele nějaký náboženský kecy. Postapokalyptická atmosféra se tu taky nevyskytuje a hezký holky výsledek rozhodně nezachrání. 30% ()

Reklama

Freemind 

všechny recenze uživatele

Vynikající nápad skýtající tuny možností, pokažený roztřeseným a nevyváženým zpracováním. Hezky rozkreslený začátek a vcelku plastické postavy mě hezky navnadily, očekávaný zlom pak ale přinesl kruté zklamání - po slibných scénách vpádu anonymní armády přicházejí naprosto uhozené blbiny. "Nepřítel" je ukázán jako tlupa neschopných vojáčků, všechny akční scény jsou prostě trapné (honička s motokárami???), vše korunují toporné pokusy o nějaký přesah, výpověď o nesmyslnosti války, kterou definitivně zesměšní nafouknutý závěr. Tohle je opravdu obrovsky promarněná šance. ()

Madsbender 

všechny recenze uživatele

V poslednej dobe sa na svetlo sveta derie čím ďalej tím viac artiklov s tematikou vojenského útoku, ktorý nemajú na svedomí bývalí robotníci a ženci, ale nemenovaná červená ázijská krajinka posadnutá túžbou dobyť svet, alebo aspoň Ameriku (v tomto prípade Austráliu). Vezmite si len kontroverznú videohru Homefront,v ktorej je USA napadnutá Kóreou (tou, čo neoplýva hitmi typu gangnam style), blížiaci sa remake Red Dawn či práve preberaní Nemilosrdní. Tí sa ostatne spomínanému Red Dawn, resp. Červenému úsvitu, v mnohom podobajú. Rovnako tu sledujeme skupinku mladých, ktorí sa z ničoho nič dostávajú do víru udalostí, keď sú počas teenagerského výletu ich rodiny zajaté a akákoľvek komunikácia s vonkajším svetom odrezaná. Spoločne sa teda spoja a začnú svoju malú údernú akciu proti nepriateľským jednotkám... Príbeh nie je nič moc a boj vycvičených jednotiek s obyčajnými deckami, ktoré ich totálne valcujú pôsobí smiešne. Zaujímavý je však fakt, že zo začiatku, keď ešte neviete o aký film sa jedná, na vás môže pôsobiť ako typický skupinkový horor, a tak môžete zostať pomerne prekvapený tým, čo sa z neho vykľuje. Všetko je tak nejak skrz naskrz priemerné a celkom pohodovo si to plynie, takže si myslím, že pokiaľ nie ste veľmi náročným divákom, tak či tak to proste bez problému dopozeráte. 55% ()

AppleCore odpad!

všechny recenze uživatele

Já mam tyhle Vánoce fakt strašnou smůlu. PPL mi nedodali dárek, druhej dárek nefungoval, došlo k brutálnímu přepadení a dneska jsem dokoukal už druhej film, kterej zasluhuje odpad. Pokud tohle všechno neznamená, že rok 2011 pro mě bude perfektní, tak už nevim. Teď k filmu samotnýmu: Ono by to nemuselo bejt vůbec špatný, kdyby se ovšem napsal nějakej solidní scénář, vyloudil slušnej rozpočet a našel režisér, kterej by byl trochu schopnej. Problém spočívá v tom, že to všechno působí jako pilot k nějakýmu hroznýmu seriálu, kterej je financovanej kapesnym desetiletýho dítěte, který se zároveň ujalo režie a obsadilo o pár let starší kamarády. Snaží se to bejt cool a to předevšim explozemi, kdy vždycky kousek čehosi ne/efektně prolítne před kamerou. Když se střílí, tak se to pokouší působit strašně dynamicky, zatim co se divák směje. A když se mluví tak už jde veškerá vážnost stranou. Prostě stupidní debilita plná klišé se špatnym scénářem a špatnym režisérem (neříkám však, že bych byl lepší ;). Uznávám ale, že jsem se bavil víc, než u posledního dílu Saw, kterej mě mučil před pár hodinama. I tak odpad. ()

Galerie (35)

Zajímavosti (7)

  • S výdělkem 13 000 000 amerických dolarů se v Austrálii jednalo o nejvýdělečnějším film roku 2010. (sir-dave)
  • Jazyk okupantov je fiktívny, pomiešaný dokopy z mnohých existujúcich jazykov. (Real Tom Hardy)
  • Natáčanie prebiehalo v Austrálii, konkrétne v štáte Nový Južný Wales, primárne v regiónoch Blue Mountains, Port Stephens, Raymond Terrace. (Real Tom Hardy)

Související novinky

Aaron Eckhart je moderní Frankenstein

Aaron Eckhart je moderní Frankenstein

09.10.2011

Jednou si už komiksového ošklivce zahrál (snad není potřeba připomínat, kterého). Zkušenost si zopakuje díky adaptaci grafického románu I, Frankenstein od Kevina Greviouxe, jednoho z tvůrců série… (více)

Reklama

Reklama